Ч з марсу частина 6-9

Глава 6. Про подібність між чоловіком і гумовою підтяжкою
Чоловіки схожі на ті еластичні гумові стрічки, що використовуються для підтяжок. Часом і ті, і інші відтягуються, і досить далеко, але потім повертаються на звичне місце. Гумова підтяжка — ідеальна метафора для розуміння циклічного характеру особистого життя чоловіка. Цикл цей включає три етапи: так звані прилягання, відтягування і повернення.

Реставрація ванн Івано-Франківськ

Реставрація ванн Тернопіль

реставрація ванн Рівне

Люблячи свою партнерку, чоловік періодично відчуває потребу як би відійти, віддалитися від неї, щоб, повернувшись, стати ще ближче.
Більшість жінок дивуються, коли дізнаються, що, навіть люблячи свою партнерку, чоловік періодично відчуває потребу як би відійти, віддалитися від неї, щоб потім, повернувшись, стати ще ближче. Чоловіки відчувають цю потребу інстинктивно. Даний цикл не залежить від їх вольового рішення або вибору. Це просто відбувається, і тут вже нічого не поробиш. Це не його і не її вина. «Відтягнення» — природний цикл.
Жінки невірно тлумачать ці «відтягнення», тому що самі вони зазвичай віддаляються від партнера по зовсім інших причин. Якщо жінка не вірить, що він розуміє її почуття, якщо він образив її і вона не хоче, щоб це сталося знову, або коли він, здійснивши ту чи іншу помилку, змусив її розчаруватися в собі.
Звичайно, і чоловік може віддалитися від партнерки по тих же самих причин, проте він робить це, і коли вона абсолютно нічим перед ним не завинила. Так, він любить її, та, довіряє — і раптово «відтягується». А потім, як гумова підтяжка, знову повернеться на місце, і знову-таки сам, без будь-якої участі подруги.
Чоловік «відтягується», щоб задовольнити свою потребу в незалежності та самостійності. Ось він як би відскочив убік, здається, пішов так далеко, що не повернути, — і раптом знову тут. Повністю віддалившись від партнерки, він несподівано починає відчувати пекучу потребу знову відчути її любов і турботу. Це автоматично ще більше підштовхує його на те, щоб віддавати їй свою любов і отримувати від неї ту, яка потрібна йому. Повернувшись, чоловік знову підключається до відносинам на тому самому рівні, з якого «відтягнувся». Йому не потрібно часу на те, щоб заново зблизитися з партнеркою.
ЩО КОЖНА ЖІНКА ПОВИННА ЗНАТИ ПРО ЧОЛОВІКІВ
Ця чоловіча особливість, будучи правильно зрозуміла жінкою, збагачує стосунки. А в разі неправильного сприйняття створює нікому не потрібні проблеми. Давайте розглянемо приклад.
Меггі була стривожена, стурбована і розгублена. Вони з Джеффом зустрічалися вже півроку. Все було так романтично. І раптом, без будь-якої видимої причини, він почав емоційно віддалятися від неї. Меггі не могла зрозуміти, що відбувається. «Те він такий
уважний, — розповідала вона мені, — а то раптом не бажає навіть розмовляти зі мною. Вже як тільки я не старалася повернути його, але, схоже, лише ще більше зіпсувала всю справу. Він став зовсім чужим. Я не розумію, що я зробила не так. Невже я така огидна? »
Коли Джефф віддалився, Меггі прийняла це на свій особистий рахунок. Це звичайна реакція жінок. Вирішивши, ніби вона зробила щось не так, почала дорікати собі. Їй дуже хотілося, «щоб все знову було добре», але чим більше вона намагалася знову зблизитися з Джеффом, тим більше той віддалявся.
Відвідування мого семінару подіяло на Меггі надзвичайно благотворно. Її тривога і розгубленість не забарилися зникнути. І — що ще більш важливо — жінка перестала «гризти» себе. Вона зрозуміла, що в «відтягненні» Джеффа її провини немає. А крім того, дізналася про причини його віддалення і про те, як слід поводитися в цій ситуації. Через кілька місяців, під час іншого семінару, Джефф подякував мені за те, що мені вдалося під час занять дати Меггі потрібні пояснення. Він сказав, що тепер вони офіційно заручені і збираються одружитися. Меггі відкрила для себе таємницю, відому лише небагатьом жінкам.
Вона зрозуміла, що, намагаючись під час «відтягнення» Джеффа, так би мовити, піти за ним, щоб уникнути віддалення, насправді не давала йому досягти крайньої точки цього віддалення, після якої він одним стрибком повернувся б до неї. Прагнучи зберегти колишню дистанцію, Меггі позбавляла його можливості відчути, що потрібна йому і що він хоче бути з нею. І ще вона зрозуміла, що надходила точно так же і раніше, у відносинах з іншими чоловіками. Сама того не усвідомлюючи, порушувала важливий цикл. Бажаючи зберегти близькість, вона своєю поведінкою перешкоджала його поверненню.
Чоловікам властиво РАПТОМ ЗМІНЮВАТИСЯ
Чоловік, позбавлений можливості «відтягнутися», позбавляється і можливості відчути пристрасне бажання опинитися поруч з партнеркою. Вкрай важливо, щоб жінки зрозуміли: чим більше «женешся» за улюбленим в цей час, намагаючись зберегти мінімальну дистанцію, тим сильніше він прагне віддалитися. Адже йому потрібно «відтягнутися» до максимуму, інакше він просто не зможе відчути, як йому потрібна любов.
На семінарах я ілюструю це властивість чоловічої натури за допомогою широкої гумової стрічки. Уявіть собі, що ви тримаєте в руках таку стрічку. А тепер починайте відтягувати її вправо. Мою стрічку можна відтягнути дюймів на дванадцять. Коли максимум досягнуто, стрічці залишається лише повернутися до свого попереднього стану. І вона робить це різким і сильним рухом.
Ось так само і чоловік, віддалившись на максимальну відстань, повертається назад, сповнений нових сил і почуттів. Досягнувши своїх «дванадцяти дюймів», він починає змінюватися. Той же самий чоловік, який, здавалося, не відчував ні теплих почуттів, ні якого б то не було інтересу до своєї партнерки (під час «відтягнення»), раптово не може жити без неї. Він знову відчуває потребу зближення. Він знаходить нову енергію, тому що в чоловікові знову спалахнуло бажання любити і бути коханим.
Це зазвичай призводить партнерку в сум’яття, бо коли ініціатором віддалення з якої-небудь причини буває сама жінка, їй важко відразу повернутися до колишнього рівня відносин: для цього потрібен час. Якщо вона не розуміє, що чоловіки в цьому плані зовсім інші, вона, швидше за все, не повірить в його раптове бажання заново зблизитися і відштовхне партнера.
Чоловікам також слід мати на увазі цю різницю. Перш ніж знову відкритися душею назустріч несподівано повернувся партнеру, жінка повинна почекати, поговорити з ним, щоб зв’язати обірвані нитки, колись зв’язували їх. Цей період, так би мовити, звикання заново може виявитися дуже навіть непоганий, коли чоловік розуміє, що жінці потрібно більше часу для повернення на колишній рівень відносин. Особливо якщо, «відтягуючи», він чимось образив її. Але коли партнер цього не усвідомлює, то згорає від нетерпіння, бо готовності до продовження відносин, на якому б рівні близькості вони не знаходилися до його «відтягнення», він досягає як би одним стрибком, на відміну від жінки.
ЧОМУ ЧОЛОВІКИ «відтягує»
У чоловікові автоматично чергуються дві потреби: то близькості, то незалежності.
Чоловік починає відчувати тягу до самостійності і незалежності після того, як задовольнив свою потребу любові і близькості з партнеркою. І починає «відтягатися», а вона автоматично — панікувати. Оскільки не розуміє, що, «відтягнувшись» до максимуму і наситившись свободою, він знову — пристрасно і раптом — захоче зближення. Так і чергуються в чоловікові ці дві потреби: то близькості, то незалежності.
Повернемося до нашого прикладу. На початку своїх відносин з Меггі Джефф був сповнений енергії і бажання. Його гумова стрічка була як слід натягнута. Йому хотілося справити враження на подругу, щось робити для неї, приносити задоволення, стати як
якомога ближче. Це Джеффу вдавалося, і Меггі теж прагнула до свого хлопця. Вона відкрила йому душу, серце; їх відносини просувалися все далі і далі і нарешті перейшли в повну близькість. Джефф був в захваті. Але незабаром щось змінилося.
Уявіть собі, що відбувається з гумовою стрічкою. Натяг зникло, а з ним — сила і енергія. Абсолютна нерухомість. Те ж саме відбувається після задоволення бажання інтимної близькості, спалювали чоловіка.
Йому добре, він щасливий — але тим не менше щось всередині у нього починає змінюватися. Чоловік відчуває все більш нагальну потребу віддалитися. Тимчасово вгамувавши бажання любові і близькості, він жадає незалежності, хоче належати тільки собі. Занадто довго він залежав від іншої людини. Він може відчувати цю надмірну залежність, а може — і ні, і тоді сам не розуміє, чому йому так хочеться «відтягнутися».
ЧОМУ ЖІНКИ паніка
Оскільки Джефф інстинктивно віддаляється, нічого не пояснивши Меггі (або собі самому), вона, природно, вдаряється в паніку. Впадає слідом за коханим. Дорікає себе, що якимось невірним кроком відштовхнула його. Вважає, ніби він чекає саме від неї першого кроку до відновлення близькості. Вона боїться, що він більше не повернеться.
А до того ж — і це погіршує становище — Меггі почувається безсилою повернути його, тому що не знає, в чому її вина. Їй невідомо, що Джефф просто знаходиться на черговий стадії свого циклу. Вона ставить йому запитання, але не отримує чіткої відповіді: Джефф не бажає заводити розмову на цю тему і віддаляється все більше і більше.
ЧОМУ ЧОЛОВІКИ І ЖІНКИ СУМНІВАЮТЬСЯ В СВОЇЙ ЛЮБОВІ
Не розуміючи суті згаданого циклу, чоловіки і жінки починають сумніватися в своїй любові. Не відаючи, що сама заважає Джеффу відчути колишню пристрасть, Меггі однозначно вирішила, що він більше не любить її. А Джефф, не маючи можливості «відтягнутися», ніяк не міг досягти іншої крайньої точки амплітуди — гарячого бажання бути поруч з Меггі. І, само собою, вирішив, що не любить її більше.
Але вона навчилася відпускати від себе Джеффа — і він повернувся. Всякий раз, коли він «відтягувався», вона намагалася стримувати своє бажання кинутися за ним і вірити, що все у них буде добре. І Джефф щоразу повертався.
Чим міцніше Меггі вірила, тим легше їй було не впадати в паніку. Коли Джефф віддалявся, вона більше не намагалася бігти за ним і навіть не думала, ніби щось не так. І чим більше вона приймала цю частину чоловічої натури свого партнера, тим швидше той повертався. А Джефф, розібравшись в тому, що його почуття і потреби мають властивість змінюватися, став більше довіряти своїй любові, став більш відповідальним. Секрет успіху Меггі і Джеффа полягає в наступному: вони зрозуміли і прийняли той факт, що у чоловіків багато спільного з гумовою підтяжкою.
ЧОЛОВІК ЗРОБИВ ОДНЕ, А ЖІНКА ЗРОЗУМІЛА ІНШЕ
Жінка, що не розуміє, що чоловіки мають певну схожість зі згаданим предметом, часто-густо невірнотлумачить їх реакцію. Найчастіший привід для непорозуміння: вона вимовляє: «Давай поговоримо», а він тут же емоційно віддаляється.
Саме тоді, коли вона прагне до відкритості, душевної близькості, йому хочеться «відтягнутися». Зазвичай мені доводиться вислуховувати такі ось скарги: «Кожен раз, як я намагаюся поговорити з ним, він іде в себе. У мене таке відчуття, немов я взагалі для нього не існую ». Тобто жінка робить неправильний висновок, що її партнеру взагалі ніколи не хочеться говорити з нею.
Аналогія, проведена мною між чоловіком і гумовою стрічкою, пояснює, що навіть дуже любить свою подругу чоловік може раптом взяти й «відтягнутися». І робить він це аж ніяк не тому, що не бажає говорити з нею. Просто йому потрібно деякий час побути наодинці з собою, відповідаючи тільки за самого себе і ні за кого більше. А повернувшись, він цілком здатний підтримувати розмову.
Чоловік до певної міри втрачає себе в контакті з партнеркою.
Чоловік до певної міри втрачає себе в контакті з партнеркою. Сприймаючи її проблеми, бажання і емоції, він ніби перестає відчувати самого себе, своє «я». «Відтягнення» дозволяють йому відновити кордони свого «я» і задовольнити потребу в незалежності.
Різні люди говорять про ці «відтягненнях» різними словами. Загальним для всіх є одне: бажання на час відключитися, побути на самоті. Незалежно від того, в яких виразах чоловік описує своє відчуття, «відтягуючи», він задовольняє важливу потребу трохи подбати про самого себе.
Так само, як ми не вирішуємо вольовим шляхом, бути нам голодними чи ні, чоловік не вирішує, «відтягнутися» йому чи ні. Це просто інстинктивна потреба. Він раптом починає сумувати за самостійності і віддаляється. Розуміючи цей процес, жінка може правильно сприймати «відтягнення» свого партнера.
ЧОМУ ЧОЛОВІК «відтягує», КОЛИ ЖІНКА НАБЛИЖАЄТЬСЯ
На думку багатьох жінок, чоловік має тенденцію віддалятися саме тоді, коли його партнерці хочеться зблизитися і поговорити. Це відбувається з двох причин.
1. Жінка інстинктивно відчуває, що чоловік почав віддалятися, і саме в цей момент намагається відновити колишню близькість запрошенням: «Давай поговоримо». А оскільки він продовжує віддалятися, вона помилково робить висновок, що він не бажає розмовляти взагалі або що йому на неї наплювати.
2. Коли жінка відкриває назустріч чоловікові всю душу і ділиться своїми найглибшими, самими інтимними почуттями, це може як би включити в чоловікові потреба віддалитися. Коли близькість досягла певного рівня, лунає тривожний сигнал, що сповіщає його, що пора збалансувати це положення і «відтягнутися». Буває в найінтимніші моменти чоловіка раптом охоплює потреба відчути себе незалежним, і він віддаляється.
«Відтягнення» партнера збивають жінку з пантелику, призводять в сум’яття, бо часто його спонукає до них щось зі сказаного або зробленого нею. Зазвичай, коли жінка починає говорити про що-небудь, що називається, з почуттям, чоловік відчуває потребу віддалитися. Це відбувається тому, що почуття зближують чоловіка з партнеркою, а коли він виявляється занадто близько, йому автоматично хочеться «відскочити» в сторону.
І справа не в тому, що йому не хочеться слухати про її почуття. На іншому етапі свого циклу, коли він сам хоче зближення, ті ж самі почуття (які, можливо, свого часу змусили його «відтягнутися») підштовхнуть його до партнерки. Його змушує віддалитися не те, що вона говорить, а момент, обраний нею для розмови.
КОЛИ СЛІД ГОВОРИТИ З ЧОЛОВІКОМ
Коли чоловік зібрався «відтягнутися», це зовсім невідповідний момент для розмови або зближення. Дайте йому можливість віддалитися, відпустіть його. І через деякий час він повернеться, люблячий, готовий підтримати вас, і буде вести себе так, ніби нічого не сталося. Ось це найкращий момент, щоб поговорити.
І в цей-то золотий момент, коли чоловік жадає зближення і здатний брати участь в розмові, жінки якраз і не йдуть на контакт. Зазвичай це відбувається з трьох причин:
1. Жінка боїться затівати розмову, тому що, коли вона намагалася зробити це, партнер «відтягнувся». І тепер вона вважає, що йому байдужі як і її слова, так і сама вона.
2. Жінка боїться, що партнер на неї в образі, і чекає, щоб він сам заговорив про свої почуття. Вона знає: коли б випало їй самій ось так раптом віддалитися від нього, перш ніж відновити колишній рівень відносин, їй треба було б обговорити подію. Жінка чекає, що він заведе розмову про причини свого розладу. А йому і потреби немає починати таку розмову, тому що він зовсім не засмучений.
3. Жінці хочеться висловити партнеру так багато, що вона не бажає проявляти нетактовність і з місця в кар’єр починати говорити. Замість того щоб розповісти про свої власні думки і почуття, вона з міркувань ввічливості абсолютно не до місця починає розпитувати чоловіка про їло думках і почуттях. А коли йому нема чого сказати, робить хибний висновок, що він не хоче розмовляти з нею.
Плодом всіх цих помилкових уявлень про те, чому чоловік ухиляється від участі в розмові, є розчарування, яке відчувається жінкою.
ЯК ПРИМУСИТИ ЧОЛОВІКА ГОВОРИТИ
Коли жінка відчуває потребу поговорити або зблизитися з партнером, їй слід самій почати розмову, а не чекати, що це зробить він. Щоб бесіда зав’язалася, вона повинна почати першої, навіть якщо чоловікові особливо і нема чого відповісти. А він, відчувши її подяку за виявлену увагу, теж врешті-решт розговориться.
Цілком можливо, що і чоловік не проти і навіть сам хоче поговорити з коханою, але спочатку розгублений: що сказати. Ось чого жінки не знають про марсіан: для початку розмови їм потрібна причина. Вони не розмовляють просто так, щоб поговорити. Але варто жінці вимовити кілька фраз, чоловік мало-помалу відкриється назустріч її словами і скаже про своє ставлення до почутого.
Наприклад, якщо вона говорить про те, що їй довелося зробити і які проблеми вирішити протягом дня, він може розповісти про свої справи і проблеми, і вони зрозуміють один одного. Якщо вона ділиться своїми почуттями до дітей, він може сказати про своє ставлення до них. Коли жінка говорить з відкритою душею і чоловік не відчуває, що на нього тиснуть або його «пиляють», то поступово і сам розкриється назустріч.
ЯК ЖІНКИ ВТЯГУЮТЬ ЧОЛОВІКІВ В РОЗМОВА
Ділячись своїми думками, жінка стимулює чоловіка до участі в розмові. Але як тільки він відчуває, що на нього тиснуть, вимагаючи заговорити, всі його думки розбігаються. Йому нема чого сказати. А якщо навіть і є, то під тиском не скаже.
Чоловік переживає нелегкий момент, коли жінка примушує його говорити. А вона, сама того не знаючи, відвертає партнера своїми розпитуваннями. Особливо коли той не відчуває такої потреби. Жінка помилково вважає, що чоловікові так само, як і їй, «потрібно вимовлятися», а значить, він «повинен» це зробити. Вона забуває, що він марсіанин і тому у нього немає потреби говорити так багато.
Більш того, вона вважає, що, раз він не говорить, значить, не любить її. Відштовхнути чоловіка за те, що той мовчить, рівносильно підтвердженню того, що йому нема чого сказати. Чоловікові потрібна впевненість: його приймають таким, яким він є, і тоді він сам поступово відкривається назустріч подрузі. А коли партнерка намагається змусити його говорити або дорікає за «відтягнення», цієї впевненості він не відчуває.
Чоловікові, якому необхідно віддалитися, перш ніж він навчиться ділитися своїми почуттями і відкриватися назустріч почуттям подруги, потрібно дуже і дуже багато слухати її. Він потребує її подяки за це, а в результаті і сам почне говорити більше.
ЯК зав’язати розмову з ЧОЛОВІКОМ
Чим більше жінка втягує чоловіка в розмову, тим сильніше він чинить опір. Намагатися змусити його заговорити — це не найкращий метод, особливо якщо партнер в «відтягненні». Замість того щоб шукати відповіді на запитання: «Як мені розговорити його?», Жінці варто було б запитати себе: «Як мені досягти більшої близькості, більш тісного контакту з ним?»
Якщо у жінки є потреба більше спілкуватися з партнером (а вона є у переважної частини жінок), вона має право намагатися це робити, проте ясно усвідомлюючи і приймаючи той факт, що часом чоловік буває готовий до участі в розмові, а часом інстинктивно віддаляється.
Відчувши в ньому цю готовність, вона, замість того щоб задати йому два десятка питань або відкрито примушувати до розмови, може сказати, як високо цінує його і як вдячна йому, навіть якщо партнер просто вислухає її. Спочатку, мабуть, їй навіть стоїть натякнути, що говорити йому зовсім необов’язково.
Як, наприклад, це зробила Меггі. «Джефф, ти міг би трохи послухати мене? У мене був важкий день, і мені хочеться поговорити про це. Тоді я прийду в себе ». Поділившись протягом пари хвилин наболілим, вона зупинилася і зауважила: «Я, правда, дуже вдячна тобі за увагу до моїх почуттів. Це так багато значить для мене ». Подібна оцінка надихає чоловіка на ще більшу увагу.
Без такого роду коментарів він може втратити інтерес до того, що говорить партнерка, так як для нього «просто слухати» означає «нічого не робити». Він не розуміє, наскільки цінно його увагу для неї. Більшість жінок інстинктивно усвідомлюють, як важливо вислухати людину. Однак сподіватися, що і чоловік буде знати це без відомої тренування — значить очікувати від нього в даній ситуації жіночої поведінки. На щастя, отримавши від партнерки вираз подяки за те, що слухає її, він починає розуміти всю важливість і цінність бесіди і вчиться поважати її.
КОЛИ ЧОЛОВІК НЕ БАЖАЄ ГОВОРИТИ
Сандра і Ларрі були одружені двадцять років. В один прекрасний день Сандра зажадала розлучення, але Ларрі хотів зберегти їх шлюб.
