Чоловіки з Марса жінки з Венери, читати онлайн українською, Джон Грей

Джон Грей

Чоловіки з Марса, жінки з Венери

Так анотацію пропускаю, хто любить  читати таке) вибачте!

Глава 1. Чоловіки вихідці з Марса, жінки — з Венери
Уявіть собі, що прабатьківщиною чоловіків був Марс, а жінок — Венера. В один прекрасний день марсіани, дивлячись в свої телескопи, угледіли в них венеріанок, і це видовище розбудило в мешканців червоної планети невідомі досі почуття. Поголовно закохавшись, марсіани швиденько винайшли космічний корабель і помчали на Венеру.

Дами зустріли їх з розпростертими обіймами. Інтуїція давно підказувала їм, що цей день коли небудь настане, і їхні серця відчинилися назустріч ніколи ще не випробуваною любові.
Любов між венеріанкамі і марсіанами самим чарівним чином змінила їхнє життя. Вони насолоджувалися товариством один одного, спілкуванням, тим, що могли робити разом. Діти різних світів, вони відкрили безодню цікавого в тих, що були між ними відмінності і прямо таки впивалися вивченням один одного, своїх настільки різних потреб, схильностей, манер поведінки в тих чи інших ситуаціях. Довгі роки прожили вони в любові і гармонії.
Ці лінки допомагають цій сторінці.Реставрація ванн Львів

Реставрація ванн Рівне

Але ось в один прекрасний день їм заманулося перебратися на Землю. Спочатку і тут все у них йшло чудово, але … Вплив земної атмосфери виявилося таке, що одного ранку, коли нічого не підозрюючи чоловіка і жінки в черговий раз прокинулися, виявилося, що всі вони частково втратили пам’ять. Причому ця амнезія носила досить своєрідний — вибірковий характер.
Як марсіани, так і венеріанкі забули, що вони відбуваються з різних планет і що внаслідок цього вони і самі різні. Одного єдиного ранку вистачило, щоб з їх пам’яті начисто стерлося все, що вони встигли дізнатися про свої відмінності. З того самого ранку чоловіки і жінки почали конфліктувати і продовжують займатися цим донині.
РІЗНІ, РІЗНІ …

