Ч з марсу 10-13

Глава 10. Система нарахування очок як спосіб оцінки в стосунках з протилежною статтю

Реставрація ванн Івано-Франківськ

Реставрація ванн Тернопіль

реставрація ванн Рівне

Чоловік схильний вважати, що, купуючи дружині машину, вирушаючи разом з нею на курорт або проявляючи інші вагомі знаки уваги, він тим самим записує в свій актив багато очок. У той же час він вважає, що не заробить багато очок, роблячи незначні, з його точки зору, вчинки: коли, наприклад, відкриє перед жінкою дверцята машини, подарує квіти чи просто з ніжністю обійме. Виходячи з такого принципу оцінки заслуг, чоловік робить висновок, що допоможе жінці відчути найбільшу радість, зосереджуючи всю свою увагу і зусилля на чомусь грунтовному. Однак подібний підхід не виправдовує очікувань, оскільки у жінок своя система нарахування очок.

У своїх оцінках жінка користується іншим принципом відліку. Для неї важливі всі прояви любові, і за кожне з них зараховується одне очко.
 
Вона керується принципом: одна справа незалежно від значущості — одне очко. Всі ці прояви любові мають для неї однакову цінність. Чоловік же думає, що за незначний вчинок йому зараховується один бал, в той час як вагомі прояви любові принесуть йому, скажімо, тридцять. Оскільки він не усвідомлює різниці в принципах підрахунку, яких дотримуються чоловіки і жінки, він спрямовує свої зусилля, щоб мати можливість висловити любов в більш грунтовної формі.
Чоловік не розуміє, що здаються йому незначними знаки уваги для жінки важливі в такій же мірі, як і більш вагомі прояви любові. Іншими словами, якщо користуватися прийнятої в спорті системою оцінки результатів, то жінка присуджує однакову кількість очок і за подаровану троянду, і за вчасно внесену орендну плату. Не враховуючи відмінностей в принципах оцінки, як чоловік, так і жінка приречені відчувати в своїх відносинах незадоволеність і розчарування. На підтвердження сказаного наведемо такий приклад.
— Я так багато роблю для Чака, — скаржилася на консультації Пам, — а він не звертає на мене уваги. Для нього існує одна тільки робота.
— Але саме моя робота дозволяє нам мати прекрасний будинок, — наводив свої аргументи Чак. — Завдяки їй ми маємо можливість їздити відпочивати. Дружині б тільки радіти цьому.
— Мені байдуже до будинок і поїздки, — відповідала Пам, — якщо між нами немає любові. Мені потрібно від тебе більшого.
— Тебе послухати, так виходить, ніби сама ти робиш аж надто багато.
— Так, — підтвердила жінка, — саме так. Я завжди все роблю для тебе: займаюся пранням, готую, прибираю — все це мої турботи. А у тебе тільки одну справу: ти ходиш на службу, і це дозволяє нам оплачувати рахунки. А мені надаєш займатися всім іншим.
Чак — успішний лікар. Як і у більшості хороших фахівців, робота забирає у нього багато часу, але, між тим, і дохід приносить солідний. Тому йому залишаються незрозумілими причини, що викликають невдоволення Пам. Він добре заробляє, що дозволяє йому чудово забезпечувати дружину і сім’ю, однак, повертаючись додому, він постійно бачить незадоволеність своєї дружини.
У поданні Чака, чим більше грошей він заробляв, тим менше можна було йому робити вдома, не викликаючи при цьому невдоволення дружини. Він вважав, що він отримує, в кінці місяця чек на велику суму приносить йому не менше тридцяти очок. Коли ж у нього з’явилася власна клініка і дохід збільшився вдвічі, йому здавалося, що на рахунку його було вже шістдесят очок. Чоловік і не здогадувався, що, незалежно від розміру чека, Пам відповідно до свого принципом оцінки зараховувала йому всього лише одне очко.
Чак не підозрював, що, на думку Пам, чим більше він заробляв, тим більше вона втрачала. Нова клініка вимагала у Чака більше часу і сил. Бачачи це, Пам взяла на себе вирішення питань, що стосуються їх взаємовідносин. Віддаючи більше, вона записувала в свій актив шістдесят балів, проти одного бала у чоловіка. Такий нерівномірний співвідношення викликало у неї незадоволення і незадоволеність.
Жінці здавалося, що вона віддає взаєминам дуже багато, а отримує дуже мало. У поданні Чака його перевага становила шістдесят очок, і він вважав себе вправі очікувати більшого від дружини. На його думку, рахунок між ними був рівним. Їхні взаємини влаштовували його, за винятком одного: дружина залишалася незадоволеною. І він засуджував її за це, вважаючи, що вона хоче від нього занадто багато чого. У його розумінні зрослий дохід був еквівалентний витрачається нею зусиллям. Подібна позиція дратувала Пам ще сильніше.
Прослухавши записи мого курсу лекцій з проблем взаємин, подружжя змогло відмовитися від взаємних докорів і претензій і з успіхом впоралися зі своїми труднощами. Їхні стосунки кардинальним чином змінилися на краще. Загроза розлучення минула.
Чак зрозумів, що, надаючи дружині невеликі знаки уваги, він може істотно поліпшити її ставлення до себе. Його вразило, наскільки швидко стали поліпшуватися їх відносини, після того як він більше часу і сил почав віддавати дружині. Чак усвідомив, що для жінки одно важливі всі прояви турботи і уваги, незалежно від їх значущості. Тепер йому стало ясно, чому його напружена і дохідна робота оцінювалася у дружини одним очком.
Дійсно, Пам мала серйозні підстави для незадоволеності. Вона щиро потребувала тому, що його увага, турбота і діяльність були звернені безпосередньо до неї. Чоловік зробив для себе такий висновок: обмеживши прагнення заробити більше і спрямувавши зусилля в потрібному напрямку, він зможе зробити дружину значно щасливішим. (Саме цим бажанням було обумовлено його підвищену увагу до роботи.) Але, усвідомивши принцип оцінки Пам, Чак відчув у собі впевненість в успіху, оскільки знав тепер, як реально можна досягти цієї важливої ​​мети.

НЕВЕЛИКІ ЗНАКИ УВАГИ МОЖУТЬ ЗНАЧНО ПОЛІПШИТИ ВІДНОСИНИ
Існує багато способів, що дозволяють чоловіку домогтися високої оцінки у жінки, не вкладаючи при цьому особливих зусиль. Головним тут є переорієнтація інтересів і зусиль. Більшість чоловіків хоча і мають уявлення про ці знаки уваги, але не звертаються до них, оскільки не розуміють значення, яке надають їм жінки. Чоловік щиро вірить, що подібні «дрібниці» малозначні і не можуть зрівнятися з тими вагомими проявами любові, на які спрямовані його старання.
Дехто з чоловіків вдається до цих невеликим знакам уваги, але не йде далі однієї або двох спроб, немов якась таємнича сила змушує концентрувати енергію на більш значних способи вираження любові. І тоді жінки позбавляються тих «дрібниць», вельми значущих для них, оскільки приносять відчуття задоволеності. І щоб дати партнерці можливість випробувати це почуття, він повинен чітко собі уявляти, що необхідно жінці для відчуття любові і підтримки з боку чоловіка.
Принцип оцінки, яким керується жінка, заснований на її справжніх потребах. Щоб відчувати себе коханими, жінкам потрібно отримувати багато знаків уваги. Їх не можуть задовольнити одну або два прояви любові, незалежно від їх значущості.
Чоловікам надзвичайно складно це зрозуміти. Для наочності уявімо, що в жінці любов займає якийсь судину (подібно до того як в автомобілі бензин знаходиться в спеціальному баку). Ця посудина любові повинен постійно поповнюватися. І відбувається це за рахунок безлічі знаків уваги, які надає жінці чоловік, набираючи таким чином додаткові очки. Вона відчуває, що її люблять, коли посудина сповнений любові. І тоді здатна проявляти любов у, довіру, бути поблажливою, може оцінити зусилля чоловіка, підбадьорити його і підтримати. Щоб заповнити цю посудину любові до країв, потрібно дуже багато «дрібниць».
Нижче перераховано сто і один спосіб, які допоможуть чоловікові підтримувати наповненим посудину любові своєї дружини.