«Як він може говорити про продовження нашого сімейного життя? — Обурювалася вона. — Він же не любить мене. Він не відчуває до мене ніяких почуттів. Коли мені потрібно поговорити з ним, він завжди йде. Він холодний і безсердечний людина. Він все двадцять років був таким. Я не збираюся прощати його, не збираюся залишатися з ним. Я дуже втомилася від спроб пробитися крізь його бездушність ».
Сандра і не здогадувалася, як сама породила власні проблеми. Вона звинувачувала виключно чоловіка. Вважала, що протягом двадцяти років робила все, щоб у них були теплі відносини, справжня близькість і повноцінне спілкування. А Ларрі лише противився її зусиллям.
Почувши на семінарі про подібність між чоловіками і гумовою підтяжкою, вона розридалася, і в її сльозах було так багато готовності пробачити чоловіка за все. Сандра зрозуміла, що «його» проблема насправді була «їх» загальною проблемою. І віддала собі звіт, як сама сприяла її виникнення.
— Пам’ятаю, на першому році нашого сімейного життя, — розповідала вона потім, — я була дуже відкритою, говорила про свої почуття, а він йшов. І я почала думати, що він не любить мене. Після того як це повторилося кілька разів, я припинила свої спроби. Мені не хотілося знову випробувати цей біль. Не знаючи, що в інший час Ларрі був цілком здатний вислухати мене, я не давала йому шансу. Я немов одяглася в броню. І хотіла, щоб він першим зробив крок мені назустріч.
ОДНОСТОРОННІ РОЗМОВИ
Розмови Сандри з чоловіком носили головним чином односторонній характер. Зазвичай вона намагалася розговорити його, задаючи питання за питанням. Потім, ще до того як пояснити, про що, власне, хоче поговорити, розбудовувалася і злилася через односложности відповідей чоловіка. Коли ж нарешті вона добиралася до виливу своїх почуттів, вони завжди були одні й ті ж. Її засмучувало, що Ларрі таке собі замкнене, небалакучий, мовби й не любить її.
Їх односторонні бесіди були приблизно такими. Сандра: Як у тебе пройшов день? Ларрі: Нормально. Сандра: Що сталося? Ларрі: Все як зазвичай. Сандра: Які у тебе плани на цей уїк-енд? Ларрі: Мені все одно. А у тебе? Сандра: Хочеш, запросимо друзів? Ларрі: Не знаю … Ти не знаєш, де телепрограма?
Сандра (засмучено): Чому ти не розмовляєш зі мною? Ларрі (мовчить). Сандра: Ти любиш мене? Ларрі: Звичайно, люблю. Я ж одружився на тобі. Сандра: Нічого собі «люблю»! Так ми вже навіть перестали розмовляти. Як ти тільки можеш ось так сидіти і не говорити ні слова! Тобі що, на все наплювати?
У цьому місці Ларрі зазвичай вставав і йшов пройтися. Повернувшись, він поводився так, ніби нічого не сталося. Сандра теж трималася таким чином, немов у них все прекрасно, але в душі намагалася загнати любов і ніжність глибше. Зовні вона була все тієї ж люблячою дружиною, а всередині поступово накопичувалися гіркоту і образа. Час від часу все це скипало, і тоді вона починала черговий одностороння розмова, допитуючись у чоловіка про його почуттях. І кожен раз переконувалася все більше: він не любить її. І так цілих двадцять років, після яких Сандра вирішила, що більше не бажає жити позбавленої тепла і щирої близькості.
ВЧИТИСЯ ПІДТРИМУВАТИ ОДИН ОДНОГО, залишаючись при цьому САМИМИ СОБОЮ
На семінарі Сандра сказала:
— Протягом двадцяти років я намагалася змусити Ларрі говорити зі мною. Хотіла, щоб він розкрився, став чутливим, вразливим. Я не розуміла, що сумую за людиною, яка своєю підтримкою дав би мені самій можливість бути такою. Я дійсно потребувала цього. За цей уїк-енд ми з чоловіком говорили про наших найінтимніших почуттях більше, ніж за всі двадцять років. Я відчуваю себе такою улюбленою! Саме цього мені так не вистачало. Я вважала, що це Ларрі слід стати іншим. А зараз я знаю, що і з ним, і зі мною все в порядку. Ми просто не знали, як підтримувати один одного.
Сандра завжди скаржилася на те, що Ларрі не розмовляє з нею. Вона переконала себе, ніби його мовчання унеможливлює справжню близькість. На семінарі жінка навчилася ділитися своїми почуттями, не чекаючи і не вимагаючи, щоб чоловік робив те ж саме. Замість того щоб обурюватися його мовчанням, вона навчилася цінувати і вдячно приймати це мовчання. А внаслідок цього і Ларрі став проявляти більшу схильність вислуховувати дружину.
Сам же Ларрі навчився мистецтву слухати і став практикуватися в ньому, намагаючись не думати, що приносить дуже велику жертву. Чоловіка цілком можна навчити слухати, і це дає набагато більший ефект, ніж спроби зробити його більш відкритим і чутливим. Привчаючись слухати близького і дорогої людини і відчуваючи його подяку за це, він сам автоматично почне розкриватися назустріч йому, все більше потребуючи словесному спілкуванні з ним.
Це відбувається поступово, коли чоловік відчуває, що його цінують, йому вдячні за увагу і не тримають на нього образи за малоразговорчивость. Не треба змушувати його говорити — і він природним шляхом почне це робити сам. Але спочатку йому потрібно відчути, що його приймають таким, який він є. А вже якщо жінка все одно не задоволена тим, чого їй вдалося домогтися, значить, вона забула, що всі чоловіки — вихідці з Марса!
КОЛИ ЧОЛОВІК НЕ «відтягує»
Лайза і Джим були одружені два роки. Вони все робили разом і ніколи не розлучалися. Через деякий час з Джимом почало щось відбуватися: він ставав все більш дратівливим, пасивним, його настрій різко змінювалося, траплялися зриви.
Під час індивідуальної консультації Лайза сказала мені: «З ним стало дуже важко. Чого я тільки не робила, щоб підбадьорити чоловіка, але все даремно. Мені хочеться, щоб ми як і раніше розважалися разом — ходили в ресторан або по магазинах, на танці і вечірки, на пляж, подорожували, але він до всього байдужий. Ми більше нічого не робимо разом. Тільки дивимося телевізор, їмо, спимо і працюємо. Я намагаюся як і раніше любити його, але в мені накопичується злість. Раніше Джим був таким чарівним, таким романтичним. А зараз жити з ним — все одно що жити зі слимаків. Я просто не знаю, що робити. А йому все до лампочки! »
Познайомившись з теорією про подібність між чоловіком і гумовою підтяжкою і про його «коливальному циклі», Лайза і Джим зрозуміли, що сталося. Вони надто багато часу проводили разом. Їм необхідно було частіше розлучатися.
Коли чоловік занадто наблизився до жінки і не «відтягується», у нього починає спостерігатися дратівливість, пасивність, мінливість настрою, надмірна образливість, озлоблення. Джим не вмів «відтягатися». Час, проведений без Лайзи, породжувало в його душі почуття провини. Він вважав, що зобов’язаний завжди бути поруч з дружиною — і в справах, і в розвагах.
Лайза теж вважала, що вони повинні все робити разом. Під час консультації я поцікавився, що змушувало її стільки часу проводити з чоловіком.
Вона відповіла:
— Я боялася, що він засмутиться, якщо я займуся чим-небудь цікавим без нього. Якось я поїхала по магазинах одна, і він дійсно засмутився.
— Я пам’ятаю цей день, — долучився до розмови Джим. — Але я тоді засмутився з іншої причини — у мене не вигоріло одна справа і я втратив на цьому деяку суму. Я дійсно пам’ятаю цей день, тому що тоді я раптом помітив, як приємно побути вдома одному. Тільки я не насмілювався сказати тобі про це, тому що думав, ти образишся.
— А я, — зауважила Лайза, — думала, що ти не хочеш, щоб я йшла кудись без тебе. Ти тоді здався мені таким далеким.
БІЛЬШЕ НЕЗАЛЕЖНОСТІ
Розуміння причин своїх проблем з чоловіком дозволило Лайзе перестати занадто турбуватися за нього. «Відтягнення» Джима допомогли їй знайти ббльшіе самостійність і незалежність. Вона почала уважніше до себе ставитися. А роблячи те, чого хотілося їй самій, і отримуючи необхідну підтримку від подруг, Лайза стала відчувати себе набагато щасливішим.
Її злість на Джима пройшла, оскільки вона зрозуміла, що очікувала від нього занадто багато чого. Приклад з гумовою стрічкою переконав її в тому, що вона сама сприяла виникненню проблеми. Лайза зрозуміла, що Джиму необхідно частіше залишатися одному. Жертви, на які вона йшла з любові до чоловіка, не дозволяли тому «відтягнутися», щоб повернутися потім, а, плюс до всього, її добровільна залежність привчала його до пасивності.
Лайза початку розважатися без Джима, дозволяла собі те, чого їй вже давно хотілося. Одного вечора вона пішла вечеряти з подругами в ресторан, потім вибралася до друзів пограти в карти, потім — на вечірку з кеглями з нагоди дня народження.
ПРОСТІ ДИВА
Лайзу просто вразило, як швидко змінилися на краще її взаємини з Джимом. Він став набагато більш уважним до неї, зацікавленим до її проблем. Через пару тижнів він перетворився в колишнього Джима. Йому знову хотілося ділити з дружиною і справи, і розваги; він почав будувати плани спільних походів в ресторан, в кіно і так далі. У нього знову з’явилася мотивація до більш активного способу життя.
На консультації Джим сказав:
— Я відчуваю величезне полегшення. Я відчуваю себе коханою … Коли Лайза приходить додому, я бачу, що вона рада бачити мене. А мені приємно сумувати за нею, коли її немає поруч. Так добре знову відчувати якісь почуття! Але ж я вже майже забув, як це буває. Раніше здавалося: за що б я не бралася, все виходить не так, як треба. Лайза вічно змушувала мене робити щось одне, то інше, вказувала, що слід зайнятися, задавала нескінченні питання.
А Лайза зізналася:
— Я зрозуміла, що весь час вінілу його за те, що мені погано. А взявши відповідальність за своє щастя на себе, відчула: Джим став більш живим і енергійним. Це схоже на диво.
Коли порушується ЦИКЛ
Жінка може, сама того не підозрюючи, порушити природний внутрішній цикл свого партнера. Зазвичай це відбувається одним з двох шляхів: а) вона, так би мовити, женеться за ним, коли він намагається «відтягнутися»; б) карає його за «відтягнення».
Ось список найбільш поширених способів, що використовуються жінкою, щоб «наздогнати» чоловіка і не дати йому «відтягнутися».
СПОСОБИ погонах
1. Фізичний
Коли він починає «відтягатися», вона направляється за ним. Він іде в іншу кімнату — вона йде слідом. Або візьмемо Лайзу і Джима: вона відмовлялася від своїх бажань заради того, щоб бути поруч з ним.
2. Емоційний
Коли він починає «відтягатися», вона слід за ним емоційно. Вона турбується за нього. Їй хочеться допомогти йому знайти гарний настрій. Жінка шкодує чоловіка. Вона оточує його увагою і турботою, які діють на нього размягчающе.
Інший спосіб, яким вона може емоційно перешкодити «відтягненні», — це несхвальне ставлення до потреби партнера побути на самоті.
Висловлюючи це несхвалення, жінка може емоційно «притягнути» чоловіка назад.
Ще один варіант — зробити нещасне, ображене обличчя, коли він зібрався «відтягнутися». Така особа — красномовна благання про підтримку, про зближення, і чоловік починає відчувати себе «під ковпаком».
3. Психологічний
Коли він починає «відтягатися», партнерка може впливати на нього на психологічному рівні, ставлячи питання, що вселяють йому почуття провини: «Як ти можеш так поводитися зі мною?», «Що з тобою відбувається?», «Невже ти не розумієш, як мені важко, коли ти ось так замикається в собі? ».
Інший варіант — намагатися догодити йому в усьому. Жінка починає буквально вгадувати його думки і бажання, намагається бути бездоганною у всьому, щоб йому ніколи не захотілося віддалитися. Вона, як то кажуть, кладе себе до його ніг, пригнічує власне «я», щоб стати такою, якою, на її думку, він хоче бачити її.
Вона боїться віддалення партнера, тому стримує свої справжні почуття і бажання і намагається не робити того, що могло б засмутити його або викликати невдоволення.
Другий з головних способів, яким жінка не знатиме може порушити цикл партнера, — ця кара, покарання за «відтягнення». Далі наведено деякі часті форми «покарання чоловіки», що не дають йому можливості повернутися і розкритися назустріч партнерці.
СПОСОБИ ПОКАРАННЯ
1. Фізичний
Коли чоловік знову починає відчувати бажання, партнерка відштовхує його, граючи на його фізичної прихильності до себе. Вона може відмовити йому в інтимних ласках, взагалі не дозволяти торкатися до себе або навіть підходити близько. Може вдарити його або почати бити посуд, щоб виказати своє невдоволення.
У чоловіка, одного разу покараного за «відтягнення», на все життя може залишитися страх перед ними і він не дозволить їх собі в подальшому. Таким чином, його природний цикл виявляється порушеним. Не виключено, що це породить в ньому озлоблення, що блокує бажання близькості. І в один прекрасний день, «відтягнувшись», він просто не повернеться.
2. Емоційний
Після «відтягнення», чоловік застає партнерку нещасної і виконаної докору. Вона не прощає подібної зневаги. Як би не намагався він догодити подругу, догодити їй — все марно. І тоді, відчуваючи себе нездатним вивести її з цього стану, він опускає руки.
Коли він повертається, вона висловлює своє несхвалення — словами, тоном, нещасним виглядом.
3. Психологічний
Коли він повертається, партнерка не бажає зробити крок назустріч і поділитися своїми почуттями. Вона стає холодною, всім своїм виглядом виражає зневагу.
Вона перестає вірити, що дійсно потрібна йому, і в покарання не дає йому шансу вислухати себе і знову стати «хорошим». Він повертається до неї щасливий, а виявляється в положенні пса на ланцюгу.
Випробувавши на собі кару за «відтягнення», чоловік може почати боятися втратити любов партнерки, якщо знову дозволить собі таке. Він починає відчувати, що тоді буде гідний її любові. А якщо так, вона більше ніколи не прийме його, розлюбить остаточно. І цей страх утримує його від повернення з походу в печеру.
ЯК МИНУЛЕ ЧОЛОВІКИ МОЖЕ ВПЛИНУТИ НА ЙОГО ВНУТРІШНІЙ ЦИКЛ
Цей цикл, абсолютно природний для чоловіка, буває порушеним з самого раннього віку. Чоловік може відчувати страх перед «відтягненнями», тому що в дитинстві був свідком несхвалення матері з приводу емоційного віддалення батька. Він може навіть не усвідомлювати, що «відтягнення» необхідні в силу природних причин, і підсвідомо шукати аргументи для їх виправдання.
У такому чоловікові, як і слід було очікувати, отримує більший розвиток жіноча сторона його натури, але за рахунок придушення деяких його чоловічих якостей. Він стає вкрай чутливим. Намагається догодити, бути ніжним і люблячим, але при цьому втрачає частину свого чоловічого «я». Роблячи спробу «відтягнутися», він мучиться усвідомленням своєї провини. Він не знає, що сталося, але від нього йдуть бажання, енергія, пристрасть; він стає пасивним або надто залежним.
Можливо, чоловік почне відчувати страх перед самотністю або перед відходом в печеру. Він буде думати, що просто не любить самотності, але насправді причина всьому — глибоко затаєний страх втратити кохання. А це йому вже довелося випробувати в дитинстві — на прикладі батька або на своєму власному.
Одні чоловіки не вміють віддалятися, інші, навпаки, не вміють зближуватися. У чоловіка-мачо <Мачо (ісп.) — Самець »не метушні кає проблем з віддаленням. Він не вміє як раз повертатися і відкриватися душею назустріч іншій людині. Не виключено, що підспудно він боїться, що не заслуговує любові. Боїться надмірної близькості, власного небайдужості. Він навіть не уявляє собі, з якими відкритими обіймами був би зустрінутий, зважившись тільки підійти ближче. Як у занадто чутливого чоловіки, так і у чоловіка-мачо відсутня позитивна картина їх природного внутрішнього циклу, і вони не мають такого досвіду.
Розуміння цього циклу важливо як для самих чоловіків, так і для жінок. Деякі чоловіки відчувають себе винними, відчуваючи потребу провести деякий час в своїй печері; їм самим незатишно, коли вони починають «відтягатися» і потім раптом одним стрибком повертаються назад. Їм навіть може почати здаватися, що з ними щось не так. Так що володіння секретом чоловічого внутрішнього циклу вельми полегшує життя представникам обох статей.
МУДРІ ЧОЛОВІКИ І ЖІНКИ
Більшість не усвідомлюють, наскільки їхня раптові «відтягнення» і не менш раптові повернення зачіпають жінок. А дізнавшись про це, чоловік може усвідомити і важливість щирого і уважного ставлення до того, що говорить його партнерка. Тоді він починає розуміти і поважати її потреба отримати підтвердження того, що вона не байдужа йому, потрібна йому. Мудрий чоловік — зрозуміло, не в періоди «відтяжок» — обов’язково знайде час поговорити з партнеркою і навіть сам почне цю розмову, поцікавившись її настроєм і самопочуттям.
Розібравшись зі своїм власним циклом, він, перш ніж «відтягнутися», дасть їй обнадійливий сигнал «я повернуся». Він може сказати: «Мені потрібно деякий час побути на самоті, але потім ми влаштуємо свято — побудемо тільки вдвох, щоб ніхто і ніщо не заважало нам». Або, якщо йому треба було терміново заглянути в печеру, а вона в цей час щось розповідає, можна кинути таку фразу: «Мені потрібен час, щоб обміркувати, а потім ми знову поговоримо на цю тему».
Розібравшись зі своїм циклом, чоловік, правді ніж «відтягнутися», подасть партнерці обнадійливий сигнал «я повернуся».
Коли він повернеться, готовий поговорити, вона, можливо, спробує з’ясувати причину «відлучки». Якщо чоловік і сам не дуже впевнений, чому це сталося (а найчастіше саме так воно і буває), він може відповісти: «Я і сам не знаю. Мені просто знадобилося трохи часу для самого себе. А тепер давай продовжимо нашу розмову ».
Мудрий чоловік знає: партнерці потрібно, щоб її вислухали, і він повинен слухати її якомога більше, коли не перебуває в стані «відтягнення». А також і те, що слухання допомагає йому самому розібратися, чим йому хочеться поділитися в бесіді з подругою.
Мудра жінка, щоб зав’язати розмову, не вимагає слів від чоловіка, а просить його уважно вислухати її. Це позбавляє його від відчуття, що його до чогось примушують. Мудра жінка вміє розкривати свою душу і ділитися почуттями, не наполягаючи, щоб її коханий зробив те ж саме.
Вона вірить: мало-помалу і він розкриється назустріч їй, відчувши, що його приймають таким, яким він є, і слухаючи, як вона каже про свої переживання. Жінка усвідомлює, що іноді її найінтимніші почуття як би включають в ньому потребу віддалитися, але в інший час (коли він повертається або вже повернувся) він цілком здатний сприйняти їх. Мудра жінка ніколи не здається, а йде вперед — з терпінням, любов’ю і знанням того, що доступно небагатьом жінкам.
Глава 7. А жінки подібні хвилях
Жінка подібна хвилі. Коли вона відчуває себе коханою, її повагу до себе то зростає, то спадає — чому не хвиля? Коли їй дійсно добре — це як би гребінь хвилі, але потім настрій може раптом змінитися, і хвиля опадає. Але це явище тимчасове. Досягнувши нижчої точки, стан жінки може знову раптово змінитися, і їй знову стане добре. Її хвиля автоматично почне підніматися.
Коли хвиля на підйомі, жінка відчуває, що переповнена любов’ю і жадає віддати її; коли ж хвиля спадає, вона відчуває внутрішню порожнечу, яку необхідно заповнити любов’ю. Це час, так би мовити, емоційної генерального прибирання.
Якщо на зльоті хвилі жінка придушувала будь-яке негативне почуття або зрікалася себе, щоб віддати більше любові, то на стадії спаду на неї обрушуються всі ці негативні емоції і незадоволені бажання. У цей час їй особливо необхідно поговорити про різні проблеми, їй хочеться, щоб її вислухали і зрозуміли.
Повага жінки до себе то наростає, то спадає, подібно хвилі. Коли вона досягає дна — це час емоційної генерального прибирання.
За словами моєї дружини Бонні, цей «спад» подібний до спуску в темний колодязь. Опускаючись до свого «колодязь», жінка свідомо занурюється в підсвідомість, в темряву і неясність почуттів. На неї раптом може налетіти цілий вихор непояснених емоцій і неясних відчуттів. Вона може випробувати відчай, вважаючи себе самотньою, яка не має нічиєї підтримки. Але незабаром після того, як вона досягне дна, їй автоматично стане краще. Настільки ж раптово, як вона впала в безодню, жінка автоматично повстане з неї, щоб знову випромінювати любов і наповнювати нею свої відносини з близькою людиною.
Здатність жінки віддавати і отримувати любов, як правило, відображає рівень її самоповаги в даний момент. Коли їй не дуже-то добре, вона не здатна проявляти терпіння і вдячність до свого партнера. У моменти спадів її почуття вирують, реакції стають більш емоційними. На нижній точці хвилі жінка як ніколи ранима, як ніколи потребує любові. Нескінченно важливо, щоб її партнер розумів, що їй потрібно в цей час, інакше він може ще більше змучити її нерозумними вимогами.