Не знаючи, що їм і належить бути різними, чоловіки і жінки не втомлюються нагромаджувати один на одного гори образ і докорів. Ми сердимося і розчаровуємося один в одному саме тому, що забули цю найважливішу істину. Ми очікуємо від протилежної статі тих же реакцій і того ж поведінки, що і від самих себе. Нам хочеться, щоб «він» чи «вона» бажали того ж, що і ми, і відчували так само, як ми.
Ми помилково виходимо з того, що якщо наш партнер (партнерка) любить нас, то він (вона) буде вести себе точно так само, як це робимо ми, коли любимо кого небудь. Така позиція приносить нам одне розчарування за іншим, і ми мучимося самі, мучимо себе і партнера — замість того щоб вибрати хвилинку і спокійно, терпляче, як два люблячих людини, розібратися в наших відмінностях.
Ми помилково виходимо з того, що якщо наш партнер любить нас, то він буде вести себе так само, як це робимо ми, коли любимо кого небудь.
Чоловіки помилково вважають, що жінки думають, відчувають, реагують на ті чи інші речі так само, як самі чоловіки; жінки помилково вважають, що чоловіки думають, відчувають і реагують так само, як вони, жінки. Ми забули про те, що чоловіки і жінки спочатку відрізняються один від одного. В результаті наші взаємини рясніють непотрібними суперечками і конфліктами.
Усвідомлювати цих відмінностях і поважати їх — ось що потрібно, щоб відносини з протилежною статтю перестали бути нескінченним ланцюгом зіткнень. Якщо не забувати, що чоловіки відбуваються з Марса, а жінки — з Венери, то можна знайти пояснення буквально всьому.
РІЗНІ … У ЧОМУ?
Вся ця книга присвячена детальному розбору і вивчення відмінностей між статями. Кожна глава буде відкривати вам щось нове і важливе. Ось найголовніші відмінності, дослідженням яких ми з вами займемося.
У розділі другому ми побачимо, наскільки по різному чоловіки і жінки оцінюють різні речі, явища і обставини, і спробуємо розібратися в двох головних помилок припускаються нами у взаєминах з протилежною статтю: чоловіки зазвичай пропонують рішення, недооцінюючи почуття, тоді як жінки приймаються давати поради , про які, власне, їх ніхто не просив. Якщо ми постараємося взяти до уваги наші марсіанські / венерианские задатки, то чітко зрозуміємо, що чоловіки і жінки роблять ці помилки виключно через незнання. Пам’ятаючи про існуючі між нами відмінності, ми можемо виправити наші помилки, і тоді кожен з партнерів негайно відчує зміну на краще.
У розділі третьої ми розглянемо, як чоловіки і жінки справляються зі стресами. У той час як марсіани в подібних ситуаціях прагнуть як би відійти в сторону і мовчки обміркувати турбує їх проблему, венеріанкі відчувають інстинктивну необхідність поговорити про неї. Ви дізнаєтеся, як і стратегії слід дотримуватися під час конфліктів, щоб досягти бажаних результатів.
У розділі четвертої ми поговоримо про способи мотивації поведінки представників протилежної статі. Для чоловіка стимулом є свідомість того, що його потребують, на нього сподіваються, тоді як жінці просто необхідно відчувати підтримку і підбадьорення близької людини. Ми обговоримо три найважливіші кроки, спрямованих на поліпшення взаємин, і розберемося в тому, що чоловік і жінка повинні навчитися стримувати свої: перші — то, що заважає їм відкрито виражати і віддавати свою любов, другі — то, що заважає їм приймати її.
У розділі п’ятої ми побачимо, що чоловіки і жінки зазвичай не розуміють один одного тому, що вони говорять на різних мовах. У цьому розділі наводиться невеличкий марсіанського венерианский словник, який має на меті допомогти вам перекладати з однієї мови на іншу вираження, які найбільш часто тлумачаться по різному представниками протилежних статей. Ви дізнаєтеся про те, що чоловіки і жінки і кажуть, і навіть мовчать по абсолютно різних причин. Жінки навчаться тому, як їм слід поводитися, коли чоловік занурюється в мовчання, а чоловіки — як слухати і чути, не відчуваючи розчарування.
Глава шоста повідає вам про те, наскільки різні потреби чоловіків і жінок у сфері близьких відносин. Чоловік прагне подолати всі перешкоди, що відокремлюють його від предмета його почуттів, але потім неминуче відчуває необхідність кілька віддалитися. Жінки дізнаються, яким має бути їх поведінку в подібних ситуаціях, щоб чоловік після цього ривка в бік знову повернувся до своєї подруги, як повертається на місце відтягнути і відпущена гумка. Вони навчаться також вибирати найбільш підходящий момент для якого-небудь таємного розмови з чоловіком.
У розділі сьомий йдеться про те, що в позиції жінки в сфері любові, в її поведінці і відношенні бувають злети і спади: деякі ритмічні хвилеподібні коливання. Чоловіки дізнаються, як правильно тлумачити ці часто раптові зміни. А крім того, навчаться відчувати, коли в них потребують найбільше, щоб надати в цей час необхідну підтримку, беручи до уваги, що приносять непосильну жертву.
З глави восьмий ви дізнаєтеся, що чоловік або жінка дають представнику протилежної статі таку любов, в якій потребують вони самі, а аж ніяк не ту, яка потрібна партнеру. Чоловікові в любові потрібно перш за все, щоб його приймали таким, яким він є, цінували його, довіряли йому, і щоб він сам міг довіряти партнерці. Жінці ж важливіше за все турбота, розуміння і повагу. Ви дізнаєтеся про деякі (конкретно — про шість) звичайних речах, якими через незнання можете відштовхнути від себе свого партнера.
У розділі дев’ятої ми поговоримо про те, як уникати сварок, що заподіюють біль обом. Чоловіки дізнаються, що, стаючи в позицію завжди правого, вони можуть просто вбити будь-яке почуття в жінці. Жінки ж виявлять, що слова і вчинки, які вони — знову ж через незнання — вважають виразом їх незгоди, часто сприймаються чоловіком як вираз несхвалення, змушуючи його зайняти оборонну позицію. Ми детально проаналізуємо, як зазвичай протікають сварки, і розглянемо, як же слід поводитися перед лицем подібної ситуації.
Глава десята присвячена тому, наскільки по-різному оцінюють чоловіки і жінки знаки уваги і любові. Чоловіки дізнаються, що для венеріанок будь-який з цих знаків — незалежно від того, чи йде мова про дорогий подарунок або про будь-якої дрібниці, зовсім не має матеріальної цінності, — однаково важливий і доріг, тоді як вони, чоловіки, зазвичай вважають, що цілком досить одного дорогого, солідного подарунка, і не надають значення щоденним маленьким «дрібничкою», настільки милим жіночому серцю. У цьому розділі наводиться список 101 способу, які допоможуть вам «набрати очки» в очах коханої. Жінки ж, в свою чергу, навчаться направляти свою енергію в потрібне русло, щоб, даючи чоловікові те, чого він бажає, змусити його цінувати себе.
Глава одинадцята розповість вам, як слід поводитися і спілкуватися один з одним у важкі моменти життя. У ній йдеться про те, що чоловіки і жінки по різному приховують свої почуття, і про те, наскільки важливо дати партнеру зрозуміти, що відчуваєте ви. Крім того, ви дізнаєтеся, як в листі поділитися з ним своїми переживаннями таким чином, щоб він зумів зрозуміти, пробачити і ще більше полюбити вас.
Прочитавши главу дванадцяту, ви зрозумієте, чому венеріанкам буває так важко попросити про підтримку та допомогу і чому марсіани зазвичай в багнети зустрічають подібні прохання. Ви дізнаєтеся, як фрази типу «Ти можеш? ..» Або «Не міг би ти? ..» Змушують чоловіка негайно ощетінівается, і навчитеся замінювати їх іншими. Ви розберетеся, на які важелі слід натискати, щоб перемогти одвічну скупість чоловіка в натуральному вираженні почуттів і уваги, і до якої міри дієвими виявляються стислість, прямота і точне слово.
З голови тринадцятої ви дізнаєтеся про чотирьох «пори року», властивих любові. Реалістичне уявлення про них допоможе вам подолати ті проблеми і перешкоди, без яких не обходиться жодна любов. У кожного з партнерів є своє минуле, яке цілком здатне вплинути на ваші стосунки в сьогоденні. Тому необхідно володіти засобами, що підтримують чарівне полум’я любові і не дають йому згаснути.
У кожній з глав цієї книги ви відкриєте для себе секрети побудови і підтримки повноцінних і тривалих любовних відносин. І кожне з цих відкриттів допоможе вам на нелегкому шляху досягнення гармонії і щастя.
ОДНИХ благі наміри НЕДОСТАТНЬО
Ви полюбили … Це справді чарівне відчуття, і здається, ніби це назавжди і ваша любов триватиме вічно. Ми наївно віримо, що як небудь зуміємо уникнути проблем, ускладнювали життя наших батьків, що вже наша то любов не помре ніколи і нам призначено бути щасливими, незважаючи ні на що.
Але в міру того як чари розсіюються і крізь їх серпанок все більш проступає реальна, повсякденне життя, виявляється, що все не так просто: чоловіки очікують від жінок чоловічого образу думок, чоловічих реакцій, тоді як жінки шукають в них почуттів і поведінки, властивих жінкам . Чи не віддаючи собі звіту, до якої міри ми різні, що не витрачаємо час на те, щоб зрозуміти один одного. Ми стаємо вимогливими, дратівливими, жорсткими і нетерпимими в оцінці партнера.
І ось виходить, що, незважаючи на всі наші благі наміри прожити життя в щасті і гармонії, любов починає згасати. Невідомо звідки виникає ціла гора проблем. Накопичуються взаємні докори і образи. Спілкування розладжується. Недовіра наростає. В результаті — сварки, віддалення, відчуження. І в один прекрасний день виявляється, що від чарівництва не залишилося і сліду.
Ми починаємо мучитися питаннями:
Як це відбулося?
Чому це сталося?
Чому це сталося саме з нами?
Шукаючи відповіді на ці питання, найвидатніші вчені людства розробляли блискучі, складні філософські та психологічні моделі. Однак все йде no і раніше. Любов вмирає. І це трапляється майже з усіма.
Щодня мільйони людей на Землі шукають собі пару, щоб випробувати це абсолютно особливе, ні з чим іншим не порівнянне відчуття — відчуття любові. Щороку мільйони пар з’єднуються в любові, а потім з болем розлучаються, тому що втратили своє почуття. З тих, кому вдається протриматися досить довго, щоб встигнути одружитися, лише п’ятдесят відсотків пізніше розлучаються. А з тих, хто все таки продовжує жити разом, можливо, половина не можуть похвалитися повноцінним шлюбом. Хто то зберігає його з почуття жалості до партнера, хто то — з почуття обов’язку, хто то — через острах нових проблем і необхідності починати все спочатку.
Коли чоловік і жінка пам’ятають про існуючі між ними відмінності і ставляться до них з розумінням і повагою, тоді є шанс, що їх любов розцвіте пишним цвітом.
І лише далеко не всі виявляються в змозі зберегти і зміцнити свою любов. Але тим не менше це трапляється. Коли обидва партнера пам’ятають, що інший не схожий на нього самого, і приймають його таким, яким він є, з розумінням і повагою до існуючих відмінностей, тоді є шанс, що їх любов розцвіте пишним цвітом.
Розуміння відмінностей (можливо, не завжди лежать на поверхні) між протилежною статтю і нашим власним допоможе нам більш повно віддавати близькій людині любов, яка живе в нашому серці, і так само більш повно відчувати ту любов, яку дарує нам він. Належним чином оцінивши і прийнявши як факт ці відмінності, нам легше знаходити конструктивні рішення і досягати того, чого ми хочемо. А крім того — і це, мабуть, ще важливіше, — ми навчимося найкращим чином проявляти свою любов і підтримку по відношенню до тих, хто нам дорогий.
Глава 2. Містер вирішую-все-проблеми і комітет удосконалення на дому
Жінки, скаржачись на чоловіків, найчастіше говорять: він мене зовсім не слухає. Лиходій або повністю ігнорує слова своєї половини, або, послухавши пару хвилин і вловивши, у чому, власне, справа, гордо нахлобучівать капелюх з написом «Містер Вирішую-все-про-блеми» і пропонує рішення, яке має на меті заспокоїти подругу і полегшити їй життя . І дивується, бачачи, що та не оцінила цей жест любові. Скільки б разів вона не дорікала йому в небажанні вислухати її, все повторюється знову і знову за тим же сценарієм. Вона хоче уваги, співчуття, співпереживання, а він думає, що їй потрібно вирішення питання.
Чоловіки, скаржачись на жінок, найчастіше говорять: вона намагається переробити мене на свій смак. Коли жінка любить чоловіка, вона відчуває себе відповідальною за нього, зобов’язаною допомагати йому зробити кар’єру, досягти більш високого становища, і, як наслідок, намагається, щоб він став краще і досконаліше в усьому. Вона створює в своїй особі щось на зразок комітету удосконалення на дому, і в фокусі її уваги виявляється перш за все він — чоловік. Скільки б він не противився непроханої опіки та підказкам, вірна подруга тільки і чекає відповідного моменту, щоб прибігти на допомогу або дати найцінніші вказівки, що і як слід робити. Вона думає, що таким чином оберігає коханого від труднощів життя, а він відчуває себе під ковпаком. Його набагато більше влаштувало б, якби вона брала його таким, яким він є.
Здавалося б, одвічні проблеми. Однак впоратися з ними можна, а для цього перш за все необхідно зрозуміти, чому чоловіків прямо-таки охоплює пристрасть до пропозиції рішень, а жінок — до переробки і поліпшення. Давайте-но повернемося назад, в минуле, і поспостерігаємо за життям на Марсі і Венері — до того моменту, як їх мешканці зустрілися і переселилися на Землю. Це дозволить нам познайомитися з особливостями їх психології.
ЖИТТЯ НА МАРСІ
Самовідчуття чоловіка визначається тим, наскільки він здатний досягати високих результатів.
Марсіани цінують силу, діловитість, обожнюють змагатися — хто кого обжене, хто досягне більшого в житті. Їх постійне заняття — самостверджуватися в своїх і чужих очах, доводити, що вони краще, сильніше, талановитіший інших. Їх самовідчуття залежить від того, наскільки вони здатні досягати високих результатів. Тільки успіх дає їм відчуття повноцінності життя, реалізації себе.
Пріоритет цих цінностей на Марсі позначається буквально у всьому. Навіть одяг марсіан покликана відображати ступінь впливовості і компетентності свого власника. Поліцейські, солдати, бізнесмени, вчені, водії таксі, техніки, начальники — всі вони носять форму або хоча б капелюхи, які вказують на те, що ви маєте справу з людиною особливим, наділеним певною владою і правами.
Вони не читають таких журналів, як «Психологія сьогодні», «Я сам» або «Люди». Їх приваблюють більшої
частиною внедомашней види діяльності: полювання, риболовля, автогонки. Вони цікавляться новинами, погодою, спортом, а любовні романи і книги типу «Допоможи собі сам» для них просто не існують.
Їх інтереси зосереджені на «предметах», «речах», а аж ніяк не на людях і їхніх почуттях. І в наші дні, на Землі, поки жінки мріють про кохання, думки чоловіків займають потужні автомобілі, комп’ютери, що працюють з неправдоподібною швидкістю, технічні новинки і передові технології. Їх турбують «речі», здатні допомогти їм у досягненні тих чи інших результатів, в вираженні їх влади.
Досягти результату — вкрай важливо для марсіанина: для нього це спосіб довести, що він дечого коштує, і це приносить йому моральне задоволення. Однак він відчуває його лише в тому випадку, якщо домігся бажаних результатів власними силами, а не з чиєюсь допомогою. Марсіани пишаються тим, що роблять все самі. Подібне «самоврядування» є для них символом ділових якостей, влади, здатності перемагати.
Розібравшись в цій характерній рисі марсіан, жінки зможуть зрозуміти, чому чоловіки так не люблять, коли їх поправляють або підказують, що їм слід робити. Дати чоловікові непроханий рада — все одно що поставити під сумнів його здатність вирішувати і діяти самому. Тому-то вони і сприймають втручання настільки болісно: їм дуже важливо усвідомлювати, що вони можуть завжди і з усім впоратися самі.
Дати чоловікові непроханий рада — все одно що поставити під сумнів його способностьрешать і діяти самому.
Отже, марсіанин вирішує свої проблеми сам, тому він лише в рідкісних випадках говорить про них — хіба що коли знадобиться рада більш досвідченої людини. Він розмірковує так: «Навіщо підключати ще когось, якщо я можу впоратися своїми силами?» І тримає свої проблеми при собі, якщо тільки не виявляється змушений вдатися до будь-чиєї допомоги, щоб знайти вирішення питання. Просити про допомогу, коли ти можеш зробити все сам, — рівнозначно визнанню власної неспроможності.
Однак в разі, якщо йому дійсно потрібна допомога, попросити про неї — означає проявити мудрість. Тоді чоловік вибирає кого-небудь, до кого ставиться з повагою, і заводить розмову про свою проблему. На Марсі подібна розмова розцінюється як запрошення до участі, прохання дати пораду. Будь-марсіанин вважає за честь, коли йому надається така можливість. Він тут же одягає свою знамениту капелюх з написом «Містер Вирішую-все-проблеми», слухає деякий час, потім видає порцію найцінніших рад.
Ця марсіанська звичка є однією з причин, які змушують чоловіків інстинктивно пропонувати рішення, коли жінки починають розмову про свої проблеми. У той час як жінка наївно думає, що просто висловлює вголос свої прикрощі та пов’язані з ними почуття, чоловік помилково сприймає це як прохання допомогти розібратися; дати пораду. І ось він уже увінчав себе своїм чудовим головним убором і почав видавати рада за порадою … Таким чином він виявляє подрузі свою любов або намагається допомогти.
Він хоче полегшити їй життя, вирішивши турбують її проблеми. Хоче бути корисним їй. Він відчуває, що його цінують, що він гідний її любові, коли його якості і здатності використовуються для вирішення її проблем.
Але ось рішення вже запропоновано, а вона продовжує нарікати; і з кожною хвилиною чоловікові стає все важче слухати, тому що його рада відкинутий, і він відчуває себе все більш марним.
Йому і в голову не приходить, що потрібно просто вислухати її, вислухати з інтересом і співчуттям — адже це саме та підтримка, яка їй потрібна. Адже він не знає, що на Венері, якщо тобі розповідають про якусь проблему, це зовсім не означає, що у тебе просять ради або рішення.
ЖИТТЯ НА ВЕНЕРІ
Самовідчуття жінки визначається її почуттями і якістю її взаємин з іншими.
Для венеріанок існують інші цінності. Для них понад усе любов, спілкування, краса, світ людських відносин. У них йде маса часу на турботу, підтримку та допомогу один одному. Їх самовідчуття визначається їхніми почуттями і якістю взаємин. Саме в контактах з іншими, в можливості ділитися власними почуттями і переживаннями і розділяти чужі радощі й прикрощі вони реалізують себе.
Пріоритет цих цінностей на Венері помітний у всьому. Венеріанкй печуться не стільки про те, щоб автостради були краще, а будівлі — вище, скільки про те, щоб в житті були присутні гармонія, любов і взаємовиручка. Для них сердечні стосунки важливіше, ніж робота і високі технології. Їх світ чи не в усьому відрізняється від світу марсіан.
На противагу останнім, венеріанкі не носять форменого одягу, що вказує на професію або якесь особливе становище свого власника. Навпаки, одне із задоволень для них — одягатися кожен день по-різному, в залежності від настрою. Їм дуже важливо висловлювати себе, особливо свої почуття. Вони навіть можуть переодягатися по кілька разів на день — стільки, скільки разів змінюється їх настрій.
Спілкування має для венеріанок першорядне значення. Ділитися своїми почуттями і переживаннями для них куди важливіше, ніж домагатися успіху або досягати високих результатів. Вони реалізують себе в розмові, відносинах з іншими, відчуваючи при цьому почуття величезного задоволення.
Чоловікові важко зрозуміти все це. Але нехай він згадає, які емоції охоплюють його, коли йому вдається виграти гонку, забити гол, вирішити будь-яку проблему, і йому стане ясніше, що відчуває жінка, спілкуючись із собі подібними, співчуваючи, співпереживаючи і купаючись в співчутті і співпереживанні інших.
Чоловіки за своєю природою орієнтовані, так би мовити, на забивання голів, тоді як жінки — на людські стосунки; головна справа їхнього життя — любов, доброта, турбота. Двоє марсіан, домовляючись пообідати разом, роблять це для того, щоб обговорити якісь справи або проблеми. Крім того, похід в ресторан для них — найбільш простий і практичний спосіб підкріпитися: ніяких тобі магазинів, ніякої готування, миття посуду. Для двох венеріанок зустріч за обідом — це можливість поспілкуватися, підтримати існуючі між ними відносини, відчути підтримку подруги і висловити їй свою. Жіночі розмови в ресторані часто не менш інтимні і відверті, ніж розмова між лікарем і пацієнтом.
На Венері все вивчають психологію і мають щонайменше ступінь магістра в цій області. Головна сфера інтересів венеріанок — це розвиток особистості, духовне життя, все, що сприяє заощадженню вже існуючої життя і виникнення нової, зростання, заліковування усіляких ран, поліпшенню всього і вся. Їх планета покрита парками, садами, рясніє магазинами і ресторанами.
У венеріанок вельми сильна інтуїція. Вони століттями розвивали цю здатність, вгадуючи бажання і потреби інших. Вони пишаються тим, що вміють бути чуйними, вловлювати, які почуття відчуває людина, що йому потрібно. Запропонувати допомогу і сприяння перш, ніж про них попросять, — це на Венері найяскравіший прояв любові.
Оскільки венеріанка набагато менш марсіанина стурбована тим, щоб довести всьому світу свою компетентність, в її очах пропозицію допомогти аж ніяк не є образливим, а прохання про допомогу — ознакою слабкості і неспроможності. Однак чоловік в подібній ситуації цілком може образитися, тому що для нього порада, яку дає жінка, рівносильний висловлення недовіри до його власних можливостей.
А жінка й гадки не має, до якої міри болісно сприймає її втручання чоловік. Для неї будь-чия готовність допомогти — ще одне пір’їнка на її капелюшку: раз запропонували допомогу — значить, її люблять, піклуються про неї, а це завжди додає бадьорості і впевненості в собі. Але таку ж пропозицію, адресовану чоловікові, змушує його відчути себе тюхтієм і невігласом, слабким і, можливо, навіть нелюбом.
На Венері поради і пропозиції про допомогу розглядаються як прояв турботи. Венеріанкі твердо переконані: якщо щось робиться, це «щось» завжди можна зробити краще. Бажання поліпшити, вдосконалити все, що тільки можливо, становить невід’ємну частину їх натури. Якщо вже ви небайдужі жінці, вона неодмінно вкаже вам, що саме слід поліпшити, а заодно і дасть пораду, як це зробити. Поради і конструктивна критика — це прояв любові.
На Марсі все інакше. Марсіани в набагато більшою мірою орієнтовані на рішення. Якщо щось робиться, тобто працює, їх девіз незмінний: стояти осторонь, нічого не міняти. Інстинкт підказує їм: працює — і нехай працює далі. Поки не зламалося, нема чого виправляти. Така їх психологія. Ось і виходить, що, коли жінка намагається змінити чоловіка на краще, у нього складається враження, що його намагаються «виправити», як ніби з ним щось не в порядку. Вона ж не розуміє, що її спроби проявити любов і турботу можуть принизити його. Адже, на думку жінки, вона намагається допомогти йому досягти більш високих результатів.
Утримуватися від РАД
Не знаючи цю особливість чоловічої натури, жінка легко може — абсолютно мимоволі і ненавмисно — зачепити і образити людину, якого дуже любить.
Ось один приклад. Том і Мері вирушили на вечірку. Машину вів Том. Після того як вони хвилин двадцять прокрутилися в малознайому кварталі серед одних і тих же будинків, Мері зрозуміла, що Том збився зі шляху, і в кінці кінців порадила йому звернутися до кого-небудь за допомогою. Том відразу якось пішов у себе, замовк. До місця, хоча і з запізненням, вони все ж дісталися, але протягом усього вечора натягнутість між ними не зникала. Мері було невтямки, через що так переживає її чоловік.
Адже вона, даючи йому рада, хотіла лише сказати: «Я люблю тебе, не хочу, щоб ти засмучувався, і тому пропоную тобі свою допомогу».
А ось що почув він: «Я не вірю, що ти зумієш сам вибратися звідси. Ти безпорадне та безглузде створення ».
Нічого не знаючи про те, яке життя на Марсі, Мері не могла зрозуміти, наскільки важливо для Тома забити свій гол без сторонньої допомоги. Дати марсіанинові рада, про який він не просив, значить нанести йому найжорстокіше образу. Як нам вдалося з’ясувати, марсіанин ніколи не поткнеться до іншого з непроханим радою. Шанобливе ставлення до ближнього виражається тим, що його завжди і незмінно, як щось само собою зрозуміле, вважають здатним самому розібратися зі своїми проблемами — якщо тільки він сам не попросить про допомогу.
Мері і в голову не приходило, що, коли Том заблукав і почав кружляти навколо одного і того ж будинку, їй випала особлива, дуже специфічна можливість висловити йому свою любов і підтримку. У цей момент Том виявився особливо вразливий і як ніколи потребував тому, щоб відчути себе коханим. Належним кроком з її боку було б якраз утриматися від порад: для нього це стало б тим же самим, що для неї — отримати від чоловіка розкішний букет квітів або тепле, сповнене ніжності лист.
Дізнавшись про природу марсіан і венеріанок, Мері навчилася і тому, як слід поводитися, щоб висловити Тому свою підтримку в скрутні для нього моменти життя. Наступного разу, коли вони знову збилися зі шляху, замість того щоб намагатися «допомогти» чоловікові радою, вона втримала вже рвалися з губ слова, зробила глибокий вдих і зосередилася на тому, скільки зусиль він докладає, щоб скоріше вивезти улюблену дружину з незнайомого місця . І Том високо оцінив її мовчазну підтримку, її віру в нього.
Взагалі, коли жінка починає давати чоловікові поради, про які він не просив, або намагається «допомогти» йому, вона навіть не уявляє собі, яким докором, яким виразом нелюбові це може йому здатися.
Взагалі, коли жінка починає давати чоловікові поради, яких він не просив, вона навіть не уявляє собі, яким жорстоким ударом, яким виразом нелюбові вони можуть прозвучати для нього. Вона-то якраз намагається «допомогти», хоче висловити йому свою любов, а він відчуває себе зачепленим, скривдженим. А тому і реакція його може виявитися досить бурхливої, особливо якщо в дитинстві його часто лаяли або якщо при ньому мати «пиляла» батька.
Для багатьох чоловіків вкрай важливо довести, що вони самі здатні забивати голи, навіть якщо мова йде про таку дрібницю, як повезти дружину в ресторан або на вечірку. Більш того: за дивною іронією долі, найчастіше вони виявляються куди більш чутливими саме до подібних дрібниць, ніж до речей, набагато серйознішим. Почуття чоловіки можна сформулювати приблизно так: «Якщо вона не довіряє мені навіть в такому чепуховое справі, як доруліть до ресторану, якого довіри мені чекати в дійсно важливих справах?» Так само, як їх марсіанські предки, чоловіки пишаються власною компетентністю, особливо в тому , що стосується ремонту різної техніки, добування квитків і вирішення різних проблем. У такі моменти їм потрібні не поради, не «пілеж», а доброзичлива терплячість.
НАВЧИТИСЯ СЛУХАТИ
Так само йде справа і з чоловіками. Чоловік, котрий розуміє, що має справу з істотою зовсім іншого складу, може все зіпсувати якраз тоді, коли хоче і намагається допомогти. Чоловікам слід пам’ятати, що жінки, кажучи про свої проблеми, далеко не завжди роблять це для того, щоб їм підказали рішення: швидше / такі розмови потрібні їм, щоб відчути близькість і підтримку.
Часто буває, що жінка просто хоче розповісти, як у неї пройшов день, поділитися своїми почуттями, а чоловік, щиро бажаючи допомогти, перебиває її, видаючи рішення за рішенням.
Часто буває, що жінка просто хоче розповісти, як у неї пройшов день, поділитися своїми почуттями, а чоловік, щиро бажаючи допомогти, перебиває її, видаючи рішення за рішенням. І абсолютно не розуміє, чому вона висловлює своє невдоволення.
Наприклад, Мері приходить з роботи після виснажливого трудового дня. Їй необхідно поділитися з чоловіком своїми думками і почуттями.
— Мені просто дихати нічим від всіх цих справ, — каже вона. — Зовсім не залишається часу для себе.
А Том відповідає:
— Тобі б треба кинути цю роботу. Абсолютно ні до чого так гарувати. Знайди собі що-небудь до душі.
— Але мені подобається моя робота, -возражает Мері. — Просто вони хочуть, щоб я все робила моментально: сказали — і через хвилину все готово.
— А ти не звертай уваги, — радить Том. — Навіщо намагатися стрибнути вище голови? Що можеш, то й роби.
— Я не можу не звертати уваги! — Вигукує Мері. — А в результаті я абсолютно забула сьогодні подзвонити тітці. Просто жах якийсь!
— Не переживай, — намагається він її заспокоїти, — вона зрозуміє, що ти була зайнята.
— А ти знаєш, які у неї зараз неприємності? — Стоїть на своєму Мері. — Вона дуже потребує мене.
— Ти просто приймаєш все занадто близько до серця. — Чоловік починає втрачати терпіння. — Живеш з відчуттям, що все на світі погано.
— Ну, не всі і не завжди, — роздратовано огризається дружина. — А ти навіть не можеш вислухати мене.
— Але я ж слухаю. — Том вже закипає, і Мері відчуває це.
— Який сенс взагалі з тобою розмовляти? — Кидає вона і відвертається.
В результаті Мері відчула себе ще більш нещасною, ніж коли завела цю розмову, сподіваючись на підтримку і участь чоловіка. Та й Тому було не краще: він хотів допомогти і не розумів, що він зробив не так. А вся справа в тому, що не спрацювала його тактика — пропозиція рішень.
Нічого не знаючи про життя на Венері, Том не розумів, наскільки важливо було просто вислухати дружину, замість того щоб з ходу пропонувати рішення. Своїми порадами він тільки все зіпсував. Справа в тому, що венеріанкі ніколи не приймаються підказувати рішення, коли людина говорить. Шанобливе ставлення до співрозмовниці вимагає вислухати її терпляче і співчутливо, чесно намагаючись зрозуміти і розділити її хвилювання.
Том не уявляв собі, що, якби він просто вислухав свою дружину, це принесло б їй величезне полегшення і відчуття життєвого комфорту. Дізнавшись, яка природа венеріанок і наскільки їм необхідно вимовлятися, він поступово навчився слухати.
Тепер, коли Мері повертається додому втомлена і засмучена, їхні розмови носять зовсім інший, приблизно такий характер.
— Мені просто дихати нічим від всіх цих справ, — каже Мері. — Зовсім не залишається часу для себе.
Том робить глибокий вдих, розслабляється на видиху і відповідає:
— Гм, схоже, у тебе сьогодні був важкий день.
— Вони хочуть, щоб я все робила моментально: сказали — і через хвилину все готово, — продовжує Мері. — Просто не знаю, як бути.
— Гм, — після деякої паузи відгукується чоловік.
— Я навіть забула подзвонити тітці, — журиться дружина.
Том піднімає брову:
— Та що ти говориш!
— Але ж саме зараз я їй так потрібна, — зітхає Мері. — Мені так незручно перед нею!
— Яка ж ти у мене добра! — Відповідає Том. — Іди-но сюди, люба.
Він обіймає дружину, і вона з глибоким зітханням полегшення кладе голову йому на плече.
— Я так люблю з тобою розмовляти, — вимовляє вона через деякий час. — Мені так добре з тобою. Спасибі, що дав мені виговоритися. Відразу стало легше.
Ця розмова благотворно вплинув не тільки на Мері, але і на Тома. Він був просто вражений, дізнавшись, наскільки щасливішим стала відчувати себе його дружина з тих пір, як він нарешті навчився слухати. Познайомившись з відмінностями в психології чоловіків і жінок, обидва вони стали мудрішими: для Тома ця нова мудрість полягала в тому, щоб вислуховувати, не пропонуючи рішень, для Мері — не втручатися і приймати ситуацію, що склалася такою, як вона є, приборкуючи своє бажання дати непрошений рада або почати «пиляти».
Підсумовуючи все вище сказане, можна сформулювати дві найбільш здійснюються нами помилки:
1. Чоловік намагається «привести до тями» засмучену жінку, стаючи Містером Вирішую-все-проблеми і пропонуючи їй різні варіанти рішень, що боляче б’є по її почуттів.
2. Жінка прагне змінити поведінку чоловіка, який допустив помилку, беручи на себе роль комітету з удосконалення на дому і беручись радити і «пиляти».
НА ЗАХИСТ МІСТЕРА вирішувати-ВСЕ-ПРОБЛЕМИ І КОМІТЕТУ ВДОСКОНАЛЕННЯ НА ДОМУ
Відзначаючи ці дві головні помилки, я, тим не менш, далекий від того, щоб однозначно розкритикувати в пух і прах містера Вирішую-все-проблеми і комітет удосконалення на дому. Як перший, так і другий мають безліч позитивних якостей. Єдине, чим обидва грішать, — це невмінням вибрати підходящий момент і відповідну тактику.
Жінка високо цінує містера Вирішую-все-проблеми, але тільки не тоді, коли вона засмучена або засмучена, а він лізе зі своїми вказівками і рекомендаціями. Чоловікам слід пам’ятати: коли засмучена жінка приймається розповідати про свої проблеми, не варто і намагатися пропонувати їй ніяких рішень. Їй просто потрібно виговоритися, відчути, що її слухають, і поступово вона сама візьме себе в руки. Їй зовсім не потрібно, щоб ви тут же кидалися в атаку на причину її засмучення.
Коли реакція нашого партнера не відповідає нашим очікуванням, можливо, це значить, що ми невдало вибрали момент і тактику.
Чоловік, в свою чергу, високо цінує комітет удосконалення на дому — але лише в тому випадку, коли потребує його допомоги і сам просить про неї. Жінкам слід пам’ятати: непроханий рада та «пі-леж» — особливо, якщо чоловік дійсно зробив щось не так — кажуть йому відчуття того, що його не люблять, що його тримають «під ковпаком». Замість того щоб приставати з порадами, потрібно прийняти ситуацію такою, яка вона є: для нього така ваша позиція набагато важливіше, щоб самому зробити висновки з зробленої помилки. Коли чоловік відчуває, що жінка приймає його з усіма його плюсами і мінусами і не намагається «вдосконалити», він набагато більш схильний шукати у неї підтримки і ради.
Якщо ми постараємося зрозуміти існуючі між нами різниці, то нам буде легше не зачіпати словом і справою свого партнера і вести себе так, щоб він відчував нашу підтримку. Потрібно визнати, що, коли його реакція не відповідає нашим очікуванням, можливо, це значить, що ми невдало вибрали момент і тактику. Давайте розберемося в цьому детальніше.
КОЛИ ЖІНКА ВІДКИДАЄ РІШЕННЯ, пропонує чоловікам
Коли жінка відкидає рішення, пропоноване чоловіком, він відчуває, що його компетенція поставлена ​​під сумнів. В результаті — відчуття, що йому не довіряють, його не цінують, що їй на нього взагалі наплювати. І цілком зрозуміло, що ступінь його готовності прислухатися до слів своєї половини йде на спад.
Однак, згадавши, що всі жінки — вихідці з Венери, чоловік в подібні моменти здатний зрозуміти причину жорстокості представниці прекрасної статі. Поміркувавши, він прийде до висновку, що, швидше за все, намагався нав’язати їй рішення, в той час як їй були потрібні його увагу і співчуття.
Ось кілька прикладів фраз, вимовивши які, чоловік, сам того не бажаючи, може зачепити почуття жінки або запропонувати рішення, в якому вона зовсім не потребує. Спробуйте самі зрозуміти, що саме в них може її образити:
— Тобі не слід було б приймати все так близько до серця.
— Але ж я говорив зовсім інше.
— Ну, все це не так вже й важливо.
— Добре вибач. Проїхали цю тему, добре?
— А ти б взяла, та й зробила те, що говориш.
— Але ж ми з тобою розмовляємо.
— Тобі зовсім не через чого ображатися, я мав на увазі зовсім не це.
— Ну, так що ти хочеш мені сказати?
— Нема чого тобі так засмучуватися.
— Як ти можеш таке говорити? Так минулого тижня я пробув з тобою цілий день. Адже все було так здорово!
— Ну добре, тоді просто забудь про це.
— Добре, добре, я приведу в порядок двір. Ти щаслива?
— Так, я поступаю ось так, і тобі теж слід було б.
— Послухай, тут ми нічого не можемо вдіяти.
— Якщо ти збираєшся лити сльози з приводу того, що тобі доведеться робити це, тоді не роби.
— Чому ти дозволяєш їм так поводитися з тобою? Візьми та наплюй на них.
— Якщо тобі зі мною погано, тоді давай розлучимося.
— Добре, тоді з сьогоднішнього дня займайся цим сама.
— З сьогоднішнього дня цим буду займатися я.
— Зрозуміло, мені не наплювати на тебе. Це ж просто смішно!
— Ти можеш нарешті пояснити, в чому, власне, справа?
— Все, що нам слід зробити, це …
— Це ще не все, що сталося.
Кожна з цих фраз як би принижує, знецінює ті почуття, які в даний момент відчуває жінка, позбавляє важливості причину її засмучення. Або пропонує рішення, мета якого — одним махом перетворити її негативні емоції в позитивні. Перший крок, який може зробити чоловік, щоб відступити від звичної схеми розвитку подій, — просто утриматися від коментарів, подібних наведеним вище (докладніше на цій темі ми зупинимося в розділі п’ятої). І крок цей — навчитися просто слухати, не роблячи ніяких зауважень, які могли б здатися образливими, — дуже важливий, хоча, може бути, ви поки так не думаєте.
Ясно віддавши собі звіт, що жінка протесту не проти пропонованого рішення, а проти невдалого вибору моменту і тактики, чоловік не стане приймати її реакцію на свій особистий рахунок, і йому буде набагато легше розрядити обстановку. Навчившись слухати, він мало-помалу почне відчувати, що жінка високо цінує його участь — тим більше, якщо спочатку вона була в образі на негр.
КОЛИ ЧОЛОВІК ВІДКИДАЄ ВТРУЧАННЯ КОМІТЕТУ ВДОСКОНАЛЕННЯ НА ДОМУ
Коли чоловік відкидає рада або пропозицію жінки, їй здається, що йому немає діла ні до неї самої, ні до її потреб. І цілком зрозуміло, що в результаті, що не відчуваючи його підтримки, вона зовсім перестає довіряти йому.
Однак, згадавши, що всі чоловіки відбуваються з Марса, жінка в подібні моменти здатна зрозуміти причину його «впертість». Поміркувавши, вона здогадається, що, можливо, не стільки допомогла йому своїм питанням або підказкою, скільки, в общем-то, зробила спробу нав’язати непроханий рада або «пиляти».
Наведу кілька прикладів фраз, які в устах жінки можуть викликати роздратування чоловіка, хоча вона, швидше за все, вимовляла їх зовсім з іншими намірами — допомогти порадою або м’яко дорікнути.
Вивчаючи даний список, пам’ятайте: ці, здавалося б, нешкідливі дрібниці можуть привести до того, що між вами і вашим партнером виростуть високі стіни взаємонерозуміння і образ. У деяких з цих фраз криється рада або критика. Спробуйте самі зрозуміти, чому вони можуть викликати у вашого партнера відчуття, що він перебуває «під ковпаком».
-Так Як тобі тільки в голову прийшло купувати ще один (одну, одне)? .. Адже він (вона, воно) у тебе вже є.
— Ти так і не витер тарілки. Тепер на них залишаться плями.
— По-моєму, у тебе дуже відросли волосся.
— Он там є місце для парковки, поверни туди.
— Тобі хочеться проводити час зі своїми друзями. А зі мною?
— Тобі не слід було б так багато працювати. Візьми вихідний.
— Не клади це туди. Воно загубиться.
— Краще б ти викликав слюсаря. Він краще з цим розбереться.
— Чому нам доводиться чекати, коли звільниться який-небудь столик? Ти що, не замовив столик заздалегідь?
— Тобі слід було б проводити більше часу з дітьми. Вони сумують за тобою.
— У твоєму кабінеті, як і раніше повний бардак. Як тільки ти можеш тут працювати? Коли ти нарешті приведеш його в порядок?
— Ти знову забув принести це додому. Може, тобі варто покласти його в яке-небудь таке місце, щоб ти згадав і захопив його?
— Ти занадто швидко гониш. Зменш швидкість, а то, чого доброго, тебе оштрафують.
— Наступного разу, коли ми зберемося в кіно, потрібно буде перш погортати огляд нових фільмів.
— Я не знаю, де ти був. (Мається на увазі: ти міг би і зателефонувати).
— Хтось відпив сік з пляшки.
— Чи не бери їжу руками. Ти подаєш поганий приклад.
— Ці чіпси надто жирні. Це шкідливо для твого серця.
— У тебе зовсім не залишається часу для себе.
— Ти повинен був попередити мене раніше. Я ж не можу ось так кинути все і піти обідати з тобою.
— Ця сорочка не підходить до цих штанів.
— Білл уже три рази дзвонив. Коли нарешті ти подзвониш йому?
— У твоєму ящику з інструментами чорт ногу зломить. Я нічого не можу в ньому знайти. Привів би ти його в порядок.
Коли жінка не знає, як їй прямо попросити чоловіка про підтримку або тактовно повідомити про свою незгоду з його думкою, цілком можливо, що її спроби зробити це виглядають як непрошені поради або «пілеж» (пізніше ми вивчимо цю тему глибше). Перший — і дуже важливий — крок в цьому плані — навчитися приймати речі такими, якими вони є, і висловлювати свою думку, не впадаючи в повчальний або критичний тон.
Чоловік не проти змінити щось на краще, якщо його не тикають носом в проблему, а надають можливість розв’язати цю проблему самостійно.
Ясно віддавши собі звіт, що чоловік протест не проти її запитів і потреб, а проти невірного тону, яким вони викладаються, жінка не стане приймати його реакцію на свій рахунок, а постарається знайти менш зачіпає його гідність спосіб повідомити про них. Мало-помалу вона зрозуміє, що чоловік і сам не проти змінити щось на краще, але тільки в тому випадку, якщо його, так би мовити, не тикають носом в саму проблему, а надають можливість розв’язати цю проблему самостійно.
Якщо ви жінка, то я пропоную вам з такою ж тижні почати практикуватися в утриманні від непрошених порад і «пілежа». Чоловіки, які є і будуть у вашому житті, не тільки належним чином оцінять це, але і самі стануть ставитися до вас з великою увагою і відповідальністю.
Якщо ви чоловік, то я пропоную вам з такою ж тижні почати практикуватися в мистецтві слухати — незалежно від того, про що говорить жінка, — намагаючись поставитися до її проблем з розумінням і повагою. Навчіться прикушуйте мову всякий раз, коли вам захочеться запропонувати їй рішення або разом змінити знак її емоцій з негативного на позитивний. І ви просто здивуєтеся, виявивши, до якої міри вона цінує вас.
Глава 3. Чоловік йде в свою печеру, а Жінка починає говорити
 