101 СПОСІБ, дозволяє чоловікам НАБРАТИ ОЧКИ
1. Перше, що ви повинні зробити, повернувшись додому, — це обійняти дружину.
2. Розпитайте її про минулий день. Ваші питання повинні показати, що ви в курсі її планів. (Наприклад: «Ти була у лікаря? І що він сказав?»)
3. Вчіться слухати і ставити запитання.
4. Пригнічуйте спокуса вирішувати її проблеми, натомість висловіть їй свої співчуття.
5. Протягом двадцяти хвилин всю свою увагу сконцентруйте на дружині. При цьому не читайте газету і не робіть нічого, що могло б вас відволікти.
6. Даруйте дружині квіти, як з нагоди торжества, так і без певного приводу. Нехай це буде для неї приємним сюрпризом.
7. Не чекайте п’ятниці, щоб запитати у дружини, як вона хотіла б провести вихідні, плануйте все заздалегідь.
8. Якщо дружині потрібно приготувати обід, а вона втомилася або дуже зайнята, запропонуйте допомогти їй.
9. Робіть дружині компліменти.
10. Поважайте її почуття, коли вона сердиться або засмучена.
11. Запропонуйте свою допомогу, коли дружина відчуває себе втомленою.
12. Під час подорожей плануйте додатковий час, щоб дружині не доводилося поспішати.
13. Якщо ви затримуєтеся, зателефонуйте додому і попередьте її.
14. Якщо дружина попросить допомогти, погодьтеся або відмовте, якщо немає можливості, але при цьому не дорікайте їй за те, що звернулася до вас.
15. Якщо почуття дружини зачеплені, висловіть їй свої співчуття: «Мені дуже шкода, що ти так переживаєш». І більше нічого не говорите. Надайте їй можливість оцінити вашу увагу. Не пропонуйте поради, не прагніть довести, що її переживання — не ваша вина.
16. Якщо вам потрібно побути на самоті, скажіть дружині, що вам потрібен час, щоб подумати про деякі питання.
17. Коли ви повернетеся до звичного стану, поясніть причину вашого занепокоєння. Говоріть переконливо і врівноважено, щоб вона не уявляла собі найгірше.
18. У зимовий час пропонуйте розвести вогонь.
19. Коли дружина з вами розмовляє, відкладайте журнал або вимкніть телевізор, щоб слухати дружину не відволікаючись.
20. Якщо посуд зазвичай миє дружина, час від часу пропонуйте їй свої послуги, особливо якщо вона втомилася.
21. Помічайте, коли дружина засмучена або стомлена. Поцікавтеся, що їй потрібно зробити. Потім виконайте декілька чекали на дружину домашніх справ.
22. Йдучи з дому, поцікавтеся, чи не потрібно зайти в магазин. Не забудьте про те, що вас просили зробити.
23. Попереджайте дружину, якщо збираєтеся куди-небудь піти або хочете подрімати.
24. Обіймайте дружину чотири рази на день.
25. Телефонуйте дружині з роботи, щоб дізнатися, як у неї йдуть справи, або щоб поділитися новиною, а іноді і просто для того, щоб сказати: «Я люблю тебе».
26. Говоріть дружині: «Я люблю тебе» не рідше двох разів на день.
27. Стеліть ліжко і прибирайте в спальні.
28. Якщо дружина пере ваші шкарпетки, вивертайте їх заздалегідь до лиця, щоб їй не доводилося цим займатися.
29. Стежте за сміттєвим баком і виносьте сміття у разі потреби.
30. Якщо ви повинні кудись поїхати, зателефонуйте після приїзду на місце і залиште номер телефону, де вас можна знайти. Одночасно ви зможете повідомити дружину, що дісталися благополучно.
31. Мийте машину дружини.
32. Перш ніж разом поїхати куди-небудь, вимийте свою машину і наведіть порядок в салоні.
33. Перед тим як зайнятися коханням, прийміть душ і освіжіться одеколоном, якщо їй це подобається.
34. Якщо хтось вивів дружину з душевної рівноваги, прийміть її сторону.
35. Запропонуйте зробити їй масаж спини, шиї, ніг або загальний масаж.
36. Не забувайте про пестощі, не пов’язані з сексом.
37. Будьте терплячі, коли дружина ділиться з вами своїми переживаннями. Чи не поглядайте на годинник.
38. Якщо ви разом дивитеся телевізор, не перемикайте постійно канали.
39. Проявляйте увагу до дружини на людях.
40. Тримаючи дружину за руку, стежте, щоб ваша рука не ослабла.
41. Дізнайтеся, які напої їй подобаються, щоб при нагоді запропонувати те, що їй до смаку.
42. Порадьте конкретний ресторан, куди збираєтеся разом піти, чи не перекладайте на неї тягар вибору.
43. Замовте абонементи в театр, філармонію, оперу, на балет або в інші місця, де вона любить бувати.
44. Знаходьте привід, за яким ви могли б нарядно одягнутися.
45. Поставтеся з розумінням, якщо дружина затримується або вирішує змінити туалет.
46. ​​Перебуваючи з дружиною в суспільстві, приділяйте їй більше уваги, ніж іншим.
47. Віддавайте перевагу дружині перед дітьми. Нехай діти бачать, що ваша увага в першу чергу віддається їх матері.
48. Робіть дружині маленькі подарунки: цукерки або духи.
49. Купуйте для неї одяг. (Майте при собі фото дружини і її розміри, в магазині вам допоможуть підібрати необхідні речі.)
50. Фотографуйте дружину в урочисті дні.
51. Влаштовуйте короткі романтичні прогулянки.
52. Нехай дружина знає, що ви носите в портмоне її фото. Час від часу міняйте фотографію.
53. Якщо ви зупинилися з дружиною в готелі, замовте в номер що-небудь особливе: пляшку шампанського або квіти.
54. У урочистих випадках, таких, як ювілей або дні народження, напишіть дружині листа або листівку.
55. Якщо вас чекає тривала поїздка, запропонуйте керувати машиною.
56. Ведіть машину обережно, не перевищуйте швидкості. Враховуйте побажання дружини.
57. Звертайте увагу на те, як дружина виглядає, і не забувайте висловитися з цього приводу. Зауважте: «Ти сьогодні чудово виглядаєш» або «У тебе втомлений вигляд», а потім поцікавтеся: «Як у тебе пройшов день?».
58. Якщо ви зібралися куди-небудь поїхати на машині, добре вивчіть маршрут, щоб дружині не довелося ви бачили в дорозі.
59. Відвідуйте танцювальні вечори або беріть разом з дружиною уроки танців.
60. Напишіть дружині любовне послання або присвятіть їй вірш, щоб приємно її здивувати.
61. Надавайте їй ті ж знаки уваги і прагніть поводитися з нею так само, як і на початку вашого знайомства.
62. Запропонуйте щось полагодити в будинку. Запитайте: «Чи не потрібне що-небудь відремонтувати? У мене є вільний час». Не беріться за те, що ви не зможете зробити.
63. Запропонуйте поточити кухонні ножі.
64. Придбайте особливий, щоб склеїти розбиті предмети.
65. Запропонуйте замінити перегорілі лампочки.
66. Прочитайте вголос витяги з газети, які могли б зацікавити дружину, або зробіть вирізки.
67. Якщо вам зателефонували і попросили передати дружині яку-небудь інформацію, акуратно все запишіть.
68. Допоможіть знайти застосування старим речам.
69. Утримуйте в чистоті підлогу у ванній кімнаті і витирайте його після того, як приймете душ.
70. Відкривайте перед дружиною двері.
71. Запропонуйте допомогу, щоб перенести покупки.
72. Допоможіть їй нести важкі коробки.
73. Під час подорожі візьміть на себе турботу про багаж.
74. Якщо дружина миє посуд, запропонуєте почистити каструлі або виконати іншу трудомістку роботу.
75. Запишіть, що потрібно полагодити (відремонтувати) в будинку, і повісьте список на кухні. Звертайтеся до цього списку, коли у вас є час. Чи не занадто затягуйте з виконанням наміченого.
76. Коли дружина готує, оцініть її кулінарне мистецтво.
77. Коли дружина з вами розмовляє, дивіться на неї.
78. Розмовляючи з дружиною, торкайтеся її рукою.
79. Розпитуйте дружину про минулий день, виявляйте цікавість до її знайомих, книг, які вона читає.
80. Слухаючи дружину, підтверджуйте свою зацікавленість, вимовляючи: «ага», «угу», «о-о», «гм».
81. Цікавтеся, як дружина себе почуває, який у неї настрій.
82. Якщо вона певний час почувала себе недобре, запитайте, як вона себе почуває або як у неї йдуть справи.
83. Якщо вона втомилася, приготуйте для неї чай.
84. Постарайтеся лягати спати в один час з нею.
85. Йдучи, цілуйте дружину.
86. Смійтеся, коли вона жартує.
87. Дякуйте її, коли вона щось робить для вас.
88. Якщо дружина зробила зачіску, подаруєте їй комплімент.
89. Знаходьте час, щоб побути з нею удвох.
90. Не відповідайте на телефонні дзвінки в інтимні хвилини або тоді, коли вона ділиться з вами своїми переживаннями.
91. Здійснюйте спільні прогулянки на велосипеді, нехай навіть нетривалі.
92. Організуйте пікнік і все для цього підготуйте. (Не забудьте захопити скатертину.)
93. Якщо вона займається з білизною, запропонуєте допомогти або віднести речі в чистку.
94. Ходіть удвох з дружиною, без дітей, на прогулянки.
95. Обговорюйте те або інше питання, прагніть своєю манерою показати, що ви хочете врахувати її інтереси і одночасно бажаєте отримати те, що вам необхідно. Проявляйте поступливість, але не робіть з себе жертву.
96. Покажіть дружині, що нудьгували, перебуваючи у від’їзді.
97. Купуйте дружині улюблені тістечка або пироги.
98. Якщо продукти зазвичай купує дружина, запропонуєте зробити це замість неї.
99. Коли ви відзначаєте якусь подію, не переїдайте, щоб не відчувати себе млявим.
100. Дайте дружині познайомитися з цим списком, і хай вона за бажанням його доповнить.
101. Опускайте сидіння у ванній кімнаті.

ЗНАКИ УВАГИ має магічну силу
Коли чоловік робить жінці знаки уваги, відбувається диво. Посудина її любові наповнюється, і рахунок їх заслуг по відношенню один до одного стає рівним. А якщо він зрівнюється (повністю або майже), жінка усвідомлює, що улюблена, і відповідає в свою чергу любов’ю і ніжністю. Коли вона знає, що її люблять, то і сама може любити і у неї не виникає почуття образи.
Надаючи партнерці знаки уваги, чоловік одночасно допомагає і собі, оскільки усуваються причини взаємних образ і невдоволення. Він бачить, що жінка отримує необхідне їй, а значить, його зусилля виявляються ефективними, що надає йому впевненості в своїх силах.

ЩО НЕОБХІДНО МУЖЧИНЕ
Якщо від чоловіка потрібно, щоб він зберігав у своїх зусиллях сталість, то жінці потрібно з увагою і вдячністю ставитися до проявів уваги з його боку. Її усмішка і слова подяки дають йому зрозуміти, що він може записати до свого активу очко. Діяльність чоловіка стимулюють схвалення і підтримка. Йому необхідно відчувати, що його зусилля виявилися успішними. Але якщо чоловік бачить, що все зроблене ним приймається як належне, він відмовляється від своїх старань. Жінка обов’язково повинна показувати чоловікові, що цінує все, що він для неї робить.
Це, однак, не означає, що їй потрібно приходити в захват після того, як він виніс сміття. Але і без уваги не варто залишати цей факт. просто їй
слід подякувати партнера. І поступово потік взаємної любові і ніжності набиратиме силу.

З ЧИМ ВАРТО ПОГОДИТИСЯ ЖЕНЩИНЕ
Жінка повинна прийняти прагнення чоловіки зосередити всю увагу на одному основному прояві любові на шкоду невеликим знакам уваги. Якщо вона буде знайома з цією тенденцією, почуття образи у неї не виникне. Замість того щоб ображатися і сердитися, їй слід разом з чоловіком зайнятися пошуком вирішення проблеми. Вона повинна не втомлюватися повторювати, що дуже цінує його знаки уваги і одночасно віддає належне його напруженій роботі.
Жінці варто пам’ятати, що забудькуватість чоловіка по відношенню до «дрібниць» зовсім не свідчить про його нелюбові до неї — просто його знову захопили якісь масштабні задуми. Тут не потрібні докори і образи, їй краще попросити у нього підтримки і цим стимулювати в ньому бажання допомогти. Зустрічаючи схвалення і підтримку, чоловік поступово почне вважати однаково важливими як «дрібниці», так і вагомі прояви уваги і любові. Він буде в меншій мірі прагнути добиватися ще більших успіхів на службі і зможе послабити пов’язане з цим напруга, приділяючи більше часу дружині і родині.

ПЕРЕОРІЄНТАЦІЯ ЗУСИЛЬ І УВАГИ
Пам’ятаю, як я опановував умінням направляти свої зусилля на «дрібниці». Коли ми з Бюнні одружилися, я був просто одержимий роботою. Я не тільки займався написанням книг і проведенням семінарів, п’ятдесят годин в тиждень у мене займала консультативна практика. У перший же рік після весілля дружина знову і знову намагалася дати мені зрозуміти, що хоче більше часу проводити разом. Вона постійно говорила, що відчуває себе самотньо і їй стає прикро.
Іноді Бонні ділилася своїми переживаннями в своєму листі до мене. Ми називали їх любовними посланнями. У них знаходили відображення гнів, смуток, страх і жаль, а закінчувалися послання запевненнями в любові. У розділі одинадцятої ми докладніше зупинимося на цілях і принципах написання подібних листів. А це лист дружина написала мені, нарікаючи на моє зайве старанність у роботі.

Дорогий Джон.
Я хочу поділитися з тобою в цьому листі своїми почуттями. І в думках не маю вказувати тобі, що робити. Просто мені хочеться, щоб ти мене правильно зрозумів.
Я дуже незадоволена, що ти так багато часу приділяєш роботі. Мене не влаштовує, що ти приходиш додому зовсім без сил і тобі вже не до мене. Я хочу, щоб ми більше бували разом, Побоююся стати для тебе ще одним тягарем. І мені не хочеться докучати тобі своїми проблемами. Боюся, що мої переживання для тебе не здаються важливими.
Вибач, якщо тобі було важко читати цей лист. Я знаю, що ти намагаєшся з усіх сил. І ціную старанність в роботі.
Я люблю тебе.
Бонні.

Дізнавшись з листа, що почуття Бонні незустрічають належного розуміння з мого боку, я усвідомив, що більше зусиль спрямовував не їй, г своїм клієнтам. Віддаючи їм всі сили, я повертався додому гранично втомленим, і дружина втратила моєї уваги.

ЧОЛОВІК ПРАЦЮЄ ДУЖЕ БАГАТО
Бонні була обділена моєю увагою не тому, що я не любив її і ставився байдуже, просто у мене не було сил для неї. Я наївно вважав, що поступаю найкращим чином, з усіх сил намагаючись якомога краще забезпечити сім’ю (заробляючи більше грошей). Але коли зрозумів, що переживала дружина, розробив план, щоб вирішити проблему.
Тепер щодня замість восьми клієнтів я брав сім. Уявив собі, що дружина — мій восьмий клієнт. Я повертався тепер додому на годину раніше і віддавав дружині свою увагу неподільно, як надходив щодо клієнтів. Ефективність такого підходу не забарилася позначитися. Виграла не тільки Бон-ні, а й я сам.
Поступово я все більше переймався почуттям, що мене люблять і цінують за мої зусилля підтримати дружину і сім’ю. І я не настільки гостро відчував бажання домогтися більшого на службі. Я трохи забарився темп і, на свій подив, виявив, що від цього не тільки виграли наші відносини, але і на роботі справи пішли ще краще, і, хоча я вже не працював так напружено, як раніше, мені вдалося багато чого досягти.
Я прийшов до висновку, що благополуччя в сімейних відносинах негайно успішно позначалося і на службових справах. Мені стало ясно: щоб досягти успіху в діловій сфері, недостатньо одного старанності. Потрібна ще здатність викликати до себе довіру. Коли я відчув любов до своєї сім’ї, в мені зміцнилася впевненість у своїх силах. Крім того, мене стали більше цінувати інші люди, зросла і їх довіру до мене.

ЯКУ ДОПОМОГУ МОЖЕ НАДАТИ ЖІНКА
У відбувалися зміни велику роль зіграла підтримка Бонні. Вона щиро ділилася зі мною своїми почуттями і одночасно наполегливо зверталася до мене з проханням допомогти, а коли я виконував її доручення, від душі дякувала. Поступово я став усвідомлювати, як чудово відчувати, що тебе люблять, і це завдяки моїм скромним знакам уваги. Я зрозумів: для того щоб мене любили, зовсім не обов’язково робити для дружини щось серйозне і велике. Це стало для мене одкровенням.

ОСОБЛИВА СПОСОБНОСТЬ ЖІНОК
Багато чоловіків прагнуть домогтися все більших і більших успіхів в надії стати гідними любові.

Жінки наділені здатністю однаково цінувати як невеликі знаки уваги, так і серйозні, вагомі вираження любові. Більшість же чоловіків прагнуть домагатися все більших і більших успіхів на службі, оскільки вважають, що це їм принесе найбільшу вдячність і любов. (В глибині душі вони пристрасно бажають любові і визнання.) Але вони навіть не припускають, що можуть знайти бажане і без досягнення великих успіхів.
Жінка здатна «вилікувати» чоловіка від цієї пристрасті до успіху, схвалюючи невеликі знаки уваги, які він їй надає. Але якщо вона не буде усвідомлювати, наскільки важливо для чоловіка її схвалення, тоді вона і не стане висловлювати його. Тут може проявитися її почуття образи.