ЯК ЧОЛОВІКИ РЕАГУЮТЬ НА ХВИЛЮ
Коли чоловік любить жінку, вона так і сяє — від любові і відчуття повнокровності життя. Більшість чоловіків наївно вважають, що це сяйво залишиться при ній назавжди. Але чекати від її люблячої натури сталості — подібно надіям, що погода ніколи не буде змінюватися, а сонце ніколи не сховається за хмари. Наше життя сповнене всіляких коливань: день-ніч, жарко-холодно, літо-зима, ясно-негода.
Чоловіки в своїх відносинах з жінками то віддаляються, то наближаються; жінки відчувають злети і спади в здатності любити себе та інших.
Точно так само і взаємини між чоловіками і жінками підкоряються своїм власним ритмам і циклам. Чоловіки віддаляються, потім наближаються; жінки відчувають злети і спади в здатності любити себе та інших.
Чоловік вважає, що раптова зміна настроїв жінки пов’язана виключно з його поведінкою. Коли вона щаслива, він гордий і задоволений, але коли їй погано, він відчуває себе відповідальним за це. І йому теж стає погано, тому що чоловік не знає, як поліпшити фінансове становище. Ось вона так і світиться від щастя — і він вважає себе просто молодцем: але через хвилину партнерка раптом перетворюється мало не в втілення відчаю — і, природно, чоловік шокований: адже він-то вважав, що все робить як треба.
НЕ ТРЕБА НІЧОГО «залагоджувати»
Білл і Мері були одружені шість років. Білл помітив в дружині згадану хвилеподібну тенденцію до зльотів і спадів, але, не зрозумівши, в чому справа, став намагатися якось «залагодити справу», що тільки погіршило становище. Він вважав, що мова йде про якусь дивацтва або відхилення від норми, тому намагався пояснити дружині, що у неї немає ніяких підстав так засмучуватися. А Мері від цього відчувала себе ще більш незрозумілою, і їй ставало набагато гірше.
Білл вважав, що «залагоджує справу», але в дійсності сам же заважав тому, щоб дружині стало краще. Чоловік повинен знати, що, коли жінка опускається в свій колодязь, вона має потребу в ньому найбільше, і це не проблема, яку можна вирішити або «залагодити», а відповідний момент, щоб підтримати її своєю беззастережною любов’ю.
«Я не можу зрозуміти мою дружину Мері, — говорив Білл. — Протягом кількох тижнів поспіль вона буває самої чудовою жінкою в світі. Вона безкорисливо і беззастережно віддає свою любов і мені, і все на світі. Потім раптом вдаряється в переживання з приводу того, що всі, кому не лінь, використовують її, і починає так чи інакше висловлювати мені своє несхвалення. Але ж не моя вина, якщо Мері невідомо, з чого вона відчула себе нещасною. Я намагаюся пояснити це дружині, але все закінчується лише сварками ».
Як багато чоловіків, Білл робив помилку, намагаючись запобігти «спади» у своєї партнерки. Він намагався, так би мовити, витягнути її на поверхню. Він не знав, що, коли його дружина опускається в колодязь, їй необхідно досягти дна, перш ніж знову піднятися.
Коли у Мері починалася стадія спаду, першим симптомом цього був наплив найрізноманітніших почуттів. А Білл замість того, щоб вислухати її з усім співчуттям, теплом і турботою, на які тільки здатна, як би тягнув дружину назад, пояснюючи, що їй не через що засмучуватися.
Жінка на стадії спаду найменше потребує пояснення, чому їй не слід продовжувати падати в колодязь. Їй потрібен хтось, що знаходиться поруч під час цього падіння, хто слухав би її, коли вона виливає свої почуття, і співчував, що їй доводиться так несолодко. Навіть якщо чоловік не розуміє причини переживань партнерки, він може запропонувати їй свою любов, увагу і підтримку.
ЩО збивають чоловіка з пантелику
Коли Білл дізнався, що жінки подібні хвилях, він все ще перебував в подиві. У перший же раз, як тільки йому здалося, що дружина знаходиться в своєму колодязі, він почав тренуватися уважно слухати.
Коли вона говорила про ту чи іншої речі, що доставляє їй прикрість, він намагався утримуватися від спроб «залагодити справу» або привести дружину в краще настрій. Але хвилин через двадцять засмутився сам, бо не помітив ніякого поліпшення.
— Спочатку я слухав, — розповідав Білл мені, — і мені здавалося, що справа йде на лад. Але потім дружина зовсім зажурився. Схоже, чим більше я слухав її, тим більше вона переживала. Я пояснив їй, що немає ніяких причин так труїти себе душу, і ми знову посварилися.
Слухаючи Мері, Білл, проте, все-таки намагався «залагодити справу». Він очікував, що їй полегшає негайно, разом. Але він не знав, що навіть коли опускається в колодязь жінка відчуває підтримку, це ще не означає, що вона тут же підбадьорився. Можливо, вона навіть засмутиться ще більше. Але це ознака того, що отримана підтримка все ж подіяла. Вона може навіть підштовхнути жінку вниз, але ж після досягнення дна якраз і настає поліпшення. Такий вже внутрішній цикл венеріанок.
Навіть коли чоловікові вдається підтримати подругу, вона часом може переймаються ще більше.
Білл дивувався, бо, уважно слухаючи дружину, не помічав, щоб їй ставало краще. Навпаки, йому здавалося, що вона занурюється в свій колодязь все глибше. Щоб уникнути цього здивування, чоловік повинен пам’ятати наступне: коли йому вдається підтримати подругу, вона часом може переймаються ще більше. Зрозумівши, що, перш ніж знову піднятися, хвиля повинна досягти дна, чоловік перестане розраховувати на миттєву реакцію жінки, на те, що вона відразу ж заспокоїться і звеселіє.
Дізнавшись про все це, Білл зумів поставитися до Мері з великим терпінням і розумінням. А краще навчившись підтримувати дружину під час перебування в колодязі, дізнався і про те, що не можна передбачити, скільки часу вона буде перебувати в засмучених почуттях: черговий колодязь може виявитися глибше всіх попередніх.
ТІ САМІ ПРОБЛЕМИ, ТІ САМІ СВАРКИ
Вийшовши з колодязя, жінка знову стає колишньою — ніжною, люблячою. Але більшість представників сильної статі неправильно сприймає ці позитивні зміни. Зазвичай чоловік вважає, що все що турбували партнерку проблеми Тепер повністю вирішені. Ні — це лише ілюзія. Подруга вся світиться, випромінює любов — і чоловік помилково приймає її настрій за ознака того, що все в абсолютному порядку.
Але коли її хвиля знову йде на спад, спливають все ті ж проблеми. І він починає злитися, тому що вважав їх вже вирішеними. Без розуміння хвилеподібного характеру жіночого внутрішнього циклу йому важко визнати обґрунтованість почуттів партнерки і поставитися до них досить тактовно.
Коли невирішені проблеми жінки знову спливають на поверхню, чоловік може відреагувати нетактовно, сказавши, наприклад:
1. «Скільки ще нам займатися одним і тим же?»
2. «Я вже чув про це раніше».
3. «Я думав, що з цим ми вже розібралися».
4. «Коли ти збираєшся закінчити всю цю історію?»
5. «Я не хочу знову займатися цим».
6. «Це просто божевілля якесь! Ми знову сваримося по того ж самого приводу ».
7. «Чому в тебе стільки проблем?»
Коли жінка опускається в колодязь, всі її проблеми і прикрощі, аж до самих затаєних, разом починають нагадувати про себе. Вони можуть мати якийсь зв’язок з її нинішнім шлюбом або романом, але зазвичай тягнуться за нею з її минулого, а іноді і з самого дитинства. Проблеми, що залишилися невирішеними в минулому, неминуче дадуть про себе знати.
СИГНАЛ, ПОПЕРЕДЖУВАЛЬНІ ЧОЛОВІКА ПРО ТЕ, ЩО ЖІНКА, МОЖЛИВО; ОПУСКАЄТЬСЯ У КОЛОДЯЗЬ АБО ЩО ЇЙ ОСОБЛИВО ПОТРІБНА ЙОГО ЛЮБОВ
Ось деякі з почуттів, які зазвичай відчуває жінка на стадії занурення в колодязь.
Те, що вона відчуває
Те, що вона говорить
розлад
«У мене ще стільки справ!»
невпевненість
«Мені потрібно ще».
докір
«Все на моїх плечах».
занепокоєння
«А як йдуть справи з …»
здивування
«Я не розумію, чому…»
втома
«Я більше не можу».
відчай
«Я не знаю що робити».
Пасивність
«Мені все одно, роби що хочеш».
вимогливість
«Тобі треба зробити …»
Небажання, незгоду
«Ні, мені не хочеться»
недовіра
«Що ти хочеш цим сказати?»
прагнення контролювати
«А ти зробив?»
несхвалення
«Як ти міг забути?»
Вміти підтримати партнерку, коли вона знаходиться в колодязі, — це особливий дар, і жінка високо цінує його. Поступово вона вибереться з чіпких лап минулого. У неї ще трапляться злети і падіння, але вони вже не будуть носити такий різкий характер, щоб заступити її люблячу натуру.
РОЗУМІТИ, ЩО ЇЙ ПОТРІБНО
На одному з моїх семінарів Том поскаржився: «Коли наші відносини тільки починалися, Сьюзен здавалася такою сильною, але потім раптом якось обм’якла, знітилася. Пам’ятаю, я переконував, що люблю її, що вона потрібна мені. Ми багато переговорили на цю тему, і начебто все прийшло в норму, але через місяць її знову охопила та ж сама невпевненість. Неначе вона не чула тих моїх слів, сказаних в перший раз. Я настільки розізлився, що ми знову посварилися ».
Том був здивований, дізнавшись, що і багато інших чоловіків проходять через ті ж самі терни. Коли Том і Сьюзен познайомилися, вона перебувала на підйомі, на зльоті; їхні стосунки розвивалися, її любов до Того росла. Однак, минувши пік, Сьюзен раптово змінилася, втратила колишню впевненість в собі, стала вимагати більше уваги.
Те був початок її спуску в колодязь. Том не міг зрозуміти, чому вона стала такою, але після досить напруженої розмови, що тривав кілька годин, Сьюзен відчула себе значно краще. Том переконав її в своїй любові і підтримки, і тепер Сьюзен знову йшла на підйом, відчуваючи величезну внутрішню полегшення.
Після цієї розмови Том вважав, що успішно впорався з цією проблемою в їх відносинах. Але через місяць у Сьюзен почався черговий спад, і вона знову стала відчувати себе незатишно і невпевнено. Цього разу Том виявив набагато менше розуміння і терпимості. Він розлютився. Він був ображений тим, що дружина знову не вірить йому — і це після того, як він місяць тому зі шкіри ліз геть, щоб переконати її в своїй любові! І ось тепер все спочатку! Знову потрібно щось доводити їй, в чомусь переконувати. Словом, вони посварилися.
НЕ все так похмуро
Дізнавшись, що жінки подібні хвилях, Том зрозумів головне: цей напад невпевненості і підвищеної потреби в увазі — річ природна, неминуча і тимчасова. Він зрозумів, як був наївний, думаючи, що його запевнення в любові, одного разу сказані, будуть діяти на Сьюзен завжди.
Те, що Том навчився успішно підтримувати Сьюзен, коли та перебувала в колодязі, який не тільки полегшило їй набуття душевного спокою, а й допомогло обом уникати сварок в ці нелегкі моменти. Том зробив для себе три вкрай корисних відкриття:
1. Любов і підтримка чоловіка не можуть в одну мить вирішити всі проблеми жінки. Однак його любов може допомогти їй відчувати себе надійно під час занурення в колодязь. Наївно очікувати, що жінка весь час буде випромінювати любов. Вже виникали проблеми можуть спливати знову і знову. Але, кожен раз, підтримуючи улюблену, чоловік може допомогти і їй, і собі.
2. Спуск жінки в колодязь — не провина і не поразка чоловіки. З якою б готовністю він ні надавав їй підтримку, запобігти цьому не в його силах, проте він може допомогти в такий важкий для неї час.
3. У жінці закладено можливість спонтанно злітати вгору після того, як вона досягла дна колодязя. Чоловікові не слід нічого «залагоджувати». Впавши у колодязь, партнерка не розбилася, але дуже потребує його любові, терпінні і розумінні.
КОЛИ ЖІНКА НЕ ВІДЧУВАЄ СЕБЕ НАДІЙНО В СВОЄМУ колодязі
Хвилеподібна тенденція «вгору — вниз» посилюється, коли жінка вступає в інтимні стосунки з чоловіком. Вкрай важливо, щоб вона пройшла через весь цикл, відчуваючи себе надійно. Інакше вона буде старанно вдавати, що у неї завжди все в порядку, і пригнічувати свої негативні почуття.
Коли жінка не відчуває себе досить надійно, у неї є лише одна альтернатива: уникати близькості, сексу або заглушати свої негативні почуття — випивкою або переїданням, зануренням з головою в роботу або надмірною турботою про інших. Але, незважаючи на всі ці кошти, вона буде періодично падати в колодязь, і її почуття можуть вирватися назовні найнесподіванішим і неконтрольованим чином.
Коли придушуються негативні почуття, придушуються і позитивні, і любов вмирає.
Ймовірно, вам відомі історії про подружжя, яке ніколи не сварилися, а потім, на загальний подив, вирішили розлучитися. У багатьох з цих випадків жінці доводилося придушувати свої негативні почуття заради того, щоб уникати сварок. В результаті вона як би онемевает, втрачає здатність відчувати свою любов.
Коли придушуються негативні почуття, придушуються і позитивні, і любов помирає. Безумовно, уникати суперечок і сварок — це прекрасно, але тільки не за рахунок придушення почуттів. У розділі дев’ятої ми розглянемо, як це робити.
ЕМОЦІЙНА ГЕНЕРАЛЬНЕ ПРИБИРАННЯ
Коли хвиля обрушується вниз, для жінки настає час очищення, або емоційної генерального прибирання. Не встигли ми пройти цього емоційного очищення, жінка потроху втрачає здатність любити і рости разом зі своєю любов’ю. Свідоме придушення власних почуттів завдає величезної шкоди її споконвічної натурі, яка звикла до хвилеподібним коливанням, і поступово жінка взагалі перестає відчувати які б то не було почуття, не кажучи вже про пристрасті.
Деякі жінки, які намагаються не дозволяти собі негативних емоцій і тим самим перешкоджають природному волнообразному руху своїх почуттів, відчувають так званий передменструальний синдром (ПМС). Існує міцний зв’язок між даними синдромом і нездатністю позитивно справлятися з негативними емоціями. Навчившись ж цього, жінки виявляють зникнення симптомів ПМС. У розділі одинадцятої ми розглянемо, що слід робити, щоб впоратися з негативними почуттями.
Навіть у сильної, впевненої в собі і домоглася успіху в житті жінки час від часу виникає потреба відвідати свій колодязь. Чоловіки зазвичай припускаються помилки, вважаючи, що, якщо партнерка досягла успіху на службовому терені, у неї не буває періодів емоційної генерального прибирання. Ще як бувають!
Працююча жінка постійно піддається стресам і емоційного, так би мовити, засмічення. Природно, їй вкрай необхідні такі генеральні прибирання. Точно так же чоловік, який відчуває велику кількість стресів на роботі, більше потребує «відтягненнях», ніж людина, провідний менш напружене життя.
Одне дослідження виявило, що злети і падіння самоповаги жінки зазвичай відбуваються раз в двадцять один — тридцять п’ять днів. (Ніхто ніколи не досліджував періодичність «відтяжок» чоловіків, але досвід підказує мені, що вона приблизно така ж.) Причому цикл підйомів і знижень, може бути, і не пов’язаний з її менструальним циклом, але в середньому його періодичність дорівнює двадцяти восьми дням.
Одягнувши діловий костюм, жінка може, так би мовити, злізти з цих емоційних «американських гірок», але, коли вона прийде додому, їй будуть потрібні ніжність і підтримка партнера, настільки важливі в цей час для кожної жінки і викликають у неї найщирішу подяку.
Слід зрозуміти, що тенденція жінки часом пірнати в колодязь далеко не завжди відбивається на її ділові якості, але дуже сильно впливає на її спілкування з коханим і необхідним їй людиною.
ЯК ЧОЛОВІК МОЖЕ ПІДТРИМАТИ жінки, які перебувають у колодязі
Мудрий чоловік ніколи не перешкоджає природному ходу жіночого внутрішнього циклу. Він ховає подалі свої закиди і вимоги і вчиться надавати їй необхідну підтримку. В результаті його відносини з партнеркою розквітають, і з роками їх не залишають ні любов, ні пристрасть.
Можливо йому самому доводиться випробувати чимало емоційних бур або посух, однак нагорода за жертви з лишком компенсує їх. Чоловік не мудрий, що не озброєний знанням теорії жіночих хвиль, теж страждає від бур і засух, але через те, що він не володіє мистецтвом любити подругу навіть тоді, коли вона знаходиться в колодязі, їх любов перестає розвиватися і поступово зовсім завмирає.
КОЛИ ВОНА В колодязі, А ВІН В ПЕЧЕРІ
Харріс розповідав: «Я застосував на практиці все, про що дізнався на семінарі. І це справді подіяло. Ми стали такими близькими. Я відчув себе просто на сьомому небі. І раптом моя дружина почала скаржитися, що я занадто багато дивлюся телевізор. Вона стала звертатися зі мною як з малою дитиною. Ми крупно посварилися. Я не знаю, що сталося. Адже все було так добре ».
Це приклад того, що може трапитися, коли збігаються фази хвилі і гумової стрічки. Після занять в моєму семінарі Харріс зумів віддавати свою дружину і сім’ю більше, ніж коли б то не було раніше. Кеті була в захваті. Їй важко вірилося, що все відбувається, — не сон. Подружжя зблизилися як ніколи. Хвиля Кеті знаходилася на злеті. Так тривало кілька тижнів, але ось одного вечора Харріс вирішив довше посидіти перед телевізором. Натяг його гумової стрічки початок слабшати. Він смутно відчував необхідність віддалитися і усамітнитися в своїй печері.
Коли це сталося, Кеті була просто вбита. Її хвиля теж почала спадати. Віддалення чоловіка було для неї рівносильно кінця їх наново знайденої близькості. За попередні два тижні все її мрії стали реальністю, і тепер жінці здавалося, що вона втрачає досить важко довшого щастя. З самого дитинства вона мріяла саме про таких відносинах з чоловіком. «Відтягування» чоловіка стала для неї справжнім шоком. Для ніжною, вразливою дівчинки, все ще жила в ній, це було таке потрясіння, що і для малюка, якому спочатку дали цукерку, а потім відібрали її. Кеті дуже важко переживала те, що трапилося.
Марсіанських І венеріанское ЛОГІКА
Марсіанинові важко зрозуміти причину стану Кеті. Марсіанська логіка говорить: «Я цілих два тижні був таким чудовим хлопцем. Хіба це не дає мені право тепер зайнятися трохи самим собою? Весь цей час я тільки й робив, що віддавав і віддавав; Зараз мені потрібно деякий час для себе. А ти могла б більше довіряти моєї любові, особливо тепер ».
Венерианская логіка трактує ті ж самі події інакше: «Ці останні два тижні були просто чудовими. Тому зараз мені набагато важче позбутися твоєї уваги і любові. Я тільки почала по-справжньому розкриватися, а ти взяв і віддалився ».
ЯК оживає колишні почуття
Кеті прожила довгі роки, захищаючись від образ і болю тим, що не дозволяла собі повністю довіритися чоловікові. Але два тижні любові змусили її розкритися перед ним набагато більше, ніж це було за всю її доросле життя. Підтримка Харріса зробила безпечної для неї зустріч з колишніми почуттями.
Раптово вона почала відчувати себе так само, як в дитинстві, коли вічно зайнятої батько лише зрідка викроював час для неї. Знайомі з тих самих пір гнів і відчуття власної безпорадності, нічим не дозволили в минулому, тепер обрали своїм об’єктом Харріса з його телевізором. Якби не це тяжка спадщина, Кеті сприйняла б абсолютно спокійно бажання чоловіка трохи відволіктися.
Почуття, які прийшли з глибини років, змусили її сприйняти як образу той факт, що Харріс сів дивитися телевізор. Отримай вона шанс поговорити з чоловіком і в процесі розмови самої в собі розібратися, Кеті докопалася б до причини цієї образи. Вона досягла б дна колодязя, і після цього їй значно полегшало б. Вона знову почала б довіряти любові чоловіка і зв’язує їх близькості, навіть знаючи про те, що їй може бути важко в моменти неминучих часову віддаленість Харріса.
КОЛИ СТАЄ БОЛЯЧЕ
Але Харріс не зрозумів причини стану дружини. Він сказав, що їй зовсім не через що так ображатися і переживати. І розгорілася сварка. Говорити жінці, що її образи і біль не мають ніяких причин, — це, можливо, найгірше з того, що може сказати чоловік. Це завдає їй ще більшого болю, як палець, сунути в відкриту рану.
Коли жінці погано, то її слова можуть прозвучати докором партнеру. Але якщо він поставиться до неї з турботою і розумінням, докорів наче й не було. Намагаючись ж пояснити подрузі, чому їй не варто так переживати, він лише посилить ситуацію.
Часом ролі міняються, і наносити удари починає жінка. На інтелектуальному рівні вона може навіть погодитися, що їй не треба б цього робити. Але на емоційному — продовжує рубати направо і наліво і не бажає чути від чоловіка, чому їй не слід так чинити. Їй потрібно, щоб він зрозумів, чому вона це робить.