Одне з найважливіших відмінностей між чоловіками і жінками полягає в манері поведінки в стресових ситуаціях. Чоловікам властиво замикатися в собі, щоб поодинці «переварити» проблему і пов’язані з нею переживання, тоді як жінок прямо-таки захльостують емоції. У такі хвилини, щоб взяти себе в руки, чоловікам і жінкам потрібні зовсім різні речі. Чоловікові стає легше, коли він приймається за вирішення проблеми, а жінці — коли вона говорить про неї. Нерозуміння і неприйняття цих відмінностей створює непотрібні тертя в наших взаєминах. Давайте розберемо один, цілком звичайний приклад.
Том прийшов додому; йому необхідно зняти напругу, розслабитися, він хоче сісти і спокійно почитати газету. День видався важкий, деякі проблеми залишилися невирішеними, і Тому потрібно відволіктися, забути про них.
У Мері, його дружини, день теж видався не з легких, їй також хочеться розслабитися. Однак для неї полегшення полягає в тому, щоб виговоритися, не пропустивши жодної з проблем цього дня. І ось між подружжям виникає напруженість; вона посилюється, зростає і в кінці кінців виливається у взаємні роздратування і образу.
Том думає про себе, що Мері дуже вже багато базікає. А Мері в той же самий час здається, що чоловік ігнорує її … Плодом такого взаємонерозуміння стає відчуження, віддалення подружжя.
Напевно, вам добре знайома така ситуація, в якій, слід зауважити, чоловік і жінка стоять один одного. Це проблема не тільки Тома і Мері — з нею стикаються практично всі.
А її рішення для Тома і Мері залежить не тільки від того, наскільки вони дорогі один одному, але також і від того, до якої міри кожен з них здатний зрозуміти представника протилежної статі.
Не розуміючи, що жінці, щоб «скинути з себе» проблему, дійсно необхідно поговорити про неї, Том так і буде вважати, що його дружина занадто багато базікає. А Мері, не знаючи, що Том взявся за газету з метою трохи прийти в себе, буде думати, що чоловік ігнорує її, нехтує нею. І постарається втягнути його в розмову, в той час як йому цього зовсім не хочеться.
Описувану проблему можна вирішити, перш за все розібравшись в тому, наскільки не схожа поводяться чоловіки і жінки в стресових ситуаціях. Давайте ще раз подивимося за життям на Марсі і Венері і постараємося зробити деякі висновки.
МАРСІАНИ І ВЕНЕРІАНКІ ПЕРЕД ОБЛИЧЧЯМ стресу
Марсіанин, зіткнувшись з проблемою, усамітнюється в своїй печері і там, на самоті, обмірковує її, поки не знайде рішення.
Коли щось трапляється у марсіанина, він ніколи не говорить про причини свого засмучення або занепокоєння. І ні за що не стане чіплятися з цією темою до іншого марсіанинові — хіба тільки відчує, що без допомоги друга йому своїх проблем не вирішити. Марсіанин стає мовчазний і видаляється в свою особисту печеру, щоб на самоті обдумати все як слід і постаратися відшукати рішення. А знайшовши його, випробовується т величезне полегшення і знову виходить з печери. Якщо ж йому не вдається знайти рішення, він починає чимось займатися, щоб відволіктися від турбот: наприклад, береться за газету або сідає пограти в карти. Відключивши таким чином свій мозок від гризучої його проблеми, він поступово розслабляється і приходить до тями. Чим сильніше стрес, тим дієвіше «протиотруту» йому потрібно; і ось марсіанин сідає за кермо своєї машини і мчить стрімголов — все одно куди, бере участь в конкурсах і змаганнях, дереться на гірські вершини.
Венеріанкі, зіткнувшись з проблемою, збираються разом і вголос обговорюють причину своїх хвилювань.
Коли щось трапляється у венеріанкі, вона приходить до кого-небудь, хто користується її довірою, і розповідає про свою проблему з величезною кількістю подробиць. Поділившись з близькою людиною переповнюють її емоціями, венеріанка відчуває полегшення, заспокоюється. Такі вже уродженки цієї планети.
На Венері поділитися своїми турботами з ближнім означає знак любові і довіри, і ніхто не подивиться на це косо. Венеріанкі не соромились своїх проблем. Для них важливо не демонструвати свої, так би мовити, бійцівські якості, а любити і відчувати себе коханими. Вони відкрито діляться своїми почуттями, чи йде мова про радості, біді, відчаї або втоми.
Венеріанке добре, коли у неї є друзі, близькі люди, які люблять її і з якими вона може поділитися своїми почуттями і проблемами. Марсіанинові добре, коли він може сам вирішити свої проблеми, попередньо обдумавши їх в своїй печері. Такими вони були колись, живучи на своїх рідних планетах, такі вони і тепер.
ЙОМУ КРАЩЕ ОДНОМУ, У СВОЇЙ ПЕЧЕРІ
 
Опинившись в стресовій ситуації, чоловік усамітнюється в печері свого розуму і зосереджується на вирішенні виниклої проблеми. А оскільки вона у нього напевно не єдина, то він зазвичай вибирає або найважчу з усіх, або вимагає найбільш термінового вирішення. І до такої міри концентрується на ній, що тимчасово «відключається» від всіх інших турбот і обов’язків, відсуваючи їх на задній план.
У такі моменти чоловік все більше віддаляється, стає забудькуватим, бездушним, до нього, що називається, не підступишся. Ось класичний приклад: чоловік прийшов з роботи, дружина намагається «розговорити» його, але здається, що на спілкування з нею направлено відсотків п’ять його думок, тоді як інші дев’яносто п’ять раніше зайняті роботою.
Він весь ще «десь там», його мозок все ще перемелює проблему в надії відшукати рішення. Чим сильніше стрес, тим наполегливіше ця боротьба. У подібні хвилини чоловік просто нездатний подарувати жінці то увагу, ті почуття, які вона, безсумнівно, заслужено отримує при звичайних умовах. Його мозок повністю зайнятий своєю боротьбою і не в силах відключитися. Коли ж рішення нарешті знайдено, чоловік немов би оживає, виходить з печери — і ось він знову сповнений любові і уваги.
А якщо рішення все не може дійти? Тоді він надовго застряє в печері. Щоб відволіктися, чоловік хапається за проблеми подрібніше: читає колонки новин в газеті, дивиться телевізор, ганяє на машині, йде в спортзал, на футбольний матч, грає в баскетбол і т.д. Виклик, укладений в кожному з цих видів діяльності, мало-помалу притягує до них все більший відсоток думок, відриваючи їх від тих дев’яноста п’яти, що спочатку були зайняті роботою, і в кінці кінців чоловікові вдається вибратися з печери. А на наступний день він знову береться за невирішену проблему, і вже набагато успішніше.
Давайте розглянемо декілька прикладів детальніше. Щоб забути про свої проблеми, Джим зазвичай приймається читати газети. Читаючи, він відволікається від турбот, облягали його протягом дня; ті п’ять відсотків його мозку, які не зайняті роботою, почали усвідомлювати проблеми зовнішнього світу, виробляти думку щодо них, шукати рішення. Поступово весь мозок перемикається на ці, так би мовити, чужі проблеми, відволікаючись від своїх власних. Таким чином відбувається перехід від сфокусованість на особистих проблемах до стану зайнятості численними питаннями зовнішнього світу (за які, взагалі-то кажучи, Джим не несе прямої відповідальності). Цей процес звільняє його мозок від чіпляються за нього проблем, даючи можливість знову присвятити свою увагу дружині і родині.
Том, щоб відволіктися, дивиться футбол. Цим він позбавляє свій мозок від необхідності вирішувати власні проблеми, перемикаючи його на інтереси своєї улюбленої команди. Кожен матч — це рішення, незалежно від його результату. Коли улюблена команда виграє, Том також переживає почуття перемоги; коли програє, це і його програш. Однак в будь-якому випадку мозок чоловіка виривається з лещат мучили його реальних проблем.
Для Тома, як і для багатьох інших чоловіків, розслаблення, неминуче наступне після спортивного змагання, читання новин в газеті або перегляду фільму, приносить звільнення від напруги, що переживається в реальному житті.
ЯК РЕАГУЮТЬ ЖІНКИ НА ДОГЛЯД В пешер
Забравшись в горезвісну печеру, чоловік безсилий приділити своїй партнерці повноцінне увагу, якого вона заслуговує. І в такі хвилини їй, природно, стає важко з ним, оскільки вона не знає, в якому стані він знаходиться. Почни він, прийшовши додому, говорити з нею про всі мучать його проблемах, це знайшло б куди більш співчутливий відгук в її душі. А він замість цього мовчить, і їй починає здаватися, що вона перестала грати будь-яку роль в його житті. Вона бачить, що з ним щось не так, але робить невірний висновок: раз не бажає розмовляти — значить, йому на мене наплювати.
Жінки, як правило, не розуміють, що це просто марсіанський спосіб долати стреси. Вони чекають, що чоловік почне виливати все, що у нього на душі, і говорити про всі свої проблеми-точно так же, як це роблять венеріанкі. А він забрався в печеру і не бажає виходити. Обклався газетами або зовсім вийшов з дому — скажімо, пограти в баскетбол, І у жінки грудкою наростає образа …
Очікувати, що чоловік, що засів в печері, раптом розкриє двері вам назустріч і прийметься обсипати вас знаками уваги і любові, настільки ж нереально, як і сподіватися, що засмучена жінка миттєво заспокоїться і почне міркувати розсудливо. Було б помилкою вважати, що у чоловіка завжди на думці одна тільки любов, і точно такий же помилкою було б вважати, що почуття жінки завжди підкоряються розуму і логіці.
Марсіани, забираючись в глиб печери, зазвичай забувають про те, що їхні друзі та близькі також можуть мати свої проблеми. Верх бере інстинкт, який підказує, що перш, ніж піклуватися про інших, слід подбати про самого себе. А жінка, бачачи таку позицію чоловіки, зрозуміло, відчуває себе ображеною. І пішло-поїхало!
Вона може зажадати належного їй уваги таким войовничим тоном, що, здається, ось-ось вчепиться у волосся цього товстошкірі, байдужому опецьку, щоб відстояти свої права. Але якщо вона згадає, що всі чоловіки за своєю природою марсіани, то зуміє правильно витлумачити його реакцію на стрес: це всього лише дію захисного механізму, а не вираження байдужого ставлення до неї. І своїм, відповідним обставинам поведінкою, підлаштовуючись під партнера, жінка може добитися набагато більшого, ніж бурхливим неприйняттям його позиції.
З іншого боку, чоловікам часто-густо невтямки, яку смугу відчуження навколо себе вони створюють, забарикадувавшись в печері. Зрозумій чоловік, як боляче це відчуження ранить жінку, він набагато співчутливіше поставиться до неї, коли вона буде відчувати себе непотрібною і нехтують. Якщо він постарається не забувати, що всі жінки за своєю природою венеріанкі, то зуміє з великим розумінням і повагою ставитися до її реакцій і почуттів. Не розуміючи, наскільки обгрунтовані її реакції, чоловік зазвичай займає оборонну позицію, і все закінчується сваркою. Ось п’ять основних причин подібних непорозумінь:
1. Коли вона говорить: «Ти мене не слухаєш», він відповідає: «Що значить не слухаю? Так я можу повторити кожне твоє слово ».
Сидячи в своїй печері, чоловік сприймає слова жінки тими п’ятьма відсотками мозку, які налаштовані на слухання. І вважає, що цих п’яти відсотків
тов цілком достатньо. Однак їй потрібні не відсотки, а його повне і безроздільне увагу.
2. Коли вона говорить: «У мене таке відчуття, що тебе тут просто немає», він відповідає: «Що значить мене немає? Ось я — весь тут: руки, ноги, голова … Ти що, не бачиш? »
На його думку, раз його руки, ноги та інші частини тіла знаходяться тут, значить, у неї немає ніяких підстав стверджувати, що його тут немає. Але суть слів жінки в тому, що повного його присутності, такого необхідного їй, вона як раз і не відчуває.
3. Коли вона говорить: «Тобі на мене наплювати», він відповідає: «Як це наплювати? Тоді з якого дива, по-твоєму, я ламаю собі голову над вирішенням цієї проблеми? »
Чоловік вважає, якщо він зайнятий вирішенням проблеми, від якого партнерка в якомусь сенсі виграє, вона повинна знати, що він намагається заради неї. Але їй-то потрібно безпосередньо відчувати його увагу і турботу: в цьому полягає сенс її слів.
4. Коли вона говорить: «Я відчуваю, що зовсім нічого для тебе не значу», він відповідає: «Та це просто курям на сміх! Звичайно, важиш ».
На його погляд, скарги жінки необгрунтовані: адже він вирішує питання для її ж блага. Він не розуміє, що, зосереджуючись на одній проблемі, тим самим, в общем-то, ігнорує проблеми партнерки, а це майже всі жінки приймають дуже близько до серця, і їх реакція далека від захвату.
5. Коли вона говорить: «Ти байдужий! Ти зайнятий тільки своїми думками », він відповідає:« А що в цьому поганого? Як інакше, по-твоєму, я можу вирішити цю проблему? »
На думку чоловіка, вона дорікає йому ні за що ні про що: адже він зайнятий обмірковуванням таких важливих речей. Йому починає здаватися, що його недооцінюють.
Крім того, він не бажає визнавати, що її почуття мають під собою певне підґрунтя. Чоловіки зазвичай не віддають собі звіту, до якої міри різкий і стрімкий їх перехід від теплоти і ніжності до бездушності і відчуження. Сидячи в своїй печері, чоловік зайнятий вирішенням своєї власної проблеми, і йому байдуже до того, як боляче може його байдужість зачепити інших.
Для більш успішної співпраці чоловіки і жінки повинні краще розуміти один одного. Коли чоловік перестає звертати увагу на дружину, вона найчастіше сприймає це як особисту образу. Звичайно, їй дуже допомагає свідомість того, що це чоловік просто бореться зі стресом, проте воно далеко не завжди пом’якшує цю образу.
В такий момент жінка може відчувати потребу в тому, щоб поговорити про які хвилюють її почуттях. Ось тут-то особливо важливо, щоб чоловік усвідомив обгрунтованість цих почуттів. Йому слід зрозуміти, що вона точно так само має право говорити про те, що відчуває себе обділеною увагою і турботою, як і він — право піти в свою печеру і не брати участь в розмові. Якщо жінка відчуває, що залишилася незрозумілою, їй буде дуже важко впоратися з образою.
 