Лікування від «ВІРУСУ ОБРАЗИ»
Інстинктивно жінка цінує все «дрібниці», які для неї робить чоловік. Винятком є ​​ті випадки, коли вона або не розуміє, що чоловік потребує її визнання, або їй здається, що рахунок їх заслуг один перед одним неравен. Жінці, яка вважає себе нелюбою, позбавленої уваги, важко автоматично оцінити те, що робить для неї чоловік. У ній говорить почуття образи, оскільки, на її погляд, вона віддає їхнім стосункам значно більше сил. І ця образа не дозволяє жінці підбадьорювати чоловіка за ті важливі «дрібниці», які він надає їй.
Вразливість шкодить відносинам, як грип або застуда — здоров’ю. Коли жінка заражена «вірусом уразливості», то схильна заперечувати зусилля чоловіки, оскільки, згідно з її системою оцінки, сама вона робить значно більше.
Коли рахунок стає сорок до десяти на користь жінки, в ній все сильніше наростають образа і обурення. А з виниклим відчуттям, що вона віддає більше, ніж отримує, в її свідомості відбувається незрозуміле. Жінка віднімає зі своїх сорока десять очок партнера, і в результаті рахунок стає тридцять до нуля. З точки зору математики подібну операцію можна зрозуміти, однак в сфері взаємовідносин такий підхід неприйнятний.
І хоча в результаті віднімання у чоловіка залишається нуль, це далеко не так — адже у нього було десять очок. Коли він повертається додому, холодність партнерки говорить йому, що його заслуги вона прирівнює до нуля. Вона не визнає зусиль партнера і веде себе так, ніби він і справді нічого не дав їхнім стосункам, в той час як його внесок, повторюю, склав десять очок.
Причина подібного применшення заслуг чоловіки в тому, що жінка не відчуває себе коханою. Нерівність в рахунку змушує її прийти до думки, що вона мало значить для нього. Так як жінка не відчуває любові, їй складно оцінити набрані партнером десять очок. Звичайно, це дуже несправедливо, але справа йде саме так.
У даній ситуації відбувається наступне: чоловік бачить, що його зусилля не отримують схвалення, і у нього зникає стимул робити більше. І він, в свою чергу, заражається «вірусом уразливості». Вона ж не перестає ображатися, і ситуація погіршується. «Вірус» жінки стає все більш руйнівними.

ЩО МОЖЕ ЗРОБИТИ ЖІНКА
Щоб знайти рішення проблеми, необхідно співчуття і розуміння з обох сторін. Йому потрібне схвалення, а їй — підтримка. В іншому випадку їх «хвороба» загрожує серйозними ускладненнями.
Для жінки вихід з положення в тому, щоб взяти на себе відповідальність за те, що вона сама посилила проблему, вкладаючи більше сил і сприяючи виникненню нерівності в рахунку. Їй має бути поданий, що у неї застуда або грип, тому вона тимчасово відпочиває і не може багато віддавати відносинам з партнером. Вона повинна трохи себе побалувати і надати чоловікові подбати про неї.
Коли жінка відчуває почуття образи, вона зазвичай не дає чоловікові шанс підтримати її. Якщо ж він і намагається це зробити, то вона зводить нанівець його спроби, перекриваючи шлях його допомоги. Усвідомивши, що вкладала в стосунки надто багато, жінка перестане звинувачувати партнера у виникненні проблеми і почне вести відлік заново. Вона дасть йому ще один шанс, маючи в своєму розпорядженні новим поглядом на цей стан справ, чим значно покращить ситуацію.

ЩО МОЖЕ ЗРОБИТИ ЧОЛОВІК
Якщо чоловік відчуває, що його зусилля не цінуються, він перестає надавати підтримку. Виходом із ситуації стане для нього розуміння того, що жінці важко оцінити його підтримку і зарахувати на його рахунок окуляри, коли вона знаходиться у владі «вірусу уразливості».
Чоловік зможе позбавитися від власної образи, усвідомивши, що жінці потрібен певний час отримувати підтримку, після чого вона знову буде здатна віддавати. Йому слід пам’ятати про це при вираженні своєї любові, прояві знаків уваги. Якийсь час чоловік повинен миритися з тим, що його зусилля не отримують належної оцінки. Але якщо він визнає, що образа жінки обумовлена ​​недооцінкою їм тих «дрібниць», в яких вона так потребує, то йому стане легше.
Виходячи з цих міркувань, він може віддавати, не чекаючи отримати багато натомість до тих пір, поки партнерка «невиліковний» від своєї «хвороби». Коли чоловік зрозуміє, що може впоратися з цією проблемою, він зможе звільнитися від своєї власної уразливості. Якщо він буде продовжувати віддавати, а вона буде в цей час відпочивати, зосередившись на сприйнятті його підтримки з любов’ю і вдячністю, тоді рівновагу в їх відносинах швидко відновиться.

ЧОМУ ЧОЛОВІКИ МЕНШЕ СИЛ ВІДДАЮТЬ ВІДНОСИНАМ
Чоловіки рідко налаштовані більше брати і менше віддавати у взаєминах з жінками. Однак вважається, що саме так вони думають і так поступають. Можливо, в своїх відносинах вам доводилося з цим стикатися. Жінки, як правило, скаржаться, що спочатку чоловіки активно висловлювали свою любов, але з часом їх порив поступово починає згасати. Чоловіки, в свою чергу, вважають, що до них ставляться несправедливо: спочатку партнерка проявляє себе такою люблячою і вдячної, але з часом стає вимогливою, примхливою і образливою. Витоки подібних двосторонніх звинувачень легко пояснити, якщо взяти до уваги різні принципи оцінки у чоловіків і жінок.
Можна виділити п’ять причин, за якими чоловіки перестають вносити свій вклад у взаємини з партнеркою.
1. Марсіани схильні ідеалізувати справедливість.
Чоловік зосереджує всі зусилля на своїй професійній діяльності і розраховує заробити на цьому п’ятдесят очок. Потім він повертається додому, влаштовується зручніше і чекає, щоб дружина зробила внесок, рівний п’ятдесяти очками. Однак чоловік не усвідомлює, що за її системі відліку він отримав всього лише одне очко. В результаті він перестає вносити свою лепту в відносини, так як вважає, що і без того вже зробив достатньо багато.
З його точки зору, він ходить правдиво і чесно, надаючи дружині можливість надати йому підтримку, яке обчислюється тією ж кількістю очок, яке заробив він. Чоловік не усвідомлює, що його напружена праця на службі партнерка оцінила всього лише одним очком. Його модель справедливості виявиться дієвою, коли він зрозуміє і буде враховувати принцип оцінки жінки: давати одне очко за один знак любові. З цього твердження випливають висновки, які мають практичне значення як для чоловіків, так і для жінок.
Що слід враховувати чоловікам. Жінка оцінює одним очком і вагоме, і невелике за значимістю прояв любові. Для неї необхідні і в рівній мірі важливі як ті, так і інші. Щоб не порушувати в жінці образи і невдоволення, чоловікові можна порадити зробити акцент на «дрібних» знаках уваги, які, проте, здатні принести відчутний позитивний ефект. Також слід зазначити, що жінка зможе відчути радість тільки при наявності безлічі невеликих проявів любові, як і великого дару.
Що слід враховувати жінкам. Пам’ятайте, що чоловіки — жителі Марса, тому в них не закладено стимул проявляти «дрібні» знаки уваги. Вони надають невелику підтримку лише будучи впевнені, що внесли вже достатній внесок у взаємини. Не приймайте це близько до серця. Розумніше заохочувати чоловіків надавати вам підтримку, вміло звертаючись до них з таким проханням. Не потрібно чекати, поки потреба в підтримці придбає особливу гостроту або коли розрив в рахунку стане дуже великою. Підтримку не слід вимагати, більше віри в те, що чоловік щиро хоче допомогти, навіть якщо йому і необхідний стимул.
2. Мешканки Венери ідеалізують безкорисливу любов, не обмежену якими б то не було умов.
Жінка вкладає стільки сил, скільки може, і лише тоді починає помічати занадто малу віддачу з боку партнера, коли її охоплює відчуття спустошеності. Жінки не схильні нараховувати собі окуляри, як це роблять чоловіки, вони здатні надавати підтримку щиро й безкорисливо і очікують аналогічного вчинку і від чоловіків.
Але, як ми встигли переконатися, чоловік діє по-іншому. Він докладає зусиль лише до тих пір, поки, на його думку, не відбувається порушення рівноваги в рахунку: тоді він відразу припиняє віддавати. Зазвичай, вклавши багато сил, чоловік розраховує потім отримати еквівалентну підтримку.
Коли жінці приносить задоволення вносити свою лепту у взаємини, чоловік робить висновок, що вона веде лік очкам і їх багато більше на його рахунку. Йому не спадає на думку, що його внесок менше. З його точки зору, він ніколи б не став продовжувати віддавати, якби перевага була на його користь.
У чоловіка, який упевнений, що зробив досить багато, перспектива вкладати додаткові зусилля аж ніяк не викличе захоплення. Майте це на увазі. Коли жінка радісно і безкорисливо докладає свої сили, чоловік робить висновок, що рахунок їх заслуг приблизно дорівнює. Він не підозрює, що мешканки Венери наділені вражаючу здатність «гарувати» до тих пір, поки рахунок не досягне співвідношення тридцяти до нуля. Наведені нижче зауваження виявляться корисними як для чоловіків, так і для жінок.
Рекомендації для чоловіків. Пам’ятайте, що, якщо жінка з радістю вкладає свої сили, це зовсім не означає, що рахунок майже дорівнює.
Рекомендації для жінок. Не забувайте, що, коли ви щедро витрачаєте свої зусилля, чоловік сприймає це як свідчення наявності в рахунку приблизної рівності. Якщо ви хочете спонукати партнера докладати більше зусиль, «наступите на горло своїй пісні». Нехай чоловік надає вам знаки уваги. Звертайтеся до нього за підтримкою і потім висловлюйте схвалення.
3. Марсіани докладають зусиль тоді, коли їх про це просять.
Вони пишаються своєю самостійністю. Тільки при гострій необхідності звертаються за допомогою до інших. Непрохане пропозицію допомогти розцінюється на Марсі як грубість.
По-іншому підходять до цього питання венеріанкі. Вони не чекають, коли до них звернуться за підтримкою. Якщо вони люблять, то щиро роблять все, що в їх силах. І чим сильніше вони люблять, тим більше витрачають зусиль.
Якщо чоловік не пропонує підтримку, жінка робить хибний висновок, що він її не любить. Вона може постаратися перевірити його любов, навмисно не звертаючись за допомогою, а чекаючи, поки чоловік сам її запропонує. І коли той не пропонує — ображається. Їй невідомо, що він чекає, коли до нього звернуться за підтримкою.
Як ми вже відзначали, для чоловіка важливо, щоб рахунок зберігався рівним. Якщо чоловікові здається, що він віддав взаєминам більше сил, то йому можна вважати цілком природним очікувати від партнерки більшої підтримки. Він вважає себе вправі розраховувати на це. З іншого боку, якщо у взаєминах чоловік отримує менше, йому не приходить в голову просити про щось більше. У цьому випадку він постарається знайти нові способи допомогти.
Якщо жінка не звертається за допомогою, чоловік помилково вважає: він вклав більше зусиль або рахунок став приблизно рівним. Йому невідомо, що вона чекає, щоб він запропонував свою допомогу.
Третє положення також може мати практичне значення для представників обох статей.
Рекомендації для жінок. Пам’ятайте, що чоловік потребує підказкою, як і коли він може надати підтримку. Він чекає, поки його про це попросять. Зворотній зв’язок встановлюється тільки в тому випадку, якщо жінка звертається до нього за підтримкою або нагадує йому, що він повинен докладати більше зусиль. Крім того, коли у нього просять про допомогу, для нього стає ясно, що від нього вимагається. Багато ж чоловіки не знають, як їм поступити. Навіть відчуваючи, що віддають менше, вони будуть продовжувати інтенсивно вкладати сили в рішення таких важливих завдань, як робота. Оскільки в їх розумінні успіх на службі або збільшення доходу здатні допомогти в цьому питанні.
Рекомендації для чоловіків. Не забувайте про те, що жінка не просить про підтримку, коли її потребує. Вона вважає, що ви самі запропонуйте допомогу, якщо любите. Намагайтеся надавати їй допомогу в малому.
4. Венеріанкі відповідають згодою, навіть при нерівному рахунку.
Коли чоловік просить про підтримку, жінка відповідає ствердно, навіть при нерівному рахунку. Чоловік цього не усвідомлює. Якщо жінка в силах допомогти, вона зробить це, не замислюючись про ведення рахунку. Чоловікам слід проявляти обережність і не просити занадто багато. Якщо вона буде відчувати, що віддає більше, ніж отримує, з часом у неї можуть виникнути образа і невдоволення, оскільки ви не пропонуєте їй більше підтримки.
Якщо жінка відповідає ствердно на прохання і бажання чоловіка, він робить для себе неправильний висновок, ніби вона отримує в достатній мірі те, що їй необхідно. Йому здається, що рахунок між ними рівний. Однак це не так.
Мені пригадується, як я по два рази в тиждень водив дружину в кіно протягом перших двох років нашого спільного життя. Але одного разу вона прийшла в лють і заявила: «Ми завжди робимо те, що хочеш ти, і ніколи те, що хочеться мені».
Це мене щиро здивувало. Я вважав, що оскільки Бонні завжди погоджувалася на мою пропозицію, значить, її також влаштовували наші походи в кіно. Мені здавалося, що вона, як і я, любить кіно.
Іноді дружина заводила розмову про оперу або помічала, що з задоволенням пішла б послухати симфонію. Проїжджаючи повз місцевого театру, вона часом помічала: «Давай підемо на цю п’єсу, мені здається, вона непогана».
Але коли в кінці тижня я пропонував сходити в кіно, вона з радістю погоджувалася.
Подібна реакція дружини дала мені можливість припустити, що їй, як і мені, подобалося ходити в кіно. Насправді вона раділа тому, що ми будемо разом. Кіно саме по собі було не погано, але її більше цікавили події культурного життя міста.
Тому вона постійно говорила мені про них. Але Бонні не відмовлялася йти в кіно, і я не міг собі уявити, що дружина жертвувала заради мене своїми інтересами.
Дане положення має практичне значення і для чоловіків, і для жінок.
Рекомендації для мужчін.Помніте, якщо жінка ствердно реагує на ваші прохання, це не означає, що рахунок між вами рівний. В її уявленні співвідношення може дорівнювати двадцяти до нуля, і тим не менше вона з готовністю скаже: «Звичайно, я візьму твої речі з хімчистки» або «Добре, я подзвоню, куди ти просиш».
Згода жінки зробити те, що хочете ви, ще не означає, що їй хочеться того ж. Поцікавтеся її захопленнями і запропонуйте піти саме туди, куди б їй хотілося.
Рекомендації для жінок. Пам’ятайте, якщо видаєте ствердну відповідь на прохання чоловіка, він щось робить висновок, що доклав більше зусиль, або буде впевнений, що рахунок між вами майже рівний. Якщо ви віддаєте більше, ніж отримуєте, не погоджуйтеся з його пропозиціями. Постарайтеся тактовно попросити чоловіка більше підтримувати вас.
5. Марсіани нараховують штрафні бали.
Жінки не розуміють, що чоловіки застосовують «штрафні санкції», коли не відчувають, що їх люблять і підтримують. Якщо жінка відноситься до чоловіка несхвально, з недовірою і невдоволенням і не визнає його зусиль, в цьому випадку він нараховує їй штрафні очки.
Наприклад, коли чоловік відчуває почуття образи і нелюбові до себе, оскільки дружина не оцінила зроблену ним, він вважає за можливе «зняти» бали з її рахунку. Скажімо, там було десять очок — він всі їх знімає, а якщо чоловік зачеплений дуже сильно, то може в цьому випадку додати двадцять штрафних очок. В результаті партнерка виявляється в мінусі і повинна йому десять очок, хоча перед цим мала на своєму рахунку стільки ж.
Подібна арифметика ставить жінку в безвихідь. Її внесок приніс їй, наприклад, тридцять очок, і раптом в хвилини роздратування чоловік знімає ці бали. А так як, на його думку, вона повинна йому, він вважає за можливе не докладати більше зусиль. Такий підхід видається чоловікові справедливим. Можливо, це і правильно з точки зору математики, проте несправедливо стосовно людським взаєминам.
Нарахування штрафних очок шкодить відносинам. У жінки з’являється почуття, що її не цінують, а чоловік скорочує свої зусилля. Якщо він зводить її внесок до нуля, то в тому випадку, коли вона буде виражати негативні почуття (що іноді відбувається), він втрачає стимул віддавати. У нього все більше проявляється пасивність. Це положення також має практичну значимість як для чоловіків, так і для жінок.
Рекомендації для чоловіків. Пам’ятайте, що штрафні очки давати несправедливо, позитивного результату це не принесе. У ті моменти, коли в вас говорить образа або ви відчуваєте себе ображеними і нелюбимими, постарайтеся пробачити дружину, згадайте щось хороше, що вона зробила, замість того щоб все перекреслювати. Чи не карайте її, а попросіть підтримки, і вона піде вам назустріч. Уникаючи різкості, висловіть їй, наскільки глибоко ви зачеплені. Після цього дайте їй можливість вибачитися. Покарання виявиться неефективним! Ви відчуєте себе значно краще, якщо надасте їй шанс дати вам те, що вам необхідно. Пам’ятайте: вона з Венери, тому не знає, що вам необхідно, і не розуміє, яку заподіяла вам біль.
Рекомендації для женщін.Помніте, що чоловіки схильні зараховувати штрафні очки. Ось два способи, які допоможуть вам захиститися.
Суть першого в тому, щоб зрозуміти, що, знімаючи окуляри, чоловік надходить неправильно. Утримуючись від різкостей, поясніть ваші почуття. У наступному розділі ми докладніше поговоримо про те, як висловити негативні емоції.
Другий спосіб передбачає усвідомлення наступного факту: чоловік знімає окуляри, якщо зачепили його самолюбство або він відчуває себе небажаною. Але він відразу ж повертає їх, як тільки відчуває, що його люблять і надають йому підтримку. Коли в ньому зміцниться це відчуття, чоловік все рідше стане вдаватися до штрафних очками. Постарайтеся зрозуміти відмінності в його сприйнятті любові, щоб не поранити почуття партнера.
Коли вам стане ясно, що його образило, висловіть своє співчуття з цього приводу. Дуже важливо, щоб потім ви дали чоловікові любов, яку він не отримав. Якщо йому представляється, що його не цінують, підтвердіть свою вдячність; якщо він вважає, що його відкидають або їм командують, висловіть схвалення і оціните його, як він того заслуговує. Коли йому здається, ніби йому не довіряють, доведіть зворотне; коли він думає, що його хочуть принизити, викажіте захоплення ним. Якщо чоловік бачить, що його люблять, він не буде згадувати про штрафні окулярах.
Найважчим в зазначеному процесі є визначення причини, що заподіяла йому біль. У більшості випадків, коли чоловік вирушає в свою печеру, він не знає, що саме його зачепило, а коли залишає свій притулок, то, як правило, не говорить про це. Як же в цій ситуації жінка може дізнатися про істинні мотиви його образи? Коли ви познайомитеся з цією книгою і вам стане ясно відмінність у сприйнятті любові чоловіками, ви отримаєте переваж суспільством, яким жінки раніше не мали.
Встановити, що сталося, можна й іншим шляхом: через спілкування. Як було зазначено вище, чим більше у жінки можливостей розкритися і поділитися в гідній манері своїми переживаннями, тим простіше чоловікові, в свою чергу, щиро висловити пережиті їм біль і образу.
ЯК НАРАХОВУЮТЬ ОЧКИ ЧОЛОВІКИ
Принцип нарахування очок у чоловіків інший. Кожен раз, коли жінка оцінює зроблене їм, мужчи-на відчуває себе коханим і зараховує їй одне очко. Щоб підтримувати у взаєминах рівний рахунок, чоловікові потрібно тільки любов. жінки не усвідомлюють силу своєї любові і намагаються завоювати любов чоловіка, роблячи для нього більше, ніж їм хотілося б.