ЧОМУ ЧОЛОВІКИ І ЖІНКИ сварки
Харріс витлумачив реакцію Кеті абсолютно помилково. Він вважав, що вона вимагає, щоб він взагалі відмовився від телевізора. Але Кеті просила зовсім про інше. Вона тільки хотіла, щоб він знав, як їй прикро і боляче від цього його вчинку.
Жінки інстинктивно знають, що, якщо їм вдасться донести свій біль до партнера, він зробить заради коханої все можливе і піде на все, щоб змінити себе. Коли Кеті говорила про власні почуття, їй просто потрібно було, щоб чоловік вислухав її, а потім запевнив, що зовсім не збирається перетворюватися в колишнього Харріса, вічно уткнувшись в свій телевізор, і знати не знає ні про яких емоціях.
Чоловіки в суперечках відстоюють своє право бути вільними, жінки — своє право на переживання. Чоловіки хочуть свободи, жінки — розуміння.
Безумовно, Харріс заслуговував того, щоб дивитися телевізор, але і Кеті заслуговувала право на переживання. Вона хотіла бути зрозумілою і заспокоєння. Харріс мав право дивитися телевізор, але і Кеті мала право на образу.
Не усвідомлюючи, на якій фазі знаходиться хвиля Кеті, Харріс визнав її реакцію несправедливою. Він вирішив, що не повинен надавати значення її почуттів, якщо хоче час від часу дивитися телевізор. Чоловік дратівливо думав про себе: «Не можу ж я бути весь час ніжним і люблячим!»
Харріс відчував, що, борючись за право дивитися телевізор, жити своїм життям і бути самим собою, він повинен вважати емоції дружини примхою. Він сперечався, щоб завоювати право дивитися телевізор, в той час як Кеті просто потребувала тому, щоб він її вислухав. Вона сперечалася за своє право турбуватися і переживати.
ДОЗВОЛЯТИ КОНФЛІКТИ ЧЕРЕЗ РОЗУМІННЯ
З боку Харріса було наївно думати, що накопичилися образи, відчуття власної безпорадності і гнів Кеті, породжені дванадцятьма роками зневаги, зникнуть після двох тижнів любові.
З боку Кеті не менше наївно було думати, що чоловік постійно буде сфокусований лише на ній і родині, не віддаляючись час від часу, щоб приділити увагу самому собі.
Коли Харріс почав «відтягатися», хвиля Кеті пішла на спад. Її почуття, які не отримували виходу в минулому, стали випливати на поверхню. І спалах була реакцією не на сам факт, що Харріс щільно сів перед телевізором, а на ті дванадцять років, протягом яких він ігнорував її. Суперечка подружжя перетворився в запеклу перестрілку, і після двох годин лайки і криків вони перестали розмовляти.
Розібравшись в суті того, що сталося, пара зуміла вирішити свою конфлікт і помиритися. Харріс зрозумів, що, коли він почав віддалятися, це як би налаштувало Кеті на емоційну генеральне прибирання. Їй потрібно було поговорити про свої почуття, а не слухати, як чоловік звинувачує її в необгрунтованих причіпок. Харріс підбадьорився, усвідомивши, що його дружина боролася за право бути вислуханою — точно так само, як він відстоював своє право бути вільним. Він зрозумів, що, задовольнивши свою потребу в його уваги, дружина може задовольнити його потребу в свободі.
Задовольнивши свою потребу в увазі партнера, жінка може задовольнити його потребу в свободі.
У свою чергу, Кеті зрозуміла, що Харріс насправді зовсім не вважає її безглуздою і примхливої ​​жінкою і що, хоча чоловік віддалився, він знову повернеться до неї, і їм знову буде добре разом. Вона усвідомила, що це саме їх стала надто тісного близькість включила механізм «відтягування». А висловлена ​​нею образа змусила його відчути себе «під ковпаком», в той час як йому потрібно було відчувати, що дружина не намагається вказувати йому, як чинити і що робити.
ЯК МОЖЕ вчинити ЧОЛОВІК, КОЛИ ЙОМУ ВАЖКО СЛУХАТИ
Харріс питав мене:
— А що мені робити в той момент, коли Кеті розговорилася, а мені якраз під силу її слухати, тому що я перебуваю в печері? Бувало почну вислуховувати — і через пару хвилин доходжу до сказу.
Я запевнив його, що це цілком нормально. Коли хвиля Кеті йде на спад і їй особливо необхідно, щоб чоловік вислухав її, включається механізм «відтягування». У такій ситуації він не може дати дружині того, що їй потрібно. Поки я говорив, Харріс енергійно кивав на знак згоди, а потім дійшла висновку:
-Так все вірно. Коли мені хочеться «відтягнутися», їй хочеться поговорити.
Якщо чоловікові необхідно «відтягнутися», а жінці — поговорити, його спроби слухати тільки погіршують становище. Через короткий час він або розлютиться на неї і все скінчиться спалахом гніву, або їм оволодіють неймовірна втома, неуважність, і партнерка переймаються ще більше. Коли чоловік не здатний вислухати подругу уважно, дбайливо, з розумінням і повагою, ось що може допомогти справі:
ТРИ КРОКИ ДЛЯ ПІДТРИМКИ ЖІНКИ, КОЛИ ЧОЛОВІК «відтягує»
1. Розберіться з самим собою
Перш за все вам потрібно прийняти як факт, що ви відчуваєте потребу віддалитися і нічого не можете дати партнерці. Як би ви не бажали проявити себе люблячим, зараз ви не здатні слухати уважно. Не змушуйте себе цього робити, якщо не можете.
2. Зрозумійте, що їй погано
Далі вам слід зрозуміти, що їй потрібно більше, ніж ви можете дати зараз. Її переживання мають під собою грунт. Не можна засуджувати її за те, що вона в чомусь потребує або їй погано і що їй хочеться відчувати вас поруч. Адже дуже боляче відчувати себе покинутою, коли їй потрібна ваша любов. Не можна і вас звинувачувати в тому, що вам необхідна свобода. Можливо, ви будете боятися, що партнерка не пробачить вас і перестане вірити. Але вона буде більш схильна і прощати, і вірити, якщо ви проявите турботу про неї і спробуєте зрозуміти її переживання.
3. Уникайте суперечок і постарайтеся обнадіяти її
Зрозумівши її біль, ви не станете ні засуджувати, ні висміювати її переживання. Хоча в даний момент і не можете надати їй підтримку, якої вона так жадає, постарайтеся не погіршувати ситуацію суперечками. Підбадьорте і обнадежьте її: скажіть, що повернетеся і що тоді зможете надати їй підтримку, якої вона заслуговує.
ЩО МОЖЕ СКАЗАТИ ОН ЗАМІСТЬ ТОГО, ЩОБ вплутуватися в СПОР
У бажанні Харріса залишитися одному або подивитися телевізор не було ніякого криміналу, так само як і в образі Кеті. Замість того щоб в суперечці відстоювати своє право дивитися телевізор, він міг би сказати їй що-небудь на зразок: «Я розумію, ти засмучена, але як раз зараз мені дуже потрібно подивитися телевізор і розслабитися. Коли я прийду в себе, ми зможемо поговорити ». Це дало б йому час, щоб подивитися телевізор, а також можливість охолонути і приготуватися вислухати партнерку, що не докоряючи її за
засмучені почуття і не ехіднічая з цього приводу.
Жінці може не дуже сподобатися така реакція, однак поважати її вона буде. Зрозуміло, їй хочеться бачити його, як зазвичай, люблячим і ніжним, але, якщо йому необхідно «відтягнутися», це є його законною потребою. Він не в силах дати того, чого не має. На що він здатний — так це не зіпсувати все ще більше. Як же вирішити цю проблему? Тільки через повагу потреб обох. Партнер може присвятити деякий час собі, а потім, повернувшись, дати партнерці те, що потрібно їй.
Коли чоловік не в змозі слухати вилив зачеплених почуттів жінки, тому що йому необхідно «відлучитися», він може сказати: «Я розумію, що ти ображена, і мені потрібен час, щоб подумати про це. Давай-но зробимо перерву ». Якщо він вибачиться подібним чином і перестане слухати, це набагато краще, ніж знущатися над переживаннями партнерки.
ЩО МОЖЕ ЗРОБИТИ ВОНА ЗАМІСТЬ ТОГО, ЩОБ вплутуватися в СПОР
Вислухавши цю пропозицію, Кеті запитала:
— Ну добре, йому потрібно побути в своїй печері. Але як же бути зі мною? Я надаю йому свободу дій, але що я отримую взамін?
По-перше, Кеті отримує найкраще з того, що її партнер може дати, коли настане час. Не вимагаючи, щоб він слухав, коли їй захотілося поговорити, вона може постаратися не зіпсувати все ще більше, довівши справу до великої сварки. По-друге, після повернення партнера вона отримає підтримку, звичайно якщо він дійсно здатний підтримати її.
Пам’ятайте: коли чоловікові треба було «відтягнутися» на зразок гумової стрічки, то, повернувшись, він принесе з собою набагато більше любові. І тоді буде здатний слухати. Це буде найкращий час для того, щоб затіяти розмову.
Перетворювати чоловіка в єдине джерело підтримки і любові — значить покладати на нього занадто великий тягар.
Прийняти як факт потреба чоловіка піти в печеру не означає, що жінці потрібно відмовитися від свого бажання говорити. Просто не потрібно вимагати, щоб він слухав її в будь-який момент, коли їй цього захочеться. Кеті навчилася миритися з тим, що періодично чоловік нездатний слухати, і дізналася, що в інше, більш сприятливий час він цілком на це здатний. Абсолютно ні до чого відмовлятися від спроб завести розмову; потрібно тільки вловити правильний момент.
Коли чоловік «відтягується», саме час звернутися за допомогою до друзів. Якщо Кеті відчуває потребу поговорити, але Харріс не може слухати, їй слід більше спілкуватися з подругами. Перетворювати чоловіка в єдине джерело підтримки і любові — значить покладати на нього занадто великий тягар. Хвиля жінки знаходиться на спаді, а її партнер відсиджується в печері — ось коли вкрай важливо вилити душу іншим. Інакше жінка неодмінно буде мучитися відчуттям власної безпорадності і збирати все більше образ на чоловіка або друга.
ЯК ГРОШІ МОЖУТЬ СТВОРЮВАТИ ПРОБЛЕМИ
Кріс розповідав: «Я абсолютно збитий з пантелику. Коли ми одружилися, то були бідні. Ми обидва гарували, але грошей ледве вистачало на те, щоб платити за квартиру. Часом Пем, моя дружина, починала скаржитися, яка важка у неї життя. Я міг зрозуміти це. Але тепер ми багаті, обидва добре заробляємо. Чому ж вона досі все відчуває себе нещасною і скаржиться? Багато інших жінки що завгодно віддали б, аби опинитися на її місці. А ми все тільки сваримося і сваримося. Чесне слово, ми відчували себе набагато щасливішими, коли були бідні. А тепер ось хочемо розлучитися ».
Кріс не розумів, що жінки подібні хвилях. Коли він одружився на Пем, її хвиля також часом спадала. Але в той час він слухав дружину і розумів причину її нарікань. Йому було легко вважати цілком обгрунтованими її негативні почуття, тому що відчував те ж саме. З його точки зору, дружина мала досить причин переживати: адже грошей у них було значно менше, ніж було потрібно і хотілося.
ГРОШІ НЕ ЗАДОВОЛЬНЯЮТЬ ЕМОЦІЙНИХ ПОТРЕБ
Марсіани схильні вважати гроші панацеєю від усіх проблем. Коли Кріс і Пем були бідні і лізли зі шкіри геть, щоб звести кінці з кінцями, чоловік прислухався до скарг дружини, співчував і намагався заробити побільше, щоб їй доводилося менше турбуватися. І Пем відчувала, що він дійсно робить все заради неї.
Однак і після того як фінансове становище подружжя покращився, вона все ще час від часу впадала в транс. Він не розумів, чому ж їй погано і тепер, коли вони багаті. А Пем більше не відчувала, що чоловік намагається для неї.
Кріс не розумів, що гроші не можуть запобігти важких моментів для Пем. Коли її хвиля йшла на спад, подружжя сварилися, бо він вважав її потреба «поплакатися в жилетку» безпідставною. Ось вже невдача: чим багатша вони ставали, тим більше сварилися.
Коли фінансові потреби жінки задоволені, вона починає осознават своі емоційні потреби.
Поки вони були бідні, головним предметом переживань Пем були гроші; але коли фінансове становище сім’ї стало більш надійним, жінка стала усвідомлювати, що її емоційні потреби не задоволені. Це процес цілком природний, нормальний і прогнозований.
БАГАТІ ТЕЖ МАЮТЬ ПРАВО поплакати
Пам’ятаю, в якійсь статті я прочитав: «Поспівчувати багатій жінці може тільки багатий психіатр». Коли у жінки багато грошей, все (і особливо її чоловік) вважають, що вона просто не має права на переживання. Їй відмовляють у праві бути подібною хвилі і періодично випробовувати спади. Їй відмовляють у праві на те, щоб аналізувати власні почуття або мати більше потреб, ніж інші, в кожній із сфер життя.
Від жінки з грошима очікують вічної радості і безтурботності, бо без грошей її життя було б набагато важче. Це не тільки невірно, але і нешанобливо по відношенню до неї. Незалежно від багатства, статусу, привілеїв або обставин, жінка завжди має право на переживання і на спад на свою хвилю.
Кріс піднісся духом, зрозумівши, як може зробити свою дружину щасливою. Він згадав, що визнавав обгрунтованість її переживань, коли вони жили в бідності, і усвідомив, що точно так само може визнавати її і тепер, навіть якщо вони багаті. Він більше не відчував безнадійність ситуації: він зрозумів, що знає, як підтримати Пем. Кріс помилявся, вважаючи, ніби його гроші повинні давати їй відчуття щастя, тоді як насправді джерелом цього відчуття були його турбота і розуміння.
ПРО ЗНАЧЕННЯ ПОЧУТТІВ
Якщо не підтримати жінку в її праві на те, щоб відчувати себе час від часу нещасної, вона ніколи не зможе відчути себе по-справжньому щасливою. Для цього їй необхідно опуститися в колодязь, щоб дати вихід своїм емоціям, зцілити і очистити їх.
Якщо нам від природи належить відчувати позитивні почуття — любов, щастя, довіра, вдячність, то іноді доводиться переживати і гнів, і печаль, і страх, і горе. Опустившись в колодязь, жінка знаходить там зцілення від цих негативно заряджених емоцій.
Чоловікам також доводиться робити щось зі своїми негативними почуттями, щоб потім мати можливість відчувати позитивні. Коли чоловік занурюється в свою печеру, то мовчки відчуває і, так би мовити, перемелює їх. У розділі одинадцятої ми проаналізуємо техніку зняття негативних емоцій, однаково придатну як для чоловіків, так і для жінок.
Коли жінка на зльоті, вона цілком задоволена тим, що має. Але на спаді хвилі раптом починає гостро відчувати, чого їй не вистачає. Коли вона в піднесеному стані, то може сприймати все те хороше, що є в її житті, і відповідно на нього реагувати. Але в період спаду хвилі погляд її любові, схильної фарбувати все в рожеві тони, заволікається хмарами, і жінка реагує в основному на те, чого їй бракує в житті.
Уявіть собі склянку, в якому налита вода до половини. Про нього можна сказати двояко: що стакан наполовину повний або що він наполовину порожній. Так ось, жінка на зльоті хвилі бачить те, що наповнює її життя, а на спаді — то, що в ній відсутня. Перебуваючи на гребені, вона не думає про цю порожнечу, але, опускаючись в колодязь, зосереджується саме на ній.
Не усвідомлюючи, що жінки подібні хвилях, чоловіки не вміють ні зрозуміти, ні підтримати своїх улюблених. Коли, так би мовити, в зовнішньому світі у них повний порядок, а вдома — все тільки гірше і гірше, вони дивуються. Пам’ятайте про відмінності між чоловіками і жінками: ось ключ до секрету, як зуміти дати партнерці заслужену любов саме тоді, коли вона потребує її найбільше.

Глава 8. Про відмінності наших емоційних потреб

Чоловіки і жінки, як правило, не усвідомлюють, що їх емоційні потреби різні. В результаті інстинкт НЕ підказує їм, як підтримувати один одного. Зазвичай чоловіки вкладають у відносини з партнеркою те, що потрібно і чого хочеться чоловікам, а жінки — те, що потрібно і чого хочеться жінкам. Кожен з них робить помилку, вважаючи, ніби і в іншого ті ж самі бажання і потреби. Ось і виходить, що обидва незадоволені і у кожного накопичилася ціла купа образ.
І чоловіки, і жінки відчувають одне і те ж: ось я віддаю всього себе, а натомість нічого не отримую. Кожному здається, що партнер не визнає і не цінує їх любові. А правда полягає в тому, що обидва хоча і дарують взаємно свою любов, але не так, як хотілося б іншого.
Наприклад, жінка думає, що проявляє свою любов до партнера, коли задає йому мільйон дбайливих питань або дивиться на нього зі стурбованим виразом на обличчі. Як ми вже відзначали вище, це може виявитися досить неприємним для чоловіка. Він відчує себе «під ковпаком» і віддалиться. Жінка ж не розуміє, в чому справа: адже якби про неї самої так само дбали, вона була б тільки вдячна. Її зусилля продемонструвати свою любов в кращому випадку ігноруються, а в гіршому — викликають роздратування.
Коли за справу беруться чоловіки, вони теж думають, що проявляють свою любов, але від подібних проявів жінка відчуває себе самотньою, покинутою напризволяще. Наприклад, коли жінка засмучена, прояв любові і турботи з боку партнера зводиться до коментарів, покликаним звести до нуля важливість турбують її проблем. Він може сказати: «Та не переживай ти, це така нісенітниця». Або навіть зовсім проігнорувати її, вважаючи, що тим самим надає партнерці можливість відвідати її печеру і там прийти в себе. Те, що чоловік вважає підтримкою, виявляється для жінки зневагою, неповагою, нелюбов’ю.
Ми вже говорили про те, що пригніченою жінці необхідно, щоб її вислухали і зрозуміли. Не усвідомлюючи, наскільки в цій ситуації жіночі потреби відмінні від чоловічих, її партнер не зрозуміє, чому всі його зусилля допомогти не дають очікуваних результатів.
ДВАНАДЦЯТЬ РІЗНОВИДІВ ЛЮБОВІ
Більшість наших емоційних потреб можна звести до такої формули: потреба в любові. І у чоловіків, і у жінок є близько шести таких, своєрідних для кожного і однаково важливих, потреб. Чоловікам головним чином потрібні довіра, прийняття їх такими, якими вони є, вдячність, захоплення, схвалення і заохочення. Жінкам насамперед потрібні турбота, розуміння, повага, відданість, визнання і підкріплення впевненості в собі і в тому, що все добре. Уявити собі, чого потребує наш партнер, — завдання досить складна, але вона значно полегшиться, якщо ми розберемося в цих дванадцяти різновидах потреб в любові і зрозуміємо їх.
Ознайомившись зі списком, який наводиться нижче, ви легко здогадаєтеся, чому вашому партнерові або партнерці може здатися, що його не люблять. А що найголовніше — цей список вкаже вам напрям, в якому слід діяти, щоб поліпшити ваші відносини з представником протилежної статі, коли ви, можливо, вже зовсім опустили руки.
НАЙБІЛЬШ ВАЖЛИВІ ЖІНОЧІ Чоловічі ЛЮБОВІ
жінкам необхідні
чоловікам необхідні
1. Турбота
1. Довіра
2. Розуміння
2. Ухвалення такими, як є
3. Повага
3. Вдячність
4. Відданість
4. Захоплення
5. Визнання
5. Схвалення
6. Підкріплення впевненості
6. Заохочення
РОЗУМІТИ СВОЇ ПЕРШОЧЕРГОВІ ПОТРЕБИ
Зрозуміло, в общем-то кожному чоловікові і кожній жінці потрібні всі ці дванадцять різновидів любові. І перераховані в суто «жіночої» колонці також важливі і для чоловіків. І навпаки. Говорячи «першочергові потреби», я маю на увазі, що лише в разі їх задоволення людина здатна по-справжньому сприймати і цінувати інші різновиди любові.
Лише в разі, якщо задоволені першочергові потреби, людина здатна по-справжньому сприймати і цінувати інші різновиди любові.
Чоловік починає по-справжньому сприймати і цінувати ті шість різновидів любові, які є першочерговими для жінок (турботу, розуміння, повага, відданість, визнання і підкріплення впевненості), лише після того як задоволені його власні пріоритетні потреби. І, відповідно, жінці також потрібні довіра, прийняття таким, яким воно є, вдячність, захоплення, схвалення і заохочення. Але для того щоб вона змогла оцінити їх належним чином, спочатку повинні бути задоволені її першочергові потреби.
У розумінні пріоритетів вашого партнера полягає велика таємниця поліпшення відносин між чоловіками і жінками на всій планеті. Пам’ятаючи, що чоловіки відбуваються з Марса, ви будете також усвідомлювати і приймати як належне той факт, що у них інші першочергові потреби в любові.
Жінці дуже легко віддавати те, чого вона потребує сама, забуваючи, що її улюблений марсіанин може бажати чогось іншого. Точно так само і чоловіки схильні пам’ятати лише свої власні потреби, не віддаючи собі звіту в тому, що вони можуть виявитися зовсім не підходять для коханої венеріанкі або НЕ донесуть до неї справжніх почуттів партнера.
Вкрай важливий практичний аспект полягає в тому, що перераховані вище різновиду любові взаємопов’язані. Наприклад, коли марсіанин висловлює турботу і розуміння, венеріанка автоматично відповідає йому довірою і прийняттям його таким, яким він є, — але ж для чоловіка ці потреби першочергові. Те ж саме відбувається, коли венеріанка виявляє марсіанинові свою довіру: він автоматично відповідає на нього турботою, яка так потрібна його подрузі.