ЇЙ ЛЕГШЕ, КОЛИ ВОНА догану
Опинившись в стресовій ситуації, жінка інстинктивно відчуває необхідність поговорити про свої почуття і про всі можливі проблеми, так чи інакше пов’язаних з цими почуттями. Починаючи говорити, вона не віддає пріоритету жодної з проблем. Якщо вже вона засмучена, то з приводу всіх проблем разом — і великих, і маленьких. Жінка не стільки стурбована тим, щоб скоріше знайти рішення, скільки потребує розрядці і знаходить полегшення, коли виговориться і відчує, що її розуміють.
Засмучена жінка не стільки стурбована тим, щоб скоріше знайти рішення своїх проблем, скільки потребує розрядці і знаходить полегшення, коли виговориться і відчує, що її розуміють.
Чоловікові в стані стресу зазвичай необхідно зосередитися на одному аспекті, жінці — виплеснути всі свої проблеми назовні. Говорячи про всі можливі проблеми і не віддаючи пріоритет жодній з них, вона потроху починає відчувати полегшення. В процесі цього «вихлюпування» жінка приходить до більш точного розуміння того, що ж, власне, є причиною її переживань, і тоді раптово настає момент, коли вона заспокоюється.
У пошуках душевної рівноваги жінки говорять про проблеми, які вже залишилися в минулому, про проблеми, які можуть виникнути в майбутньому, про потенційні проблеми, про проблеми, зовсім не мають рішення. Чим більше вони говорять, що докладніше розглядають проблему з усіх боків, тим легше їм стає. Такі вже жінки, і очікувати від них чогось іншого — означає заперечувати саму суть жіночої натури.
Переповнена емоціями жінка знаходить розрядку в тому, щоб якомога детальніше розповісти про всі свої проблеми. Відчуваючи, що її слухають, вона поступово виходить із стресового стану. Поговоривши на одну тему, вона зазвичай робить паузу і потім переходить до іншого. І так далі, поки не опише всіх своїх проблем, тривог, хвилювань, прикрощів і розчарувань. Причому зовсім необов’язково, щоб ці теми шикувалися в якому б то ні було порядку — логічному або тимчасове. Якщо ж жінка відчуває, що її не розуміють, коло тем може розширюватися, і, згадуючи про нові проблеми, вона розбудовується ще більше.
Щоб забути про свої власні почуття, що заподіюють біль, жінка може звалити на себе чужі проблеми.
Точно так же, як чоловікові, засіли в своїй печері, потрібно зайняти себе якими-небудь дрібними проблемами, щоб відволіктися від головної, жінці, що відчуває, що її не слухають, необхідно поговорити про інші питання, що безпосередньо не зачіпають її: так їй стає легше . Щоб забути про свої власні почуття, що заподіюють біль, вона може звалити на себе чужі проблеми. Адже турботи рідних, близьких, друзів і знайомих також можуть послужити темою для обговорення. Про свої чи, чужих чи проблемах говорить венеріанка, — це її природна і здорова реакція на стрес.
ЯК РЕАГУЮТЬ ЧОЛОВІКИ, КОЛИ ЖІНКИ ПОТРІБНО ПОГОВОРИТИ
Зазвичай сердяться. На думку чоловіка, якщо жінка обговорює з ним свої проблеми, значить, вона покладає на нього відповідальність за них. Чим більше проблем, тим більший докір чується йому в її словах. Він не розуміє, що вона говорить просто для того, щоб розвіятися. Йому і невтямки, наскільки їй важливо, щоб він вислухав її.
Марсіани говорять про свої проблеми лише з двох причин: або коли вважають винним в них когось іншого, або коли просять ради. Бачачи жінку сильно засмученою, чоловік припускає, що це звинувачення на його адресу; якщо ж вона більш-менш тримається в руках, значить, вважає він, — хоче отримати пораду.
Вирішивши, що їй потрібна порада, він одягає свій капелюх з написом «Містер Вирішую-все-проблеми» і приймається радити. Визнавши, що жінка звинувачує його, він вихоплює меч з піхов і починає відбивати атаки. В обох випадках дуже скоро йому стає зовсім не до того, щоб слухати.
Якщо він підказує жінці спосіб вирішення її проблеми, вона просто перестає говорити про неї і приймається за інші. Він пропонує ще одне рішення, інше, третє і очікує, що вона нарешті заспокоїться. Це відбувається тому, що марсіани в таких випадках заспокоюються: ти запитав ради, ти отримав його — чого ж ще треба? А жінка все продовжує переживати і журитися. Значить, не приймає запропонованих ним рішень, відкидає їх. Значить, не цінує і його самого.
З іншого боку, відчувши, що на нього нападають, чоловік починає захищатися. Ось поясню все, виправдаюся, думає він, і вона перестане «пиляти» мене. Однак чим більше слів вимовляє він в свій захист, тим більше жінка розпікається. Він не розуміє, що їй потрібні зовсім не його пояснення. Їй потрібно, щоб він зрозумів її почуття і тим самим дав їй можливість переключитися на інші проблеми. Варто йому проявити мудрість і просто почати слухати, як вже через кілька хвилин від гірких скарг на його адресу вона перейде до інших тем.
Особливо боляче б’є по самолюбству чоловіка, коли жінка зачіпає проблеми, вирішити які не в його силах. Перебуваючи в стані стресу, жінка може почати ремствувати з наступним, наприклад, приводів:
+ «Мені мало платять на роботі».
+ «Моя тітка Луїза продовжує хворіти, з кожним
роком їй все гірше і гірше «.
+ «У нас дуже маленький будинок».
+ «Сонце смажить вже який день, просто дихати нічим. Коли ж нарешті піде дощ? »+« На нашому рахунку в банку майже нічого не залишилося ».
Можливо, жінка згадує про це, що називається, «не загострюючись», щоб просто дати вихід своїм переживанням і розчарувань. Можливо, вона і сама знає, що з цими проблемами нічого не поробиш, але все-таки знаходить полегшення в розмовах про них. Якщо слухач розділяє її проблеми, співпереживає, співчуває, вона відчуває його підтримку. Але чоловік дивиться на все іншими очима, і дай-то Бог, щоб він зрозумів: жінці просто необхідно виговоритися, тоді їй стає легше.
Тяжким випробуванням для терпіння чоловіків є також схильність жінок розписувати проблему у всіх деталях. Чоловік помилково вважає, що ці подробиці наводяться для того, щоб він зміг знайти рішення. Марно намагаючись збагнути ступінь їх важливості, він остаточно втрачає самовладання. І знову не розуміє, що жінці потрібно від нього не рішення, а турбота і розуміння.
Чоловікові важко слухати ще і тому, що він допускає також іншу помилку, вважаючи, ніби жінка в викладі проблем дотримується логічного порядку. Після обговорення трьох або чотирьох питань у нього просто голова йде обертом від безплідних спроб відшукати між ними хоч якусь логічну зв’язок.
Точно так же, як чоловік реалізує себе, виконуючи важку роботу або вирішуючи складну проблему, жінка реалізує себе, розповідаючи про мучить її проблеми у всіх подробицях.
І ще одна складність для чоловіка, слухача жінку: він прагне якомога швидше докопатися до суті справи. Він не в силах приступити до вироблення рішення, неуяснів собі попередньо цієї суті. Чим більше подробиць призводить жінка, тим більше розчарування він відчуває, слухаючи. І пом’якшити це розчарування може лише чітке розуміння того, що їй від всіх цих дрібниць легшає. Пам’ятаючи про особливості жіночої натури, чоловік зуміє скинути з себе зайву напругу. Точно так же, як він реалізує себе, виконуючи важку роботу або вирішуючи складну проблему, вона реалізує себе, розповідаючи про мучить її проблеми у всіх подробицях.
Щоб трохи полегшити завдання чоловіки, жінка може, забігши вперед, викласти закінчення своєї історії і потім знову взятися за деталі. Не слід тримати чоловіка в підвішеному стані. А адже жінки люблять робити це, щоб надати більше Смаку своєму оповіданню. Слухач-жінка гідно оцінить такий хід; слухач-чоловік відчує себе розчарованим і розсердженим.
Наскільки чоловік не розуміє жінку, настільки він і буде чинити опір, щоб уникнути нав’язуваного нею розмови про проблеми. Однак, дізнавшись, що подібні розмови необхідні їй, щоб реалізувати себе і відчути підтримку з його боку, він виявить, що слухати, виявляється, не так вже й важко. Важлива деталь: якщо жінка нагадає чоловікові, що не вимагає від нього рішення її проблем, а просто хоче поговорити про них, це дуже допоможе йому розслабитися і слухати спокійно.
ЯК МАРСІАНИ І ВЕНЕРІАНКІ ПРИЙШЛИ ДО МИРУ І ЗГОДИ
Марсіани і венеріанкі жили в мирі та злагоді, бо вміли поважати існуючі між ними
відмінності. Марсіани навчилися з розумінням ставитися до потреби венеріанок в розмовах, що приносять їм полегшення, і засвоїли, що, навіть якщо тобі, в общем-то, особливо нічого сказати, ти можеш підтримати улюблену жінку тим, що вислухаєш її. Відні-ріанкі навчилися з повагою ставитися до потреби марсіан віддалятися в свою печеру, щоб там, наодинці з самим собою, злагодити зі стресом; печера перестала бути таємницею і більш не викликала ні страху, ні тривоги.
ЩО ДІЗНАЛИСЬ І ЧОГО НАВЧИЛИСЯ МАРСІАНИ
Марсіани дізналися, що, навіть коли їм здається, що венеріанка нападає, дорікає, «пиляє», це все справа тимчасова: незабаром, розрядившись, вона заспокоїться і знову стане люблячою, ніжною, терпимою. Навчившись слухати, вони виявили, що обговорення своїх проблем і правда вкрай благотворно впливає на венеріанок.
Кожен з марсіан знайшов спокій, зрозумівши нарешті, що потреба венеріанкі говорити про свої проблеми зовсім не означає докорів на його адресу. А до того ж він дізнався, що, коли венеріанка відчуває, що її слова не падають в порожнечу, вона відключається від своїх проблем і настрій її помітно поліпшується. І, озброєний цим знанням, марсіанин знайшов здатність слухати, не страждаючи відчуттям своєї відповідальності за вирішення всіх її проблем.
Багато чоловіків — і навіть жінки — вельми критично ставляться до потреби поговорити про проблеми, тому що ніколи не відчували на власному досвіді, яке полегшення це може принести. Їм ніколи не доводилося бачити, як жінка, відчувши, що її слухають, може раптово змінитися, повеселеть, стати турботливою і ніжною. Зате їм напевно траплялося бачити жінку (можливо, свою власну матір), яка, не зустрічаючи уваги і розуміння, говорила і говорила про свої проблеми, і потік її скарг не висихав ніколи. Таке зазвичай відбувається з жінками, вже давно відчувають себе не дуже-то улюбленими, обділеними увагою. Справжня проблема полягає не в тому, що жінка говорить про проблеми, а в тому, що їй не вистачає любові.
Навчившись слухати, марсіани зробили вражаюче відкриття. Вони почали розуміти, що вислуховування розмов венеріанок про проблеми може допомогти їм самим вибратися з печери — точно так само, як допомагає сидіння перед телевізором або читання газет.
Крім того, навчившись, слухаючи, не відчувати себе при цьому об’єктом звинувачень і покладеної відповідальності, чоловікові стає набагато легше виконувати цей обов’язок. А переставши сприймати її в багнети, він виявляє, що слухати — чудовий спосіб самому відволіктися від проблем дня і одночасно допомогти вийти зі стресу своїй партнерці. Іноді, втім, коли власний стрес чоловіки надто вже сильний, йому може все-таки знадобитися відвідати свою печеру, а вихід з неї він мало-помалу знайде сам — за допомогою читання газет, занять спортом або спостереження за футбольним матчем.
ЩО ДІЗНАЛИСЬ І ЧОГО НАВЧИЛИСЯ ВЕНЕРІАНКІ
Венеріанкі також знайшли душевний спокій, зрозумівши нарешті, що, якщо марсіанин забрався в свою печеру, це зовсім не означає, що він перестав любити партнерку. Вони навчилися виявляти в такі моменти більше терпимості, бо, як тільки він норовить забратися в свій притулок, значить, йому дуже вже сильно дісталося.
Венеріанкі навчилися не ображатися, коли марсіанин перестає стежити за тим, що вони говорять. Помітивши на обличчі улюбленого відсутнє вираження, венеріанка просто дуже чемно замовкала, перечікувала деякий час, а дочекавшись, коли партнер знову зверне на неї увагу, продовжувала свою промову. Марсіанинові часом буває важко зосередити всю свою увагу на подрузі. Усвідомивши собі це, венеріанкі виявили, що цієї уваги слід не вимагати, а просити — м’яко і ненав’язливо, приймаючи партнера таким, яким він є в даний момент, і тоді він буде тільки радий надати своєму увазі інший об’єкт.
Коли ж марсіани, повністю пішовши в свої турботи, переселялися в печеру, венеріанкі говорили собі, що не варто сприймати це як особисту образу. Вони засвоїли, що в такі хвилини, замість того щоб заводити розмову про різні проблеми з коханим, краще обговорити їх з друзями, пройтися по магазинах або сходити в кіно. І помітили одну закономірність: якщо марсіанин відчуває, що його люблять і приймають таким, яким він є, він набагато швидше вийде з печери.
Глава 4. Про мотивацію представника протилежної статі
Колись, багато століть назад, ще до того як зустрітися і поєднати свої долі, марсіани і венеріанкі жили в різних світах і були цілком щасливі. Але в один прекрасний день все змінилося. І марсіани, і венеріанкі — кожен на своїй рідній планеті — раптом засумували. Зрештою, це і призвело до того, що вони опинилися разом.
Розуміння секретів що сталися з ними змін сьогодні допомагає нам усвідомити себе, що мотивація поведінки чоловіків і жінок відбувається різними шляхами. Знаючи це, ви краще зумієте підтримати свого партнера і самі отримати від нього необхідну підтримку в нелегкі хвилини життя. Давайте заглибимося в минуле і уявімо собі, ніби бачили все, що сталося тоді, на власні очі.
Пав жертвами масової депресії, все марсіани покинули міста і надовго сховалися в своїх персональних печерах. Вони залізли в них так глибоко, що не могли знайти виходу назад — до того самого дня, як одному з них спало на думку поглянути в телескоп на Венеру. Зрозуміло, телескоп тут же пішов по руках, і, споглядаючи доти незнайомі чарівні істоти, марсіани випробували такий приплив натхнення, що від їх депресії і сліду не залишилося. Що ж трапилося? Так просто вони раптом відчули себе потрібними. Вони висипали з своїх печер і кинулися будувати космічний флот, щоб летіти до Венери.
Пав жертвами масової депресії, венеріанкі, щоб розвіяти смуток-тугу, стали збиратися в гуртки і розповідати один одному про свої проблеми. Однак цей засіб виявився не дуже-то дієвим, і депресія затягнулася — до того самого дня, як усім їм стало одне і те ж пророче бачення: незнайомі, але чудові, сильні і сміливі істоти (марсіани) несуться крізь простір, щоб віддати їм свою любов, стати їм підтримкою і опорою. Аж ось роздався зненацька венеріанкі відчули, що тепер про них є кому подбати. Поділившись один з одним примарилося баченням, вони відчули, що їх депресію як рукою зняло, і все разом дружно і радісно взялися готуватися до прибуття марсіан.
Чоловіки відчувають душевний підйом і прилив сил, коли відчувають себе потрібними …
Жінки відчувають душевний підйом і прилив сил, коли відчувають, що про них є кому подбати.
І ці пружини діють донині. Чоловіки відчувають душевний підйом і прилив сил, коли відчувають себе потрібними. Без цього відчуття чоловік в своїх відносинах з жінкою поступово втрачає активність і енергію, і з кожним днем ​​здатний все менше вкласти в ці взаємини. З іншого боку, відчуваючи, що жінка вірить в нього, цінує його зусилля, спрямовані на задоволення її потреб, чоловік в повному розумінні слова знаходить крила і готовий на велику самовіддачу.
Жінки, як і їхні прабабусям-венеріан-кам, відчувають душевний підйом і прилив сил, коли відчувають, що про них піклуються. Чи не відчуваючи цієї турботи в своїх взаєминах з чоловіком, жінка поступово втомлюється від односторонньої відповідальності, від того, що їй доводиться занадто багато віддавати. З іншого боку, відчуваючи турботу і повагу чоловіка, вона в повному розумінні слова розквітає і також здатна вкласти в ці відносини набагато більше.
КОЛИ ЧОЛОВІК ЛЮБИТЬ ЖІНКУ
Стан чоловіка, полюбив жінку, дуже схоже зі станом першого марсіанина, який довідався про існування венеріанок. Засів в печері і безуспішно намагаючись розібратися в причинах своєї депресії, цей нещасний нишпорив телескопом по небу. І раптом наче вдарила блискавка: один-єдиний мить назавжди змінив його життя. Крізь окуляр телескопа перед ним постало дивне створіння, виконане принади та грації.
Він побачив венеріанку. І його немов обпалило вогнем. Вперше в житті він відчув, що йому є діло ще до когось, крім себе самого. Лише один погляд — і життя марсіанина наповнилася новим змістом. Депресія безслідно зникла.
Вся філософія марсіан зводиться до досить простої формули: перемога / програш. Я хочу перемогти, і мені наплювати, якщо ти програєш. Поки кожен думав тільки про самого себе, ця формула діяла бездоганно протягом довгих століть. Але тепер в неї було потрібно внести корективи. Марсіанам вже не хотілося ставити на перше місце тільки себе. Полюбив, вони стали бажати перемоги венеріанок нітрохи не менше, ніж своїм власним.
І до цього дня в більшості сучасних видів спорту ми можемо виразно побачити продовження давньої марсіанської психології, орієнтованої на змагання. Скажімо, в тенісі: я не тільки хочу виграти сам, але і всіляко намагаюся «завалити» свого друга, посилаючи йому м’ячі, один складніше іншого. Я насолоджуюся своєю перемогою, незважаючи на те що мій друг програв.
Це марсіанське спадщина практично цілком дійшло до нас, і, на жаль, ставши дорослими і перенісши звичний підхід — перемога / програш — на наші відносини з іншою людиною, ми наносимо їм труднопоправімий шкоду. Якщо кожен з партнерів прагне задовольняти свої власні потреби за рахунок іншого, це найвірніший шлях до нещастя, образ і конфліктів. Секрет успіху ваших відносин в тому, що перемогти повинні обидва партнери.
ПРИВАБЛИВІСТЬ ВІДМІННОСТЕЙ
Перший закохався марсіанин, як тільки це з ним сталося, почав поспішно майструвати телескопи для інших побратимів. Незабаром всі вони покинули свої печери, перевлюблялісь, і венеріанкі стали для них не менш важливі, ніж вони самі.
Ці прекрасні, такі несхожі на марсіан істоти володіли таємничої притягальну силу, непереборно вабили їх до себе — особливо своєю відмінністю. Там, де марсіани стояли скелею, венеріанкі проявляли м’якість. Те, що у марсіан було незграбним, у венеріанок було округлим. Коли марсіани бували холодні, венеріанкі зігрівали все своїм теплом. Деяким чарівним і досконалим чином ці відмінності, здавалося, доповнювали один одного.
Без слів, швидше за все телепатично, венеріанкі передали марсианам наступне, цілком ясне і виразне послання: «Ви потрібні нам. Ваша міць і сіламогут дати нам відчуття повноцінності життя, заповнити глибоку порожнечу в нашому бутті. Разом ми могли б жити дуже щасливо ». Це запрошення надихнуло і надихнуло марсіан, додало їм нові сили.
Багато жінок інстинктивно вміють передавати подібні послання. На стадії зародження відносин жінка робить перший крок, кидаючи на чоловіка короткий, але красномовний погляд, що говорить: ти міг би стати тим, хто зробить мене щасливою. Такий погляд надає чоловікові сміливості підійти і заговорити, допомагає йому перемогти страх, пов’язаний з перспективою цих відносин. На жаль, коли все вже відбулося і починають виникати проблеми, жінка нехтує такими посланнями, оскільки не знає, що для чоловіка як і раніше вкрай важливо їх отримувати.
Величезним стимулом для марсіан виявилася можливість зануритися на Венері в зовсім інше життя. Марсіанська раса йшла до нового рівня еволюції. Одне лише самоствердження і нарощування власних можливостей перестало задовольняти. Тепер їм хотілося поставити свої можливості, силу, знання, вміння на службу іншим-в першу чергу венеріанкам. Марсіани почали освоювати нову філософію, в основі якої лежала формула перемога / перемога. Їм захотілося жити в такому світі, де б кожен дбав не тільки про самого себе, а й про інших.
ЛЮБОВ мотивуючі дії і поведінка МАРСІЯН
Марсіани взялися за будівництво космічного флоту, який домчав б їх крізь простір до бажаної мети — Венері. Ніколи раніше вони не відчували в собі такого биття життя. Один тільки погляд на венеріанок змусив їх випробувати нові, невластиві їм раніше почуття, нічого спільного не мають з егоїзмом — вперше за всю їх історію.
Отримавши нагода продемонструвати свої якості і можливості, чоловік висловлює себе найповніше. І лише відчуваючи, що не може добитися успіху, знову замикається в своєму колишньому егоїзмі.
Точно так же, коли чоловік полюбив, це почуття змушує його виявляти свої найкращі якості і ставити їх на службу іншій людині. Коли серце чоловіка відкривається назустріч коханню, його віра у власні сили незмірно зростає і він здатний на багато що. Отримавши нагода продемонструвати свої якості і можливості, він виражає себе найповніше. І лише відчуваючи, що не може добитися успіху, знову замикається в своєму колишньому егоїзмі.
Чоловік закохався — і для нього вже має значення не тільки він сам, але і інша людина. З нього раптово спали кайдани вимушеної самомотивації, тепер він вільний і може дати щось іншій істоті — не заради власної вигоди, а тому, що це істота йому небайдуже. Задовольняючи потреби і потреби своєї партнерки, він відчуває таке ж задоволення: їй добре — значить, і йому добре теж. Він готовий зустрітися віч-на-віч будь-які труднощі, тому що її щастя робить щасливим і його. Тепер йому легше боротися. Свідомість того, що він діє в ім’я вищої мети, ніж власний інтерес, заряджає його енергією.
В юності чоловіка цілком задовольняло служіння самому собі, проте з приходом зрілості йому стає цього мало. Щоб відчути всю повноту життя, йому тепер потрібно, щоб вона була мотивована любов’ю. А любов змушує його віддавати себе вільно і безкорисливо, звільняючи від інерції самозадоволення, позбавленого найменшої крихти турботи про інших. Хоча йому самому як і раніше необхідно отримувати чиюсь любов, його головною потребою тепер стає самому віддавати її іншій людині.
У більшості своїй чоловіки не тільки жадають виплеснути на когось свою любов, але і самі зголодніли за нею. І головна проблема тут полягає в тому, що вони навіть не здогадуються, чого позбавлені. Нечасто їм доводилося бачити своїх батьків щасливими від того, що віддана любов принесла щастя матерям. В результаті їм невідомо, що любов, яку даруєш людині, може стати для чоловіка головним джерелом щастя і задоволення. Коли відносини з жінкою руйнуються, чоловік впадає в депресію і ховається в свою печеру. Йому стає байдуже все, крім нього самого, і він не знає причини такої пригніченості.
Відчувати, що ти не потрібен, — це повільна смерть для чоловіка.
У такі моменти чоловікові не до зав’язування яких би то ні було відносин, він забарикадувався в своєму притулку, і витягти його звідти — справа, в общем-то, майже безнадійна. Він задає собі питання: на біса мені все це потрібно? Чого заради знову заварювати всю цю кашу? Він не знає, що йому все стало байдуже тому, що він перестав відчувати себе потрібним. Не розуміє, що, знайшовши людини, який потребуватиме ньому, він зможе скинути з себе депресію і отримати стимул до життя.
Коли чоловік не відчуває, що його присутність в чиємусь житті змінює її на краще, йому стає важко підтримувати свій інтерес до життя і відносин з жінкою. Яка вже тут мотивація, коли ти не потрібен … Щоб вона знову почала діяти, йому необхідно відчути, що його цінують, йому вірять і приймають таким, яким він є, з усіма плюсами і мінусами. Відчувати, що ти не потрібен, — це повільна смерть для чоловіка.
КОЛИ ЖІНКА ЛЮБИТЬ ЧОЛОВІКА
Коли жінка закохується в чоловіка, з нею відбувається те ж саме, що сталося з першою з венеріанок, яка повірила в швидке прибуття марсіан. Їй привиділося, що з небес один за іншим спускаються і сідають космічні кораблі, а з них виходять сильні, дбайливі марсіани — істоти, які не потребують опіки, а, навпаки, самі спраглі оточити увагою і ніжністю венеріанок.
Краса і тонка душевна організація мешканок Венери породили в прибульців натхнення і відданість. Марсіани визнали, що вся їхня міць, все їх досягнення зовсім нічого не значать, якщо немає істоти, до ніг якого можна було б скласти їх.
Енергійні, сильні сини червоної планети відкрили для себе джерело радості і стимул до дії в тому, щоб піклуватися про венеріанках, плекати їх, приносити їм задоволення і виконувати їх маленькі примхи. Справжнє диво!
Іншим венеріанкам теж приснився цей сон, і вони миттєво забули про свою депресію. Причиною настільки разючою зміни з’явилася раптово спалахнула віра в те, що допомога вже йде, тому що марсіани скоро прилетять. Венеріанкі перебували в пригніченому стані, тому що відчували себе самотніми, ізольованими. Щоб вийти з нього, їм потрібно було відчути близькість любові, що поспішає до них на допомогу.
Більшість чоловіків дуже слабо уявляють собі, наскільки важливо для жінки відчувати, що тебе люблять, що ти не одна. Жінка щаслива тоді, коли знає: її прохання про допомогу не опиниться гласом волаючого в пустелі. Коли вона засмутилася, втомилася, зневірилася, не знає, що робити, словом, коли їй погано, найбільше їй потрібно саме це: знати, що вона не одна, що поруч близька людина, яка любить і готовий прийти на допомогу.
Однак відчути таку необхідну підтримку — співчуття, розуміння, співпереживання — їй досить важко. Вся справа в тому, що інстинкт, успадкований від предків-марсіан, підказує чоловікам: коли людині погано, краще, що ти можеш зробити, — це залишити його в спокої. Так вони і роблять. Бачачи подругу в засмучених почуттях, чоловік з найкращих спонукань відходить в сторону, а якщо залишається, то ще більше псує всю справу тим, що намагається розв’язати цю проблему проблеми. Він не володіє інстинктом, здатним підказати, до якої міри їй зараз потрібно, щоб він просто був поруч, щоб вислухав її.
Жінка заспокоюється, згадуючи, що заслуговує любові просто так — тому, що вона жінка, і їй не потрібно домагатися цієї любові; вона може дозволити собі розслабитися, віддавати менше, а отримувати більше. Вона гідна цього.
Ділячись з ним своїми почуттями, жінка починає згадувати про те, що вона гідна любові, що вона не одна на світі, що їй є на кого спертися. І куди тільки поділися сумнів і недовіру? Вона заспокоюється, згадуючи, що заслуговує любові просто так — тому, що вона жінка, і їй не потрібно домагатися цієї любові; вона може дозволити собі розслабитися, віддавати менше, а отримувати більше. Вона гідна цього.
Віддаючи ДУЖЕ БАГАТО, статут