Чоловік також вимагає у жінки рівного вкладу в домашні справи. Але якщо його зусилля не зустрічають схвалення, тоді її внесок втрачає для нього свою важливість і значимість.

Коли жінка оцінює зусилля чоловіки, він отримує таким чином значну частину необхідної йому любові. Не забувайте, що чоловікові в першу чергу необхідно, щоб його внесок був гідно оцінений. Чоловік також вимагає від жінки рівного вкладу в домашні справи. Але якщо його зусилля не оцінені, тоді і її внесок стає для нього незначною, що не представляє важливості.
Аналогічно цьому і жінка не може оцінити вагомі прояви любові, якщо вони не підкріплюються безліччю невеликих знаків уваги, які дають їй можливість відчути, що про неї піклуються, її люблять, поважають і розуміють.
Основне джерело любові для чоловіка — доброзичливе, сповнене любові ставлення жінки до його поведінки. У нього також є посудину любові, наповнення якого не завжди залежить від прояву турботи з боку жінки. Живлять цю посудину її реакція на зусилля чоловіки, а також її ставлення до нього в цілому.
Коли жінка готує їжу для чоловіка, він дає їй одне очко або десять, в залежності від того, як вона ставиться до нього. Якщо жінка затаїла образу або невдоволення, приготована їжа не має для нього хоч трохи важливого значення. Щоб допомогти партнеру відчути радість, необхідно навчитися виражати свою любов. Причому спираючись на почуття, а не на справи.
Якщо міркувати філософськи, то слід зазначити, що поведінка жінки буде відзначено любов’ю, якщо вона відчуває ніжні почуття. Коли поведінка чоловіка висловлює любов, то слідом за цим і почуття його все більше переймаються любов’ю і ніжністю.
Якщо навіть він не відчуває любові до жінки, він все одно може зробити для неї щось таке, в чому проявиться це почуття. А в разі, коли його старання будуть прийняті і оцінені, він знову відчує любов. Значить, діяльність для чоловіка — найкращий стимул його любові.
Жінки в цьому плані сильно відрізняються від чоловіків. Зазвичай, не зустрічаючи турботи, розуміння і поваги, жінка не відчуває себе коханою. Якщо вона вирішила робити більше для чоловіка, це не допоможе їй відчути теплі, ніжні почуття, а викличе лише образу і невдоволення. Якщо їй не вдається встановити контакт з ніжними почуттями, тоді їй потрібно зосередитися не на тому, щоб вкладати більше зусиль, а безпосередньо зайнятися «лікуванням» своїх негативних почуттів.

Коли жінка може отримати необхідну підтримку, її серце здатне розкритися ще більше.

Чоловікові слід робити акцент на поведінці, виконаному любові, оскільки таким чином задовольняється потреба жінки в любові. В результаті її душа розчиняться назустріч цьому почуттю. І серце чоловіка розкриється, якщо він відчує, що його зусилля приносять жінці радість.
Жінці слід віддавати перевагу ніжним почуттям і доброзичливому відношенню. Це дозволить задовольнити потреби чоловіка в любові. Якщо вона здатна ставитися до нього з любов’ю, то цим буде стимулювати його більше віддавати. Це допомагає їй ще ширше розкрити своє серце.
Жінки іноді не підозрюють, коли чоловікові дійсно потрібна любов. А в такі моменти вона може набрати від двадцяти до тридцяти очок. Ось кілька прикладів.

ЯКИМ ЧИНОМ ЖІНКА МОЖЕ ОТРИМАТИ БАГАТО ОЧКІВ
+

ситуація
Зароблені нею бали

1. Він робить помилку, а вона не говорить: «Я тебе попереджала» і не дає порад.
10-20

2. Він її розчаровує, а вона не дорікає йому за це.
10-20

3. Він вів машину і збився зі шляху, а вона поставилася до цього спокійно.
10-20

4. Він неправильно вибрав дорогу, а вона зуміла знайти в ситуації позитивний момент, зауваживши: «Якби ми не заблукали, то ніколи б не побачили цей чудовий захід».
20-30

5. Він забуває виконати її доручення, а вона каже: «Нічого страшного, зробиш це наступного разу».
10-20

6. Він знову забуває щось купити або принести на її прохання, вона ж з м’якою наполегливістю терпляче зауважує: «Так і бути, зроби це, будь ласка, наступного разу».
20-30

7. Вона образила його і, усвідомивши це, вибачилася, обдарувавши його любов’ю, в якій він потребував.
10-40

8. Вона просить його про підтримку, але, отримавши відмову, не ображається, усвідомлюючи, що він підтримав би її, якби міг. Вона не відкидає і не засуджує його.
10-20

9. Вона знову зустрічає відмову на своє прохання про підтримку, але не звинувачує його, а примиряється з обмеженістю його можливостей в даний момент.
20-30

10. Вона просить його про підтримку, не проявляючи вимогливості, в той час коли він вважає, що рахунок між ними приблизно рівний.
1-5

11. Вона просить про підтримку, не проявляючи вимогливості, коли він знає, що її внесок більше, або коли вона засмучена.
10-30

12. Вона не дорікає йому, коли він йде в себе.
10-20

13. Коли він залишає свою печеру, вона не дорікає йому і не відкидає, а налаштована привітно і доброзичливо.
10-20

14. Коли він просить вибачення за зроблену помилку, вона відноситься до нього з розумінням і прощає. Чим серйозніше помилка, тим більше очок він зараховується.
10-50

15. Він просить її про що-небудь, вона відмовляється, але при цьому не призводить масу доказів, що виправдовують відмову.
1-10

16. Він просить її зробити що-небудь, вона погоджується, зберігаючи при цьому гарний настрій.
1-10

17. Він прагне до примирення після сварки, починає надавати їй знаки уваги, і вона знову цінує його зусилля.
10-30

18. Вона радіє, коли він приходить додому.
10-20

19. Вона не схвалює його поведінку, але не висловлює свої думки вголос — просто йде в іншу кімнату і повертається заспокоєної і налаштованої більш доброзичливо.
10-20

20. У особливих випадках вона не надає значення його помилок, які в інший час викликали її роздратування.
20-40

21. Хвилини близькості з ним доставляють їй справжнє задоволення.
10-40

22. Він забув, куди поклав свої ключі, але вона не звинувачує його в безвідповідальності.
10-20

23. Вона проявляє такт, кажучи про те, що їй не сподобався фільм або ресторан, куди він її запросив.
10-20

24. Коли він веде машину або паркується її, вона утримується від рад, а потім висловлює своє схвалення з приводу його майстерності.
10-20

25. Вона просить його підтримки, не загострюючи уваги на те, що ‘він зробив не так.
10-20

26. Вона говорить з ним про свої негативні почуття, але при цьому не звинувачує, не засуджує і не відкидає його.
10-40

КОЛИ ЖІНКА МОЖЕ ОТРИМАТИ БІЛЬШЕ ОЧКІВ
Кожен із зазначених вище прикладів підтверджує, що чоловік при нарахуванні очок керується іншим принципом. Але від жінки не потрібно виконувати всі перелічені пункти. У цей список включені моменти, при яких чоловік найбільш вразливий. Якщо вона зможе підтримати його, коли йому це потрібно, тоді він проявить щедрість, нараховуючи очки.
У розділі сьомий я зазначав, що здатність жінки виражати любов у важкі моменти має хвилеподібний характер. У той період, коли її здатність висловлювати ніжні почуття посилюється (вища точка підйому хвилі), вона має можливість отримати багато преміальних очок. Однак їй не слід очікувати, що і в інший час зуміє проявити стільки ж любові.