У поточних шести розділах ми обговоримо ці дванадцять різновидів любові в практичному плані і поговоримо про їхню взаємозалежність.
1. ЇЙ ПОТРІБНА ТУРБОТА, ЙОМУ — ДОВІРА
Коли чоловік проявляє інтерес до почуттів партнерки і щиро дбає про її благополуччя, вона відчуває, що її люблять, про неї піклуються, що вона особлива, єдина для нього, — і першочергова потреба жінки виявляється задоволеною. Природно, вона починає відчувати більш сильний довіру до партнера. А тим самим все повніше розкривається назустріч йому і здатна отримувати від взаємин з партнером набагато більше.
Бачачи ці зміни в подрузі, і сам він починає відчувати, що йому дійсно довіряють. Значить, вірять, що чоловік робить все від нього залежне, щоб його улюбленої було максимально добре. Коли реакція жінки відображає таку віру, першочергова потреба чоловіки виявляється задоволеною, і автоматично він стає більш уважним до її почуттів і запитам.
2. ЇЙ ПОТРІБНО РОЗУМІННЯ, ЙОМУ — ПРИЙНЯТТЯ ТАКИМ, ЯКИЙ ВІН Є
Коли чоловік без роздратування, а навпаки — зі співчуттям і живим інтересом слухає жінці, що говорить про своє заповітне, вона відчуває, що її чують і розуміють. Розумінні не передбачає вгадування думок і почуттів: воно полягає в тому, щоб витягти з почутого інформацію і правильно оцінити її. Чим більше задовольняється потреба жінки бути почутою і зрозумілою, тим легше їй приймати чоловіка таким, яким він є (але ж це йому і треба).
Коли жінка зустрічає чоловіка любов’ю, не намагаючись переробити його, він відчуває, що його приймають з усіма його плюсами і мінусами. Партнерка зовсім не вважає його ідеалом, але дає зрозуміти: вона не збирається «вдосконалити» його, вірячи, що чоловік зробить це сам. При такому ставленні йому набагато легше слухати партнерку і розуміти її сподівання, — але ж це саме те, чого вона потребує.
3. ЇЙ ПОТРІБНО ПОВАГА, ЙОМУ — ВДЯЧНІСТЬ
Коли в поводженні з жінкою чоловік визнає і ставить на перше місце її права, бажання, потреби, думки і почуття, вона впевнена, що її поважають. Конкретні, відчутні вираження цієї поваги — квіти, пам’ять про день народження, сімейних датах і т. П. — Дуже важливі для задоволення третьої з першочергових жіночих потреб в сфері любові. Жінці, що відчуває повагу чоловіка, набагато легше виявляти до нього вдячність, якої він заслуговує.
Коли в результаті зусиль чоловіки жінці добре, вона вдячна йому за це. Вдячність — природна реакція на відчуття підтримки. Відчуваючи вдячність жінки, чоловік знає, що його старання не були марними, і подвоїть їх з новими силами. А повага до партнерки зросте.
4. ЇЙ ПОТРІБНА ВІДДАНІСТЬ, ЙОМУ — захоплення
Коли чоловік ставить на чільне місце запити жінки (а не власні інтереси — роботу, навчання, розваги і т. Д.) І пишається тим, що може підтримати її у всьому, він задовольняє четверту першочергову потребу партнерки — бути коханою. Відчуваючи, що займає найважливіше місце в його житті, жінка не тільки сама розквітає, а й з легкістю починає відчувати захоплення до партнера.
Точно так же, як жінка потребує відданості чоловіки, йому необхідно її захоплення. Захоплюватися чоловіком — значить дивитися на нього з захопленням, радісним подивом, схваленням і задоволенням. Він відчуває захоплення партнерки, коли та щасливо вражена, виявивши в ньому якесь особливе якість чи талант. Це може бути почуття гумору, сила, цілеспрямованість, цілісність натури, чесність, романтичність, доброта, любов, розуміння і інші, так звані старомодні, чесноти. Відчуваючи захоплення подруги, чоловік набуває досить впевненості, щоб віддано присвятити себе жінці і обожнювати її.
5. ЇЙ ПОТРІБНО ВИЗНАННЯ, ЙОМУ — РЕЙТИНГ
Коли чоловік не дивиться зверхньо на почуття і бажання жінки, не сперечається з ними, а приймає і визнає їх, так би мовити, законність, жінка відчуває себе коханою, тому що задоволена п’ята її першочергова потреба в сфері любові. (Важливо пам’ятати, що він може визнавати точку зору партнерки, маючи при цьому свою власну.) Коли чоловік дає зрозуміти жінці, що визнає її права, він отримує з її боку схвалення, яке йому вкрай необхідно.
У глибині душі кожен чоловік хоче бути для своєї коханої героєм, лицарем у блискучих обладунках. Знаком того, що він пройшов випробування на звання лицаря, служить схвалення подруги, що свідчить про те, що партнер хороший для неї і вона цілком задоволена ним. (Пам’ятаєте: висловити чоловікові своє схвалення не завжди означає погодитися з ним.) Схвалення — це визнання його вчинків або надія на те, що партнером рухають благі наміри. Отримуючи таку потрібну підтримку, чоловікові легше визнавати обгрунтованість почуттів партнерки.
6. ЇЙ ПОТРІБНО ПІДКРІПЛЕННЯ УПЕВНЕНОСТІ, ЙОМУ — Заохочення
Коли чоловік неодноразово доводить жінці, що розуміє, поважає, цінує її, відданий їй, піклується про неї, тим самим задовольняє ще одну з її першочергових потреб: жінка потребує підтвердження, що у них все добре. Така поведінка чоловіка означає для партнерки, що її люблять завжди.
Чоловік зазвичай робить помилку, вважаючи, що якщо він задовольнив одного разу все першочергові потреби своєї партнерки в любові і та відчуває себе щасливою і впевненою, то тепер раз і назавжди повірить, що її люблять.
Чоловік зазвичай робить помилку, вважаючи, що якщо він задовольнив одного разу все першочергові потреби своєї партнерки в сфері любові і та відчуває себе щасливою і впевненою, то тепер раз і назавжди повірить, що її люблять. Однак це не так. Чоловікові належить знову і знову підкріплювати впевненість жінки.
Одна з першочергових потреб чоловіки — заохочення з боку жінки. Схвальне поведінку подруги дає йому надію і стимул, оскільки виражає віру в його здатності і силу характеру. Коли партнерка виявляє чоловікові довіру, вдячність, захоплення і схвалення, приймає його таким, яким він є, це надихає його на те, щоб стати по можливості ще краще, що, в свою чергу, рухає партнера знову і знову підкріплювати впевненість жінки у своїй любові — а це-то їй якраз і потрібно.
Якщо всі шість придбаних потреб чоловіки в сфері любові задоволені, його душа розкривається з найкращих сторін. Але якщо жінка не знає, що йому необхідно в першу чергу, і виливає на нього любов-турботу, а не любов-довіру, вона, сама того не відаючи, може сприяти розладу їхніх стосунків. Історія, яку я збираюся зараз розповісти, ілюструє сказане.
ЛИЦАР У блискучих обладунках
У глибині душі кожного чоловіка живе герой або лицар в блискучих обладунках, найбільше спраглий домогтися успіху на ниві служіння своїй дамі і захисту її. Довіра активізує цю благородну частину його натури. Він стає більш турботливим. Чи не відчуваючи ж довіри, чоловік поступово втрачає свої жвавість, енергію і врешті-решт зовсім перестане піклуватися.
Уявіть собі лицаря в блискучих обладунках, який повільно і понуро їде на своєму коні по безлюдній місцевості. Раптово до його вух долітають жіночі крики і ридання. Лицар миттєво оживає, встромляє в скакуна шпори і спрямовується до видніється вдалині замку. Доскакавши, він знаходить дракона, що намагається полонити прекрасну принцесу. Лицар вихоплює меч, вбиває дракона, і принцеса радісно дякує рятівника.
Потім розорюються ворота, і сім’я принцеси, а з нею і всі піддані вітають і славлять героя і запрошують залишитися в їхньому місті. Лицар і принцеса, природно, закохуються одне в одного.
Через місяць шляхетний лицар знову вирушив у похід. На зворотному шляху, наближаючись до замку, він чує, як його кохана кличе на допомогу: інший дракон напав на замок. Лицар пускає коня щодуху, а доскакавши, вихоплює меч і вже готовий убити чудовисько.
Але перш ніж він встигає зробити це, принцеса кричить йому з вікна:
— Не користуйся мечем, візьми краще ось цей аркан! Від нього більше толку.
Вона кидає йому аркан і знаками показує, як з ним поводитися. Лицар з деякими коливаннями виконує вказівки улюбленої. Він накидає аркан на шию дракона і туго затягує петлю. Ворог повалений, всі раді і щасливі.
Однак під час святкового обіду лицаря не покидає відчуття, що він не зробив нічого героїчного. Адже він скористався арканом принцеси, а не власним мечем, тому, на його погляд, не заслужив захоплення і довіри жителів міста. Після бенкету чоловік виглядає злегка пригніченим і забуває начистити до блиску свої обладунки.
Проходить ще один місяць, і лицар збирається в черговий похід. Коли, вже верхи на своєму скакуні, з мечем на боці, він готовий вирушити на пошуки нових подвигів, принцеса радить йому бути обережним і захопити з собою аркан. Закінчивши всі справи і під’їжджаючи до замку, лицар бачить, що ще один дракон намагається напасти на нього. Він вихоплює меч, але піднята було рука вже опускається: а може бути, краще скористатися арканом? Коливання його триває не довше секунди, але дракон встигає видихнути струмінь полум’я і обпалити йому праву руку. Ошелешений лицар піднімає очі і бачить, що принцеса махає йому з вікна замку:
— Кинь ти цей аркан, спробуй краще отрута!
І кидає йому флакончик. Лицар примудряється закинути його в пащу дракону, той конає, і все знову щасливі. А лицареві соромно.
Проходить ще місяць, і лицар знову збирається в дорогу. Коли він, з мечем на поясі, сідає на коня, принцеса нагадує йому: «Будь обережний, не забудь аркан і отрута». Йому вже тоскно від її підказок, але він все ж слухається.
По дорозі назад лицар знову чує жіночі крики. Він кидається на виручку; його пригнічений настрій як рукою зняло, він сповнений енергії і віри в себе. Але, готовий убити дракона і вже схопившись за рукоятку меча, раптом, як і минулого разу, починає сумніватися: «Що пустити в справу — меч, аркан або отрута? Що порадила б принцеса? »
Його сумнів триває лише мить. Потім згадав, яким він був до зустрічі з принцесою, маючи при собі лише вірний меч. І — геть усе зайве! Лицар отшвирівает геть аркан, флакончик з отрутою і бере меча. Дракон повалений, жителі міста радіють.
Лицар в сяючих обладунках більше не повернувся до своєї принцесі. Він зажив цілком щасливо на новому місці. Зрештою навіть одружився, але перш за переконався, що його нова кохана і гадки не має про існування арканов і отрут.
У кожному чоловікові живе лицар в блискучих обладунках. Пам’ятаєте цю метафору: вона не дасть вам забути про те, які першочергові потреби чоловіка. Хоча іноді він і здатний оцінити ваші допомогу і турботу, їх надлишок позбавить його впевненості в собі або зовсім відверне від вас.
ЯК ВИ, САМІ ТОГО НЕ ЗНАЮЧИ, може відштовхнути ВІД СЕБЕ ВАШОГО ПАРТНЕРА
Не усвідомлюючи, що є важливим для представників протилежної статі, чоловік і жінка не розуміють, чим і до якої міри можуть образити свого партнера. Ми вже бачили, що найчастіше ефект від спілкування двох буває діаметрально протилежним очікуваному і навіть здатний відштовхнути їх один від одного.
Образи найлегше виникають там, де не задоволені першочергові потреби партнерів. Жінка зазвичай не розуміє, що її манера взаємин не тільки не заряджена підтримкою, а й ранить його чоловіче «я». Вона може спробувати бути чуйною до почуттів чоловіка, але, оскільки вони мають різні пріоритети, її жіночий інстинкт не дозволяє вгадати, що потрібно партнеру.
Розуміючи ж першочергові потреби чоловіка, жінка легко розбереться і відчує, де криється джерело його невдоволення. Далі наводиться список найбільш частих помилок, які роблять жінки по відношенню до вказаних чоловічим потребам.
Типові помилки жінок
Чому чоловік відчуває себе нелюбом
1. Вона намагається поліпшити його поведінку або допомогти непроханим радою.
1. Він відчуває себе нелюбом тому, що вона перестала довіряти йому.
2. Вона намагається змінювати або контролювати його поведінку, ділячись своїми переживаннями або негативними почуттями. (Немає ніякого криміналу в тому, щоб «поплакатися в жилетку», але тільки не тоді, коли за цим криється спроба маніпулювати чоловіком або покарати його.)
2. Він відчуває себе нелюбом тому, що вона не приймає його таким, яким він є.
3. Вона не визнає того, що він реально робить для неї, і лише скаржиться з приводу того, чого він не робить або не зробив.
3. Він відчуває, що його не люблять, тому що вона не цінує того, що він робить.
4. Вона коригує його поведінку і вказує, що йому робити і як поступати, немов малій дитині.
4. Він відчуває себе нелюбом тому, що вона не захоплюється ним.
5. Вона висловлює свій докір не прямо, а в формі риторичних запитань типу: «Як ти міг?»
5. Він відчуває себе нелюбом тому, що вона взяла назад все схвальні слова, які колись говорила йому. Він більше не відчуває себе відмінним хлопцем.
6. Коли він приймає рішення або виявляє ініціативу, вона поправляє або критикує його.
6. Він відчуває себе нелюбом тому, що вона не заохочує його робити щось самому.
Точно так же, як впадають в оману жінки, які не розуміють першочергових потреб чоловіків, роблять помилки і самі чоловіки. Вони зазвичай не визнають, що їх манера спілкування з жінками нешанобливо і не свідчить про підтримку. Чоловік навіть може усвідомлювати, що його партнерка нещаслива з ним, але, не розуміючи, чому вона відчуває себе нелюбою і що їй потрібно, не знає, як змінити це положення.
Зрозумівши головні запити жінки, чоловік може стати більш чуйним і проявляти більше поваги до її потреб. Нижче наводиться список традиційних помилок, що здійснюються чоловіками по відношенню до вказаних жіночим запитам.
Типові помилки чоловіків
Чому жінка відчуває себе нелюбою
1. Він не слухає її, легко відволікається, не ставить питань, які свідчили б про його співпереживання.
1. Вона відчуває себе нелюбою тому, що він не виявляє до неї уваги і турботи.
2. Він сприймає вираз її почуттів буквально і починає повчати її. Він думає, що вона просить його розв’язати цю проблему проблему, тому приймається давати поради.
2. Вона відчуває себе нелюбою тому, що він не розуміє її.
3. Він слухає її, але сердиться і дорікає за те, що вона зіпсувала йому настрій або принизила його.
3. Вона відчуває себе нелюбою тому, що він не поважає її почуттів.
4. Він висловлює своє зневажливе ставлення до її почуттів і потреб, підкреслюючи, що діти або робота набагато важливіше.
4. Вона відчуває себе нелюбою тому, що він не відданий їй і не ставить її в особливе становище.
5. Коли вона засмучена, він приймається пояснювати їй, чому прав він, а не вона, і чому їй не варто переживати.
5. Вона відчуває себе нелюбою тому, що він не визнає її почуттів, а, навпаки, вселяє їй, що все це примха, і відмовляє їй у підтримці.
6. Вислухавши її, він нічого не говорить або просто йде.
6. Вона відчуває себе нелюбою тому, що він не підкріплює її впевненості, яка так необхідна жінці.
КОЛИ ЛЮБОВ ТЕРПИТЬ КРАХ
Це часто відбувається тому, що партнери інстинктивно переносять свої власні потреби на іншого. Оскільки серед першочергових запитів жінки фігурують турбота, розуміння і так далі, вона автоматично оточує турботою і розумінням свого коханого. А чоловік сприймає цю підтримку, навпаки, як вираз недовіри, бо його пріоритетом є не турбота, а довіра до нього.
Далі, оскільки партнер не реагує позитивно на її турботу, жінка не розуміє, чому він не відчуває до неї вдячності за підтримку. Чоловік же, зі свого боку, теж віддає свою любов партнерці — але не так, як їй потрібно. В результаті обидва потрапляють в замкнуте коло і нездатні задовольнити потреби один одного.
Бет скаржилася мені: «Я не можу і далі весь час тільки віддавати і нічого не отримувати натомість. Артур не цінує моїх зусиль. Я люблю його, але він не любить мене ».
А Артур, в свою чергу, нарікав: «Що б я не зробив, все виявляється не так. Просто не знаю, як бути. Уже все, здається, перепробував, але вона не любить мене. Я-то люблю її, але, видно, однієї моєї любові мало ».
Бет і Артур були одружені вісім років. І обидва опустили руки, тому що кожен відчував себе нелюбимим. Причому і той, і інший скаржилися, що віддають партнеру більше, ніж отримують. Але справа була не в арифметиці. І Бет, і Артур чимало уваги і любові віддавали один одному, але ніхто з них не отримував того, в чому він потребував.
Подружжя дійсно любили один одного, але, оскільки кожен з них не розумів головних сподівань свого партнера, їх любов забуксувала. І поступово обидва зневірилися.
Багато хто опускає руки при ускладненні відносин. Підтримувати ж їх стає значно легше, коли ти розумієш першочергові потреби партнера. Адже справа не в тому, щоб віддавати більше, а в тому, щоб дарувати партнеру необхідне йому. Усвідомлення, що існує дванадцять різновидів любові, допоможе нам пояснити собі, чому наші — цілком щирі — старання любити і бути коханими терплять фіаско. І щоб дійсно задовольняти свого партнера, слід навчитися любити його саме такою любов’ю, в якій той потребує в першу чергу.
НАВЧИТИСЯ СЛУХАТИ, не дратуючи
Головний шлях, яким чоловік може досягти успіху в задоволенні основних потреб жінки, це шлях спілкування. Як ми вже говорили, спілкування має на Венері особливе значення. Навчившись вислуховувати партнерку, коли та говорить про свої почуття, чоловік може вилити на неї океан турботи, розуміння, поваги, відданості і визнання і, тим самим, ефективно підкріпити її впевненість в собі і в ньому.
Одна з найбільших проблем, з якими стикається чоловік, слухаючи жінку, полягає в тому, що він починає дратуватися або його осягає розчарування. Просто чоловік забув про венеріанському походження своєї партнерки і про те, що жінки говорять на іншій мові, відмінному від мови марсіан. Нижче наводиться список, де вказується, про що слід пам’ятати з урахуванням цих відмінностей, і наводяться рекомендації, що робити і як себе вести.
ЯК СЛУХАТИ, не дратуючи
Що слід пам’ятати
Що слід робити, а що — ні
1. Що гнів народжується з нерозуміння її точки зору, а це вже не її вина.
1. Візьміть на себе відповідальність за те, щоб зрозуміти її. Чи не корите її за те, що вона вивела вас із рівноваги. Краще знову постарайтеся зрозуміти.
2. Що почуття іноді можуть виглядати необгрунтованими, але все-таки під ними є якась грунт, і на них слід відповідати співчуттям.
2. Дихайте глибоко, нічого не говорите. Розслабтеся і продовжуйте слухати, намагаючись контролювати себе. Спробуйте уявити, як ви відчували б себе, якби бачили світ її очима.
3. Що гнів може бути породжений вашим відчуттям безпорадності від того, що ви не знаєте, як допомогти справі. Навіть якщо їй не стає відразу легше, все одно вашу увагу і розуміння грають свою роль.
3. Не дорікайте їй за те, що їй не стає легше від пропонованих вами рішень. Як може їй статьлегче, якщо їй потрібні зовсім не рішення? Докладете всіх зусиль, щоб утриматися від подібних пропозицій.
4. Що ви не зобов’язані погоджуватися з її точкою зору і не повинні чекати подяки за увагу.
4. Якщо ви хочете висловити іншу точку зору, спочатку переконайтеся в тому, що вона закінчила, а потім повторіть її думку перш, ніж висловити своє.
5. Що для того, щоб досягти успіху в слуханні, вам зовсім не обов’язково абсолютно розуміти її точку зору.
5. Дайте їй знати, що ви хоча і не розумієте її, але прагнете зрозуміти. Візьміть на себе відповідальність за своє нерозуміння; не осуджуйте її і не натякайте, що зрозуміти її взагалі неможливо.
6. Що ви не відповідаєте за її почуття. Вам може здатися, що вона дорікає вас, але насправді їй просто потрібно, щоб її вислухали.
6. Не кидайтеся на власний захист перш, ніж вона зрозуміє, що ви розумієте її і що вона вам небайдужа. А вже тоді спробуйте чемно пояснити свої вчинки або вибачитися.
7. Що якщо ви дійсно зліться на неї, можливо, це через те, що вона не зовсім довіряє вам. В глибині її душі живе перелякана маленька дівчинка, яка боїться розкритися, тому що ви можете її образити, і потребує ваших доброті і співчутті.
7. Не противоречьте її почуттів і думок. Перечекайте і, коли емоційне напруження спаде, поговоріть з нею про все. Попрактикуйтесь в написанні любовних листів (про це йдеться в одинадцятому розділі).
МИСТЕЦТВО надихати чоловіка
Так само, як чоловікам слід вчитися мистецтву слухати, щоб задовольняти першочергові потреби жінки, в рівній мірі і жінкам необхідно осягати мистецтво надихати партнера. Заручившись підтримкою чоловіка, вона стимулює його до досягнення найвищих результатів. У чоловіка виростають крила, коли він відчуває: йому довіряють, його приймають таким, яким він є, цінують, схвалюють, заохочують і захоплюються ним.