Щоб впоратися з депресією, венеріанкі зайнялися тим, що почали ділитися з іншими своїми почуттями, і кожна говорила про свої проблеми. У процесі цих розмов раптом прийшло розуміння причини вищезгаданої депресії. Вони втомилися від того, що їм постійно доводилося віддавати занадто багато, вічно жити з усвідомленням власної відповідальності один за одного. Їм хотілося скинути напругу і хоч ненадовго відчути себе предметом чиїхось турбот. Їм набридло постійно з усіма ділитися; кожна мріяла стати особливою, не такою, як інші, і мати щось тільки для себе. Вони більше не знаходили задоволення в мучеництво і життя заради кого-то.
У себе на Венері вони також керувалися філософською формулою перемога / програш, тільки навпаки — програш / перемога: «Я програю заради того, щоб тобі вдалося перемогти». Поки кожна з них жертвувала собою заради інших, виходило, що немає нікого, про кого б не виявлялося турботи. Але століття йшли за століттями, і в кінці кінців венеріанкі втомилися весь час піклуватися один про одного і ділитися з іншими всім, що мають самі. Таким чином, вони також виявилися підготовлені до прийняття формули перемога / перемога.
Точно так само і в наші дні багато жінок відчувають втому від того, що їм постійно доводиться щось віддавати. Їм потрібен час для самих себе, -для того, щоб розібратися в собі, зайнятися тільки собою. Їм потрібен хтось, який надає їм емоційну підтримку, про кого їм не доводилося б дбати. І марсіани ідеально підходять для цієї ролі.
Отже, зустрівшись з венеріанкамі, марсіани почали вчитися мистецтву віддавати, в той час як венеріанкі були готові до того, щоб навчитися отримувати. Багатовікова еволюція цих двох таких різних рас досягла нового, важливого етапу. Дочкам Венери потрібно було навчитися отримувати, а синам Марса — віддавати.
Подібні зміни зазвичай відбуваються з чоловіками і жінками, коли настає зрілість. В юності жінкам набагато більше властиво жертвувати собою, пристосовуючись до бажань і потреб партнера. Чоловік в молодості занадто поглинений власною персоною, йому й діла немає до чужих бажань і потреб. Однак з часом жінка починає розуміти, до якої міри вона забувала про себе заради Свого партнера. І чоловікові з віком відкривається, що не тільки він один заслуговує людського ставлення і поваги.
Він починає вчитися приносити себе в жертву заради іншої людини, але, мабуть, найважливіша з відбуваються в ньому змін полягає в розумінні того, що успіху можна досягти і віддаючи. Так само і жінка з настанням зрілості освоює нові сторони мистецтва віддавати. Однак найважливіша з відбуваються в ній змін полягає в розумінні того, що для досягнення своїх цілей слід обмежувати власну тягу до жертовності.
НЕ ТРЕБА закиди
Зрозумівши, що протягом довгого часу віддавала забагато, жінка зазвичай починає звалювати на чоловіка провину за те, що не відчуває себе щасливою. Віддавала, віддавала, а що отримала взамін? Ця явна несправедливість не дає їй спати спокійно.
Однак, хоча вона і не отримала того, чого заслуговує, заради поліпшення відносин з партнером їй слід чесно оцінювати і власний внесок у виникнення цієї проблеми. Коли сама жінка жертвує багатьом, їй не варто докоряти цим свого партнера. І чоловік, який чи занадто мало, хай не картає партнерку за не надто захоплене ставлення до нього. І в тому, і в іншому випадку докорами навряд чи можна чогось добитися.
Де ж рішення? Воно не в звинуваченнях, адресованих партнеру, а в розумінні, довірі, співчутті і прийнятті його таким, яким він є. Коли виникає напружена ситуація, замість того щоб докоряти партнерку в постійному невдоволенні, чоловікові слід проявити співчуття, запропонувати свою підтримку (навіть якщо жінка не просила про неї), вислухати її (нехай спочатку її слова будуть виконані докорів), і допомогти їй знову повірити в нього, відкрити душу назустріч йому. Це досягається за допомогою різних дрібних знаків уваги, покликаних продемонструвати жінці, що вона йому як і раніше небайдужа.
Жінка, замість того щоб обсипати докорами партнера-чоловіка за його недостатній внесок в їх відносини, може зрозуміти і пробачити його недоліки-особливо коли він розчаровує її. Повірити, що, коли він не пропонує свою підтримку, йому хотілося б віддати більше, і надихнути його на велику віддачу, оцінити зусилля партнера і продовжувати шукати його підтримки.
Встановити межі, ЇХ СЛІД поважати
Для жінки вкрай важливо чітко визначити межі того, що вона може дати партнеру без почуття роздратування і образи. Чи не чекаючи, поки партнер зрівняє рахунок, вона повинна сама підтримувати його рівним, шляхом відповідного збільшення або зменшення власного вкладу.
Давайте розглянемо один приклад. Джиму було тридцять дев’ять, а його дружині Сьюзен — сорок один, коли вони звернулися до суду. Сьюзен хотіла отримати розлучення. Вона скаржилася, що цілих дев’ять років тільки й знала, що віддавати, отримуючи натомість значно менше; і ось тепер вона більше не хоче і не може так жити. Вона дорікала Джима, що став, за її словами, бездушним, деспотичним, егоїстичним; в ньому не залишилося нічого від того хлопця, який колись настільки романтично доглядав за нею. Сьюзен говорила, що їй більше нема чого віддати і вона, що називається, «дозріла» до розриву. Чоловік переконував її пройти курс терапії, проте вона коливалася. Проте врешті-решт його вмовляння подіяли, і протягом півроку Джим і Сьюзен зробили все три необхідних кроку, спрямованих на оздоровлення їхніх стосунків. Зараз вони як і раніше разом, щасливі, у них троє дітей.
Крок 1: мотивація
Я постарався пояснити Джиму, що протягом усіх дев’яти років спільного життя в душі його дружини накопичувалася образа за образою, і ось тепер весь цей пороховий склад вибухнув. І якщо він хоче врятувати їх шлюб, йому .Треба слухати, слухати і слухати дружину, щоб пробудити в ній бажання нехай не розлучається. Протягом перших шести сеансів, на які подружжя приходили разом, я намагався допомогти Сьюзен розкритися, поділитися своїми почуттями, а Джиму — терпляче і з розумінням розібратися, чому ці почуття несуть такий негативний заряд. То була найважча частина оздоровчого процесу. Дійсно, почувши в словах дружини біль і незадоволеність, Джим став отримувати все більшу мотивацію, переконався в тому, що в його силах змінити їх відносини на краще, знову наповнити їх любов’ю.
Перш ніж отримати мотивацію для прояву зусиль, спрямованих на збереження шлюбу, Сьюзен повинна була відчути, що чоловік прислухається до її словами, визнає обґрунтованість її скарг: це був перший крок. Коли Сьюзен нарешті відчула, що її розуміють, подружжя змогло приступити до виконання другого кроку.
Крок 2: відповідальність
Другий крок — це визнання власної відповідальності, тобто ступеня провини за те, що трапилося. Джиму необхідно було усвідомити свою відповідальність за відмову дружині в підтримці, а Сьюзен — за те, що не зуміла вчасно визначити межі своєї жертовності. Джим попросив у дружини вибачення за заподіяні кривди. Сьюзен зрозуміла, що, коли чоловік переступав згадані кордону, звертаючись з неї зневажливо (а це включає в себе грубість, бурчання, неувага до її прохань, невизнання обґрунтованості її почуттів), це відбувалося саме тому, що вона належним чином не позначила цих кордонів. Хоча їй і не було за що просити вибачення, вона все ж визнала, що почасти й сама винна в проблемах, які виникли.
Поступове розуміння того, що її невміння встановити межі і її схильність віддавати більше спричинили виникнення цих проблем, потроху почала повертати Сьюзен здатність прощати. Усвідомлення власної провини мало найважливіше значення для того, щоб жінка перестала дивитися на свій шлюб тільки крізь призму накопичених образ. Таким ось чином обоє отримали мотивацію до освоєння нових шляхів надання підтримки один одному шляхом поваги певних меж.
Крок 3: практика
Джиму особливо слід навчитися поважати встановлені дружиною кордону, а Сьюзен — визначати і позначати їх. І обом необхідно було освоїти способи щирого вираження своїх почуттів в поважній формі. Підійшовши впритул до цього третього рівня, вони домовилися практикуватися щодо кордонів, не випускаючи з уваги того, що часом обидва можуть допускати помилки. Обумовивши таку можливість, • «подружжя тим самим як би підстраховували і себе, і один одного. Ось кілька прикладів з їх досвіду.
+ Сьюзен стала практикуватися в застосуванні таких фраз: «Мені не подобається, як ти розмовляєш зі мною. Будь ласка, говори нормальним тоном, інакше мені доведеться піти ». Після того як кілька разів вона поклала кінець неприємного діалогу, вийшовши з кімнати, вдаватися до інших заходів їй не довелося.
+ В випадках, коли Джим хотів, щоб дружина щось зробила (а вона знала, що, виконавши його прохання або вимога, сама пошкодує про це), Сьюзен навчилася відповідати: «Ні, зараз мені потрібно відпочити» або «Ні, сьогодні у мене і так занадто багато справ ». І виявила, що чоловік почав уважніше ставитися до неї, зрозумівши, що вона і справді зайнята або сильно втомлюється.
+ Сьюзен сказала Джиму, що їй хочеться влаштувати собі відпустку і поїхати куди-небудь, а коли він заперечив, що надто зайнятий, відповіла, що в такому випадку поїде одна. І Джим раптом змінив свої плани: швиденько розкидав всі справи і викроїв час для поїздки.
+ Під час розмови, коли чоловік перебивав її, Сьюзен навчилася говорити: «Я ще не закінчила. Будь ласка, вислухай мене до кінця ». Це відразу ж дало результат: Джим став більше слухати і менше перебивати.
+ Найбільша проблема для Сьюзен полягала в тому, щоб навчитися просити про щось. «Чому це я повинна ще й просити, — говорила вона мені, — після всього, що я для нього зробила?» Я постарався пояснити: звинувачувати Джима за те, що він не вгадує її бажань, — справа абсолютно порожнє, та до того ж саме через це, головним чином, у неї і виникла проблема. Вона сама повинна звикнути відповідати за те, щоб її прохання і побажання виконувалися.
+ Для Джима головна складність полягала в тому, щоб з повагою поставитися до тим, що сталося в дружині змін і не очікувати, що вона буде продовжувати залишатися «зручною» партнеркою, смиренної і терплячою, яка перебувала поруч з ним всі ці роки. Він визнав, наскільки для Сьюзен важко встановлювати межі, настільки для нього важко пристосуватися до них. Але Джим зрозумів, що легкість в цій справі, як і в усьому, приходить з практикою.
Відчувши наявність кордонів, чоловік отримує мотивацію до того, щоб самому віддавати більше. Практикуючись в повазі цих кордонів, він автоматично отримує мотивацію до перегляду дієвості своїх колишніх моделей поведінки і до зміни їх. Жінка, зрозумівши, що для того, щоб отримувати, вона насамперед повинна чітко позначити межі, автоматично стає більш схильною прощати партнера і шукати нові способи звертатися за підтримкою і самої надавати її. А визначивши межі, вона поступово привчається розслаблятися і отримувати від чоловіка більше.
НАВЧИТИСЯ ОТРИМУВАТИ
Встановлення меж і отримання від чоловіка більшої віддачі — для жінки завдання прямо-таки лякають. Зазвичай вона боїться, що надто вже багато чого вимагає, що її прохання відкинутий, її засудять, покинуть. Ці три речі ранять її найболючіше, оскільки десь в глибині душі таїться несвідоме — і абсолютно невірне — переконання в тому, що вона не варта отримувати більше того, що отримує. Сформувавшись ще в дитячі роки, це переконання зміцнювалося щоразу, коли жінці доводилося придушувати свої почуття, потреби чи бажання.
Вона не заслуговує любові: так вважає — нехай це погано, нехай не так — сама жінка, і сама ж є першою жертвою цієї помилки. Якщо в дитинстві їй траплялося бути свідком поганого поводження з іншими або самої випробувати його, тим легше їй відчути себе негідною любові, тим важче знати собі ціну. Це почуття, засіли глибоко в підсвідомості, породжує страх, що інший, такий необхідний людина може відмовити їй у підтримці.
І ось, боячись не отримати підтримки, жінка, сама того не відаючи, відкидає її, хоча вкрай має потребу в ній. Отримавши послання, що вона не вірить в його здатність задовольнити її запити, чоловік негайно відчуває себе відсунутим в найдальший кут. Сумніви і недовіру жінки перетворюють її цілком обгрунтовані потреби в відчайдушні вимоги: «Я мушу, треба!», Які, однак, сприймаються чоловіком як послання про те, що вона не вірить в його підтримку. Іронія долі: мотивацію чоловікові дає свідомість власної, необхідності жінці, але форма вираження цієї потреби відштовхує його.
У такі моменти жінка помилково вважає, що чоловіка відвернув від неї сам факт, що їй щось потрібно. Хоча насправді в такий його реакції винні її безнадійність, відчай і недовіру. Не зрозумівши, що чоловікові необхідно відчувати її довіру, жінка не усвідомлює і різниці між повідомленням про наявність потреби і вимогою задовольнити її, а тому і плутає ці дві речі.
Повідомити про наявність потреби — значить попросити чоловіка про підтримку відкрито і довірливо, без тіні сумніву в тому, що він зробить все, що може. Вимога ж задовольнити запит — це крик душі, тим більше відчайдушний, ніж менш ви сподіваєтеся отримати підтримку. Це відштовхує чоловіка, змушує його відчувати, що його не приймають, недооцінюють.
Для жінки потреба в підтримці та допомозі іншої людини досить важка і сама по собі, але особливо погано їй стає, коли доводиться відчувати розчарування або залишатися однією в скрутну хвилину. Тому її так легко ранить навіть те, що чоловікові здається дрібницею. Дуже вже нелегка справа — залежати від інших і при цьому мати справу з їх байдужістю, зневагою, забудькуватістю. Жінка потребує підтримки, і вже одне це робить її вразливою. А зневага або розчарування ранять ще більше, тому що підкріплюють помилкове переконання в тому, що вона не заслуговує любові.
ЯК ВЕНЕРІАНКІ ВПОРАЛИСЯ ЗІ СВОЇМ КОМПЛЕКСОМ
Протягом століть венеріанкі компенсували цей комплекс увагою і чуйністю до потреб інших. Вони віддавали і віддавали, але в глибині душі все ж відчували, що не заслуговують того, щоб отримувати. І сподівалися, що, жертвуючи, стануть хоч трохи більш гідними. Так йшов століття за століттям, поки вони нарешті не зрозуміли, що заслуговують і любові, і підтримки. Тоді вони оглянули поглядом минуле і усвідомили, що заслуговували їх завжди.
Цей процес нескінченного самопожертви підготував їх до сприйняття мудрості самоповаги. Віддаючи іншим, вони врешті-решт побачили, що ці інші гідні отримувати і що кожна людина гідна любові. І тут до них дійшло, що і самі вони гідні всього цього.
Тут, на Землі, маленька дівчинка, бачачи, що люблять її мати, і себе автоматично відчуває гідної любові. Їй легко подолати венерианский інстинкт — віддавати занадто багато. Їй не доводиться долати страх отримувати, тому що вона сприймає все очима і почуттями матері. Якщо мати сприйняла цю мудрість, то і дитина також сприйме її — знову-таки через матір. Якщо душа матері відкрита для того, щоб отримувати, значить, отримувати навчиться і дочка.
Однак у венеріанок не було рольових моделей, тому у них пішла не одна тисяча років на те, щоб подолати свою звичку жертвувати собою. Все ясніше розуміючи, що інші гідні отримувати, мешканки Венери зрозуміли, що і самі гідні цього. Якимось дивом саме в цей час марсіани теж почали по-іншому дивитися на світ і зайнялися будівництвом космічних кораблів.
КОЛИ ВЕНЕРІАНКА ГОТОВА, марсіанин тугий ЯК ТУТ
Усвідомивши, що гідна любові, жінка тим самим відкриває двері перед чоловіком, готовим віддавати. Але коли протягом десятка років шлюбу вона тільки те й робить, що віддає йому, і врешті-решт розуміє, що заслуговує більшого, по якійсь дивній іронією долі жінка сама ж і зачинив перед партнером ці двері, не залишаючи йому жодного шансу. Її почуття при цьому можна висловити приблизно так: «Я стільки віддала тобі, а ти нехтував мною. У тебе був шанс. Я заслуговую кращої долі. Я не можу довіряти тобі. Я дуже втомилася, мені більше нічого дати. Я більше не дозволю тобі ображати мене ».
Коли жінка отямиться від сплячки і згадає про свої потреби, чоловік також прокинеться і захоче віддавати їй більше.
Стикаючись з подібними випадками, я неодноразово переконував жінок, що для поліпшення відносин з партнером від них зовсім не потрібно великої віддачі. Тепер, навпаки, він, партнер, буде «працювати» на її потреби. Поки чоловік ігнорував запити жінки, обидва вони начебто перебували в сплячці. Коли вона прокинеться і згадає про свої потреби, він також прокинеться і захоче віддавати їй більше.
Можна з упевненістю передбачити, що її партнер вийде зі стану бездіяльності і чесно постарається внести в їхнє життя необхідні їй зміни. Коли жінка перестає йти на зайві жертви, тому що тепер більше цінує себе, чоловік виходить зі своєї печери і починає будувати космічний корабель, щоб полетіти до неї і зробити її щасливою. Можливо, йому буде потрібно певний час, щоб навчитися віддавати їй більше, але найважливіший крок уже зроблено: він знає, що ставився до неї з зневагою, і хоче змін.
А трапляється й так. Зазвичай, коли чоловік відчуває себе нещасливим і хоче привнести в своє життя більше любові і романтики, це раптово знаходить відгук у душі його дружини: вона відкривається йому назустріч і знову спалахує любов’ю. Стіна взаємних образ починає валитися, і в життя обох повертається щастя. Якщо образ накопичилося багато, може знадобитися досить тривалий час, щоб залікувати всі рани, проте це все-таки можливо. У розділі одинадцятої нам належить розглянути кілька досить нескладних практичних способів їх заліковування.
Найчастіше позитивні зміни, що відбуваються з одним з партнерів, викликають подібні ж зміни в іншому. Це збіг — втім, цілком передбачуване — є одним з чудес, які час від часу пропонує нам життя. Коли учень готовий, учитель не забариться з’явитися. Коли питання стоїть, відповідь не змусить себе чекати. Коли ми дійсно готові до того, щоб отримати, нам дається то, чого ми потребуємо. Коли венеріанкі виявилися готові, щоб отримувати, марсіани виявилися готові віддавати.
НАВЧИТИСЯ ВІДДАВАТИ
Чоловік більше всього на світі боїться, що він недостатньо сильний, умів, здатний перемогти.
Чоловік більше всього на світі боїться, що він недостатньо сильний, умів, здатний перемогти. Щоб компенсувати цей страх, він тільки й займається тим, що нарощує свої сили, можливості, конкурентоспроможність і т.д. Головне в його житті — успіх, досягнення, дієвість. До того, як дізнатися про існування венеріанок, марсіани були настільки стурбовані цими речами, що до всього іншого — і до всіх інших — їм просто не було діла. Відчуваючи страх, чоловік втрачає здатність піклуватися.
Точно так же, як жінки бояться отримувати, чоловіки бояться віддавати.
Точно так же, як жінки бояться отримувати, чоловіки бояться віддавати. Дозволити собі віддати щось іншим — це ризик провалу, слабкості, несхвалення. Ці наслідки найбільш болючі для чоловіка, тому що в глибині душі він несвідомо — і абсолютно помилково — вважає, що не так вже й хороший. Дане переконання, сформувавшись в дитинстві, зміцнювалося щоразу, коли від чоловіка чекали чогось більшого і кращого, ніж те, що він робив. Його досягнень не помічали або їх недооцінювали, і мало-помалу в його підсвідомості склалося: я не такий, як треба. І ніхто не сказав йому, що це не так …
Це помилкове твердження є ахіллесовою п’ятою чоловіки. Він і хотів би віддавати, але боїться, що тим самим зашкодить самому собі, тому навіть і не намагається. Найжахливіше для нього — опинитися неспроможним, тому, природно, чоловік прагне уникнути непотрібного ризику.
І знову іронія долі: чим небайдужих йому інша людина, тим більше він боїться власної слабкості — і тим менше дає цій людині. Рятуючи від ураження себе, він перестає віддавати тим, кому, навпаки, хотів би дати якомога більше.
Відчувши невпевненість, чоловік може компенсувати це байдужістю до всіх, за винятком самого себе. Його найбільш автоматична захисна реакція — це фрази типу «А мені плювати». Саме з цих міркувань марсіани не дозволяли собі занадто багато думати або піклуватися про інших. Але, досягнувши успіху і могутності, вони врешті-решт зрозуміли, що зовсім не такі погані, як вважали раніше, і що можна досягти успіху, віддаючи іншим. І тоді вони відкрили для себе венеріанок.
Хоча насправді чоловіки завжди були «такими, як треба», процес доведення власних видатних якостей підготував їх до сприйняття мудрості самоповаги. Домігшись успіху і озирнувшись назад, вони зрозуміли, що кожна їхня невдача була необхідна як сходинка до подальшого успіху. Кожна помилка була важливим уроком, які вчили їх забивати голи. Тут-то вони і усвідомили, що завжди були «такими, як треба».
ПОМИЛКИ — ДЕЛО НОРМАЛЬНИЙ
Перший крок чоловіка до того, щоб навчитися віддавати більше, полягає в розумінні: помилки — справа цілком нормальне. Те, що людина робить їх, абсолютно нормально (не може ж він мати відповіді на всі питання).
Я згадую історію однієї жінки, нарікав, що її партнер, схоже, взагалі не збирається одружитися з нею. Тому їй здавалося, що він любить її менше, ніж вона його. Але якось раз сказала цьому чоловікові, що щаслива з ним і що хотіла б бути з ним завжди, навіть якщо б вони розорилися. На наступний же день він зробив їй пропозицію. Йому було необхідно знати, що він для неї «такий, як треба». Слова подруги надихнули його, і він відчув, як вона потрібна йому.
Марсіани ТЕЖ ПОТРІБНА ЛЮБОВ
Подібно до того, як жінка болісно сприймає недолік такого необхідного їй уваги, чоловіка ранить відчуття власної неспроможності, коли партнерка заговорює про різні проблеми.
Чоловікові важко слухати жінку, коли вона засмучена або відчуває себе нещасною, тому що він сприймає це як свою власну поразку.
Ось чому часто йому так важко слухати. Йому хочеться бути її героєм. Коли вона засмучена або відчуває себе нещасною, він сприймає це як власну поразку. Її переживання служать підтвердженням його таємного страху, що він — не «такий, як треба». І до цього дня багато жінок не розуміють, до якої міри уразливі чоловіки і як їм потрібна любов. Вона допомагає чоловікові відчути, що він в достатній мірі «такий», щоб іншій людині було добре з ним.
Хлопчик, якому пощастило бачити свого батька щасливим, тому що той зумів зробити щасливою мати, виросте з упевненістю: і сам він також зможе дати щастя своїй партнерці. Він не боїться зробити їй пропозицію, оскільки знає, що впорається. А ще він знає, коли навіть якщо не впорається в чомусь, все одно він такий, як треба, і заслуговує, щоб його любили і цінували гідно, бо намагається зробити все, що в його силах. Він не «гризе» себе, оскільки хоча і не вважає себе досконалістю, знає все ж: то, що він може робити, виходить досить непогано. Він вміє просити вибачення за свої помилки, тому що очікує, що його пробачать, не перестануть любити і цінувати за те, що він дійсно робить все, що може.
Він знає, що ніхто не застрахований від помилок. Він бачив, як його батько робив помилки, але через це не переставав любити себе. Він був свідком того, як його мати любила батька і прощала його, незважаючи на здійснювані ним помилки. Він бачив, як вона довіряла чоловікові і підбадьорювала його, хоча часом з його вини їй доводилося відчувати розчарування.
Багато чоловіків в дитинстві та підлітковому віці не мали перед очима успішних рольових моделей. Для них полюбити, одружитися і мати сім’ю не менш важко, ніж керувати літаком без будь-якої підготовки: може бути, спочатку і зумієш злетіти, але потім напевно розіб’єшся. Важко продовжувати літати, коли на твоєму рахунку вже не один розбитий літак. Або якщо на твоїх очах розбився літак батька. Тому зрозуміло, чому багато чоловіків і жінки, не маючи в своєму розпорядженні хорошого керівництва з будівництва взаємин, просто відмовляються від них.
Глава 5. Ми розмовляємо різними мовами
Зустрівшись і почавши спільне життя, марсіани і венеріанкі зіткнулися з чималою кількістю проблем, з більшістю з яких ми стикаємося і сьогодні. Усвідомивши, що неоднакові, і розібравшись в цих відмінностях, вони зуміли вирішити ці проблеми. І один із секретів їхнього успіху полягав у тому, що марсіани і венеріанкі навчилися спілкуватися і розуміти один одного.
Слова в марсіанському і веіеріанском мовах одні й ті ж, але мають різне значення.
А вийшло це (чергова іронія долі!) Саме тому, що вони говорили на різних мовах. При перших же ознаках конфлікту, замість того щоб лаятися і свариться, сини Марса і дочки Венери хапалися за словники і розмовники, щоб як слід зрозуміти один одного. Якщо ж це не допомагало, вони бігли до перекладача.
Дуже скоро ви побачите, що слова в марсіанському і венеріанському мовах одні й ті ж, але значення часом протилежні. Фрази і обороти досить схожі між собою, проте мають різний підтекст і різну емоційне забарвлення. Коротше, ймовірність виникнення непорозумінь дуже велика. Так що, коли з’являлися проблеми зі спілкуванням, марсіани і венеріанкі дивилися на це просто як на чергове непорозуміння і знали, що виберуться з нього, якщо їм трохи допоможуть з перекладом. Будуючи свої відносини на взаємній довірі, вони брали один одного такими, як є, — річ досить рідкісна в наші дні.
З ОДНОГО БОКУ — Вирази ЧУВСТВ, З ІНШОГО — ПЕРЕДАЧА ІНФОРМАЦІЇ
Щоб повніше висловити свої почуття, жінки вдаються до поетичних вольностей: перебільшень, метафор, узагальнень.
Ми і до цього дня потребуємо перекладачах. Вживаючи одні і ті ж слова, чоловіки і жінки рідко мають на увазі одне й те саме. Наприклад, коли жінка каже: «У мене таке відчуття, ніби ти ніколи не прислухаєшся до моїх слів», вона не розраховує, що слово «ніколи» буде сприйнято буквально. Вона використовує його, щоб висловити те розчарування, яке відчуває в даний момент. Тому не слід сприймати дане слово як носій точної, фактичної інформації.
Щоб повніше висловити свої почуття, жінки вдаються до різних поетичним вольностей: перебільшень, метафор, узагальнень. Чоловіки ж помилково сприймають ці вирази буквально. І, як наслідок, невірно витлумачивши вкладати в них сенс, реагують так, що в їх словах і діях не вловиш і натяку на підтримку. Нижче слідує список з десяти частенько звучать в устах жінок скарг (які можуть бути неправильно витлумачені) і звичайні відповіді чоловіків.
ДЕСЯТЬ звичайних СКАРГ, ЯКІ ЛЕГКО витлумачити НЕПРАВИЛЬНО
 