Якщо чоловік зробив помилку і переживає почуття збентеження, жалю або сорому, то в цьому випадку він більшу потребу в любові жінки … Чим серйозніше помилка, тим більше очок він нараховує.

Аналогічно тому, як коливається здатність жінки демонструвати ніжні почуття, веде себе і потреба чоловіка в любові. Ви помітили, що в кожному із зазначених вище прикладів не дається точна кількість очок. Замість цього вказується діапазон, в межах якого чоловік вибирає потрібну їх число в залежності від своїх потреб в любові в даний момент. Чим гостріше потреба, тим більше очок.
Наприклад, якщо він зробив помилку і відчуває незручність, співчуття або сором, то більшу потребу в любові, тому дає жінці більше очок за її підтримку. Чим серйозніше помилка, тим вище оцінюється її любов. Якщо чоловік не отримує підтримки, він призначає штрафні очки в залежності від того, наскільки він потребує цієї підтримки. Коли він бачить, що його відкидають за велику помилку, він може призначити багато штрафних очок.

ЩО ВИКЛИКАЄ В ЧОЛОВІКІВ запальність
Коли чоловік не в дусі і готовий спалахнути … Затамуйтесь, немов над вами проходить тайфун.

Коли чоловік робить помилку і жінка сердиться, це викликає у нього сильне роздратування, пропорційне серйозності помилки. Його запальність не виявляється сильно, якщо помилка не важка, але в тому випадку, коли проступок серйозний, здатність спалахнути в ньому наростає. Іноді жінку дивує, що чоловік не просить вибачення за великий проступок. Відповідь проста: він боїться, що не отримає прощення. Йому важко визнати, що він підвів її. Замість того щоб вибачитися, чоловік сердиться, бачачи жінку засмученою і незадоволеною, і в результаті нараховує їй штрафні очки.
Якщо чоловік роздратований і готовий спалахнути, а жінка прагне «сховатися і перечекати ураган», то, після того як «буря вщухне», він запише на її рахунок багато додаткових очок за те, що вона не намагалася вплинути на нього і втрималася від докорів. Якщо ж вона спробує встати на шляху «тайфуну», руйнування неминучі, і він буде звинувачувати жінку за те, що вона втручається.
Такий підхід для багатьох жінок є новим, оскільки серед мешканок Венери прийнято проявляти увагу і участь, а не усуватися, якщо хтось із них засмучений або роздратований. На Венері не буває ураганів. Коли венеріанка роздратована, ніхто не залишається байдужим. Ставлячи безліч запитань, все намагаються зрозуміти причину її роздратування. Коли на Марсі наближається тайфун, всі намагаються знайти укриття і сховатися.

В ЯКИХ ВИПАДКАХ ЧОЛОВІКИ НАРАХОВУЮТЬ ШТРАФНІ ОЧКИ
Коли жінки дізнаються, що у чоловіка інший метод нарахування очок, це їм здорово допомагає. Жінка відчуває труднощі, висловлюючи свої почуття, оскільки чоловіки схильні давати штрафні очки. Було б чудово, якби ті відразу усвідомили всю несправедливість подібних санкцій, але для цього знадобиться час. Однак для жінок може служити розрадою той факт, що чоловіки знімають штрафні очки так само швидко, як і нараховують.
Коли чоловік нараховує штрафні очки, ситуація подібна до тієї, при якій жінка відчуває невдоволення і образу, усвідомлюючи, що віддає відносин набагато більше сил, ніж чоловік. З кількості своїх очок вона віднімає його бали, а в результаті у нього залишається нуль. У такі моменти чоловік повинен нагадати собі, що дружина знаходиться під впливом «вірусу образи і невдоволення» і тому потребує додаткової підтримки.
У свою чергу, і жінки повинні розуміти, що у чоловіків є свій варіант «вірусу образи», і саме під його впливом вони нараховують штрафні окуляри. Щоб впоратися з «хворобою», чоловікові потрібна додаткова підтримка, отримавши яку, він відразу дає жінці додаткові очки, і рахунок знову зрівнюється.
Навчившись того, як можна отримати у чоловіка більше очок, жінка зможе надати йому допомогу, якщо він виведений зі стану душевної рівноваги або зачепили його самолюбство. Чи не чекаючи від чоловіка знаків уваги, як їй того б хотілося, вона з великим успіхом може зосередити свої зусилля на тому, щоб дати чоловікові те, в чому він потребує.

ТРЕБА ЗАВЖДИ ПАМ’ЯТАТИ про наші відмінності
І чоловікам і жінкам важливо не забувати, що у них різні принципи підрахунку очок. Для того щоб поліпшити наші відносини, не потрібно докладати великих зусиль, ніж ми зараз витрачаємо. Крім того, це не таке вже й важка справа. Складнощі зберігаються до тих пір, поки ми не навчимося направляти свої старання в тому напрямку, де їх по достоїнству оцінять наші дружина або чоловік.

Глава 11. Уміння висловлювати негативні почуття в процесі спілкування
Коли ми засмучені, розчаровані, розсерджені або втратили віру в себе, дуже складно буває спілкуватися, зберігаючи доброзичливість. Коли ми знаходимося у владі негативних емоцій, ми перестаємо відчувати такі позитивні почуття, як довіра, чуйність, розуміння, повага, вдячність, вміння погоджуватися і примирятися. У такі моменти розмова часто перетворюється в сварку. У запалі пристрастей ми забуваємо, яким шляхом можна досягти обопільної згоди.
Жінка в цих випадках, і не усвідомлюючи того, схильна звинувачувати чоловіка за його дії. Замість того щоб згадати, що він намагається робити все для нього можливе, вона передбачає найгірше, і в її словах звучать засудження і образа. Коли жінку захльостує хвиля негативних емоцій, їй важко при розмові зберігати доброзичливість і довірливий тон. Вона і не усвідомлює, наскільки це зачіпає почуття чоловіка.
Але і сам він, перебуваючи в стані роздратування, починає засуджувати жінку, не піклуючись про її почуття. Забуваючи про те, що жінка легко ранима, що їй необхідні участь і повагу, чоловік каже в підвищених тонах, і в голосі його звучать недобрі нотки. Він також не розуміє, наскільки подібне ставлення болісно для жінки.
У такі моменти спілкування не дає бажаного результату. На щастя, існує альтернатива. Замість того щоб висловлювати свої почуття в усній формі, можна уявити їх у вигляді листа. Листи дозволяють вам прислухатися до своїх почуттів і уникнути при цьому ймовірності зачепити самолюбство чоловіка або дружини. Висловлюючи і одночасно сприймаючи свої переживання, ви поступово заспокоюється, і ваше серце знову наповниться любов’ю. В процесі написання листів чоловіки знову стають чуйними, уважними, здатними поважати почуття інших, а до жінок повертається здатність довіряти, цінувати зусилля улюблених, бути вдячними і проявляти поступливість і поблажливість.
Вираз в листі негативних почуттів — прекрасний спосіб усвідомити різкість і жорсткість свого тону і внести зміни в власну поведінку. Крім того, розкриваючи в листі негативні емоції, ми тим самим зменшуємо їх інтенсивність, звільняючи шлях для позитивних почуттів. А заспокоївшись, зможемо розмовляти з чоловіком або дружиною в більш доброзичливій манері, коли не будуть так явно звучати осуд і докори. В цьому випадку у вас більше шансів, що вас зрозуміють і проявлять поблажливість.
Якщо ви ділитеся в листі своїми переживаннями або просто хочете відчути полегшення, і в тому і в іншому випадку вираження почуттів в письмовій формі має велике значення.
Після того як ви напишете лист, вам може вже не знадобитися з’ясовувати стосунки. Замість цього захочеться зробити що-небудь приємне для своєї половини. Якщо ви пишете лист, щоб поділитися своїми переживаннями або просто хочете відчути полегшення, — в обох випадках виклад почуттів на папері має важливе значення.
Ви можете «написати» лист, так би мовити, думки але. Треба тільки втриматися від розмови і обдумати все, що відбулося. Уявіть, що ви говорите про свої почуття, думки і бажання і при цьому вільні від необхідності стримувати себе. Ведучи внутрішній діалог і відкрито висловлюючи наболіле, ви незабаром звільнитеся з полону похмурих емоцій. Проаналізувавши, відчувши і висловивши свої переживання, послабити їх негативну силу і відчуєте в собі позитивний заряд. При цьому не має значення, як ви це зробите: подумки або викладіть все у вигляді листа. Методика написання любовних послань у багато разів підсилює ефективність цього процесу. Причому цю методику можна з успіхом використовувати і при уявному аналізі почуттів.
МЕТОДИКА НАПИСАННЯ любовне послання
Цей спосіб найкраще дозволяє позбутися від переживань, сумнівів і потім спілкуватися в більш доброзичливій манері. Записуючи свої почуття відповідно до визначених принципів, ви послабляєте вплив негативних емоцій і підсилюєте позитивні. Ця методика, що підвищує значення процесу написання листів, включає в себе три аспекти.
1. Напишіть лист, в якому висловіть гнів, смуток, страх, жаль, любов.
2. Напишіть відповідь, в якому відобразіть всі, що вам би хотілося почути від чоловіка або дружини.
3. Ознайомте з обома листами чоловіка або дружину.
Ця методика дуже гнучка. Ви можете пройти всі три етапи, два, або вам знадобиться один з них. Наприклад, ви застосовуєте перший і другий аспекти, щоб заспокоїтися і відчути в собі приплив любові, а потім розмовляєте з чоловіком або дружиною, вже не відчуваючи образи і роздратування і не прагнучи
дорікати. В інших випадках ви віддасте перевагу використовувати всі три аспекти і познайомите з вашими двома листами партнера.
Проходження всіх трьох етапів матиме велике значення для вас обох. Однак в деяких випадках воно займає багато часу і недоцільно. У ряді ситуацій найбільший ефект дає перший етап: написання любовного послання. Ось кілька прикладів, як написати такий лист.
ПЕРШИЙ ЕТАП. НАПИСАНИЕ любовне послання
 