Подібно принцесі з нашої історії про лицаря в блискучих обладунках, багато жінок намагаються допомогти своєму обранцеві, переробляючи його (зрозуміло, в кращу, на їхню думку, сторону), але домагаються лише того, що ущемляють його чоловіче самолюбство. Будь-яка спроба переробити партнера підриває довіру, вдячність, захоплення, схвалення — і чи варто в такому разі говорити про заохочення і готовності прийняти його таким, яким він є! А адже це першочергові потреби чоловіка.
Секрет мистецтва надихати чоловіка полягає в тому, що ніколи не слід намагатися підкоригувати його поведінку або змусити змінитися на краще.
Секрет мистецтва надихати чоловіка полягає ось у чому: ніколи не слід намагатися підкоригувати його поведінку або змусити змінитися на краще. Зрозуміло, цілком можливо, що ви хочете цього — тільки не йдіть на поводу у свого бажання. Лише коли партнер сам прямо і відкрито попросить вашої поради, можете вважати, що він готовий сприяти тим чи іншим змінам в своєму характері й поведінці.
ДОВІРЯТИ, В НЕ ДАВАТИ ПОРАДИ
На Венері, коли хтось комусь дає пораду, це вважається вираженням любові. Однак на Марсі все інакше. Жінкам слід пам’ятати, що марсіани дають поради тільки в тому випадку, якщо їх про це прямо попросили. Проявом доброго ставлення вважається якраз протилежне: віра, що людина здатна вирішити свої проблеми сам.
Це зовсім не означає, що жінка повинна пригнічувати свої почуття. Нехай вона відчуває розчарування або навіть гнів — аби не робила намірів «вдосконалити» чоловіка. Будь-яка спроба переробити його виробляє на нього абсолютно протилежний вплив.
Люблячи чоловіка, жінка часто намагається поліпшити їх взаємини. І об’єктом своїх зусиль робить партнера.
ЧОМУ ЧОЛОВІКИ НЕ БАЖАЮТЬ ЗМІНЮВАТИСЯ
Жінка застосовує тисячі різних способів, щоб змінити чоловіка. Вона вважає, що ці спроби є вираженням любові, проте він відчуває, що його контролюють, їм маніпулюють, його не люблять. Чоловік буде вперто відкидати партнерку з її турботами, бо відчуває, що вона не приймає його таким, яким він є. Коли жінка намагається переробити чоловіка, він не отримує довіри і згоди, які йому необхідні, щоб змінитися і прогресувати.
Коли я говорю про це в аудиторії, де збираються сотні чоловіків і жінок, виявляється, що в житті кожної траплялося таке: чим більше вона намагалася підштовхнути партнера до змін, тим сильніше він цьому опирався.
Проблема полягає в тому, що, коли чоловік відкидає спроби партнерки переробити його в кращу сторону, вона неправильно тлумачить його реакцію. Вона починає припускати, ніби він не бажає змінювати свій характер, звички тому, що недостатньо любить її. А на самій-то справі чоловік чинить опір через те, що вона як раз, на його погляд, любить його недостатньо. Коли він відчуває, що його люблять, приймають, цінують, йому довіряють і т.д., то автоматично починає змінюватися на краще.
ДВА ТИПУ ЧОЛОВІКІВ / ОДИН ТИП ПОВЕДІНКИ
Існує два типи чоловіків. Представники першого страшно впираються, коли жінка намагається змінити їх. Представники другого погоджуються щось переглянути в собі, проте пізніше, забувши про все, повертаються до колишнього типу поведінки. Чоловік пручається завжди — або активно, або пасивно.
Відчуваючи, що його не люблять таким, яким він є, чоловік — свідомо чи несвідомо — слід тим зразком поведінки, який не приймає жінка. Щось всередині нього штовхає знову і знову чинити так само до тих пір, поки не відчує, що його люблять і приймають.
Для того щоб чоловік сам захотів стати краще, йому необхідно, щоб його любили і приймали без жодних умов. І тоді вже він сам пошукає спосіб стати краще. В іншому випадку він починає захищатися і залишається колишнім.
ЧОЛОВІКИ НЕ БАЖАЮТЬ, ЩОБ ЇХ покращує
Так само як чоловікові хочеться пояснити жінці, чому вона не повинна турбуватися, так і жінка прагне донести до чоловіка, чому того слід поводитися по-іншому. Чоловік хоче «залагодити» жіночі проблеми, і жінка жадає «поліпшити» чоловіка. Але ні ті, ні інші не розуміють, що це марна справа.
Кращий спосіб допомогти чоловікові досягти більшого — це не робити ніяких спроб змінити його.
Чоловіки бачать світ очима своїх предків-марсіан. Їх гасло говорить: «Навіщо виправляти що б там не було, якщо воно не зламано?». Коли жінка намагається змінити партнера, він отримує наступне послання: вона вважає, що зі мною щось не в порядку. Це зачіпає чоловіка, і він приймає оборону. Уже не відчуваючи себе улюбленим бажаним.
Чоловікові необхідно, щоб його брали, не дивлячись на його недоліки. А зробити це не так вже й легко, особливо коли ми бачимо, у чому він міг би стати краще. Однак це завдання полегшується, якщо зрозуміти, що найкращий спосіб допомогти чоловікові досягти більшого — це не робити ніяких спроб змінити його.
У наступному списку перераховані способи, за допомогою яких жінка може сприяти вдосконаленню чоловіки, відмовившись від спроб так чи інакше змінити його.
ЯК ВІДМОВИТИСЯ ВІД СПРОБ ЗМІНИТИ ЧОЛОВІКА
Що їй слід пам’ятати
Що вона може зробити
1. Коли він засмучений, не ставте занадто багато запитань, а не те він відчує, що ви намагаєтеся переробити його.
1. Не звертайте уваги на те, що він засмучений, якщо тільки він сам не заговорить про це. Як запрошення до розмови можна висловити деяке занепокоєння (але не надмірне).
2. Відмовтеся від яких би то не було спроб змінити його на краще. Для того щоб рости над собою і добиватися чогось в житті, йому потрібна ваша любов, а не ваше неприйняття.
2. Вірте, що він сам здатний домогтися чогось у житті. Чесно діліться з ним своїми почуттями, але не вимагайте, щоб він став іншим.
3. Ваш непроханий рада може змусити його відчути, що йому не довіряють, його не приймають, тримають «під ковпаком».
3. Тренуйте терпіння і вірте, що він сам навчиться всьому тому, чому повинен навчитися. Чи не приставайте до нього з порадами — почекайте, поки він сам не звернеться з проханням.
4. Пам’ятайте: коли чоловік стоїть на своєму і не бажає змінюватися, значить, відчуває себе нелюбом; він боїться визнавати свої помилки — раптом з-за них ви зовсім розлюбите його?
4. Подумайте, як показати йому, що для того, щоб заслужити вашу любов, йому зовсім не обов’язково бути досконалістю. Попрактикуйтесь в цьому, а також в умінні прощати (див. Главу одинадцяту).
5. Якщо ви йдете на жертви в надії отримати їх від нього, він відчує, що ви давите на нього, вимагаючи, щоб він змінився.
5. Спробуйте самі робити щось для себе, для того щоб ваше моральне благополуччя не залежало від нього.
6. Ви можете ділитися своїми негативними почуттями, не вдаючись до спроб змусити його змінитися. Коли він відчуває, що ви приймаєте його таким, яким він є, йому стає набагато легше слухати вас.
6. Ділячись своїми почуттями, дайте йому зрозуміти, що не намагаєтеся диктувати йому, що робити, а просто хочете, щоб він брав до уваги ці почуття.
7. Якщо ви даєте йому вказівки і приймаєте за нього рішення, він відчує, що його тримають під «ковпаком».
7. Розслабтеся і змиріться. Поставтеся терпимо до його недоліків. Постарайтеся надавати більшого значення почуттям, ніж досягненню досконалості; не читайте йому лекцій, які не поправляйте на кожному кроці.
У міру того як чоловіки і жінки освоюють мистецтво надати один одному саме таку підтримку, якої потребує партнер, зміни на краще відбуваються автоматично. Знаючи, в чому полягають шість першочергових потреб вашого партнера в сфері любові, ви зумієте любити і цінувати його відповідно до них, що не забариться значно полегшити ваші взаємини і зробить їх більш повноцінними.

Глава 9. Як уникати сварок
Одна з найбільш складних проблем у взаєминах чоловіка і жінки полягає в тому, як вони справляються з розбіжностями. Дуже часто, коли ці розбіжності виникають, розмова переростає в суперечку, а потім — без попереднього оголошення війни — в бурхливу сварку. Партнери раптом забувають мову любові і починають стріляти один в одного докорами, скаргами, звинуваченнями, вимогами, сумнівами, висловлюючи нерідко свій гнів.
Оскільки спілкування є найбільш важливим елементом взаємовідносин, то сварки надають на них особливо руйнівний вплив.
Сперечаючись таким чином, чоловіки і жінки не тільки ранять почуття один одного, а й підривають свої взаємини. Сварки надають на них особливо руйнівний вплив, бо чим ближче ми знаходимося до людини, тим легше нам заподіяти йому біль або самому опинитися зачепленим.
Керуючись усіма практичними міркуваннями, я настійно рекомендую парам уникати сварок. Коли дві людини не пов’язані сексуальними стосунками, їм набагато легше вести суперечку об’єктивно і не гарячачись. Але коли в ньому беруть участь люди, між якими існує емоційна і — особливо — статевий зв’язок, вони все приймають близько до серця.
Основна лінія, якої слід дотримуватися, це — ніколи не сперечатися. Замість цього краще обговоріть всі «за» і «проти» займає вас проблеми. Намагайтеся домовитися мирно, не доводячи справу до спору або, гірше того, сварки. Адже завжди існує можливість робити це чесно і відкрито і, навіть висловлюючи негативні почуття, не впадати в войовничий або провокаційний тон.
Одні пари тільки і роблять, що сваряться, і мало-помалу їх любов згасає. Інші, в уникненні конфліктів і сварок, намагаються пригнічувати свої справжні почуття. В результаті вони як би втрачають контакт і зі своєю любов’ю. У першому випадку партнери знаходяться в стані війни, в другому — в стані холодної війни.
Для будь-якої пари найкраще знайти золоту середину між цими двома крайностями. Пам’ятаючи про те, що ми вихідці з різних планет, і виходячи з цього посилу розвиваючи навички мирного, повноцінного спілкування, цілком можливо уникати сварок. Чи не пригнічуючи своїх негативних почуттів і не влаштовуючи битву ідей і бажань.
ЩО ВІДБУВАЄТЬСЯ, КОЛИ МИ сварки
Не розуміючи відмінностей, що існують між чоловіками і жінками, дуже легко довести справу до сварки, в якій постраждає не тільки наш партнер, а й ми самі. Секрет мистецтва уникати сварок полягає в спілкуванні, заснованому на любові і повазі один до одного.
Самі розбіжності не чіпають нас так, як способи їх вираження. В ідеалі від спору ніхто не повинен страждати: він може мати форму звичайної розмови, де ми висловлюємо різні точки зору і наше незгоду з тих чи інших питань. (А це, на жаль, час від часу трапляється з усіма парами.) Але на практиці виходить, що, почавши сперечатися з якої-небудь причини, партнери вже через п’ять хвилин сваряться з приводу способу ведення цієї суперечки.
Спочатку вони не усвідомлюють, що досить боляче зачіпають один одного. Те, що могло б мати форму невинного спору, легко можна розв’язати за допомогою взаєморозуміння і прийняття як факту існуючих між ними розходжень, переростає в справжню битву. Противники не бажають ні розуміти, ні погоджуватися з протилежною точкою зору, тому що кожному не подобається манера іншого вести суперечку.
Для того щоб вирішити його, нам необхідно розширити рамки своєї позиції до такої міри, щоб включити і точку зору іншого. А для цього потрібно відчувати, що нас цінують і поважають. Якщо в поведінці партнера немає і нотки любові, прийняття його точки зору виявиться хворобливим для нашого самолюбства.
Почавши сперечатися з якої-небудь причини, більшість пар вже через п’ять мінутссорятся з приводу способу ведення цієї суперечки.
Чим більше ми близькі з партнером, тим важче нам вислухати його точку зору об’єктивно, не реагуючи на його негативні емоції. Щоб побороти відчуття, що ми дійсно заслуговуємо його неповаги або несхвалення, в нас автоматично включається захисний механізм, який чинить опір його думку. Навіть будучи згодні з ним, ми цілком можемо продовжувати вперто сперечатися.
ЧОМУ СВАРКИ завдавати болю
Заподіює біль не стільки те, що ми говоримо, скільки те, як ми це говоримо. Зазвичай, коли чоловік відчуває виклик з боку іншої людини, його увага концентрується на його власній правоті, і він забуває про те, що і в суперечці було б керуватися любов’ю. Автоматично знижується і його здатність спілкуватися в поважному, дбайливому і обнадійливому тоні. Чоловік і не підозрює, скільки байдужості звучить в його словах і до якої міри це ранить партнерку. У такі моменти звичайнісіньке незгоду може прозвучати агресивної налагодженням на жінку, а прохання — наказом. Природно, такий підхід викликає у неї опір навіть у тому випадку, якщо вона, в общем-то, не проти погодитися зі змістом слів партнера.
Чоловік неусвідомлено ранить партнерку своїм жорстким тоном, а потім приймається пояснювати, що їй, мовляв, немає ніякого сенсу турбуватися. Він помилково вважає, ніби жінка чинить опір самої його точці зору, тоді як насправді її зачіпає підхід співрозмовника. Не розуміючи її реакції, він звертає більше уваги на зміст своїх промов, замість того щоб змінити тон, яким вони вимовляються.
Чоловік не віддає собі звіту в тому, що сварку починає саме він: йому здається, що це вона свариться з ним. Він захищає свою точку зору, в той час як вона захищає саме себе від його різкостей, що заподіюють такий біль.
Не вважаючи за потрібне ставитися з повагою до переживань жінки, чоловік знецінює їх, чим ще більше ранить її. Йому важко зрозуміти, як їй боляче, оскільки, на відміну від жінки, він не так вразливий для жорстоких слів і тону. В результаті він, можливо, навіть не розуміє, яку рану завдає партнерці, викликаючи тим самим її опір.
Точно так само і жінка не усвідомлює, до якої міри може зачепити чоловіка. Коли вона відчуває виклик, її тон стає все більш недовірливим і нетерпимим. Це особливо болісно для чоловіка, особливо якщо між ним і цією жінкою існує емоційний зв’язок.
Жінки починають і розвивають суперечка, висловлюючи спершу своє негативне ставлення до поведінки партнера, а потім даючи йому поради, яких він не просив. Коли вона не спромагається супроводити вираження своїх негативних почуттів посланням, що говорять про довіру до партнера і прийнятті його таким, яким він є, чоловік реагує на це негативно, шокуючи її в подив. І знову вона не розуміє, що образила його своїм недовірою.
Щоб уникати суперечок, ми повинні пам’ятати, що наші партнери не сприймають не стільки те, що ми говоримо, скільки як ми говоримо. Для зав’язування спору потрібні дві людини, але для його припинення цілком достатньо одного. Кращий спосіб зупинити суперечку — це припинити його в зародку. Візьміть на себе відповідальність за те, щоб визначити момент, коли незгоду переростає в суперечку. Тоді припиніть розмову і попросіть для себе тайм-аут. Подумайте над тим, чи правильний обрали підхід до партнера. Постарайтеся зрозуміти, що ви не даєте йому того, чого він потребує. Потім, через деякий час, поверніться до нього і продовжите розмову, але в серцевому і поважному тоні. Тайм-аути дозволяють нам охолонути, залікувати рани і зосередитися на самому собі, перш ніж вдатися до нової спроби спілкування.
ЧОТИРИ ТАКТИКИ САМОЗАХИСТУ
Існує чотири основні тактики самозахисту, що застосовуються людьми в суперечках. Ця битва, відступ, затаивание і покірність. Кожна з цих тактик дає тимчасовий виграш, однак зі стратегічної точки зору всі вони просто шкідливі. Давайте розберемо їх докладніше.
1. Битва.
Залякування завжди шкодить довірі у взаєминах.
Ця тактика явно марсіанського походження. Коли розмова набуває жорсткий і холодний характер, деякі інстинктивно кидаються в бій, точніше, починають оборонятися. А їх девіз при цьому — «Краща оборона — це активне напад». І вони приймаються дорікати, засуджувати, критикувати, словом, намагаються всіляко довести, що не правий партнер. Люди, які дотримуються подібної тактики, схильні переходити на крик і висловлювати свій гнів найрізноманітнішими способами. За всім цим стоїть внутрішнє прагнення залякати партнера, щоб домогтися від нього любові і підтримки. А коли той відступає, вони вважають себе переможцями, хоча насправді програли.
Залякування завжди послаблює довіру у взаєминах. Прориватися до своєї мети будь-що-будь, звалюючи на іншого всі гріхи, — це вірний шлях до неуспіху у відносинах з партнером. Сварячись, люди поступово втрачають здатність розкриватися назустріч один одному. Жінки замикаються в собі, щоб захиститися, чоловіки занурюються в мовчання, і їм стає на все наплювати. Так мало-помалу йде близькість, що існувала між ними спочатку.
2. Відступ.
І у цієї тактики марсіанська родовід. Щоб уникнути зіткнення, марсіанин може піти в свою печеру і залишитися там назавжди. Це щось на кшталт холодної війни. Він ухиляється від розмов, і проблема так і залишається невирішеною. Подібна пасивно-агресивна манера поведінки — не те ж саме, що взяти тайм-аут, а потім повернутися і, керуючись любов’ю, вирішити всі питання.
Ці представники марсіанського племені бояться конфронтації: вони вважають за краще триматися подалі від «гарячих» тем, уникаючи будь-якої розмови, який може спричинити за собою спір. У своїх взаєминах їм доводиться вести себе з великою оглядкою. Жінки зазвичай скаржаться, що подібну тактику змушені застосовувати саме вони. Однак і чоловіки схильні до неї. Відступ вкоренилося в них до такої міри, що вони вже самі цього не помічають.
Замість того щоб вплутуватися в суперечки, деякі пари взагалі перестають говорити на теми, за якими у них є розбіжності. Їх спосіб домогтися бажаного — покарання партнера за те, що він не віддає свою любов. Вони не виходять з печери, щоб напасти на нього відкрито: замість цього уязвляют побічно, повільно, крок за кроком, позбавляючи його від тієї любові, якої він заслуговує. Залишаючи свою любов при собі, кожен з партнерів впевнений, що таким способом йому доводиться менше віддавати іншому.
Подібна тактика дає певну перевагу — тимчасові мир і гармонію, але, якщо продовжувати не обговорювати турбують обох теми і не давати взаємного виходу своїм почуттям, в душі кожного накопичується ціла гора образ. Зрештою та любов, та пристрасть, які колись звели цю пару разом, виявляються похованими. Зазвичай люди вдаються до відволікаючим засобам (багато працюють, багато їдять і т.п.), щоб заглушити свій душевний біль, завданий невирішеними проблемами.
3. затаивание.
Ця тактика прийшла до нас з Венери. Щоб не отримувати ран, неминучих у відкритій сутичці, венеріанка вдає, що у неї все в порядку. Вона надягає на обличчя усмішку і завжди виглядає безтурботним і щасливим. Однак через деякий час таку жінку починає охоплювати всі наростаюче обурення: вона всю себе віддає партнеру, але нічого не отримує взамін! Це обурення блокує природні прояви любові.
Приховані жінки бояться бути чесними щодо своїх почуттів, тому намагаються робити
вид, що «все прекрасно, чудово і відмінно». Чоловіки, як правило користуючись подібними виразами, мають на увазі абсолютно інші речі. В їхніх вустах це означає: «Все чудово, тому що я справляюся з цим сам», «Все прекрасно, бо я знаю, що робити», «Все о’кей, оскільки я можу вирішити цю проблему без сторонньої допомоги». В устах жінки це часом служить знаком того, що вона намагається уникнути конфлікту або спору.
Щоб, так би мовити, не піднімати хвилі, жінка може навіть сама себе обманювати і вірити, що все прекрасно, чудово і відмінно, в той час як насправді це далеко не так. Вона жертвує своїми бажаннями, почуттями і потребами, відмовляється від них, прагнучи не допустити навіть можливості виникнення конфлікту.
4. Покірність.
Це також чисто венерианская тактика. Замість того щоб затівати суперечку, жінка підкоряється долі. Тим самим вона прирікає себе на роль мішені для докорів партнера, приймає на себе відповідальність за все, що може засмутити або засмутити його. Взаємовідносини, збудовані так само, виглядають сповненими любові і взаємної підтримки, але в кінці кінців той, хто підкорився, просто втрачає себе.
Якось раз один чоловік, скаржачись на свою дружину, сказав мені:
— Я так люблю її. Дружина дає мені все, чого мені хочеться. Єдине «але» — це те, що вона нещаслива.
Його дружина протягом двадцяти років шлюбу відмовлялася від самої себе заради чоловіка. Вони ніколи не сварилися, і, якщо хто-небудь запитував її про їхні взаємини, вона відповідала:
— У нас все прекрасно. Чоловік так любить мене! Єдина наша проблема криється в мені самій. Я весь час перебуваю в пригніченому стані, а чому — не знаю.
А її депресія була наслідком того, що протягом двох десятків років ця жінка відрікалася від себе самої заради того, щоб догодити чоловікові.