Жінки кажуть:
Чоловіки відповідають:
«Ми ніколи нікуди не ходимо».
«Ось вже неправда. Ми ж вибиралися в гості на минулому тижні ».
«Мене всі ігнорують».
«Ну, не всі ж».
«Я так втомилася, що нічого не можу робити».
«Що це ти розкисла? От не знав, що ти така слабачка ».
«Мені хочеться забути про все».
«Якщо тобі не подобається твоя робота, піди звідти».
«У будинку вічно такий безлад!»
«Але ж не завжди?»
«Ніхто мене більше не слухає».
«Але я ж зараз слухаю тебе!»
«Нічого не виходить так, як треба».
«Ти хочеш сказати, що це моя вина?»
«Ти більше не кохаєш мене».
«Нічого подібного. Інакше що я роблю в цьому будинку? »
«Ми вічно кудись поспішаємо».
«Неправда. Ти що, не пам’ятаєш, як славно ми відпочили в п’ятницю? »
«Мені хотілося б, щоб в нашому житті було більше романтики».
«Тобто ти хочеш сказати, що я надаю тобі недостатньо уваги?»
Неважко помітити, що «дослівний переклад» слів жінки цілком може означати зовсім інше для чоловіка, який звик користуватися мовою тільки як засобом передачі фактів та інформації. І неважко зрозуміти також, чому його відповіді, подібні наведеним вище, можуть викликати сварку між партнерами.
Спілкування, в якому багато плутанини і мало справжнього тепла, є однією з найбільших проблем в області взаємин. «Кажеш, кажеш, а він ніби глухий» — ось найбільш часта скарга, яку доводиться чути від жінок. І навіть вона сприймається і тлумачиться невірно!
«Кажеш, кажеш, а він ніби глухий» — ось найбільш часта скарга, яку доводиться чути від жінок. І навіть цю скаргу чоловіки розуміють невірно!
Жінка каже: «Ти наче глухий, ти мене не чуєш». Чоловік, не розуміючи почуттів, які породили цю фразу, злиться і заперечує. Він вважає, що чув все, оскільки може повторити кожне її слово. Для того щоб він правильно витлумачив слова «Ти мене не чуєш», їх слід було б перевести на мову чоловіки приблизно так: «У мене відчуття, ніби ти не зовсім розумієш, що я хочу сказати насправді, чи тобі байдуже, що я відчуваю. Чи не міг би ти як-небудь висловити свій інтерес до моїх слів? »
Правильно зрозумівши сенс цієї скарги, чоловік сприйме її більш мирно і зуміє відреагувати набагато позитивніше. Опинившись на межі сварки, чоловіки і жінки, як правило, перестають розуміти один одного. У такі хвилини дуже важливо ще раз обдумати або перевести для себе те, що він або вона почули з вуст партнера.
Не розуміючи, що жінки висловлюють свої почуття не так, як вони самі, багато чоловіків невірно оцінюють їхні скарги або вважають, що під ними немає ніякого грунту. Це призводить до сварок. Тодішнім марсианам часто вдавалося уникнути сварок з коханими, оскільки вони намагалися правильно зрозуміти їх. Якщо чому-небудь їм ставало важко слухати, вони брали
«Венеріанское-марсіанський розмовник» і шукали в ньому переклад того чи іншого виразу.
КОЛИ ВЕНЕРІАНКІ ГОВОРЯТЬ
У цьому розділі книги наводяться витяги з «венеріанское-марсіанського розмовника», нині, на превеликий жаль, втраченого. Кожна з наведених вище десяти скарг переведена тут таким чином, щоб чоловік зміг вловити її справжній зміст. Крім того, в кожному перекладі міститься підказка, яку відповідь венеріанка хотіла б отримати.
Ви побачите, що засмучена венеріанка, висловлюючи свої почуття мовою, що йде немає від розуму, а від емоцій, до того ж закладає в свою скаргу приховану прохання про підтримку. Виражатися прямо їй ні до чого: на Венері кожному було відомо, що будь-яке вимовлене слово несе в собі подібний підтекст.
У перекладі кожної фрази цей підтекст розшифровується. Якщо чоловік, слухаючи жінку, зуміє розчути сигнал — прохання про підтримку і зреагує відповідно, його партнерка напевно відчує, що до її слів прислухаються, її люблять.
Венеріанское-марсіанської РОЗМОВНИК
«Ми ніколи нікуди не ходимо».
У перекладі на марсіанський це означає: «Мені дуже хочеться, щоб ми пішли кудись разом, відпочили і розважилися. Адже ми вміємо добре проводити час, і мені так чудово з тобою. Що ти про це думаєш? Може, поведеш мене куди-небудь пообідати? Адже ми вже кілька днів ніде не були ».
Без цього перекладу, почувши з уст жінки «Ми ніколи нікуди не ходимо», чоловік, швидше за все, витлумачить це наступним чином: «Ти не робиш того, що мав би робити. Ти виявився зовсім не таким, яким я тебе уявляла. Наше життя стало нецікавим, бо ти ледар і зануда, в тобі не залишилося ні краплі романтики ».
«Мене всі ігнорують».
У перекладі на марсіанський це означає: «Сьогодні мені здається, що до мене нікому немає діла, що я всім байдужа. У мене таке відчуття, ніби мене просто ніхто не бачить. Звичайно, я впевнена, що дехто мене помічає, але, схоже, і їм абсолютно все одно, існую я чи ні. Напевно, це ще й тому, що ти останнім часом так зайнятий. Я дійсно дуже ціную, що ти так багато працюєш, намагаєшся заради нас обох, але іноді мені починає здаватися, що тобі вже не важливо, є я чи ні. У мене враження, що робота значить для тебе більше, ніж я, і мені стає страшно. Може, ти міг би обійняти мене і сказати, що я тобі потрібна? »
Без цього перекладу фразу «Мене всі ігнорують» чоловік може витлумачити так: «Мені погано. Я ніяк не можу добитися від тебе уваги, в якому так потребую. Все абсолютно безнадійно. Навіть ти не помічаєш мене, але ж передбачається, що ти мене любиш. Як тобі не соромно! Ти такий безсердечний. Я б ніколи не вела себе так з тобою ».
«Я так втомилася, що нічого не можу робити».
У перекладі це означає: «У мене сьогодні було так багато справ. Мені правда треба перепочити перед тим, як зайнятися чим-небудь ще. Як мені пощастило, що я можу розраховувати на твою підтримку! Може, ти обіймеш мене і підтвердиш, що я добре справляюся зі своїми обов’язками і що я дійсно заслужила хвилинку відпочинку? »
Без цього перекладу, почувши: «Я так втомилася, що нічого не можу робити», чоловік може витлумачити скаргу наступним чином: «Я роблю все, а ти — нічого. Ти мав би взяти на себе більше обов’язків. Я не можу справлятися з усім одна. Я просто в розпачі. Мені потрібен «справжній чоловік», а не ти. Як я помилилася, вибравши тебе! »
«Мені хочеться забути про все».
Переклад говорить: «Я хочу, щоб ти знав, що я люблю свою роботу і що мені добре з тобою, але сьогодні мені здорово дісталося. Перш ніж знову звалити на себе свої обов’язки, мені потрібно трошки ніжності і тепла. Чому б тобі не запитати: «Що з тобою, рідна?» І не вислухати мене — просто мовчки, не пропонуючи ніяких рішень? Мені так треба відчути, що ти розумієш, як мені зараз нелегко, і співчуваєш мені. Це допоможе мені не приймати все так близько до серця, розслабитися. А завтра я з новими силами візьмуся за справи ».
Не маючи перекладу, чоловік може витлумачити фразу «Мені хочеться забути про все» наступним чином: «Я займаюся такою кількістю справ, що вже пропало всяке бажання робити хоч що-небудь. Мені погано з тобою, я відчуваю себе нещасною. Хотілося б мати поруч з собою іншу людину, більш слушної і менш товстошкірого, ніж ти ».
«У будинку вічно такий безлад!»
У перекладі на мову марсіан це означає: «Сьогодні мені хочеться трохи відпочити і розслабитися, але в будинку такий безлад! Я втомилася, мені потрібен перепочинок. Сподіваюся, ти не звалив на мене всю прибирання. Що, якщо ти погодишся зі мною щодо сьогоднішнього безладу, а потім запропонуєш допомогти мені з прибиранням? »
Без цього перекладу, почувши: «В домі повік такий безлад!» Чоловік може дати наступне тлумачення: «В домі повік безлад по твоїй милості. Я роблю все, що можу, щоб у нас було чисто, але не встигну закінчити прибирання, як ти знову перетворюєш будинок в свинарник. Ти нечупара і нероба, і у мене немає ніякого бажання продовжувати жити з тобою, поки ти такий. Прибери за собою або вимітайся сам! »
«Ніхто ваблячи більше не слухає».
У перекладі на марсіанський це означає: «Я боюся, що тобі нудно зі мною. Боюся, що ти втратив будь-який інтерес до мене. Схоже, сьогодні я щось занадто розчулилася. Чи можу я розраховувати на якийсь знак уваги з твого боку ? мені б так цього хотілося! У мене сьогодні був важкий день, і мені здається, що нікому немає діла до того, що я говорю. Може, ти міг би послухати мене, задаючи при цьому питання, за якими я відчула б твій інтерес і підтримку, наприклад: «що з тобою сьогодні? А що ще було? як ти себе при цьому відчувала? Чого ти хотіла? А як ти себе почуваєш тепер?» і ще вставляв би інші слова, щоб я знала: ти розумієш мене і переживаєш разом зі мною, наприклад: «Розкажи ще», «Так-так», «я розумію, що ти маєш на увазі». Або навіть можеш нічого не говорити, а просто іноді, коли я зроблю паузу, вимовляти «о», » гм »,« угу »,« мда »- це додає мені сил і впевненості». (Примітка: до свого прибуття на Венеру марсіани навіть не підозрювали про існування подібних звуків.)
Без цього перекладу фразу «Ніхто мене більше не слухає» чоловік може розцінити так: «Я присвячую всю свою увагу тобі, а ти не спромагається ви-
слухати мене. Ти звик до такого стану речей. Мені стало важко і тоскно з тобою. Мені хочеться, щоб поруч зі мною була людина цікавий, живий, а не такий зануда, як ти. Ти розчарував мене. Ти черствий і бездушний егоїст «.
«Нічого не виходить так, як треба»
У перекладі на мову марсіан це означає: «Сьогодні у мене видався на рідкість важкий день, і я так вдячна тобі за те, що можу поділитися з тобою своїми почуттями і переживаннями. Це дуже допомагає мені прийти в себе. Схоже, сьогодні у мене нічого не виходить. Може, мені це здається тому, що попереду ще така купа справ — просто страшно подумати. Чи не міг би ти обійняти мене і сказати, що я в тебе молодець? Ти навіть не уявляєш, як мені це зараз потрібно ».
Без цього перекладу, почувши нарікання: «Нічого не виходить так, як треба», чоловік може витлумачити його наступним чином: «Ти ніколи нічого не робиш так, як треба. Я не можу довіряти тобі. Якби я свого часу не зупинила свій вибір на тобі, зараз у мене все було б інакше. У іншого все йшло б нормально, а от тебе одні проблеми ».
«Ти більше не кохаєш мене».
У перекладі цей докір-скарга розшифровується так: «Сьогодні мені здається, що ти мене не любиш. І я боюся, що сама відштовхнула тебе якимось чином. Я знаю, ти по-справжньому любиш мене і дуже багато робиш для мене. Але сьогодні я відчуваю себе якось невпевнено. Чи не міг би ти підкріпити мою віру в твою любов і сказати мені три чарівних слова «Я люблю тебе»? Коли ти вимовляєш їх, мені так добре! »
Без цього перекладу, почувши: «Ти більше не любиш мене», чоловіче тлумачення може бути таким: «Я віддала тобі кращі роки свого життя, а ти не дав мені нічого. Ти просто використовував мене. Ти холодний і розважливий егоїст. Сам робиш все, що тобі завгодно, але завжди тільки для себе одного. На всіх інших тобі наплювати. Я зробила страшну дурість, закохавшись в тебе. І ось тепер у мене не залишилося нічого ».
«Ми вічно кудись поспішаємо».
У перекладі на марсіанський це означає: «Сьогодні у нас не день, а суцільна гонка. І мені це зовсім не до душі. Мені хотілося б, щоб наше життя було більш розміреним. Я знаю, в цьому ніхто не винен, і ні в якому разі не докоряю тобі. Знаю, що ти робиш все, щоб ми потрапили туди вчасно, і дуже ціную твою турботу. Чи не міг би ти поспівчувати мені і сказати що-небудь на зразок: «Сьогодні і правда якийсь божевільний день. Мені теж часом хочеться жити спокійніше, без поспіху «?»
Не маючи перекладу, чоловік, почувши «Ми вічно кудись поспішаємо», може розцінити це наступним чином: «Ти жахливо безвідповідальний тип. Ти вічно дотягуєш все до останньої хвилини. Мені ніколи не буває добре з тобою. Ми завжди змушені летіти стрімголов, щоб не запізнитися. Всякий раз, коли я кудись йду з тобою, ти тільки все псуєш. Мені набагато приємніше бувати в різних місцях без тебе ».
«Мені хотілося б, щоб в нашому житті було більше романтики».
Переклад цієї фрази на марсіанський мову означає: «Милий, ти останнім часом так багато працюєш. Давай дні вільну трохи часу для себе. Адже так приємно, коли можна скинути напругу і побути одним, без дітей, не думаючи про справи і проблеми. Ти у мене така романтична натура! Чому б тобі днями не зробити мені сюрприз — подарувати букет квітів і призначити побачення? Я просто обожнюю, коли за мною доглядають ».
Без цього перекладу, почувши: «Мені хотілося б, щоб в нашому житті було більше романтики», тлумачення чоловіка може бути таким: «Мені нудно з тобою. Я охолола до тебе. В тобі немає ні на гріш романтики. Мені ніколи не було по-справжньому добре з тобою. Ах, якби ти був таким, як інші чоловіки — ті, кого я знала до тебе! »
Після декількох років користування даними словником чоловікові вже не потрібно гарячково хапатися за нього щоразу, коли йому здається, що йому дорікають або звинувачують у чомусь. Він починає розуміти, як думають і відчувають жінки. Він засвоює, що подібні драматичні фрази не слід сприймати в буквальному сенсі: просто таким чином жінки повніше висловлюють свої почуття. Такі вже венеріанкі, і синам Марса слід пам’ятати про це!
КОЛИ МАРСІАНИ занурюється в МОВЧАННЯ
Найскладніше завдання для жінки полягає в тому, щоб правильно зрозуміти і підтримати чоловіка, коли він занурюється в мовчання.
Одна з найскладніших завдань для чоловіка полягає в тому, щоб правильно зрозуміти і підтримати жінку, коли вона починає говорити про свої почуття. Найскладніше завдання для жінки полягає в тому, щоб правильно зрозуміти і підтримати чоловіка, коли той занурюється в мовчання. Саме мовчання жінці найлегше витлумачити помилково.
Частенько буває, що чоловік раптово немов би відключається від розмови і надовго замовкає. Для дочок Венери це щось нечуване. Спочатку жінці приходить в голову, що він оглух. Може бути, просто не чує, що я говорю, думає вона, тому і не відповідає.
А справа, бачте, в тому, що чоловіки і жінки по-різному — дуже по-різному — обмірковують і переварюють інформацію. Жінки думають вголос, запрошуючи до участі в цьому процесі зацікавленого слухача. І до цього дня жінка часто усвідомлює, що саме хоче сказати вже під час самої розмови. Вільне протягом виражених вголос думок дозволяє їй як би спробувати їх на зуб своїй інтуїції. Цей процес цілком нормальний, а часом стає особливо необхідний.
Однак у чоловіків переварювання інформації відбувається зовсім іншим шляхом. Перш ніж почати говорити самим або реагувати на сказане співрозмовниками, вони ретельно обмірковують те, що почули або відчули. Чоловіки мовчать, а мозок їх в цей час зайнятий виробленням найбільш правильного або доцільного рішення. Спочатку вони формулюють це рішення про себе і лише потім висловлюють його вголос. Іноді цей процес займає буквально пару хвилин, іноді розтягується на довгі години. До того ж — наче навмисне для того, щоб остаточно збити жінку з пантелику, — чоловік цілком може взагалі не зреагувати, якщо отриманої інформації недостатньо для вироблення відповіді.
Жінкам слід твердо засвоїти, що мовчання чоловіка означає: «Поки що я не знаю, що сказати, але думаю над цим». А замість цього їм чується: «Я не відповідаю тобі тому, що мені плювати на тебе і на твої проблеми. Мені до лампочки все, що ти там бурмочеш, так що не чекай відповіді ».
 