Виберіть місце, де вас не будуть турбувати, і приступайте до листа. У кожному любовному посланні висловлюйте гнів, смуток, страх, співчуття; а потім любов. Передбачуваний діапазон почуттів дозволить вам повністю виразити і зрозуміти всі ваші переживання. Проаналізувавши їх, ви зможете вести розмову спокійно і більш доброзичливо.
Коли ми виведені з душевної рівноваги, то відчуваємо гаму емоцій. Наприклад, якщо партнер розчарував вас, не виправдавши надії, ви гнівайтесь (він — нечутливий, вона — не цінує ваших зусиль); вам сумно (він — цілком зайнятий роботою, вона — вам не вірить); ви боїтеся (вона — ніколи не пробачить вас, він — живить до вас менш глибоке почуття); у вас викликає жаль, що ви стримуєте свою любов до нього або до неї. Але в той же час вас зігріває думка, що саме з цією людиною ви пов’язали свою долю, що вам потрібні його любов і увагу.
Для того щоб повною мірою знову відчути ніжні почуття, нам спочатку необхідно до кінця відчути і висловити всі чотири види негативних емоцій (гнів, смуток, страх і співчуття). Написання любовних послань автоматично послаблює інтенсивність негативних почуттів, і ми отримуємо можливість знову
випробувати і висловити любов до партнера. Ось деякі рекомендації, які можуть служити планом або схемою написання любовного послання.
Адресуйте свій лист чоловікові або дружині. Уявіть собі, що вони з любов’ю та увагою слухають вас.
Висловіть спочатку гнів, потім смуток, потім страх і співчуття і, нарешті, любов. Згадуйте все зазначені почуття в кожному листі.
Напишіть по кілька пропозицій, що стосуються кожного почуття окремо; намагайтеся, щоб тексти були однакові за обсягом і викладені простою мовою.
Після опису кожного почуття робіть паузу. А потім приступайте писати про наступне.
Чи не закінчуйте цей етап, поки не дійдете до опису любові. Проявіть терпіння, відчуєте в собі любов.
В кінці поставте свій підпис. Потім обдумайте протягом декількох хвилин, що вам необхідно і чого б ви хотіли. Напишіть про це постскриптум.
Щоб полегшити собі написання листів, ви можете скористатися наведеними заготовками. У кожному з розділів даються кілька вступних фраз, які допоможуть вам висловити свої почуття. Ви можете використовувати як кілька фраз, так і весь список. Як правило, найбільш ефективними виявляються вирази: «Я серджуся», «Мені сумно», «Я боюся», «Мені шкода», «Я хочу», «Я люблю». Однак ефективними можуть бути будь-які інші фрази-помічники. Зазвичай написання листа займає близько двадцяти хвилин.
дорогий
Любовне послання Дата.
Я пишу цей лист, щоб поділитися з тобою своїми почуттями.
1. Гнів, роздратування
— Мені не подобається, що …
— Мене розчаровує і дратує, що …
— Я серджуся на те, що …
— Мене дратує, що …
— Я хочу…
2. Смуток, гіркота
— Мене розчаровує те, що …
— Мені сумно, що …
— Мене зачепило …
— Мені хотілось…
— Я хочу…
3. Страх, боязнь
— Мене бентежить…
— Я сподіваюсь, що…
— Я в жаху від того, що …
— Я не хочу…
— Мені потрібно…
— Мені хочеться…
4. Жаль
— Мене бентежить, мені ніяково …
— Мені шкода…
— Мені соромно…
— Мені не хотілося …
— Я хочу…
5. Любов
— Я люблю…
— Я хочу…
— Я розумію…
— Я прощаю…
— Я ціную…
— Я дякую за …
— Я знаю…
P. S. Мені б хотілося почути від тебе:
Ось кілька характерних ситуацій і зразків, які допоможуть вам написати любовне послання.
ПОСЛАННЯ З ПРИВОДУ забудькуватість
 