Такі люди, прагнучи у всьому потурати партнеру, інтуїтивно вгадують його бажання і підлаштовуються під них. А закінчується все обуренням проти цієї, що триває деколи довгі роки, покірності в ім’я любові.
Будь-який прояв зневаги досить болісно для них: вони й самі без того досить нехтують собою. Прагнучи будь-якою ціною уникнути неуваги, вони намагаються бути коханими, приємними для всіх. І поступово в повному розумінні слова втрачають себе.
Можливо, ви виявили, що і самі дотримуєтеся тієї чи іншої тактики, а може бути, і кожної потроху. Люди зазвичай обирають одну з них, то іншу. Мета кожної тактики — запобігти біль, яку може заподіяти партнер. Але все це, на жаль, не так вже й дієво. А ось щоб домогтися реального результату, треба вміти вчасно розпізнавати, коли бесіда переходить в суперечку, і припиняти його в корені. Візьміть тайм-аут, охолоньте, прийдіть в себе і лише потім поверніться до свого розмови. Спілкуючись, намагайтеся проявляти максимум розуміння і поваги до представника протилежної статі — і поступово ви навчитеся уникати суперечок і сварок.
ЧОМУ МИ СПЕРЕЧАЄМОСЯ
Чоловіки і жінки зазвичай сперечаються з приводу грошей, сексу, прийняття рішень, програми та розкладу різних справ, моральних та інших цінностей, виховання дітей і розподілу домашніх обов’язків. Однак ці суперечки часто переходять в однаково болючі для обох сварки, а причина одна: ми не відчуваємо себе коханими. З цього відчуття починається емоційна біль, а коли болить, стає ох як важко любити і виявляти свою любов.
Оскільки жінки відбуваються не з Марса, інстинкт НЕ підказує їм, що ‘потрібно чоловікові для того, щоб успішно справлятися з розбіжностями. Конфлікт ідей, почуттів чи бажань — занадто великий виклик для нього. Чим ближче він знаходиться до жінки, тим важче йому доводиться, коли її думка не збігається з його. Коли їй не подобається якийсь його вчинок, він приймає це занадто близько до серця і починає думати, що ні вчинок, а сам він їй не до душі.
Чоловік легше справляється з такими ситуаціями, коли його емоційні потреби задоволені. Позбавлений ж такої необхідної йому любові, він починає оборонятися, вказав темну сторону своєї натури, і інстинктивно хапається за меч.
Зовні він нібито сперечається з жінкою на ту чи іншу тему (гроші, розподіл обов’язків і т.д.), але справжньою причиною, яка змушує його оголити меч, є те, що він не відчуває себе коханим. Сперечаючись з приводу фінансів, виховання дітей або чого-небудь іншого, насправді, можливо, він робить це по одній з таємних причин.
ТАЄМНІ причин, які змушують ПИСА’ТИ ЧОЛОВІКІВ
Прихована причина, що штовхає його на суперечку
Що йому потрібно, щоб не сперечатися
1. «Мені не подобається, коли вона переживає через будь-якої дрібниці: зробив я що-небудь — погано, не зробив — теж погано. Я відчуваю, що вона засуджує мене, відкидає, не приймає ».
1. Йому потрібно відчувати, що його приймають таким, яким він є. А замість цього він відчуває, як вона намагається переробити його.
2. «Мені не подобається, коли вона починає вказувати мені, що і як робити. Я не відчуваю її захоплення мною. Навпаки: вона поводиться зі мною, як з дитиною ».
2. Йому необхідно бачити її захоплення. А замість цього він відчуває, що вона пригнічує його.
3. «Мені не подобається, коли вона докоряє мені в тому, що нещасна. Я не відчуваю її заохочення, щоб стати її лицарем у блискучих обладунках ».
3. Йому необхідно її заохочення. А замість цього вона як би ставить на ньому хрест.
4. «Мені не подобається, коли вона скаржиться з приводу того, скільки їй доводиться робити або як мало я її ціную. Через це я відчуваю, що вона не цінує того, що я роблю для неї ».
4. Йому необхідно відчувати її вдячність. А замість цього внаслідок її докорів він відчуває себе безпорадним.
5. «Мені не подобається, коли вона турбується про все, що, на її погляд, не так, як треба. Я не відчуваю її довіри ».
5. Йому необхідні довіру і вдячність за його старання забезпечити її благополуччя. А замість цього він відчуває себе відповідальним за її тривогу і занепокоєння.
6. «Мені не подобається, що вона очікує від мене слів або дій тоді, коли цього захочеться їй. Я відчуваю, що вона не приймає, не поважає мене ».
6. Йому необхідно відчувати, що його приймають таким, яким він є. А замість цього він відчуває себе під «ковпаком», під тиском, і тому йому нічого сказати. Через це йому здається, що він взагалі не здатний задовольнити її в чому б то не було.
7. «Мені не подобається, коли вона ображається на те, що я говорю. Я відчуваю, що мені не довіряють, мене невірно розуміють і відштовхують ».
7. Йому потрібно відчувати, що його приймають і довіряють йому. А замість цього його відкидають і не прощають.
8. «Мені не подобається, коли вона чекає, що я буду читати її думки. А я цього не вмію. І тому я відчуваю себе поганим, ні на що не придатним людиною ».
8. Йому необхідно відчувати її схвалення і віру в нього. А замість цього у нього з’являється відчуття поразки.
Задоволення першочергових емоційних потреб чоловіки зменшує його схильність вплутуватися в суперечки, однаково важко діючі на обох партнерів. Тоді автоматично він стане здатний слухати і говорити з набагато більшою повагою, розумінням і турботою. Таким чином, спори, розбіжності та негативні почуття знаходять дозвіл через бесіду і компроміс, що не виливаючись у бурхливі сварки, під час яких кожен намагається поранити іншого якомога болючіше.
Жінки теж вносять свій внесок у виникнення суперечок, однак з інших причин. Зовні жінка начебто сперечається про гроші, розподіл обов’язків або на інші теми, але в дійсності нею рухає таємне прагнення чинити опір партнера. На це у неї можуть бути наступні вагомі причини.
ТАЄМНІ причин, які змушують ПИСА’ТИ ЖІНОК
Прихована причина, що штовхає її на спір
Що їй потрібно, щоб не сперечатися
1. «Мені не подобається, що він вважає мої почуття і прохання примхою. Я відчуваю себе непотрібною і покинутою ».
1. Їй необхідні його визнання і підбадьорення. А замість цього її засуджують і ігнорують.
2. «Мені не подобається, коли він забуває виконувати мої прохання, а, нагадуючи про них, я виглядаю просто причепою. У мене таке відчуття, що всякий раз доводиться випрошувати його підтримку, наче милостиню ».
2. Їй потрібно відчувати, що він поважає її і завжди пам’ятає про неї. А насправді вона відчуває, що займає в списку важливих для нього речей найостанніше місце.
3. «Мені не подобається, коли він дорікає мене, якщо я засмучена. Я відчуваю, що для того, щоб стати улюбленою, я повинна бути досконалістю. А я так недосконала ».
3. Їй необхідно, щоб він зрозумів причину її розлади і запевнив у Своїй любові і що для цього їй зовсім не обов’язково бути досконалістю. А замість цього вона не відчуває себе надійно, тому що вона така, як є.
4. «Мені не подобається, коли він підвищує голос або починає перераховувати, чому він має рацію, а не я. Через це я весь час відчуваю себе неправий, а йому немає діла до моєї точки зору ».
4. Їй необхідно його розуміння і повагу. Насправді ж її не чують, топчуть, відштовхують.
5. «Мені не
подобається
його поблажливий
тон, коли я питаю що-небудь про рішення,
які ми повинні прийняти. Тому я відчуваю себе тягарем або мені
здається, що я змушую його витрачати час на дрібниці «.
5. Їй потрібно відчувати, що йому небайдужі її почуття і що він поважає її потреба в інформації. А замість цього вона відчуває його невизнання і неповагу.
6. «Мені не подобається, що він часом не відповідає на мої запитання чи зауваження. Я наче взагалі не існую ».
6. Їй необхідна впевненість в тому, що він слухає її і що вона йому небайдужа. А вона відчуває, що її засуджують або взагалі не звертають на неї уваги.
7. «Мені не подобається, коли він пояснює, чому мені не треба ображатися, турбуватися, гніватися і т.п. Тоді я відчуваю, що він вважає мене безглуздої і не підтримує мене ».
7. Їй потрібно відчуття визнання і розуміння. А замість цього вона відчуває себе позбавленою любові і підтримки, що і викликає її обурення.
8. «Мені не подобається, що він наполягає нічого не приймати близько до серця. Через це мені починає здаватися, що мати почуття — або недолік, або прояв слабкості ».
8. Їй необхідно його повагу і підбадьорення, особливо коли вона ділиться своїми почуттями. В реальності ж вона відчуває себе незахищеною і чи не зневажає.
Всі ці негативні почуття і незадоволені потреби, хоча й існують, але зазвичай не висловлюються відкрито, а, копясь в душі, вихлюпуються всі разом під час суперечки. Іноді їх формулюють словесно, але частіше висловлюють мімікою, позою, тоном.
І чоловікам, і жінкам слід зрозуміти, що особливо зачіпає представників протилежної статі, і враховувати це, а не приймати в штики. Адже можна говорити про проблему так, що емоційні запити вашого партнера виявляться задоволені. Таким чином, в наших силах перетворити суперечки в мирні, гідні розмови, що мають на меті обговорення тієї чи іншої проблеми і подолання розбіжностей при її вирішенні. Важливо тільки, щоб кожен з партнерів не забував надавати іншому підтримку найбільш прийнятним для нього шляхом.
АНАТОМІЯ СПОРА
Анатомія всіх запеклих суперечок в принципі одна і та ж. Ось один приклад, в якому, можливо, ви уловите щось знайоме з власного досвіду.
Якось раз ми з дружиною влаштували собі чудову прогулянку з пікніком. Ми чудово відпочили, перекусили, і все йшло чудово — до того моменту, поки я не заговорив про можливі вкладеннях наших заощаджень. Я торкнувся одного з варіантів, і раптом Бонні образився. З моєї точки зору, я лише аналізував цю можливість, а вона сприйняла пропозицію як вже готовий план (який я склав, навіть не поцікавившись її думкою з цього приводу). Бонні образило те, що її чоловік виявився здатний на подібний вчинок. Я засмутився через те, що засмутилася вона, і ми почали сперечатися.
Вважаючи, що дружина не схвалює мій вибір, я став доводити, що він правильний, і пояснювати чому. Однак мої доводи підігрівав гнів через те, що Бонні переживала і сердилась на мене. Вона заперечувала, що цей варіант вкладення грошей занадто ризикований. Але в дійсності в ній говорила образа за те, що я не порадився з нею. А крім того, вона засмутилася тому, що я нешанобливо поставився до її праву на переживання. Зрештою я так «завівся», що дружина вибачилася за це непорозуміння і недовіру до мене, і ми обидва заспокоїлися.
Пізніше, вже після примирення, Бонні сама повернулася до цієї теми.
— Часто, коли ми сваримося, — сказала вона, — виходить, що я через чогось «заводжуся», потім «заводишся» ти, тому що «завелася» я, і в результаті мені доводиться вибачатися за те, що « завела »тебе. Іноді мені спадає на думку, що в цій схемі чогось не вистачає. Мені було б приємно, якби хоч іноді ти вибачався за те, що засмутив мене.
Мені тут же стала ясна логіка її міркувань. Дійсно, несправедливо, щоб я завжди чекав вибачень від неї, особливо якщо сам же спричинився до її розладу. Цей новий підхід помітно змінив наші взаємини. Розповідаючи про цей випадок на своїх семінарах, я виявив, що тисячі жінок негайно вловлюють схожість між тим становищем, в якому раніше знаходилася Бонні, і своїм власним. То була звичайна чоловіча / жіноча схема розвитку сварки. Давайте-но розглянемо її основу.
1 Жінка висловлює своє розлад з приводу «АБВ»
2. Чоловік пояснює, чому їй не слід турбуватися з цього приводу.
3. Вона відчуває, що її звинувачують в необгрунтованості суджень, і розбудовується ще більше (тепер в набагато більшому ступені через це, ніж через «АБВ»).
4. Він відчуває її несхвалення і починає сердитися. Дорікає її в тому, що це вона «завела» його і, перш ніж укласти мир, очікує від неї вибачень.
5. Вона вибачається, хоча і не дуже розуміючи за що, або «заводиться» ще більше, і суперечка переростає в справжню баталію.
Усвідомивши собі анатомію спору, я зумів вирішити цю проблему більш справедливим чином. Пам’ятаючи, що жінки відбуваються з Венери, я постарався більше ніколи не дорікати дружину за її розпатлані почуття. Замість цього прагнув зрозуміти, чому саме засмутив її, і показати, що ставлюся до неї як і раніше. Раз їй погано з моєї вини, навіть якщо вона невірно витлумачила мої слова і вчинки, — значить, я повинен переконати її, що в моєму ставленні до неї нічого не змінилося і я шкодую про те, що трапилося.
Бачачи Бонні пригніченою, я навчився насамперед вислуховувати її, потім чесно зрозуміти причину розладу, а потім говорити: «Мені шкода, що я образив (засмутив) тебе, коли сказав (зробив) то-то і те-то». Результати не змусили себе чекати: ми стали сваритися набагато рідше.
Чоловіки рідко говорять «Вибач, мені шкода», тому що на Марсі це означає, що ви зробили щось не так і тепер просите за це вибачення.
Мушу зауважити, що іноді буває дуже важко вибачатися. У таких випадках я роблю глибокий вдих і нічого не кажу, намагаючись уявити собі її почуття і поглянути на речі з її точки зору. Потім вимовляю: «Мені шкода, що ти так засмутилася». Хоча це, строго кажучи, і не прохання про прощення, в ній закладено послання: «Я хочу, щоб тобі було добре», і це, схоже, здорово допомагає.
Чоловіки рідко говорять «Вибач, мені шкода», тому що на Марсі це означає, що ви зробили щось не так і тепер просите за це вибачення. А для жінок дані слова виражають наступне: «Мені не все одно, що ти зараз відчуваєш». Це не означає, що ви зробили якийсь непорядний вчинок і тепер просите вибачення. До уваги тих, хто читає ці рядки чоловіків, рідко вимовляють «Вибач, мені шкода»: ви зможете творити справжні чудеса, якщо навчитеся використовувати цю лексику венеріанського мови. Найпростіший і легкий спосіб відразу погасити готовий спалахнути конфлікт — це сказати «Вибач, мені шкода».
Більшість суперечок і сварок виникає через те, що чоловік починає принижувати значення почуттів жінки, а вона з несхваленням реагує на це.
Більшість суперечок і сварок виникає через те, що чоловік починає принижувати значення почуттів жінки, а вона з несхваленням реагує на це. Оскільки я чоловік, мені теж довелося вчитися визнавати правомірність жіночих почуттів і практикуватися в цьому. Бонні ж тренувалася висловлювати свої почуття більш прямо, але без несхвалення. Результати в наявності: все менше сварок, все більше любові і довіри. Чи не відкрийся нам це нове знання, ми, можливо, і до цього дня продовжували б часто сперечатися і сваритися.
Щоб уникати конфліктів, які завдають обом біль, дуже важливо визнати, що чоловіки, навіть не підозрюючи, можуть знецінювати почуття жінки, а жінки, також не усвідомлюючи, — посилати сигнали несхвалення.
ЯК через незнання ПРОВОКУЮТЬ СВАРКИ ЧОЛОВІКИ
Найчастіше чоловіки провокують сварки, принизивши почуття жінки або її точку зору. Вони не розуміють, наскільки болісно це діє на жінок.
Наприклад, він може спровокувати її на прояв негативних емоцій, помітивши з якого-небудь приводу: «А, гаразд, не бери в голову». Іншому чоловікові ця фраза здасться цілком дружній, але жінці прикро, оскільки виражає бездушне ставлення до неї.
Інший приклад. Чоловік може спробувати вирішити проблему, що турбує жінку проблему, сказавши: «Ну, все не так вже й страшно». Потім пропонує практичне вирішення питання і чекає, що партнерка разом повеселішає. Чоловік не розуміє її відчуттів, а вони такі: він не визнає, що мої переживання мають під собою грунт, і не хоче підтримати мене. І жінка не може гідно оцінити його рішення, якщо він без поваги поставиться до її потреби попереживати.
Ще один вельми типовий приклад: чоловік скоїв якийсь вчинок, розладнавши жінку. Його інстинктивне прагнення — допомогти, і він починає пояснювати, чому їй не варто засмучуватися. Мовляв, у нього були досить вагомі причини, щоб вчинити саме так, що цей вчинок продиктований незаперечною логікою, якимись вищими міркуваннями, і т.д. і т.п. І не розуміє, що від усіх його міркувань партнерці починає здаватися, ніби він зазіхнув на її право турбуватися. Єдине послання, яке вона вловила в промовах партнера, це: мені немає діла до твоїх почуттів.
Для того щоб слухати його міркувань, їй необхідно, щоб він перш вислухав, що призвело її в засмучене почуття. Йому слід тимчасово відкласти свої пояснення і послухати її — причому з розумінням. Коли чоловік відчує, що йому небайдужі її почуття, жінка автоматично відчує його підтримку.
Все це, хоча і вимагає практики, але здійснимо. Зазвичай, коли жінка приймається розповідати про чергове розчарування, проблеми, тривозі, чоловік реагує на це кожною своєю клітинкою. У нього напоготові купа пояснень і виправдань, що мають на меті привести в норму її засмучені почуття. У наміри чоловіка ніколи не входить свідомо погіршити становище. Його схильність розсіювати негативні почуття за допомогою пояснень продиктована виключно марсіанським інстинктом.
Однак розуміючи, що його звичайна, автоматична манера реагувати на переживання жінки в даному випадку просто протипоказана, чоловік постарається зрозуміти, що і як повинно вплинути на партнерку. І пригадавши власний досвід, зуміє щось змінити на краще.
ЯК неусвідомлено ПРОВОКУЮТЬ СВАРКИ ЖІНКИ
Найчастіше жінки неусвідомлено провокують сварку тим, що не виражаютпрямо свої почуття.
Найчастіше жінки провокують сварки тим, що не виражають прямо свої почуття. Замість того щоб відкрито сказати про незадоволення або розчарування, вона починає ставити риторичні запитання, в які, сама того не знаючи (а може бути, і знаючи), закладає інформацію про своє несхвалення. Навіть в разі якщо вона не прагнула передавати подібне послання, чоловік вловлює саме його.
Наприклад, чоловік повертається додому пізніше звичайного. Відчуття його партнерки можна виразити таким чином: «Я так не люблю чекати, коли ти запізнюєшся» або «Я хвилювалася, що з тобою щось трапилося». Але немає: замість того щоб прямо і відкрито поділитися своїми почуттями, вона, ледве углядівши улюбленого, закидає його риторичними запитаннями на кшталт: «Як ти міг так спізнитися?», «Що, по-твоєму, я повинна думати, коли тебе все немає і немає? »,« Чому ти не подзвонив? ».
Звичайно, запитати людину «Чому ти не подзвонив?» Цілком нормально — але тільки якщо вас дійсно цікавить причина. Однак засмучена або розсерджена жінка вже самим тоном свого голосу часто дає зрозуміти, що вона не хоче отримати аргументовану відповідь, а прагне підкреслити, що у партнера не могло бути поважних причин для запізнення.
Чуючи питання типу «Як ти міг так спізнитися?» Або «Чому ти не подзвонив?», Чоловік вловлює в ньому не справжні емоції партнерки, а лише її незадоволення. Він так і відчуває, як їй хочеться допомогти йому стати більш відповідальним. Він відчуває, що на нього нападають, і починає захищатися. А вона і не уявляє, як ранить партнера її несхвалення.
У тій же мірі, в якій жінці необхідно визнання, чоловікові потрібно схвалення. Чим більше чоловік любить жінку, тим більше він потребує в ньому. А ця оцінка завжди присутній на початку їх відносин. Або вона дає йому зрозуміти, що схвалює його, або сам він упевнений, що здатний завоювати її схвалення.
Навіть якщо в пам’яті жінки збереглася образа на інших чоловіків в її житті або на батька, на початку відносин вона все-таки схильна дати позитивну характеристику партнеру. Це можна виразити приблизно так: «Він не такий, як усі, не такий, як інші — ті, кого я знала колись».
Коли жінка позбавляє чоловіка похвали, це для нього особливо болісно. Самі жінки зазвичай забудькуваті з цього приводу, але якщо вони, так би мовити, беруть назад своє схвалення, то вважають, що мають для цього всі підстави. Причина подібної бездушності полягає в тому, що вони просто не знають, наскільки їхня позитивна оцінка важлива чоловікам.
Жінка, однак, може навчитися виражати свою незгоду з поведінкою партнера, продовжуючи, проте, зі схваленням сприймати його як такого. Це вкрай необхідно для чоловіка, щоб він відчув себе коханим. Зазвичай же, вказав невдоволення поведінкою партнера і бажаючи змусити його змінитися, жінка починає критично ставитися до нього самого. Зрозуміло, це трапляється в більшій чи меншій мірі, але відчуття несхвалення з боку подруги для чоловіка завжди вкрай болісно.
Переважна кількість чоловіків занадто соромляться визнати, наскільки їм необхідна похвала партнерки. Вони можуть навіть виїхати куди-небудь подалі, щоб довести їй, що проживуть і без цього. Але чому тоді, втративши схвалення жінки, вони відразу стають холодними, як би відключеними, і починають захищатися від усього світу? Та тому, що дуже важко не отримувати того, що так необхідно.