ЯК ВОНА РЕАГУЄ НА ЙОГО МОВЧАННЯ
Жінки зазвичай невірно тлумачать мовчання чоловіки. Залежно від того, в якому настрої вона знаходиться в цей день, їй в голову починають лізти різні нехороші думки, аж до найгіршої: «Він не любить мене, він ненавидить мене, він збирається кинути мене». А звідси вже рукою подати до того страшного висновку, найглибше таїться в жіночій душі: «Якщо він мене кине, тоді мене вже ніхто ніколи не полюбить. Я не заслуговую, щоб мене любили ».
Коли чоловік мовчить, жінці простіше простого уявити собі найгірше.
Коли чоловік мовчить, жінці простіше простого уявити собі найгірше, бо сама вона мовчить тільки в двох випадках. Або коли усвідомлює, що може боляче ранити іншу людину тим, що збирається сказати, або коли не вірить цій людині і не бажає з ним не тільки говорити, а й взагалі мати щось спільне. Тому немає нічого дивного в тому, що жінка починає відчувати себе невпевнено, коли чоловік раптом поринає в мовчання.
Жінка, слухаючи іншу жінку, час від часу дає їй зрозуміти, що робить це з увагою і співчуттям. Коли настає пауза, слухачка інстинктивно вимовляє щось, можливо, і не має конкретного змісту, але підбадьорююче, наприклад: «о», «ой-ой-ой», «гм», «ах», «ну і ну».
Мовчання ж чоловіки, не переривається междоме тиями, що виражають підтримку і симпатію, виглядає просто загрозливо. Жінкам слід усвідомити собі все, що стосується знаменитої печери, і, навчившись правильно сприймати мовчання чоловіки, відповідно на нього реагувати.
ЗРОЗУМІТИ, ЩО ТАКЕ ПЕЧЕРА
Перш ніж відносини між партнерами почнуть приносити справжнє задоволення обом, жінкам слід багато чого довідатися про чоловіків. Їм необхідно зрозуміти, що, коли чоловік засмучений або знаходиться в стресовому стані, він автоматично припиняє говорити і видаляється в свою «печеру», щоб на самоті обдумати все як слід. Вони повинні знати, що вхід туди заборонений всім без винятку — навіть найбільш близьким друзям. Саме так було на Марсі. Жінці зовсім ні до чого лякатися і панічно перебирати в пам’яті всі свої слова і вчинки — не інакше як вона зробила що-небудь жахливе! Просто треба привчити себе до думки, що якщо вже ти дозволила чоловікові піти в печеру, то слід набратися терпіння і почекати: через деякий час він вийде звідти, і все знову буде добре.
Жінкам важко освоїти такий підхід, тому що на Венері одне із золотих правил говорило: ніколи не залишати подругу, якщо вона засмучена. Венеріанкі, природно, поширили це правило і на відносини з коханими-марсіанами: хіба можна залишити близької людини у важкий для нього момент? Саме любов і турбота змушують жінку намагатися проникнути в печеру і запропонувати свою допомогу.
До того ж вона помилково вважає, що, задаючи партнеру величезну кількість питань (типу «Що з тобою, дорогий?») І старанно слухаючи, допоможе йому прийти в себе. Однак це лише ще більше погіршує ситуацію. Жінка інстинктивно прагне підтримати улюбленого — але так, як їй самій хотілося б, щоб її підтримали у важку хвилину. Наміри у неї самі благі, але результат виявляється найчастіше діаметрально протилежним.
Замість того щоб пропонувати партнерові таку підтримку і допомогу, яку хотіли б отримати самі в подібній ситуації, вони повинні зрозуміти, що представник протилежної статі думає, відчуває і реагує інакше, і намагатися вести себе відповідно.
ЧОМУ ЧОЛОВІКИ видалятися У ПЕЧЕРУ
Чоловіки видаляються в печеру або перестають говорити з кількох причин.
1. Людині потрібно обдумати проблему і знайти практичне рішення.
2. Він ніяк не може відшукати відповіді на питання, що мучить. Чоловіків ніхто ніколи не вчив говорити: «Дорога, мені необхідно знайти відповідь на одне питання, але не виходить. Мені доведеться піти в печеру і там як слід подумати над цим ». Інші ж чоловіки, бачачи, що їх побратим занурився в мовчання, розуміють все правильно: людина обмірковує якусь проблему.
3. Він засмучений або перебуває в стані стресу. У такі хвилини йому потрібно побути на самоті, щоб охолонути і знову взяти себе в руки. Він просто не хоче говорити і робити того, про що згодом, можливо, сам пошкодує.
4. Йому необхідно знайти самого себе. Цей четвертий мотив набуває особливої ​​важливості, коли чоловіки закохуються. Тоді часом вони починають як би втрачати і забувати себе. Чоловік може відчути, що надмірне зближення з жінкою робить його залежним і що йому потрібно відрегулювати ступінь цього зближення. Коли дистанція між ним і предметом його любові скорочується настільки, що він починає втрачати своє «я», включається сигнал тривоги, який закликає його заглянути в печеру. В результаті чоловік виходить з неї оновленою, люблячим, з ще більшою, ніж раніше, упевненістю в собі.
ЧОМУ ЖІНКИ ГОВОРЯТЬ
Жінки починають говорити також з кількох причин — іноді по тим же самим, за якими чоловіки говорити перестають. Ось чотири причини, найбільш часто спонукають жінку до розмови:
1. Щоб передати або зібрати інформацію. (Зазвичай це єдина причина, що змушує чоловіка відкривати рот.)
2. Щоб самій розібратися і зрозуміти, що, в общем-то, вона хоче сказати. (Чоловік замовкає якраз для того, щоб зробити це наодинці зі своїми думками. Жінка обмірковує все вголос.)
3. Щоб полегшало в важку хвилину, щоб зібратися з думками і оволодіти собою. (Чоловік в таких випадках занурюється в мовчання. Печера дає йому можливість усамітнитися і прийти в себе.)
4. Щоб сприяти зближенню. Ділячись своїми інтимними почуттями, вона пізнає саму себе в любові. (Марсіянин перестає говорити, щоб знову знайти себе. Він побоюється, що через надмірну близькість втрачає власне «я».)
Розуміння цих відмінностей просто життєво необхідно. Адже у кожного з нас перед очима скільки завгодно прикладів, коли взаємини пар зводяться до двох слів: щоденна боротьба.

БІЙТЕСЯ Вогненний Дракон!
 