Том ліг подрімати і проспав довше, ніж збирався. В результаті він забув зводити свою дочку Хейлі до зубного лікаря. Його дружина Саманта дуже розсердилася. Однак не стала висловлювати чоловікові своє невдоволення, а написала любовне послання. Після цього вона могла говорити з чоловіком більш спокійно і поблажливо.
Оскільки Саманта написала лист, їй вже не хотілося дорікати чоловіка і сердитися на нього. Між подружжям не виникло сварки, і вони приємно провели вечір. Наступного тижня Том відвів дочку до лікаря.
Ось лист Саманти:
Дорогий Том,
1. Роздратування, гнів. Я просто у нестямі від гніву. Я дуже сердита на тебе за те, що ти проспав. Терпіти не можу, коли ти лягаєш подрімати і забуваєш про все. Я вже втомилася тримати в голові купу проблем. Ти так і чекаєш, щоб я все робила.
2. Смуток, гіркота. Сумно, що Хейлі пропустила призначений час, оскільки ти забув про її записи до лікаря. Гірко від того, що я не можу на тебе покластися. Сумно і прикро, що ти змушений стільки працювати і так сильно втомлюєшся, що у тебе залишається мало часу для власної дружини. Мене дуже зачіпає, якщо ти не прагнеш побачити мене. Мені стає прикро, коли ти про що-небудь забуваєш. Починає здаватися, що ти до мене байдужий і тобі все байдуже.
3. Страх, страх. Я боюся, що все має робити я. Боюся тобі довіряти. Мені страшно, що тобі все байдуже. Боюся, як би в наступний раз мені знову не довелося брати все на себе. Я не хочу одна везти весь віз, мені потрібна твоя допомога. Боюся, тобі ніколи не вдасться стати відповідальним. Боюся, що ти занадто напружено
працюєш і можеш захворіти від перенапруги.
4. Жаль. Мені ніяково, коли ти забуваєш про призначені зустрічі або про записи на прийом до лікаря. Мене турбує, коли ти запізнюєшся. Дуже шкодую, коли доводиться бути вимогливою. Я каюсь в тому, що не можу бути більш поблажливою і поступливою. Мені потрібно бути м’якше. Я не хочу відштовхувати тебе.
5. Любов. Я люблю тебе. Я розумію, ти втомився тоді — адже тобі доводиться так багато працювати. Знаю, ти намагаєшся робити все, що можеш. Я прощаю тобі твою забудькуватість. Спасибі, що записався на інший час. Спасибі, що ти зголосився відвести Хейлі до лікаря. Знаю: ти чуйний, турботливий і любиш мене. Я така щаслива, що у мене є ти. Я хочу, щоб у нас був приємний вечір з тобою.
Люблю тебе Саманта.
P.S. Мені хочеться почути від тебе, що ти будеш більш відповідальним і відведеш Хейлі до зубного лікаря на наступному тижні.
ЛЮБОВНИЙ ЛИСТ ЩОДО неуваги
На ранок Джиму належало виїхати у відрядження. Напередодні ввечері його дружина Вірджинія спробувала створити приємну, що розташовує до близькості атмосферу. Вона принесла в спальню манго і запропонувала чоловікові. Джим був поглинений читанням книги і мимохідь зауважив, що не голодний. Вірджинія образилася і пішла. Неувага чоловіка зачепило і розсердило її. Але вона не стала дорікати його в бездушності і грубості, а написала любовне послання.
Закінчивши писати, жінка відчула в собі силу пробачити і проявити поблажливість. Вона повернулася в спальню і сказала чоловікові: «Завтра ти їдеш, і це наш останній вечір. Давай проведемо його по-особливому ». Джим відклав книгу, і вони чудово скоротали час. Написавши лист, Вірджинія відчула в собі наполегливість добитися уваги чоловіка. Їй навіть не треба було показувати йому своє послання. Ось воно:
Дорогий Джим,
1. Роздратування, гнів. Мене вивело з себе, що ти збираєшся читати книгу в наш останній вечір напередодні твого від’їзду. Мене дуже злить, що ти не звертаєш на мене уваги. Я дуже серджуся на тебе, оскільки ти не хочеш провести цей час зі мною. Мене взагалі дратує, що ми мало часу проводимо разом. У тебе завжди знаходиться важливіше заняття. Мені треба відчувати, що ти мене любиш.
2. Смуток, гіркота. Сумно, що ти не хочеш бути зі мною. Мені сумно, що ти так багато працюєш. Іноді здається, ти б і не помітив моєї відсутності. Мені дуже гірко і прикро, що ти весь час так зайнятий. Викликає досаду твоє небажання говорити зі мною. Мене зачіпає твоє неувагу. Таке враження, ніби я нічого не значу для тебе.
3. Страх, страх. Боюся, що ти навіть і не здогадуєшся, чому я засмутилася. Боюся, що тобі це взагалі байдуже. Я побоююся ділитися з тобою своїми почуттями — раптом ти мене відштовхнеш. Я приходжу в жах від думки, що нічого не можу з цим вдіяти. Боюся, що я тобі надокучаю і зовсім не подобаюся.
4. Жаль. Мене бентежить, що я хочу бути з тобою, в той час як ти проявляєш до мене байдужість. Мені ніяково за мої розлади. Прошу мене вибачити, якщо здаюся нав’язливою. Мені шкода, що у мене не вистачає ніжних почуттів і я недостатньо поступлива і поблажлива. Вибач, що була холодна, коли ти не захотів провести зі мною час. Мені шкода, що я не дала тобі ще один шанс.
Прости, що перестала вірити в твою любов.
5. Любов. Я дійсно люблю тебе. Тому і принесла манго. Я вирішила зробити тобі приємне. Я хотіла провести вечір по-особливому, мені і зараз цього хочеться. Прощаю тебе за те, що ти поставився до мене байдуже. Прощаю, що ти не відгукнувся на мої почуття. Я розумію — ти захопився читанням. Давай влаштуємо собі чудовий вечір.
Люблю тебе.
Вірджинія.
P.S. Я хотіла б почути від тебе таку відповідь: «Я люблю тебе, Вірджинія, і мені також хочеться провести з тобою чудовий вечір. Я буду за тобою сумувати».
ЛЮБОВНИЙ ПОСЛАННЯ з приводу події СПОРА
Майкл і Ванесса посперечалися через фінансових питань. Вони сперечалися протягом декількох хвилин. Коли Майкл помітив, що переходить на крик, він замовк, глибоко зітхнув і сказав: «Мені потрібно якийсь час, щоб все обдумати, а потім ми з тобою повернемося до розмови». Після цього він вирушив до іншої кімнати і написав любовне послання.
Повернувшись, Майкл був здатний більш розважливо підійти до вирішення питання.
Ось його послання:
Дорога Ванесса,
1. Роздратування, гнів. Мене роздратувало те, що ти так бурхливо на все відреагувала. Мене продовжує дратувати, що ти мене не розумієш і не вмієш зберігати спокій під час нашої розмови. Мене дратує твоя зайва чутливість і образливість. Я виходжу з себе, коли ти мені не довіряєш і відштовхуєш.
2. Смуток, гіркота. Мені прикро, що ми посперечалися. Гірко бачити, що ти сумніваєшся в мені. Дуже гірко втратити твою любов. Прикро і сумно, що у нас виникли розбіжності і ми посварилися.
3. Страх, страх. Я боюся помилитися. Боюся, що мені не вдасться зробити те, що я хочу, не викликавши при цьому твого невдоволення. Я боюся ділитися з тобою своїми почуттями: а що, якщо ти будеш мені дорікати. Побоююся здатися некомпетентним. Я боюся, що ти мене не цінуєш. Я відчуваю страх почати розмову, коли ти так засмучена. І не знаю, що сказати.
4. Жаль. Вибач, що скривдив тебе. Вибач, що не погоджувався з тобою. Прошу пробачити мене за холодну поведінку. Вибач, що так вперто не погоджуюсь із твоєї точкою зору. Прости, коли доводиться так поспішати зробити те, що я хочу. Шкодую, що не зрозумів твоїх почуттів. Ти не заслуговуєш, щоб так з тобою чинили. Прости, що засуджував тебе.
5. Любов. Я люблю тебе і хочу це довести. Мені здається, тепер я зможу вислухати твої почуття. Я хочу підтримати тебе. Усвідомлюю, що зачепив твої почуття. Прости мене, що я вважав необгрунтованими твої переживання. Я щиро люблю тебе. Я прагну бути твоїм героєм, і мені не хочеться з усім погоджуватися. Мені хочеться, щоб ти мною захоплювалася. Залишаючись самим собою, я підтримаю тебе і надам тобі таку ж можливість. Я люблю тебе. На цей раз, коли ми будемо говорити, я буду більш терплячий і постараюся зрозуміти тебе. Ти це заслуговуєш.
Я люблю тебе. Майкл.
P.S. У відповідь мені хотілося б почути наступне: «Я люблю тебе, Майкл. Я ціную в тобі чуйність і здатність зрозуміти. Я вірю, що ми впораємося з труднощами ».
ЛЮБОВНИЙ ПОСЛАННЯ З ПРИВОДУ Прикро РОЗЧАРУВАННЯ і прикрощів
Джин залишила для Білла записку, в якій просила принести додому важливу кореспонденцію. Це повідомлення з якоїсь причини не дійшло до нього. Коли він повернувся додому без пошти, Джин відчула досаду і розчарування.
І хоча його провини не було, досада Джин і її нарікання з приводу того, як їй були потрібні ці папери, змусили Білла відчувати себе винуватим. Жінка не усвідомлювала, що все її скарги він брав на свій рахунок.
І Біллі вже готовий був вибухнути і висловити все, що він думає з приводу її реакції. Але вирішив не давати волю роздратуванню і не псувати вечір, а розсудливо вважав за краще витратити десять хвилин на любовне послання. Повернувшись, налаштований більш миролюбно, він обійняв дружину і сказав: «Я дуже шкодую, що ти не отримала цю пошту. Прикро, що мені не передали твою записку. Але ж ти продовжуєш любити мене? »Джин була вдячна чоловікові за співчуття, і вечір не був зіпсований.
Ось що написав Білл:
Дорога Джин,
1. Роздратування, гнів. Мені дуже не подобається, коли ти ось так заводишся. Терпіти не можу, якщо ти починаєш звинувачувати мене. Твій настрій викликає у мене роздратування. Мене злить, що ти не рада мене бачити. У мене таке відчуття, що тобі завжди мало того, що я роблю. Я хочу, щоб ти оцінила мої зусилля і раділа мого приходу.
2. Смуток, гіркота. Мене засмучує, що ти так рас
ладу. Мені гірко, раз ти не відчуваєш себе щасливою зі мною. А я хочу бачити тебе щасливою. Прикро і сумно, що робота створює складності в нашому особистому житті. Мене засмучує, що ти не цінуєш все те хороше, що є в наших відносинах. Я засмучений, що не приніс тобі пошту.
3. Страх, страх. Боюся, я не здатний зробити тебе щасливою. Мене лякає, що ти весь вечір будеш засмучена. Побоююся звертатися до тебе. Мені потрібна твоя любов, але боюся, що не заслуговую її. Боюся, ти затаїв на мене образу.
4. Жаль. Вибач, що не приніс пошту. Мені шкода, що ти незадоволена. Вибач — не здогадався зателефонувати тобі. Я не думав тебе засмучувати. Мені хотілося, щоб ти зраділа мого приходу. У нас є чотири вільних дня, і я спробую зробити їх такими, що запам’ятовуються.
5. Любов. Я люблю тебе і хочу, щоб ти була щаслива. Розумію, що у тебе є підстави переживати. Усвідомлюю, ти не хочеш мене звинувачувати, просто потребуєш участю і співчуття. Мені шкода, що так вийшло. Іноді я не знаю, як вчинити, і стаю до тебе несправедливим. Але я так люблю тебе. Спасибі тобі за те, що ти моя дружина. Тобі не потрібно бути ідеальною і завжди всім задоволеною. Я розумію, що ти засмутилася через цю пошти.
Я люблю тебе. Білл.
P.S. Мені хотілося, щоб ти мені відповіла так: «Я люблю тебе, Білл. І ціную те, що ти для мене робиш. Я рада, що ти мій чоловік ».
ДРУГИЙ ЕТАП: НАПИСАНИЕ відповідному посланні
Другим етапом, який передбачає методика написання любовного послання, є складання листа-відповіді. Після того як ви висловили свої негативні і позитивні емоції, подальше полегшення принесуть вам ті три-п’ять хвилин, протягом яких ви будете писати у відповідь послання. Де і викладіть, що хотіли б почути від вашого чоловіка або дружини.
Це робиться в такий спосіб. Уявіть, що вони здатні з любов’ю і розумінням поставитися до ваших ображеним почуттям, описаним в любовному посланні. Складіть собі короткий лист від імені вашого чоловіка або дружини. Перерахуйте, що вам би хотілося почути від них з приводу ваших переживань. І тут допоможуть вступні фрази типу:
— Спасибі за…
— Я розумію…
— Мені шкода (вибач) …
— Ти заслуговуєш…
— Мені хочеться…
— Я люблю…
Іноді написання листа-відповіді робить більш сильний вплив, ніж любовного послання. Записуючи бажання і потреби, ми стаємо більш сприйнятливими до підтримки, яку заслуговуємо. Уявляючи собі, як кохана людина з ніжністю і розумінням відповідає нам, ми тим самим полегшуємо йому завдання.
Деяким людям не складає труднощів висловити негативні емоції, але їм буває складно підібрати слова любові. Для них особливо важливо писати листи-відповіді, де визначать, яку реакцію вони очікують. Відчуйте, наскільки сильне внутрішнє опір вам доводиться долати. Це допоможе зрозуміти, як складно дружині або чоловіку зберігати в такі моменти доброзичливість і теплі почуття.
ЯК ДІЗНАТИСЯ, ЩО НЕОБХІДНО НАШИМ чоловіка або дружини
Іноді жінки відмовляються від написання листа-відповіді. Вони вважають, що чоловік повинен сам знати, що сказати коханій. Внутрішній голос нашіптує жінці: «Я не хочу говорити йому, чого мені хочеться. Якщо він щиро мене любить, то сам це відчує ». У таких випадках жінці слід згадати: чоловіки — вихідці в Марса, і вони не можуть знати, що жінкам необхідно, — їм потрібно про це розповісти.
Чоловік реагує відповідно до прийнятих на його планеті нормами, і ступінь його любові до жінки тут ролі не грає. Якби він був жителем Венери, то б знав, що сказати. Чоловіки щиро не знають, як їм реагувати на почуття жінки. Наші культурні та сімейні традиції в більшості випадків не навчили їх цьому.
Листи-відповіді є прекрасним способом пояснити чоловікам, що необхідно жінкам.
Якби чоловік бачив, що його батько тепло і співчутливо ставився до матері, коли та була засмучена, він тоді більш чітко уявляв би, чого потребує жінка. А оскільки необхідних знань і досвіду у нього немає, то не знає, як вчинити. Листи-відповіді є найкращим способом показати чоловікові, що потрібно жінці. Поступово він навчиться адекватно реагувати на її почуття.
Іноді жінки запитують мене: «Якщо я скажу йому, що мені хотілося б почути, і він саме так відповість, як мені переконатися в щирості його слів?»
Це важливе питання. Якщо чоловік не любить жінку, він не буде навіть намагатися підтримати її. Але якщо він намагається відповісти відповідно до її бажанням, найбільш ймовірно, що надходить щиро. Коли його слова здаються не цілком відвертими, це свідчить про те, що він почав опановувати цим умінням. Непросто навчитися реагувати по-новому; труднощі можуть відштовхнути його. Виникає критичний момент. Чоловікові, як ніколи, стають необхідні схвалення і підтримка. Йому потрібен зворотний зв’язок, щоб відчути, що він на вірному шляху.
Удавана нещирість його зусиль підтримати жінку пояснюється побоюваннями їх неефективності. Якщо жінка оцінить його старання, наступного разу він відчує себе впевненіше. Чоловік аж ніяк не дурний. Бачачи сприйнятливість жінки і відчуваючи, що його підтримка приносить плоди, він не залишить своїх спроб. Але цей процес вимагає часу.
Жінки, в свою чергу, зможуть багато чого довідатися про потреби чоловіків, ознайомившись з їх листами-відповідями. Зазвичай реакція чоловіка ставить її в глухий кут. Вона не має ні найменшого уявлення, чому він відхиляє її спроби допомогти йому, оскільки невірно уявляє собі його потреби. Іноді жінка починає чинити опір, тому що він, як їй здається, хоче надати на неї тиск, змусити поступитися. У більшості випадків, однак, чоловікові необхідно, щоб улюблена вірила в нього, цінувала і виявляла поблажливість.
Щоб отримати підтримку, нам потрібно не тільки показати нашу чоловікові або дружині, що нам необхідно. Ми повинні бути готові прийняти цю підтримку. Листи-відповіді підтверджують таку готовність. В іншому випадку спілкування не принесе бажаного результату. Ділитися своїми образами, в той час як весь ваш вигляд красномовно свідчить: «Ніякі слова мені не допоможуть відчути себе краще», не тільки неефективно, але й болісно для саме Любія вашого близької людини. У такі моменти краще взагалі утриматися від розмови.
Ось приклад любовного послання і відповідного йому листи-відповіді. Зверніть увагу, що відповідь записаний також постскриптум, але обсяг цього розділу більше, ніж в наведених вище прикладах.
ЛЮБОВНИЙ ПОСЛАННЯ І ЛИСТ-ВІДПОВІДЬ ЩОДО НЕБАЖАННЯ відгукнутися на прохання ПРО ПІДТРИМКУ
Прохання Терези про підтримку, звернені до чоловіка Полу, наштовхуються на його опір. І створюється враження, що вони його обтяжують.
Дорогий Пол,
1. Роздратування, гаїв. Я серджуся, оскільки ти не пропонуєш мені свою допомогу. Мене дратує твоє небажання допомогти. Мене злить те, що тебе завжди доводиться просити. Я так багато роблю для тебе. Мені потрібна твоя допомога.
2. Смуток і гіркоту. Прикро, що ти не хочеш мені допомогти, і гірко відчувати себе самотньою. Нам потрібно більше докладати спільних зусиль. Мені не вистачає твоєї підтримки.
3. Страх, страх. Я боюся попросити тебе про допомогу. Боюся викликати твій гнів. Боюся, що ти відмовиш, і мені стане боляче.
4. Жаль. Вибач, що я так часто обурююся і ображаюся, що докучає тобі своїми проханнями і засуджую тебе. Визнаю, що недостатньо ціную тебе. Вибач, що намагаюся зробити занадто багато і вимагаю того ж від тебе.
5. Любов. Я люблю тебе. Знаю, ти робиш все, що в твоїх силах. Я буду менш різкою, звертаючись до тебе за допомогою. Ти прекрасний, люблячий батько.
Я люблю тебе, Тереза.
P.S. Мені б хотілося отримати від тебе таку відповідь:
Дорога Тереза,
Спасибі тобі, що ти так любиш мене. Дякую за відвертість. Я усвідомив, що тебе зачіпає, коли я веду себе так, немов твої прохання мене обтяжують. Я зрозумів, що моє небажання допомогти ображає тебе. Вибач, що не часто пропоную тобі допомогу. Ти заслуговуєш підтримки, і мені хочеться більше підтримувати тебе. Я щиро люблю тебе і щасливий, що ти — моя дружина.
З любов’ю, Пол.
Третій етап: ВИ знайоме зі змістом ЛИСТІВ чоловіка або дружини
Таке ознайомлення важливо з наступних причин:
— Це дає можливість чоловікові або дружині підтримати вас.
— У вас з’являється надія, що вас зрозуміють.
— Ви в тактовної формі пропонуєте чоловікові або дружині можливість зворотного зв’язку.
— Це сприяє поліпшенню взаємин.
— Це дає шанс зміцнити духовну близькість і зберегти пристрасть.
— Ваш чоловік або дружина отримує можливість дізнатися, чтб для вас є важливим.
— Подружжя має перспективу відновити перервану спілкування.
— Ми вчимося однаково розуміти негативні
емоції.
Подружжя можуть познайомити один одного з цими листами за допомогою п’яти різних способів. У наших прикладах автором послань виступає жінка, проте ті ж принципи підходять і для чоловіка.
1. Він читає листи дружини в її присутності. Потім бере її руки в свої і з любов’ю дає відповідь, враховуючи висловлені в листі побажання.
2. Вона читає йому листи. Він ніжно бере її за руки і відповідає їй з урахуванням побажань, перерахованих в посланні.
3. Він читає вголос спочатку її лист-відповідь, а потім її любовне послання. Чоловікові значно простіше сприймати негативні почуття, коли вже знає, як повинен на них реагувати. Якщо чоловік в курсі, що від нього вимагається, він не втрачає душевної рівноваги. Після того як він прочитає любовне послання дружини, він бере її за руки і, з огляду на побажання, з любов’ю дає їй власну відповідь.
4. Спочатку вона читає йому свій лист-відповідь. Потім він вголос читає її любовне послання. Потім, взявши її за руки, з любов’ю відповідає їй, знаючи про те, що їй необхідно.
5. Вона віддає йому обидва листи, щоб він ознайомився з їх змістом протягом двадцяти чотирьох годин. Потім він дякує їй за ці листи і, тримаючи руки дружини, дає відповідь, в якому враховує висловлені побажання.
ЯК ВСТУПИТИ, ВЕЛІ ВАШ СУПРУГ АБО ЧОЛОВІКА НЕ МОЖЕ ВІДПОВІСТИ З ЛЮБОВ’Ю НА ВАШУ ПОСЛАННЯ
Деяким чоловікам і жінкам минулий досвід ускладнює сприйняття любовного послання. В цьому випадку малоймовірно, що вони захочуть його прочитати. Навіть погодившись вислухати такий лист, вони часом не зможуть з любов’ю відреагувати на нього. Давайте як приклад зупинимося на відносинах Пола і Терези.
Якщо Пол не відчуває теплих почуттів після того, як прослухав листи дружини, значить, в цей момент він не здатний відповідати з любов’ю. Але через деякий час його почуття зміняться.
У процесі читання він може відчувати напади гніву і біль, навіть готовність розлютитися. У таких випадках йому потрібен час, щоб зважити почуте.
Часом деякі люди в любовних посланнях-розрізняють тільки образу і роздратування і тільки потім починають сприймати любов. У таких випадках корисно через деякий час знову звернутися до цього листа і самому перечитати його, особливо ті місця, де висловлюється жаль і йдеться про кохання. Іноді я починаю знайомитися з любовним посланням дружини саме з «любовного розділу», а потім читаю все інше.
Якщо після прочитання у чоловіка з’являється роздратування, він, в свою чергу, може скласти любовне послання, яке допоможе йому впоратися з виниклими у нього негативними почуттями. Іноді не можу зрозуміти причин свого занепокоєння, поки дружина не поділиться зі мною своїм листом. Тоді я усвідомлюю, що мені теж є про що написати. Склавши свій лист, я отримую можливість знову відчути теплі почуття, і коли я перечитаю її лист, то з радістю відчуваю любов, тимчасово приховану образою.
Якщо чоловік не може відразу відповісти з любов’ю, він повинен бути впевнений: дружина зрозуміє, що йому потрібен час, щоб все обдумати. Можливо, для підтримки дружини йому треба сказати щось типу: «Спасибі за лист. Мені потрібно все осмислити, а потім ми поговоримо ». Важливо, щоб в його словах не звучала критика з приводу листа. Знайомство з посланнями не повинно створювати ґрунт для конфлікту.
Всі розглянуті вище поради підходять і в тих випадках, коли жінка відчуває труднощі і не може відповісти з любов’ю на послання чоловіки. Зазвичай я рекомендую подружжю читати вголос написані ними листи. Це допомагає їм відчути, що їх слухають і розуміють. Практика підкаже, що вам більше підходить.
НЕОБХІДНІСТЬ ДОТРИМАННЯ ТАКТ ПРИ «ОДЕРЖАННІ» любовне послання
«Відправлення» любовного листа пов’язане з певним ризиком. Людина, що розкриває свої справжні почуття, легко ранимий і може бути сильно уражений, якщо його лист відкинуто. Мета таких послань — відкрити один одному душу і сильніше відчути духовну близькість. Цього можна досягти, якщо при знайомстві з посланням проявляти чуйність і такт. Одержувач листа повинен поважати почуття автора. Якщо той, кому адресовано послання, не здатний в цей момент надати підтримку, краще відкласти читання до того часу, коли він зможе це зробити.
Процес «відправлення» і «отримання» листи повинен мати чітко визначені цілі. При його написанні і читанні необхідно керуватися наступними двома «юридичними документами».
 