На початку відносин все завжди йде чудово, оскільки чоловік поки знаходиться в милості у жінки. Він все ще її лицар у сяючих обладунках. Отримуючи благословення — її схвалення, він може виграти безліч турнірів. Але як тільки починає розчаровувати її, тут же впадає в немилість і позбавляється її заступництва. В одну мить він може виявитися витурить в собачу будку.
Чоловік, в общем-то, здатний пережити розчарування партнерки, але коли воно виражається в неприйнятті, ось тут-то йому стає зовсім погано. Жінки зазвичай розпитують чоловіка щодо його поведінки вельми несхвальним тоном, вважаючи, що цим дадуть йому хороший урок. Але немає: все обертається лише страхом і обуренням. І поступово мотивація чоловіки все більш слабшає.
Критична пара проблем, здатних перерости у сварку:
1. Чоловік відчуває, що жінка не поділяє його точку зору.
2. Або ж вона не схвалює того, як він розмовляє з нею.
Схвалювати чоловіка — значить вважати, що у нього є вагомі причини на те, щоб бути саме таким, яким він є. Навіть коли він безвідповідальний, ледачий, нешанобливо поводиться з партнеркою, вона — якщо тільки любить його — завжди зуміє знайти в ньому позитивні сторони. Схвалювати — значить вбачати любов або благі наміри за зовнішньою поведінкою.
Звертатися з чоловіком так, ніби у нього немає ніяких вагомих причин надходити саме так, як він надходить, — значить позбавити його заступництва, яким партнерка настільки щедро обдарувала його на початку їх відносин. Жінка повинна пам’ятати, що може не робити цього навіть тоді, коли не згодна з його поведінкою або вчинками.
КОЛИ ВІН НАЙБІЛЬШЕ ПОТРЕБУЄ її схвалення
Більшість суперечок виникає не тому, що двоє не згодні один з одним, а тому, що або чоловік відчуває, що жінка не поділяє його точку зору, або жінка не схвалює того, як він розмовляє з нею. Найчастіше вона висловлює незадоволення від того, що партнер зневажливо ставиться до її думки або до її потреби в дбайливому і поважному тоні розмови. Якщо чоловіки і жінки навчаться спілкуватися на відповідному рівні, вони перестануть сперечатися і сваритися, а будуть спокійно обговорювати свої розбіжності і шукати рішення, прийнятні для обох партнерів.
Чоловік найчастіше схильний сперечатися, коли зробив помилку або засмутив улюблену жінку.
Коли чоловік робить помилку, або забуває виконати дане йому доручення, або ж не виправдовує покладеної на нього відповідальності, жінка не розуміє, наскільки болісно він сам це сприймає. Саме тоді він найбільше потребує її любові. І позбавити його в такий момент свого схвалення — значить зробити йому дуже і дуже боляче. Вона може навіть не віддавати собі в цьому звіту. Можливо, думає, що чоловік відчуває тільки розчарування, але він відчуває її холод і нелюбов.
Сама того не усвідомлюючи, жінка може висловити своє невдоволення, скажімо, виразом обличчя або інтонацією. Слова, які вона вибирає, можуть бути навіть ніжними, проте тон, яким вони вимовляються, і вираз обличчя можуть сильно зачепити чоловіка. Захищаючись, він намагається представити справу так, ніби не права вона. Він звинувачує її і тим самим виправдовує себе.
Чоловік найчастіше схильний сперечатися, коли зробив якусь помилку або засмутив улюблену жінку. Якщо він розчарував її, то хоче пояснити, чому вона не повинна засмучуватися через це. Думає, що від наведених ним аргументів їй стане легше. Однак він не знає, що якщо жінка засмучена, то вона перш за все потребує того, щоб партнер вислухав її і визнав обґрунтованість її почуттів.
ЯК висловлюють свою незгоду, не сперечаються
Не маючи здорових рольових моделей, часто буває дуже важко правильно висловити свою незгоду. Наші батьки в більшості своїй або взагалі не вміли вести суперечку, або відразу ж переходили до сварки. Наступний нижче список роз’яснює, яким чином чоловіки і жінки, самі про те не підозрюючи, можуть сприяти виникненню суперечок, і пропонує кілька здорових альтернатив.
У кожному з перерахованих типів суперечок я привожу спочатку риторичне питання, яке може поставити жінка, а потім показую, як може витлумачити його чоловік. Потім — як чоловік часом пояснює свою поведінку і вчинки і чому жінка відчуває себе зачепленої почутими словами. Наприкінці даються варіанти того, що і як можуть говорити чоловіки і жінки, щоб підтримати один одного і не доводити справу до спору.
1. КОЛИ ВІН ПРИХОДИТЬ ДОДОМУ З ЗАПІЗНЕННЯМ
Її риторичне питання: «Як ти міг так спізнитися?», Або: «Чому ти не подзвонив?», Або: «Що я, по-твоєму, повинна була думати?».
Що чується йому: «У тебе не було ніяких серйозних причин, щоб так спізнюватися! Ти просто безвідповідальний тип. Ось я б нізащо не запізнилася. Я краще, ніж ти ».
Що він пояснює: «На мосту була пробка», або: «Не все в житті буває так, як хочеться», або: «Що, по-твоєму, мені не можна один раз спізнитися?».
Що чується їй: «Тобі зовсім не через чого турбуватися, бо у мене були цілком вагомі і цілком логічні причини, щоб запізнитися. У будь-якому випадку моя робота важливіше, ніж ти. Взагалі, ти вимагаєш занадто багато чого ».
Як вона може обійтися без різкого вираження несхвалення: «Я, правда, не люблю, коли ти запізнюєшся. Це засмучує мене. Я була б тобі дуже вдячна, якби наступного разу, коли затримується, ти подзвонив мені ».
Як він може проявити більше поваги до її переживань: «Я і правда запізнився. Мені шкода, що ти через це так засмутилася ». Вкрай важливо просто вислухати її, не вдаючись у пояснення. Постарайтеся зрозуміти, що їй необхідно відчувати себе коханою, і поставитися до цього з належною повагою.
3. КОЛИ ВІН ПОВЕРТАЄТЬСЯ З СВОЄЇ ПЕЧЕРИ
Її риторичне питання: «Як ти міг бути таким байдужим і холодним?», Або: «Як, по-твоєму, я повинна реагувати на це?», Або: «Звідки я можу знати, що відбувається у тебе в душі?»
Що чується йому: «У тебе не було ніяких вагомих причин, щоб ось так віддалятися від мене. Ти жорстокий, ти не любиш мене. І зовсім не той, хто мені потрібен. Ти образив мене в тисячу разів більше, ніж я коли б то не було ображала тебе ».
Що він пояснює: «Мені потрібно було всього пару днів побути на самоті. У чому тут кримінал? »Або:« Я не зробив тобі нічого поганого. Через що ж весь сир-бор? ».
Що чується їй: «Тобі було абсолютно не через що відчувати себе скривдженою і покинутою, а якщо ти все-таки хочеш перебувати в такому стані, я не збираюся тобі співчувати. Ти надто примхлива і любиш тримати мене «під ковпаком». Я робив і буду робити те, чого хочеться мені, а до твоїх почуттів мені немає діла ».
Як вона може обійтися без різкого вираження несхвалення: «Я знаю, що час від часу тобі потрібно віддалитися, але до сих пір мене це засмучує. Я не кажу, що ти чиниш погано, проте мені важливо, щоб ти зрозумів, як це важко мені ».
Як він може проявити більше поваги до її переживань: «Я розумію, що, коли я віддаляюся, тобі буває погано і образливо. Давай поговоримо про це ». (Коли вона відчуває, що її чують, їй легше змиритися з його потребою «відтягатися» часом.)
Її риторичне питання: «Як ти міг забути про це?», Або: «Коли ти будеш пам’ятати хоч про що-небудь?», Або: «Як я можу довіряти тобі?».
Що чується йому: «Немає жодних причин, щоб забувати про такі речі. Ти дурний, і тобі не можна довіряти. А я так багато вкладаю в наші з тобою стосунки! »
Що він пояснює: «Я, правда, був дуже зайнятий і просто забув. Таке іноді трапляється », або:« Так, в общем-то, нічого страшного. Це не означає, що мені ні до чого немає діла ».
Що чується їй: «Нема чого тобі засмучуватися через таку дрібницю. Ти надто вже багато чого вимагаєш і реагуєш зовсім нерозумно. Постарайся дивитися на речі більш реалістично, а то живеш в якомусь світі фантазій ».
Як вона може обійтися без різкого вираження несхвалення: «Я не люблю, коли ти про щось забуваєш». А ось ще один дієвий засіб: взагалі не згадувати про те, що він забув щось зробити, а попросити його про це знову, наприклад, в такій формі: «Я була б тобі дуже вдячна, якби ти …» І він сам зрозуміє, що забув про прохання.
Як він може проявити більше поваги до її переживань: «Я і правда забув про це … Ти дуже зла на мене?» І потім дати їй виговоритися, не намагаючись довести, що її гнів необгрунтований. Говорячи, вона зрозуміє, що її чують, і незабаром почне відчувати вдячність до партнера.
4. КОЛИ ВІН розчаровує ЇЇ
Її риторичне питання: «Як ти міг зробити це?», Або: «Чому ти не можеш зробити те, що, по твоїм власними словами, збирався?», Або: «Хіба ти не казав, що зробиш це?», Або: «Коли ж ти, врешті-решт, навчишся? ..».
Що чується йому: «У тебе немає ніяких вагомих причин, щоб розчаровувати мене. Ти просто ідіот. Ти не здатний нічого зробити як слід. Я не можу бути щаслива, поки ти такий, як є! »
Що він пояснює: «Наступного разу я зроблю все як треба», або: «Нічого страшного адже не сталося», або: «Я просто не знав, що ти мала на увазі».
Що чується їй: «Якщо ти розкисла, то це твоя власна вина. Треба вміти пристосовуватися до обставин. Ч Чи не через що було засмучуватися, і я зовсім не співчуваю тобі».
Як вона може обійтися без різкого вираження несхвалення: «Я не люблю розчаровуватися. Мені здавалося, що ти подзвониш. Гаразд, все в порядку; просто мені потрібно, щоб ти знав, як це, коли ти … »
Як він може проявити більше поваги до її переживань: «Я розумію, що розчарував тебе. Давай поговоримо про це … Що ти відчуваєш? »Дайте їй шанс бути почутою, і їй стане легше. Через деякий час скажіть: «Що мені зараз зробити, щоб ти відчула мою підтримку?» Або: «Як я можу підтримати тебе зараз?».
5. КОЛИ ВІН НЕ ШАНУЄ ЇЇ ПОЧУТТІВ І боляче ранить ЇЇ
Її риторичне питання: «Як ти міг сказати це?», Або: «Як ти міг так обійтися зі мною?», Або: «Чому ти не можеш вислухати мене?», Або: «Тобі є ще хоч якусь справу до мене? », або:« Хіба я звертаюся з тобою так? ».
Що чується йому: «Ти поганий і грубий чоловік. У мені набагато більше любові. Я ніколи не пробачу тобі цього. Тебе слід було б покарати і прогнати геть. Це ти у всьому винен ».
Що він пояснює: «Та нічого, я не це мав на увазі», або: «Я слухаю тебе — ось, бачиш, і зараз слухаю», або: «Та я сміюся зовсім не над тобою».
Що чується їй: «Ти не маєш ніякого права засмучуватися. В твоїх переживаннях немає ні краплі сенсу. Ти надто вже чутлива, по-моєму, це ненормально. Ти такий тягар для мене ».
Як вона може обійтися без різкого вираження несхвалення: «Мені не подобається, як ти зі мною розмовляєш. Будь ласка, перестань », або:« Ти зараз поводишся непорядно, і мені це не подобається. Я хочу взяти тайм-аут », або:« Мені не хотілося, щоб наша розмова проходив таким чином. Давай почнемо спочатку », або:« Я не заслуговую, щоб ти зі мною звертався ось так. Я хочу взяти тайм-аут », або:« Не міг би ти не перебивати мене? », Або:« Будь ласка, вислухай, що я говорю ». (Чоловік краще реагує на короткі і прямі заяви. Лекції та питання тут ні до чого.)
6. КОЛИ ВІН ПОСПІШАЄ, А ЇЙ ЦЕ НЕ ПОДОБАЄТЬСЯ
Її риторичне питання: «Чому ми вічно кудись поспішаємо?» Або: «Чому в тебе все бігом та бігом?»
Що чується йому: «Немає жодних причин для того, щоб так мчати! Мені ніколи не буває добре з тобою. Тебе вже ніщо не змінить. Ти й гадки не маєш, як і чтб слід робити. А до того ж абсолютно очевидно, що я тобі до лампочки ».
Що він пояснює: «Це, по-моєму, не так вже й погано», або: «Так буває завжди», або: «Зараз ми нічого не можемо з цим вдіяти», або: «Не треба так хвилюватися, все буде в порядку ».
Що чується їй: «Ти не маєш права скаржитися. За ідеєю, повинна бути вдячна за все, що маєш, а не нити і не киснути. У тебе немає ніяких підстав нарікати. Своїм ниттям ти тільки засмучує інших ».
Її риторичне питання: «Чому ти сказав це?» Або: «Чому тобі неодмінно потрібно говорити зі мною в такому тоні?» Або: «Тобі зовсім байдуже те, що я говорю?» Або: «Як ти можеш це говорити?».
Що чується йому: «У тебе немає жодної підстави обходитися зі мною так, як ти це робиш. Ясно, що ти не любиш мене. Тобі взагалі наплювати на мене. Я віддаю тобі так багато, а ти натомість не даєш мені нічого ».
Що він пояснює: «Це просто безглуздя», або: «Але я говорив зовсім інше», або: «Я вже чув все це раніше».
Що чується їй: «У тебе немає ніякого права переживати. У тебе просто мізки набакир. Я знаю, що правильно, а що — ні, оскільки вище тебе, а ти цього не знаєш. Це ти, а не я, вічно починаєш сварки ».
Як вона може обійтися без різкого вираження несхвалення: «Нам доводиться поспішати — ладно, що вдіяти, але мені це не подобається. У мене таке відчуття, ніби ми поспішаємо все життя »або:« Я люблю, коли можна не поспішати, і просто ненавиджу нестися кудись стрімголов. Може, наступного разу ти розрахуєш час так, щоб у нас було в запасі хвилин п’ятнадцять? ».
Як він може проявити більше поваги до її переживань: «Мені це теж не подобається. Якби ми могли їхати повільніше! А то просто безумство якесь ». У цьому прикладі він солідаризується з її почуттями. Навіть якщо якась його частина обожнює швидку їзду, найкраща підтримка партнерки — дати їй зрозуміти, що частково він щиро поділяє її розчарування.
7. КОЛИ ПІД ЧАС РОЗМОВИ ВОНА ВІДЧУВАЄ, ЩО ЇЇ нехтуйте
Як вона може обійтися без різкого вираження несхвалення: «Мені не подобається те, що ти говориш. Здається, що ти судиш мене, а я не заслуговую цього. Будь ласка, зрозумій мене », або:« У мене був важкий день. Я знаю, що це не тільки твоя вина. І мені необхідно, щоб ти зрозумів, що я зараз відчуваю. Добре? »Або ж просто пропустити повз вуха його репліки, попросити про те, що їй потрібно:« У мене таке паршиве настрій; не міг би ти трохи послухати мене? Це дуже допоможе справі ». (Для того щоб чоловік зміг слухати, йому необхідно отримати чимало знаків заохочення.)
Як він може проявити більше поваги до її переживань: «Мені дуже шкода, що так вийшло. Як ти сприйняла те, що я говорю? »Давши їй можливість точніше згадати, що саме вона почула, сказати ще раз:« Мені шкода. Я розумію, чому це тобі не до душі ». І цим обмежитися. Бо настав час слухати. Не піддавайтеся спокусі пояснити їй, що вона просто неправильно зрозуміла ваші слова. Раз вже рана, вільно чи мимоволі, нанесена, вам залишається тільки слухати, щоб залікувати її. Пояснення теж корисні, але лише після того, як рана «оброблена» повагою, турботою і розумінням.
ПРО ПІДТРИМКУ В ВАЖКІ МОМЕНТИ ЖИТТЯ
У будь-який пари трапляються важкі часи. Вони можуть бути обумовлені різними причинами: наприклад, втратою роботи, будь-чиєї смертю, хворобою або навіть просто тим, що один з партнерів (а може бути, обидва) перевтомився і не встиг добре відпочити. У такі моменти найважливіше намагатися вкладати в спілкування один з одним любов, шанобливе ставлення і схвалення. Крім того, ми повинні розуміти і приймати той факт, що ні наш партнер, ні ми самі далеко не завжди виявляємо собою взірець довершеності. Навчившись успішно спілкуватися в випадках виникнення невеликих проблем, нам буде легше це робити, коли раптово з’являється дійсно серйозна ситуація.
У кожному з наведених вище прикладів в ролі пригніченою боку виступає жінка, а причина її розлади криється в тому, що чоловік зробив що-небудь не так або ж не зробив того, що повинен був. Але, зрозуміло, трапляється і навпаки, так що мої пропозиції адресовані в рівній мірі представникам обох статей. Якщо у вас є партнер / партнерка, дуже корисним може виявитися таке ось вправа: запитайте, як він / вона зреагував (а) б на запропоновані мною варіанти поведінки.
Виберете час, коли у вас все добре, і з’ясуйте, які слова найефективніше впливають на вашого партнера, а також не забудьте повідомити йому про найбільш ефективних для вас. Обмін такими «заздалегідь умовленими» сигналами може миттєво зняти напруженість, коли в повітрі запахло конфліктом.
І ось ще що. Пам’ятайте: як ретельно ви б не підбирали слова, що вкладається в них почуття означає незмірно більше. Ви можете точно відтворювати запропоновані мною фрази, але, якщо партнер не відчує в них заряду вашої любові, визнання і схвалення, напруженість буде наростати. Іноді, як я вже говорив, найкращим рішенням виявляється таке: при перших ознаках наближення конфлікту «розімкнути ланцюг» і помовчати. Влаштуйте собі тайм-аут, тимчасово зосередьтеся кожен на самому собі, і тоді пізніше ви зможете відновити розмову з великим розумінням і повагою один до одного.
Для декого може виявитися досить важким внести в свої взаємини пропоновані мною зміни. Багато хто вважає, що любити — означає «називати всі речі своїми іменами». Однак такий надто прямолінійний підхід не бере до уваги почуттів того, кому адресовані вимовлені слова. Цілком можливо висловлювати свої почуття чесно і прямо, але при цьому надаючи їм таку форму, яка не образить співрозмовника і не здасться йому викликом. Спробуйте скористатися на практиці будь-якими з наведених мною пропозицій, і самі побачите, як вам все легше спілкуватися на рівні взаємної турботи і взаємного ж довіри. А з часом ця навичка стане автоматичним.
Якщо ваш партнер також робить спроби застосувати на практиці деякі із зазначених пропозицій, майте на увазі, що головне з закладених в них послань — це «підтримка». Звичайно, неможливо за два тижні змінити те, що складалося протягом довгих років спільного життя. Не забувайте оцінити по достоїнству кожен крок партнера вам назустріч, інакше в кінці кінців у нього просто опустяться руки.
КРАЩЕ ЗАСІБ ПРОТИ сварки — СПІЛКУВАННЯ, наповненим любов’ю
Можна уникати суперечок і сварок, що супроводжуються високим напруженням емоційної напруги, якщо ми розуміємо потреби партнера і не забуваємо задовольняти їх. Історія, яку я збираюся розповісти, показує, як реально погасити конфлікт на самому початку, якщо жінка відкрито висловлює свої почуття, а чоловік ставиться до них з належною повагою.
Пам’ятаю, одного разу ми з дружиною вирішили влаштувати собі канікули і поїхати відпочити. Коли ми були вже в дорозі і могли нарешті розслабитися після важкого тижня, я очікував, що Бонні буде в захваті від перспективи настільки приємної поїздки. Однак вона раптом випустила важке зітхання і вимовила:
— У мене таке відчуття, немов все моє життя — це довга повільна катування.
Я з ходу нічого не відповів, витримав паузу і лише потім сказав:
— Я знаю, що ти маєш на увазі. У мене теж таке відчуття, ніби хтось вичавлює з мене по краплині все життєві сили. — І при цьому зробив жест, ніби викручую мокру ганчірку.
Бонні кивнула в знак згоди, потім, на мій подив, посміхнулася і заговорила про те, як вона рада, що нам все-таки вдалося влаштувати собі цю поїздку. Шість років тому такого б не сталося. Ми б засперечалися, і я абсолютно даремно звалив би на неї всю провину.
Я розлютився б через зауваження дружини про те, що її життя — це довга повільна катування. Я прийняв би це на власний рахунок і вирішив, що вона скаржиться на мене. Потім почав би захищатися і пояснювати, що наше життя — зовсім не тортури і що Бонні повинна бути вдячна долі за це чудову подорож. Вона, в свою чергу, заперечила б, і все закінчилося б нестерпно довгими і болісними канікулами. Все сталося б саме так, тому що тоді я не розумів почуттів дружини і не вмів по-справжньому шанобливо ставитися до їх проявів.
А тут я усвідомив, що її слова відображають якесь минуле переживання. Вони не були звинуваченням на мою адресу. Зрозумівши це, я не став вихоплювати меч. Моє зауваження щодо того, що і я відчуваю себе подібно вичавлений лимон, дало Бонні зрозуміти, що я визнаю повну правомірність і обгрунтованість
її почуттів. І в тому, як вона повела себе далі, я теж відчув любов, визнання і схвалення. Я зумів проявити повагу до її почуттів; вона отримала вираження любові, якої заслуговувала. І ми не посварилися.
ЧИТАТИ ДАЛІ КЛІК