Вкрай важливо, щоб жінки зрозуміли: ні в якому разі не слід намагатися змусити чоловіка заговорити перш, ніж він сам буде до цього готовий. Під час обговорення даної теми на одному з моїх семінарів слухач-індіанець розповів: в його рідному племені, готуючи дівчат до заміжжя, матері карають їм завжди пам’ятати, що в моменти невдач і переживань чоловік має звичку ховатися в своїй печері. І не слід приймати це на свій особистий рахунок, тому що таке час від часу трапляється. Це зовсім не означає, що чоловік не любить дружину: він неодмінно повернеться. Але найголовніше — ніколи не намагатися піти за ним в печеру. Якщо жінка спробує зробити це, жахливий дракон, покровитель печери, обпече її своїм вогненним подихом.
Ніколи не намагайтеся піти за чоловіком в його печеру, а не те вогнедишний дракон обпече вас своїм диханням!
Спроби жінки проникнути в печеру чоловіки не раз були причиною непотрібних конфліктів. Жінки досі не засвоїли, що в нелегкі хвилини чоловікові просто необхідно побути на самоті або хоча б помовчати. Коли він забирається в печеру, жінка не розуміє, в чому справа, і, природно, намагається «розговорити» його. Вона сподівається виявити йому свою любов і турботу, змусивши його вийти з зосередження і розповісти про беспокоящей його проблеми.
— Що-небудь трапилося? — Питає вона.
— Ні, нічого, — відповідає він.
Але вона-то відчуває, що чоловік засмучений, і не розуміє, чому він приховує свої почуття. Замість того щоб дати йому можливість продуктивно попрацювати в печері, вона, сама того не усвідомлюючи, перериває його розумовий процес. Вона знову ставить запитання:
— Я знаю, тебе щось турбує. У чому все-таки справа?
— Ні в чому, — відповідає він.
— Але ж це неправда! — Наполягає вона. — З тобою щось не так, я ж бачу.
— Зі мною все в порядку, — тон чоловіка починає загострюватися. — Залишила б ти мене в спокої, а?
— Та як у тебе тільки совісті вистачає? — Вигукує жінка. — Ти зовсім перестав говорити зі мною. Звідки мені знати, що з тобою відбувається, якщо ти сам мовчиш? Просто ти більше не любиш мене. Засунув мене в кут, і все!
Тут вже він втрачає самовладання і починає говорити речі, про які сам після пошкодує. Його вогнедишний дракон виривається назовні і обпікає її.
КОЛИ МАРСІАНИ ВСЕ-ТАКИ ГОВОРЯТЬ
Жінки обпікаються не тільки тоді, коли намагаються пробратися в печеру зайнятого роздумами чоловіки, але і тоді, коли неправильно тлумачать певні його вираження, зазвичай є попередженнями про те, що він або вже в печері, або на шляху до неї. На питання: «Що трапилося?» Марсіанин, як правило, відповідає коротко: «Нічого» або «Все в порядку».
Це чи не єдині сигнали, що дозволяють венеріанке зрозуміти, що потрібно дати йому час самому розібратися зі своїми почуттями в самоті печери. Чоловік не говорить: «Я засмучений, і мені потрібно якийсь час побути на самоті». Замість цього він просто замовкає.
У наступному списку представлені шість найбільш часто вживаних коротких попереджувальних сигналів, а також варіанти — на жаль, абсолютно невідповідні — відповідей на них з боку жінок.
НА ПИТАННЯ ЖІНКИ «ЩО СТАЛОСЯ?»
Чоловік каже: «Все в порядку» або «Все нормально».
Жінка може відповісти: «Я знаю, що щось трапилося. В чому справа?»
Чоловік каже: «У мене все о’кей».
Жінка може відповісти: «Але ти виглядаєш засмученим. Давай поговоримо».
Чоловік каже: «Нічого, нічого».
Жінка може відповісти: «Я хочу допомогти тобі. Я знаю, що тебе щось тривожить. В чому справа?»
Чоловік каже: «Все добре» або «У мене все добре».
Жінка може відповісти: «Ти впевнений в цьому? Я буду тільки рада допомогти тобі ».
Чоловік каже: «Та так, нічого особливого».
Жінка може відповісти: «Але все-таки через чогось ти засмутився. Думаю, нам потрібно поговорити ».
Чоловік каже: «В общем-то, це дрібниця».
Жінка може відповісти: «Це зовсім не дрібниця. Я могла б допомогти тобі ».
Подаючи один з вищенаведених сигналів, чоловік зазвичай хоче, щоб жінка утрималася від подальших розпитувань або взагалі дала йому можливість помовчати. Венеріанкі, опинившись в подібній ситуації, щоб уникнути непорозумінь і з зайвою паніки, розкривали «Марсіанська-венеріанс-кий розмовник». Без його допомоги жінки зазвичай сприймають згадані короткі сигнали не так, як слід було б.
А пора б їм знати, що, коли чоловік каже «Все в порядку», це скорочений варіант того, що він насправді хоче висловити: «Все в порядку, тому що я можу впоратися з цим сам. Мені не потрібна допомога. Будь ласка, підтримай мене, але не турбуйся за мене. Вір, що це справа мені цілком під силу ».
Без цього перекладу, бачачи улюбленого засмученим і чуючи від нього «Все в порядку», жінка вважає, що він просто хоче приховати свої почуття або проблеми. Тоді вона починає «допомагати» йому, задаючи питання або заводячи розмову про ту проблему, яка, на її думку, турбує його в даний момент. Вона не знає, що він вдався до короткого попереджувальному сигналу. Ось кілька витягів з вищезгаданого розмовника.
Марсіанських-венеріанское РОЗМОВНИК
«Все в порядку».
У перекладі на венерианский це означає: «Зі мною все в порядку, я сам можу впоратися зі своїм поганим настроєм. Мені не потрібна допомога, спасибі ».
Без цього перекладу, почувши з уст чоловіка: «Все в порядку», жінка може витлумачити це наступним чином: «Я зовсім не засмучений, тому що мені на все наплювати» або «Я не бажаю пояснювати тобі, чому я засмучений. Я не вірю, що тебе і правда хвилюють мої проблеми ».
«У мене все окей».
У перекладі на мову венеріанок це звучить так: «У мене все о’кей, я сам успішно справляюся зі своїми проблемами. Мені не потрібна допомога. А якщо знадобиться, я сам попрошу
Без цього перекладу жінка, почувши: «У мене все о’кей», витлумачить це наступним чином: «Для мене не має ніякого значення те, що трапилося. Мені наплювати на цю проблему. Навіть якщо ти засмучуєшся з цього приводу, мені все одно наплювати ».
«Нічого нічого».
Переклад говорить: «Не сталося нічого такого, з чим я не міг би впоратися сам. Будь ласка, не задавай більше питань на цю тему ».
Без перекладу, почувши: «Нічого, нічого», жінка може інтерпретувати це таким чином: «Я і сам не знаю, що ‘мене турбує. Мені потрібно, щоб ти своїми питаннями допомогла мені розібратися, в чому справа ». І тоді вона тільки піділлє масла у вогонь, ставлячи питання, в той час як йому дійсно хочеться, щоб його залишили в спокої.
«Все добре».
Переклад цієї фрази зводиться до наступного: «Так, це дійсно проблема, але не треба» пиляти «мене. Я цілком можу розв’язати цю проблему сам, якщо ти не будеш заважати мені обмірковувати її, задаючи питання або підказуючи, що слід робити. Просто веди себе так, як ніби нічого не сталося: так я швидше додумався до правильного рішення ».
Без цього перекладу, почувши: «Все добре», жінка може дати таке тлумачення: «Все так, як повинно бути. Не потрібно нічого змінювати. Ти можеш вести себе як тобі завгодно по відношенню до мене, а я — по відношенню до тебе ». Або: «Цього разу вже так і бути, але пам’ятай, що винна ти. Один раз я спущу це на гальмах, але не дай тобі Бог знову зробити що-небудь подібне ».
«Та так, нічого особливого».
У перекладі на венерианский це означає: «Нічого страшного не сталося, тому що я зумію знову все налагодити. Будь ласка, не думай більше про цю проблему і не говори про неї. Від цього мені ще більше не по собі. Я беру на себе відповідальність за вирішення цієї проблеми. Мені приємно розв’язати цю проблему самому ».
Без цього перекладу, почувши відповідь: «Та так, нічого особливого», жінка може витлумачити його наступним чином: «Ти вічно робиш з мухи слона. Всі твої хвилювання шеляга ламаного не варті. Нічого смикатися даремно ».
«Загалом-то, це дрібниця».
Переклад на мову Венера-АНОК звучить так: «Мені зовсім не важко зробити це або вирішити цю проблему. Мені приємно зробити це для тебе ».
Без перекладу, почувши: «В общем-то, це дрібниця», жінка може витлумачити відповідь наступним чином: «Це все нісенітниця. Чого заради ти створюєш з цього проблему і волаєш про допомогу? »І тоді-зовсім не до місця — вона приймається розтлумачувати йому, чому« це »є проблемою.
Користуючись «Марсіанська-венеріанское розмовником», жінкам легше зрозуміти, що насправді мають на увазі чоловіка, коли вдаються до своїх улюблених скорочень. Іноді слова, вимовлені чоловіком, мають для жінки прямо протилежний зміст.
ЯК БУТИ, КОЛИ ВІН забирають В ПЕЧЕРУ
Коли на моїх семінарах я починаю говорити про печери і драконів, жінки завжди цікавляться, яким чином можна скоротити час, що проводиться чоловіком в своєму притулку. Тут я переадресовую питання чоловікам, і вони зазвичай відповідають так: чим більше жінка намагається витягнути його з печери або залучити в розмову, тим довше затягується це добровільне самітництво.
А ось ще один коментар, який часто можна почути з вуст чоловіків: «Дуже важко вийти з печери, коли відчуваєш, що твоїй половині зовсім не до смаку, що ти взагалі перебуваєш там». Вселити чоловікові почуття ніяковості перед подругою за те, що він пішов у печеру, рівнозначно тому, щоб штовхнути його назад, навіть коли він уже зібрався з неї вийти.
Чоловік, який забрався в печеру, зазвичай є жертвою переживань або стресу і намагається наодинці з самим собою знайти рішення своєї проблеми. Пропонувати йому в цей час таку підтримку, яку в подібній же ситуації хотілося б отримати жінці, просто протипоказано. Існує шість основних способів надати підтримку чоловікові, сховавшись в печеру. (Правильно надана підтримка також скорочує час, необхідне йому, щоб зважитися вийти з неї.)
1. Не висловлюйте своє невдоволення його потребою усамітнитися.
2. Не намагайтеся допомогти йому справитися з проблемою, підказуючи рішення.
3. Не намагайтеся проявити турботу, задаючи питання типу «Як ти себе почуваєш після всього цього?».
4. Не сідайте біля самого входу в печеру, а дайте йому можливість вибратися самому.
5. Не турбуйтеся про нього і не шкодуйте його.
6. Займіться чимось, що доставило б вам задоволення.
Якщо ж вам неодмінно потрібно «поспілкуватися», напишіть йому листа, яке він може прочитати потім, поза домом, а якщо вам необхідно ще і співчуття, поговоріть з подругою. Не перетворюйте партнера в єдине джерело уваги до вашої персони.
Чоловікові хочеться, щоб його улюблена венеріанка вірила, що він може сам впоратися з ситуацією, проблемою. Ця віра дуже важлива для його честі, гордості і самоповаги.
Однак жінці надзвичайно важко не турбуватися про нього. Адже вона висловлює свою любов і турботу саме занепокоєнням за іншу людину. Для неї це спосіб виявити любов. На її думку, просто непристойно бути щасливою, коли дорогий тобі людина засмучений або нещасний. Зрозуміло, чоловік хоче, щоб його партнерці було добре, але не тому, що йому погано. Якщо вона щаслива, у нього однією турботою менше. Крім того, він хоче, щоб вона була щаслива, ще й тому, що це допомагає йому самому відчувати себе коханою. Коли жінка щаслива і їй немає потреби ні про що турбуватися, йому легше вийти з печери.
Ще одна іронія долі: чоловіки виявляють свою любов тим, що не турбуються за предмет цієї любові. Логіка їх при цьому така: «Як можна турбуватися через те, ким ти захоплюєшся і кому віриш?» Чоловіки зазвичай висловлюють один одному свою підтримку фразами типу: «Не турбуйся, ти з цим справишся», «Це їх проблема, а не твоя» , «Я впевнений, це дасть результат». Чоловіки підтримують один одного тим, що взагалі не турбуються за товариша або, у всякому разі, надають менше значення його проблем.
У мене пішло кілька років на те, щоб зрозуміти, чому моїй дружині так хочеться, щоб я турбувався за неї, коли їй погано. Не знаючи про те, наскільки різні наші потреби, я недооцінював важливість її бажання. Що, природно, засмучувало дружину ще більше.
Чоловік забирається в печеру, щоб постаратися вирішити виниклу проблему. Якщо в цей час з його партнеркою все в порядку — вона ні про що не турбується, ні в чому не має потреби, — значить, у нього однією проблемою менше. А знаючи, що вона щаслива з ним, чоловік відчуває себе сильнішим і з більшою енергією накидається на невирішену задачу.
Все, що може відвернути партнерку від проблеми або задовольнити її, дуже допоможе йому. Ось кілька прикладів того, чим ви можете зайнятися, поки він знаходиться в печері:
Почитати
Запросити до себе подругу поговорити
Послухати музику
Зробити запис в щоденнику
Прибуття в саду
Пройтися по магазинах
Зайнятися фізичними вправами
Помолитися або поміркувати
Сходити до масажистки
Піти погуляти
Послухати запис лекції по роботі над собою
Прийняти перлову ванну Сходити до лікаря
Пригоститися чим-небудь смачним
Подивитися телевізор або відео.
Марсіани також рекомендували венеріанкам зайнятися чимось приємним. Венеріанкам було важко відчувати себе щасливими, коли близької людини погано, але вони все ж знайшли вихід. Всякий раз, коли один з марсіан пірнав у свою печеру, його подруга відправлялася на екскурсію по магазинах або робила щось ще, що доставляв їй задоволення. Венеріанкі обожнюють ходити по магазинах. Моя дружина Бонні також часом користується цим методом. Коли вона бачить, що я кинувся до печери, вона влаштовує собі магазинний день. Мені ніколи не доводиться відчувати незручності за марсіанську сторону моєї натури. Коли моя дружина може сама подбати про себе, мені нема чого переживати з приводу мого усамітнення в печері. Бонні вірить, що я повернуся, і до того ж ще більш люблячим, ніж раніше.
Вона знає: коли я в печері, це невідповідний час для розмов. Помітивши ж в мені перші проблиски інтересу до її персони, розуміє, що я вибираюся з печери, і тоді можна йти на контакт. Іноді вона говорить, як би між іншим: «Якщо у тебе виникає бажання поговорити зі мною, я буду тільки рада. Ти мені скажеш коли? »Таким чином вона турбувався б обстановку, але м’яко і ненав’язливо.
ЯК ДАТИ марсіанина ВІДЧУТИ СВОЮ ПІДТРИМКУ
Навіть перебуваючи поза печерою, чоловіки хочуть, щоб їм довіряли. Вони не люблять непроханих порад або співчуття. У них живе потреба самоствердження. Здатність справлятися з проблемами без сторонньої допомоги — це, так би мовити, зайве перо на його капелюсі. (А ось для жінки таким пір’їнкою є допомога і підтримка близької людини.) Чоловік відчуває підтримку жінки, коли та своїми словами і поведінкою дає йому зрозуміти: «Я вірю, що ти можеш впоратися зі своїми проблемами сам, а вже якщо дійсно знадобиться моя допомога , ти відкрито попросиш про неї ».
Спочатку буває досить важко навчитися «підставляти плече» чоловікові таким ось чином. Багато жінок вважають, що єдиний спосіб домогтися потрібного від партнера — це «пілеж», коли він робить помилку, і підказки, що і як йому робити. Жінкам, які не мали перед очима рольової моделі матері, яка знає, як отримати від чоловіка необхідну підтримку, не спадає на думку, що вони можуть спонукати партнера віддавати більше, просто прямо попросивши про цю підтримку — без «пілежа» і непрошених порад. Крім того, якщо те, що він робить, не влаштовує її, вона може відкрито сказати йому: «Мені це не подобається», без будь-яких натяків на те, що він взагалі — так би мовити, по життю — негативний тип або слабак.
ЯК ПРАВИЛЬНО ВИРАЗИТИ МУЖЧИНЕ докір чи ДАТИ РАДУ
Не розуміючи, до якої міри «пілеж» і непрохані поради відвертають чоловіка, багато жінок не знають інших шляхів, щоб отримати від нього те, що їм потрібно. Ненсі зазнала не одне розчарування в своїх відносинах з чоловіками. «Я до сих пір не знаю, — скаржилася вона, — як підійти до чоловіка з докором або радою. Уявіть собі, що він не вміє поводитися за столом, а одягається настільки огидно, просто жахливо. Або, припустимо, він чудовий хлопець, але ти бачиш, що він веде себе з людьми так, що його ні в гріш не ставлять, і це сильно шкодить йому. Що робити в таких випадках? Що б я не сказала, він злиться, захищається або просто ігнорує мене ».
Відповідь така: все-таки утримуватися від «пілежа» і не давати порад, поки він сам не попросить. Замість цього слід дати чоловікові зрозуміти, що його люблять і приймають таким, яким він є. Ось що йому потрібно, а не лекції, читаються повчальним тоном. Відчувши, що партнерка приймає його з усіма його плюсами і мінусами, він починає цікавитися її думками на свій рахунок. Однак вловивши наполегливе бажання змінити його, він не стане просити ні ради, ні підказки. Чоловікові — особливо на рівні близьких відносин — потрібна велика впевненість в собі для того, щоб зробити крок назустріч і самому попросити підтримки.
Так що постарайтеся проявити терпіння, вірте, що ваш улюблений сам зрозуміє свої помилки і зміниться на краще. Але якщо він все ж не задовольняє ваших потреб і бажань, ви можете — і навіть повинні — самі заговорювати про свої почуття і висловлювати відповідні прохання (проте без «пі-лежачи» і докорів). Це справжнє мистецтво, яке потребує воістину дбайливого ставлення до партнера і творчого підходу. Ось чотири варіанти правильних дій в цьому плані:
1. Жінка може сказати чоловікові, що їй не подобається його манера одягатися, не читаючи нотацій. Наприклад, в той час, як він одягається, помітити, як би між іншим: «По-моєму, тобі не дуже йде ця сорочка. Може, сьогодні одягнеш іншу? »Якщо бачить, що коментар не припав до смаку, проявити повагу до уразливості партнера і вибачитися — скажімо, ось так:« Прости, я зовсім не збиралася читати тобі лекцію з культури одягу ».
2. Якщо він і справді настільки чутливий до подібного роду зауважень (а багато чоловіків саме такі), можна спробувати торкнутися цієї теми як-небудь інакше. Наприклад:. «Пам’ятаєш, в той раз ти одягав блакитну сорочку із зеленими слаксами? Знаєш, мені щось не сподобалося це поєднання. Може, спробуєш з сірими?»
3. Можна і прямо запитати: «Ти не хочеш якось пройтися зі мною по магазинах? Мені так хочеться підібрати тобі що-небудь новеньке ». Якщо він відповів «ні», значить, не бажає, щоб ви по-материнськи опікувалися його. Якщо ж відповів «так», можете бути впевнені, що не дуже зачепили його чутливість до порад і підказок. Пам’ятайте: чоловіки — істоти ранимі.
4. Нарешті, можна почати так: «Знаєш, мені хотілося б поговорити з тобою про дещо, але мені важко підступитися до цієї теми. (Пауза.) З одного боку, я боюся образити тебе, а з іншого — мені дійсно потрібно тобі це сказати. Чи не міг би ти вислухати мене і потім підказати, як краще це висловити? »Таке вступ допоможе партнеру підготуватися до шоку, а потім із задоволенням виявити, що мова йде про не таке вже важливій справі.
Давайте розберемо ще один приклад. Якщо жінці не подобаються його манери за столом і партнери в цей час одні, без сторонніх, вона має право дозволити собі сказати (але ні в якому разі не з докором): «Може, скористаєшся виделкою?» Або «Може, наллєш собі в склянку? ». Однак у присутності інших буде мудрішим промовчати і взагалі зробити вигляд, що нічого не помічаєш. А на наступний день нагадати: «Не міг би ти користуватися виделкою в присутності дітей?» Або: «Я терпіти не можу, коли ти їси руками. На мене дуже діють такі дрібниці. Коли ми з тобою разом за столом, не міг би ти користуватися виделкою? ».
Якщо вам не по собі від того, як себе веде ваш партнер, почекайте, поки нікого не буде поруч, і тоді розкажіть, як це на вас діє. Тільки не треба диктувати йому, як себе вести, так і «пиляти» теж не слід. Просто чесно і відкрито, але коротко і без роздратування скажіть про свої відчуття. Наприклад: «Знаєш, дорогий, вчора на вечірці ти так голосно говорив, що у мене задзвеніло у вухах. Ти не міг би, коли я поруч, говорити трохи тихіше? »Якщо йому відверто не сподобається ваше прохання, просто вибачитеся за критику і змініть тему.
Мистецтво передачі чоловікові негативною інформацією і отримання від нього підтримки детально изуча ється в розділах дев’ятою і дванадцятою. А в наступному розділі розповідається, як вибрати підходящий момент для подібних розмов.
КОЛИ ЧОЛОВІК НЕ ПОТРЕБУЄ ДОПОМОГИ
Варто жінці почати заспокоювати чоловіка або спробувати допомогти йому вирішити проблему, він зазвичай починає відчувати себе «під ковпаком»: йому не довіряють, вважають його нездатним самому справлятися з проблемами, його контролюють, з ним поводяться, як з дитиною. Йому може здатися, що вона намагається переробити його.
На самій-то справі чоловікові потрібна саме така турботлива любов. Однак жінкам слід зрозуміти, що любов і турбота по відношенню до чоловіка, так би мовити, доходять за призначенням якраз тоді, коли не беруться в формі непрошених порад і підказок. Він потребує підтримки, але не в такій, як вона думає. Відмовитися від спроб переробити чоловіка (нехай навіть і в кращу сторону), від «пілежа» (нехай навіть з найкращими намірами) — так, це те, що треба. Давати поради — теж так, але лише якщо він сам попросить про це.
Чоловік шукає поради або допомоги тільки після того, як вичерпав власні можливості. Отримуючи надмірну або занадто поспішну підтримку, він втрачає впевненість в своїх силах і компетенції. Або у нього, що називається, починають тремтіти коліна, або він стає ледачим і пасивним. Інстинктивно чоловіки підтримують один одного саме тим, що не лізуть за допомогою і порадами, якщо тільки їх про це не просять.
Розбираючись з тією чи іншою проблемою, чоловік знає, що спочатку повинен пройти певний шлях сам, і лише потім, якщо йому не обійтися без сторонньої допомоги, може попросити про неї без шкоди для своєї компетенції і власної гідності. Пропозиція про допомогу в невідповідний момент він може легко сприйняти як образу.
Коли чоловік зайнятий оброблення індички на День подяки, а його партнерка дошкуляє його порадами, що і як слід різати, він відчуває, що йому не довіряють. І, природно, злиться: він твердо має намір сам пройти свою частину шляху. З іншого боку, якщо чоловік зголосився зайнятися індичкою, жінці повинна бути приємна така турбота і готовність допомогти.
Коли жінка радить чоловікові закликати на допомогу більш досвідченого людини, він цілком може образитися. Пам’ятаю, одна жінка все допитувалася у мене, з чого це чоловік так на неї розсердився. Вона пояснила, що перед тим, як лягти з ним у ліжко, поцікавилася, чи встиг він переглянути свої нотатки, зроблені під час прослуховування запису моєї лекції про секрети хорошого сексу. Вона не зрозуміла, до якої міри образила його. Чоловік сам надавав великого значення цим лекціям, однак не бажав, щоб дружина нагадувала йому, щоб він дотримувався моїх порад. Вона повинна була вірити, що він сам знає, щб і як робити!
Чоловіки потребують довірі, жінки — в турботі. Коли чоловік запитує подругу: «Що трапилося, люба?», Ці слова і стривожене вираз його обличчя діють на неї самим позитивним чином. Але якщо те ж саме питання і з тим же самим виразом на обличчі задасть жінка чоловікові, він може образитися і відчути себе приниженим: партнерка, схоже, не вірить в його вміння самому справлятися з труднощами.
Чоловікові дуже складно провести межу між співчуттям і жалістю. Він терпіти не може, щоб його жаліли.
Чоловікові дуже складно провести межу між співчуттям і жалістю. Він терпіти не може, щоб його жаліли. Якщо жінка скаже: «Я так шкодую, що образила тебе», він, швидше за все, відповість: «Так, ладно, нічого» — і відкине запропоновану йому підтримку. Їй же, навпаки, безмірно приємно почути подібні слова з вуст чоловіка. Тоді вона відчуває, що він відноситься до неї дійсно дбайливо і ніжно. Чоловіки повинні вчитися висловлювати належним чином свою турботу, а жінки — свою довіру.
Надмірна опіка ПЕРЕТВОРЮЄТЬСЯ НА зашморг
На початку нашого спільного життя, коли на ранок мені треба було виїхати з міста, щоб провести черговий суботньо-недільний семінар, Бонні напередодні ввечері щоразу питала, скільки я збираюся встати. Потім — коли мій літак. Потім, зробивши подумки якісь підрахунки, попереджала, що у мене буде в запасі мало часу і я ризикую спізнитися. І вважала, що таким чином надає мені підтримку. Однак для мене все виглядало як раз навпаки. Я сердився і ображався. До цього я вже чотирнадцять років колесив по всьому світу, читаючи свої лекції, і жодного разу не запізнився на літак.
А вранці, перед тим як мені вийти з дому, вона буквально засипала мене градом питань: «Ти не забув квиток? Гаманець при тобі? У тебе достатньо грошей? Ти поклав у валізу шкарпетки? Ти вже знаєш, де зупинишся? »Їй здавалося, що вона висловлює мені свою любов, а я злився. І в один прекрасний день все-таки сказав їй, що я ціную її добрі наміри, проте не люблю, щоб мене опікали, як мале дитя.
Я помітив, що якщо їй хочеться опікувати мене, то ця опіка, щоб стати прийнятною для мене, повинна виражатися в беззастережної любові і довірі. Я сказав: «Якщо я спізнюся на літак, не треба мені потім вимовляти: але ж я тебе попереджала. Повір у те, що я сам зрозумію цей урок і надалі буду поступати відповідно. Якщо я забуду свою зубну щітку або бритву, нехай це буде на моїй совісті. Не говори мені про це, коли я подзвоню ». Коли Бонні зрозуміла те, чого хочу я, і поставила себе на моє місце, їй стало легше надавати мені підтримку.
ІСТОРІЯ ОДНОГО УСПІХУ
Якось раз, прямуючи до Швеції на семінар з проблем сімейних взаємин, я подзвонив з Нью-Йорка до Каліфорнії Бонні, щоб повідомити, що забув вдома паспорт. Її реакція була воістину прекрасна і продиктована справжнім коханням. Дружина не стала «пиляти» мене за безвідповідальність. Замість цього вона розсміялася і вигукнула: «О Господи, Джон, ти вічно з пригодами! І що ж ти тепер збираєшся робити? »
Я попросив її переслати факсом мій паспорт в шведське консульство, і проблема була вичерпана. Моя дружина діяла оперативно і толково. Вона жодного разу не опустилася до того, щоб дорікнути мені за недбалість. Вона навіть була горда, що мені так швидко вдалося виплутатися зі скрутного становища.
ПРО КОРИСТЬ ДЕЯКИХ НЕВЕЛИКИХ ЗМІН
Одного разу я звернув увагу на те, що, коли хтось із дітей просив мене щось зробити, я зазвичай відповідав: «Немає проблем». У моєму розумінні це означало, що мені буде дуже приємно виконати прохання. І ось одного разу моя пасербиця Джулі запитала: «А чому ти завжди говориш» немає проблем «?» І я не знайшовся, що відповісти. Поміркувавши, я усвідомив, що мова йде про чергове прояві глибоко укорінених марсіанських звичок. А зрозумівши це, обрав іншу форму відповіді на прохання: «Із задоволенням». Ця фраза висловлювала те, що я, власне, і вкладав в свою відповідь, і, без сумніву, моя дочка-венеріанка, почувши її, в набагато більшому ступені відчувала, що її люблять.
Цей приклад може послужити як би символом секрету збагачення взаємин. Цілком можливо, не зраджуючи собі в головному, піти на якісь невеликі поступки. В цьому і полягав секрет успіху марсіан і венеріанок. Нікому з них не хотілося приносити в жертву свою споконвічну природу, свою сутність, проте вони з готовністю вносили і брали різні дрібні зміни в своєму спілкуванні. Вони дізналися, що відносини можуть значно збагатитися, покращитися навіть від такої, здавалося б, незначної речі, як відмова від використання будь-якого слова або виразу.
Важливо тут ось що: невеликі поступки можуть дуже сприятливо відбитися на взаєминах. Великі зміни зазвичай вимагають, щоб ми до деякої міри придушили своє «я». А в таких речах немає нічого хорошого.
Сказати що-небудь підбадьорливе подрузі, перш ніж залізти в печеру, — це ж так небагато, і від чоловіка зовсім не потрібно змінювати свою природу. Для того щоб погодитися на дане незначна зміна в звичному ході речей, чоловік повинен зрозуміти, що жінці дійсно необхідно отримати такий обнадійливий сигнал, особливо якщо він не хоче, щоб вона турбувалася за нього. Не розуміючи ж різниці між чоловічим і жіночим сприйняттям, він не здогадається, чому його раптове мовчання викликає у партнерки таке занепокоєння. Однак посмішка, жест, добре слово можуть виправити становище.
Незнання цієї різниці може привести до того, що, бачачи партнерку пригніченою через його наміри сховатися в печері, чоловік залишиться зовні і постарається втішити улюблену. Це велика помилка. Відмовившись від відвідування печери (і тим самим змінивши своєї натурі), він стає дратівливим, надмірно образливим, слабким, пасивним, може почати офизаться, брехати. І, що найгірше, чоловік сам не знає, чому став таким.
Коли жінка засмучується з приводу відбуття партнера в печеру, він, замість того щоб відмовитися від свого наміру, може щось злегка змінити — і все стане набагато простіше. При цьому йому зовсім не потрібно ні відмахуватися від власної реально існуючої потреби, ні наступати на горло своїй чоловічій натурі.
ЯК ДАТИ ВЕНЕРІАНКЕ ВІДЧУТИ СВОЮ ПІДТРИМКУ
Ми вже розмовляли про те, що своїм відходом в печеру або мовчанням чоловік каже: «Мені потрібен якийсь час, щоб обміркувати цю проблему, тому, будь ласка, поки що ні заговорюй зі мною. Я повернуся». І при цьому не розуміє, що жінці цілком може почудиться зовсім інше: «Я не люблю тебе, у мене не вистачає терпіння вислуховувати твою балаканину, я йду і ніколи не повернуся!» Щоб уникнути цього і повідомити їй все, що потрібно, він повинен навчитися вимовляти два чарівних слова: «Я повернуся».
Коли чоловік зібрався піти в своє улюблене притулок, на його партнерку дуже добре подіє, якщо він скаже вголос: «Мені потрібен якийсь час, щоб обміркувати цю проблему, але я повернуся» або: «Мені потрібно трохи побути на самоті. Я повернуся». Просто вражає, який магічний ефект виробляють ці, в общем-то звичайнісінькі слова: «Я повернуся».
Жінки високо цінують цей обнадійливий сигнал. Зрозумівши, до якої міри жінці важливо його отримати, чоловік не забуде його в потрібний момент.
Якщо жінка в дитинстві відчувала себе покинутою, -батько, скажімо, ігнорував її або її мати, то, ставши дорослою, вона буде особливо чутлива до найменших проявів зневаги. Тому її ніколи не слід засуджувати за її потреба одержувати вищезазначені підбадьорливі сигнали. Точно так само не слід засуджувати і чоловіка за його потреба час від часу усамітнюватися в своїй печері.
Не слід засуджувати жінку за її потреба отримувати підбадьорливі сигнали, як не слід засуджувати і чоловіка за його потреба усамітнюватися час від часу в своїй печері.
Якщо ж жінка не настільки обтяжена сумним минулим і якщо вона розуміє потребу чоловіки бувати в печері, згадані сигнали їй не настільки необхідні.
Пам’ятаю, якось раз, коли я говорив про це на семінарі, одна з присутніх жінок заперечила: «На мене дуже важко діє мовчання чоловіка, але я ніколи в дитинстві не відчувала себе покинутою, позбавленої любові і уваги. Батько ніколи не допускав такого і в стосунках з матір’ю. Навіть коли вони розійшлися, все було зроблено по-доброму ».
І тут жінка розсміялася. Вона зрозуміла, як її обдурили. Потім заплакала. Звичайно ж, її мати відчувала себе покинутою. І вона сама теж. Адже її батьки розлучилися! І подібно батькам, вона вважала і стверджувала, що у них все добре.
У тому віці, коли люди найбільш схильні до розлучення, обнадійливі сигнали, що подаються чоловіком, набувають ще більшої важливості. Але не тільки чоловік може підтримати жінку, внісши в їх життя деякі незначні зміни. Жінка повинна робити те ж саме.
ЯК ДАТИ ВЕНЕРІАНКЕ ВІДЧУТИ СВОЮ ПІДТРИМКУ
Ми вже розмовляли про те, що своїм відходом в печеру або мовчанням чоловік каже: «Мені потрібен якийсь час, щоб обміркувати цю проблему, тому, будь ласка, поки що ні заговорюй зі мною. Я повернуся». І при цьому не розуміє, що жінці цілком може почудиться зовсім інше: «Я не люблю тебе, у мене не вистачає терпіння вислуховувати твою балаканину, я йду і ніколи не повернуся!» Щоб уникнути цього і повідомити їй все, що потрібно, він повинен навчитися вимовляти два чарівних слова: «Я повернуся».
Коли чоловік зібрався піти в своє улюблене притулок, на його партнерку дуже добре подіє, якщо він скаже вголос: «Мені потрібен якийсь час, щоб обміркувати цю проблему, але я повернуся» або: «Мені потрібно трохи побути на самоті. Я повернуся». Просто вражає, який магічний ефект виробляють ці, в общем-то звичайнісінькі слова: «Я повернуся».
Жінки високо цінують цей обнадійливий сигнал. Зрозумівши, до якої міри жінці важливо його отримати, чоловік не забуде його в потрібний момент.
Якщо жінка в дитинстві відчувала себе покинутою, -батько, скажімо, ігнорував її або її мати, то, ставши дорослою, вона буде особливо чутлива до найменших проявів зневаги. Тому її ніколи не слід засуджувати за її потреба одержувати вищезазначені підбадьорливі сигнали. Точно так само не слід засуджувати і чоловіка за його потреба час від часу усамітнюватися в своїй печері.
Не слід засуджувати жінку за її потреба отримувати підбадьорливі сигнали, як не слід засуджувати і чоловіка за його потреба усамітнюватися час від часу в своїй печері.
Якщо ж жінка не настільки обтяжена сумним минулим і якщо вона розуміє потребу чоловіки бувати в печері, згадані сигнали їй не настільки необхідні.
Пам’ятаю, якось раз, коли я говорив про це на семінарі, одна з присутніх жінок заперечила: «На мене дуже важко діє мовчання чоловіка, але я ніколи в дитинстві не відчувала себе покинутою, позбавленої любові і уваги. Батько ніколи не допускав такого і в стосунках з матір’ю. Навіть коли вони розійшлися, все було зроблено по-доброму ».
І тут жінка розсміялася. Вона зрозуміла, як її обдурили. Потім заплакала. Звичайно ж, її мати відчувала себе покинутою. І вона сама теж. Адже її батьки розлучилися! І подібно батькам, вона вважала і стверджувала, що у них все добре.
У тому віці, коли люди найбільш схильні до розлучення, обнадійливі сигнали, що подаються чоловіком, набувають ще більшої важливості. Але не тільки чоловік може підтримати жінку, внісши в їх життя деякі незначні зміни. Жінка повинна робити те ж саме.
ЯК ОБЩАТЬСЯ БЕЗ докори і образи
Коли жінка заговорює про свої почуття (особливо якщо вона засмучена і ділиться будь-якою проблемою), чоловік відчуває, що на нього нападають, йому закидають. Не розуміючи, до якої міри різні чоловіки і жінки, він без особливого захоплення сприймає свою роль об’єкта її виливів і навіть не підозрює, наскільки їй необхідно обговорити з ним всі свої почуття до єдиного.
Чоловік помилково вважає, що партнерка розповідає йому все це, оскільки вважає його винним у чомусь і хоче дорікнути. Вона засмучена, але говорить з ним: значить, думає він, вона засмучена через мене. Вона скаржиться, а йому чується гіркий докір. Багато чоловіків не розуміють цієї (чисто венеріанській) потреби поділитися своїми переживаннями з близькою людиною.
Розібравшись у відмінностях між марсіанами і венеріанкамі і як слід попрактикуватися, жінка може навчитися виражати свої почуття так, щоб це не звучало докором. Щоб запевнити чоловіка в тому, що ні про які докір і мови немає, вона може, наприклад, час від часу переривати свою розповідь, щоб сказати чоловікові, як вона цінує його увагу до своїх слів.
Ось кілька коментарів, які можуть стати в нагоді в подібній ситуації:
+ «Я так рада, що можу поговорити про це». + «Як же приємно, що можна поговорити про це!»
+ «Я відчуваю значне полегшення, що можу поговорити про це».
+ «Я так рада, що можу поплакатися тобі. Мені від цього набагато легше».
+ «Ну ось, я виговоритися, і мені стало краще. Дякую тобі».
Ця маленька коригування абсолютно інша річ.
А ось ще підказка. Описуючи свої проблеми, жінка може підтримати партнера, сказавши, як високо вона цінує все, що він робить, щоб полегшити і зробити більш повнокровним її життя. Наприклад, нарікаючи на робочі проблеми, вона, як би між іншим, зауважує: «Як добре, що ти є у мене! Як добре прийти додому, де ти чекаєш мене! »Говорячи про домашніх турботах, чому б не згадати про те, як швидко і добре полагодив він паркан. Обговорюючи фінансові справи, можна сказати: «Ти стільки працюєш, щоб у нас було все, що потрібно!» Скаржачись на витівки дітей, вельми до речі підкреслити: «Як все-таки добре, що я можу в усьому розраховувати на твою допомогу!»
ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ — НАВПІЛ
Для нормального, хорошого спілкування потрібна участь обох сторін. Чоловік повинен запам’ятати, що перерахування проблем зовсім не означає докору на його адресу і що партнерка зазвичай заговорює про них просто, щоб розрядитися, щоб полегшало на душі. А жінка, в свою чергу, повинна постаратися крізь свої скарги донести до партнера, як вона любить і цінує його.
Якраз, коли я писав цю главу, увійшла моя дружина і запитала, як просувається робота.
— Глава майже готова, — відповів я. — А як пройшов день у тебе?
— Жахливо багато справ, — зітхнула вона. — Сьогодні ми з тобою майже не бачилися.
Раніше я б тут же наїжачився і нагадав Бонні, скільки часу ми проводимо разом, або почав би доводити, як важливо закінчити книгу вчасно. І те, і інше неминуче загострило б атмосферу.
Але тепер, вже усвідомлюючи існуючі між нами різниці, я зрозумів, що їй потрібні не виправдання і пояснення, а схвалення і розуміння. І тому сказав:
— Твоя правда, у нас обох сьогодні справ під зав’язку. Сядь-ка до мене на коліна, дай я обійму тебе. День був такий довгий!
Потім дружина сказала:
— Ти у мене молодець.
Мені дуже потрібна була ця оцінка, щоб відчути, що я саме такою, якою їй потрібен. Потім Бонні поскаржилася, що весь день розривалася на частини і страшенно втомилася. Вона говорила кілька хвилин, потім замовкла. Під час цієї паузи я запропонував їй запросити няню до дитини, щоб дружина змогла відпочити і поміркувати до обіду.
-Ти Справді збираєшся запросити няню? -встрепенулась Вона. — Було б чудово. Дякуємо!
Це була ще одна оцінка, знак прийняття мене таким, який я є, і вона допомогла мені відчувати себе гідним партнером, незважаючи на те що моя супутниця життя втомилася, виснажена.
Жінки не замислюються про оцінки: на їхню думку, чоловік знає, як дороги їй його увагу і готовність вислухати. Але він і не здогадується. Тому, коли вона говорить про проблеми, йому потрібно підтвердження того, що його все-таки люблять і цінують.
Проблеми призводять чоловіка в дурному настрою, якщо тільки він сам не зайнятий їх рішенням. Так чи інакше висловивши, що цінує його, жінка може допомогти партнеру зрозуміти, що вислухати — просто вислухати — це теж підтримка.
Жінці зовсім ні до чого придушувати свої почуття або навіть міняти їх заради того, щоб підтримати партнера. Але їй слід висловлювати їх так, щоб він не відчув себе об’єктом нападу, звинувачень і докорів. За допомогою незначних змін можна досягти великих результатів.
ЧОТИРИ ЧАРІВНИХ СЛОВА ДЛЯ ПІДТРИМКИ
Чотири чарівні слова, здатних підтримати чоловіка, — «Це не твоя вина». Розповідаючи про свої переживання, жінка може висловити йому свою підтримку, зробивши паузу в викладі подій і сказавши: «Я так вдячна тобі за те, що ти слухаєш мене! А якщо те, що я говорю, здається тобі докором або звинуваченням в твою адресу, то знай, у мене навіть в думках не було нічого подібного. Це не твоя провина».
Жінка може навчитися бути чуйною до свого співрозмовника, коли зрозуміє, що, чуючи про численні проблеми, він сприймає це як свою власну поразку.
Якраз днями мені зателефонувала сестра і почала розповідати про свої поточні проблеми. А я весь час намагався пам’ятати головне: щоб підтримати її, мені не слід пропонувати їй яких би то не було рішень. Сестрі просто був потрібний слухач. Хвилин десять я не переривав її, лише іноді вставляючи: «Мда», «Нічого собі» або «Невже?». Потім сестра сказала: «Ну добре, Джон, спасибі тобі. Зараз мені набагато легше ».
Сестру було легко слухати того, що я знав: вона не докоряє мені. Когось іншого — так, але не мене. Мені доводиться набагато важче, коли я бачу засмученою свою дружину: адже в такій ситуації набагато простіше відчути, що дорікають саме мене. Однак, коли Бонні який-небудь схвальної фразою заохочує мою увагу до своїх слів, мені стає набагато легше слухати.
ЩО РОБИТИ, ЯКЩО ВАМ ХОЧЕТЬСЯ «попив»
Запевнення типу «Це не твоя вина» або «Я зовсім не дорікаю тебе» діють лише до тих пір, поки жінка дійсно утримується від докорів, звинувачень або несхвалення. Якщо ж вона зібралася нападати, тоді краще їй поділитися своїми почуттями з ким-небудь ще. Або просто почекати, поки пройде її агресивний настрій, і лише тоді відновити розмову на більш дружніх нотах. Ще один варіант: вилити свої переживання того, на кого вона не тримає зла і хто здатний надати їй необхідну підтримку. І тоді пізніше, знову налаштувавшись на хвилю любові і прощення, жінка зуміє розповісти партнеру про свої почуття більш успішно. У розділі одинадцятої ми розглянемо детально, як вчинити, якщо це виявиться скрутним.
ЯК СЛУХАТИ, не ображаючи
Коли жінка невинно поширюється про свої проблеми, чоловік частенько ображається на неї за спробу засудити його. Це дуже погано позначається на їхніх взаєминах, тому що блокує спілкування.
Уявіть собі, що жінка говорить: «Ми весь час тільки працюємо, працюємо і працюємо. У нашому житті більше немає ні радості, ні розваг. Ти став таким серйозним, що просто сечі немає ». Чоловікові нічого не варто відчути себе об’єктом докорів.
А якщо це так, то я пропоную в подібній ситуації не накидатися на партнерку з відповідними докорами і не говорити: «По-моєму, ти закидаєш мені».
Замість цього, мені здається, краще було б вимовити: «Мені неприємно, коли ти говориш, що я став надмірно серйозним. Чи не хочеш ти сказати, що я один винен у тому, що ми перестали розважатись? »
Або: «Мені прикро, коли ти говориш, що я став надто серйозним і що через це ми не розважаємося. Ти хочеш сказати, що це моя вина? »
Крім того, можна дати їй шлях до відступу, сказавши: «Схоже, ти вважаєш мене винуватим в тому, що ми так багато працюємо. Це дійсно так? »Або:« Коли ти говориш, що ось, мовляв, ми більше не розважаємося і я став жахливо серйозним, у мене таке відчуття, що ти покладаєш всю провину на мене. Це так?»
Всі ці відповіді витримані в поважному тоні і дають жінці шанс взяти назад будь-який з докорів, які відчув партнер в її словах. Коли вона завершить: «Ні-ні, я не вважаю, що винен ти один», можливо, йому полегшає.
Інший, дуже корисний метод — не забувати, що жінка завжди має право на те, щоб почати турбуватися і попереживати, і що, вийшовши з цього стану, відчуває величезне полегшення. Знання цього дозволяє мені розслаблятися і пам’ятати, що навчися я слухати, не беручи нічого на свій рахунок, то, партнерка, коли їй захочеться поскаржитися, оцінить мене гідно. І навіть якщо вона і справді у чомусь дорікала мені, то в подальшому не .буде наполягати на цьому.
МИСТЕЦТВО СЛУХАТИ
Коли чоловік навчився слухати і правильно тлумачити почуття жінки, партнерам стає набагато легше спілкуватися. Як і будь-яке мистецтво, слухання вимагає практики. Кожен день, повернувшись додому, я, як правило, тут же розшукую Бонні і питаю, як пройшов у неї день. Так я практикуюся в мистецтві слухати.
Якщо вона засмучена або у неї видався надто важкий день, я спочатку зазвичай відчуваю себе в цьому винним, а тому гідним осуду. І найголовніше тут — не брати сказане на свій рахунок, намагатися розуміти дружину правильно. Я роблю це, постійно нагадуючи собі, що ми говоримо на різних мовах. Якщо я продовжую питати: «А ще що трапилося?», З’ясовується, що проблем, що турбують її, ціла купа. Поступово мені стає ясно, що я не єдиний, хто несе відповідальність за переживання Бонні. Через деякий час, коли вона починає відчувати вдячність за те, що я слухаю (навіть якщо я і сам частково винен в її проблемах), дружина стає колишньою: люблячої, терпимою, схильної прощати.
Хоча мистецтво слухати є важливим, чоловік іноді буває занадто ображений або пригнічений, щоб «перевести» про себе слова подруги. У такі моменти йому краще навіть і не намагатися слухати, а замість цього доброзичливо сказати: «Зараз у мене невідповідний момент. Давай поговоримо пізніше».
Іноді чоловік не розуміє, що не готовий в даний момент вислухати жінку. Якщо від її одкровень йому стає дуже вже не по собі, значить, їй не слід продовжувати: чим далі, тим гірше. А це не піде на користь нікому з партнерів. Ось тут можна спокійно і шанобливо вимовити: «Мені дійсно хочеться послухати тебе, але саме зараз мені дуже важко це зробити. Думаю, мені знадобиться деякий час, щоб обміркувати те, що ти сказала ».
У міру того як ми з Бонні вчилися спілкуватися один з одним з повагою до наших розходжень і з розумінням потреб партнера, наша спільна життя ставало все легше. Точно такі ж зміни я помічав на прикладах багатьох тисяч людей, і сімейних, і холостяків. Відносини розквітають, коли спілкування відображає як готовність зрозуміти і прийняти партнера, так і повагу до того, чим він відрізняється від тебе самого.
Якщо між вами виникло непорозуміння, пам’ятайте, що чоловіки і жінки говорять на різних мовах; дайте собі час, щоб перевести на свою мову то, що ваш партнер насправді має на увазі або хоче сказати. Безумовно, в цьому потрібно довго і багато практикуватися, але, чесне слово, справа того варта.
Читати ДАЛІ КЛІК