ЗАЯВА ПРО НАМІР ПВІ НАПИСАННІ І ЧИТАННІ любовне послання
Лист написано мною з метою відновити позитивні почуття і дати тобі заслужену любов. Щоб досягти цієї мети, я розкриваю перед тобою свої негативні почуття, які стримують мою любов.
Твоя участь і розуміння дозволять мені звільнитися від негативних емоцій. Вірю, що мої почуття тобі не байдужі, і ти виявиш чуйність і такт.
Я ціную твою готовність вислухати мене і підтримати. На довершення сказаного хочу висловити надію, що цей лист допоможе тобі дізнатися про мої бажання, потреби і прагненнях.
Той, хто слухає лист, повинен керуватися наступними намірами, викладеними в цьому положенні:
ЗАЯВА ПРО НАМІРИ ПРИ СЛУХАННЯ любовне послання
Зобов’язуюся зрозуміти обґрунтованість твоїх переживань, погодитися з наявними між нами відмінностями. Обіцяю поважати твої потреби, як свої власні, і цінувати твоє прагнення поділитися своїми переживаннями і висловити любов.
Обіцяю слухати, не роблячи зауважень і не ігноруючи твоїх почуттів. Зобов’язуюся проявляти до тебе поблажливість і не намагатися змусити тебе змінитися.
Я з радістю вислухаю тебе, бо твої почуття для мене не байдужі. Вірю, що ми впораємося з труднощами.
Спочатку, коли ви тільки почнете освоювати методику написання любовних послань, вам буде корисно зачитувати ці заяви вголос. Вони допоможуть вам, враховуючи почуття вашого супутника життя, відповідати йому спокійно і з любов’ю.
КОРОТКІ ЛЮБОВНІ ПОСЛАННЯ
Якщо ви засмучені, а у вас немає двадцяти хвилин, щоб написати цей любовне послання, складіть короткий лист. У вас на це піде від трьох до п’яти хвилин і принесе полегшення. Ось кілька прикладів:
Дорогий Макс,
Мене так роздратувало твоє запізнення! Мені гірко, що ти про мене забув. Боюся, що ти мене не любиш і я тобі байдужа.
Вибач, що мені важко пробачити тебе. Я люблю тебе і прощаю тобі запізнення. Знаю, що ти мене дійсно любиш.
З любов’ю, Сенді.
Дорогий Генрі,
Мене дратує те, що ти так втомився. Мене виводить з себе, коли ти утикаєшся в телевізор. Мені гірко, що ти не хочеш поговорити зі мною. Я боюся, ми віддаляємося одне від одного. Боюся розсердити тебе.
Вибач, що була з тобою за обідом холодна. Прости, що звинувачувала тебе в наших проблемах. Мені потрібна твоя любов. Чи не міг би ти приділити мені час сьогодні ввечері або днями, щоб послухати, як йдуть у мене справи?
З любов’ю, Леслі.
P. S. Мені б хотілося почути від тебе наступне:
Дорога Леслі,
Спасибі, що ти написала мені про свої почуття. Я зрозумів, ти сумуєш без мене, і мені тебе бракує. Давай домовимося, що сьогодні поговоримо з тобою десь від восьми до дев’яти.
З любов’ю, Генрі.
Коли пишуть ЛЮБОВНІ ПОСЛАННЯ
Це треба робити тоді, коли ви роздратовані і хочете відчути полегшення. Ось кілька видів таких листів:
1. Послання близькій людині.
2. Лист одного, дитині або члену сім’ї.
3. Лист колезі або клієнту. Замість слів: «Я люблю» можна написати: «Я ціную» або «Я поважаю». У більшості випадків я не рекомендую «відсилати» ці послання.
4. Послання на свою адресу.
5. Послання до Бога або Вищої силі. Поділіться з Господом своїми переживаннями і попросіть підтримки.
6. Любовне послання при обміні ролями. Якщо вам важко пробачити кого-небудь, уявіть себе на місці цієї людини і напишіть від його імені лист на свою адресу. Ви будете вражені, наскільки швидко у вас виявиться здатність прощати.
7. Послання-монстр. Якщо ви дуже сильно розгнівані, в вас говорить злість і бажання судити і карати, відобразіть свої статки в листі. Після чого спаліть його. Не показуйте листа своїй половині, за винятком випадків, коли ви обидва вмієте справлятися з негативними емоціями. У цьому випадку навіть листи-монстри можуть зіграти позитивну роль.
8. Лист в минуле. Коли події в сьогоденні виводять вас з рівноваги і нагадують про почуття, що не знайшли виходу в дитинстві, уявіть, що ви повернулися в той час. Зверніться з листом до одного з батьків і поділіться своїми переживаннями і попросіть підтримки.
ЧОМУ НАМ ТРЕБА ПИСАТИ ЛЮБОВНІ ПОСЛАННЯ
Як ми відзначали протягом всієї книги, для жінки надзвичайно важливо мати можливість поділитися переживаннями, відчути, що її люблять, розуміють і поважають. Для чоловіків також багато значать схвалення, поблажливість і довіру. Найбільша проблема виникає у взаєминах тоді, коли жінка говорить про свої переживання, а чоловікові в результаті починає здаватися, що його не люблять.
В її словах йому чуються осуд, вимога, звинувачення, обурення і образа. Коли він відкидає почуття жінки, їй видається, що вона зненавиджена. Успіх взаємин цілком залежить від двох чинників. Від здатності чоловіка вислухати жінку і з любов’ю, повагою поставитися до її почуттів і від уміння жінки ділитися своїми переживаннями, проявляючи при цьому доброзичливість і такт.
Взаємовідносини припускають, що чоловік і жінка повідомляють один одному про свої мінливих почуттях і потребах. Наївно вважати, ніби повне взаєморозуміння триватиме вічно, однак існують багаті можливості вдосконалювати ці відносини.
РЕАЛЬНІ ПЕРСПЕКТИВИ
Нереально очікувати, що спілкування між чоловіком і жінкою завжди буде легким. Деякі почуття дуже непросто висловити, не зачепивши при цьому самолюбство партнера. Багато пар, між якими існують прекрасні відносини, іноді відчайдушно намагаються знайти універсальний спосіб спілкування, що влаштовує обидві сторони. Дуже непросто зрозуміти точку зору іншої людини, особливо якщо той говорить малоприємні для вас речі. Також складно виявляти такт і повагу по відношенню до іншого, коли ваші власні почуття були зачеплені.
Свою нездатність досягти взаєморозуміння багато пар помилково пояснюють тим, що вони недостатньо люблять один одного. Звичайно, в цьому питанні любов має важливе значення, проте вміння спілкуватися і розуміти грає серйознішу роль. На щастя, цим умінням можна опанувати.
ЯК МИ ВЧИМОСЯ СПІЛКУВАТИСЬ
Спілкування без проблем було б природним для нас, якби ми росли в сім’ях, атмосфера в яких відрізнялася відкритістю і взаєморозумінням. Однак у їхніх попередників так звані ніжні відносини припускали відмову від висловлення негативних почуттів. Вони вважалися чимось ганебним, що необхідно ховати подалі.
У менш «цивілізованих» сім’ях проявами любові в спілкуванні могли вважатися дії, викликані негативними почуттями. Сюди ставилися фізичні покарання і різного роду словесні образи. Все це робилося нібито заради того, щоб допомогти дитині відрізнити хороше від поганого.
Якби наші батьки вміли доброзичливо спілкуватися і не придушували своїх негативних почуттів, то ми б ще в дитинстві навчилися методом проб і помилок справлятися зі своїми негативними емоціями. На позитивних прикладах ми змогли б опанувати умінням правильно спілкуватися і, що особливо важливо, знали б, як висловлювати складні (здатні викликати негативну реакцію) почуття. У підсумку до вісімнадцяти років ми робили б це з гідністю і тактом. Тоді нам не довелося б вдаватися до написання любовних послань.
ЯКБИ НАШЕ МИНУЛЕ БУЛО ІНШИМ
В цьому випадку ми б могли спостерігати, як батько з участю і розумінням слухає матір, коли вона ділиться з ним своїми переживаннями. День за днем ​​ми були б свідками чуйного, дбайливого й уважного ставлення люблячого чоловіка до дружини.
Ми спостерігали б, як мати довірливо і вільно говорить з батьком про свої почуття, що не дорікаючи і не звинувачуючи його при цьому. З власного досвіду ми б знали, що людина може відчувати роздратування, але при цьому не відштовхувати іншого своїми недовірою, засудженням, пихою, відчуженістю, холодністю або емоційним тиском.
За вісімнадцять років ми навчилися б керувати нашими емоціями, як навчилися ходити, читати і писати, а пізніше вести підрахунки в чековою книжкою. Це був би придбаний навик.
Але для багатьох з нас все було по-іншому. Ми дорослішали, опановуючи неефективними навичками спілкування. Оскільки ми не маємо достатніх знань для вираження наших почуттів, то, перебуваючи в полоні негативних почуттів, спілкуватися в доброзичливій, гідною манері представляється для нас складною і часом навіть непереборної завданням.
Щоб зрозуміти, наскільки це важко, проаналізуйте свої відповіді на наступні питання.
1. Відчуваючи гнів або образу, яким чином ви висловлюєте любов, якщо в дитячі або юнацькі роки спостерігали, як ваші батьки або сварилися, або за обопільною мовчазною згодою ухилялися від суперечок?
2. Як вам вдається змусити дітей слухати вас, не вдаючись до окриків і покарань, якщо ваші батьки практикували саме ці методи, прагнучи домогтися слухняності?
3. Яким чином ви просите про підтримку, якщо в дитинстві неодноразово зазнавали байдужість до себе і нерозуміння?
4. Чи не буде вам важко висловити свої почуття, якщо в вас живе страх бути відкинутими?
5. Як ви спілкуєтеся з чоловіком або дружиною, коли ваші почуття говорять вам: «Ненавиджу»?
6. Чи легко вам сказати: «Прости мене», якщо в дитинстві вас карали за скоєні помилки?
7. Чи зможете ви визнати свої промахи, якщо боїтеся бути відкинутими?
8. Чи зможете ви вільно проявити свої почуття, якщо в дитинстві вас постійно засуджували і відкидали, коли ви засмучувалися і плакали?
9. Чи не буде вам важко попросити те, що вам необхідно, якщо в дитинстві вам постійно давали зрозуміти, що ви не повинні вимагати більшого?
10. Чи можна очікувати, що ви зможете розбиратися в своїх почуттях, якщо ваші батьки не мали на меті, та й не мали ні часу ні терпіння поцікавитися, що вас хвилює і турбує?
11. Чи зумієте ви проявляти поблажливість до недоліків чоловіка або дружини, якщо в дитинстві від вас потрібно досконалість, щоб бути гідними любові?
12. Чи будете ви за участю слухати, як чоловік або дружина ділиться з вами своїми болісними переживаннями, якщо нікого не хвилювали ваші почуття?
13. Чи здатні ви прощати, якщо вас не прощали?
14. Чи можете ви дати волю сльозам, щоб виплакати своє горе і полегшити біль, якщо в дитинстві вам раз у раз повторювали: «Перестань плакати», «І коли ти нарешті повзрослеешь?», «Плачуть тільки маленькі діти»?
15. Чи зумієте ви зрозуміти незадоволеність супутника життя, якщо в дитинстві вам ставили в провину, що ви завдавали болю своїй матері, і тільки пізніше ви зрозуміли, що вашої провини в цьому не було?
16. Чи можете ви зрозуміти гнів і роздратування чоловіка або дружини, якщо в дитинстві батько або мати зганяли на вас так само досаду і розчарування?
17. Чи зумієте ви бути щирими і довіряти своїй половині, якщо в дитинстві вас зрадили ті, кому ви по наївності довірилися?
18. Чи можете ви відкрито говорити про свої почуття, одночасно зважаючи на почуття інших, якщо до 18 років не мали такої можливості, боячись бути незрозумілими й відкинутими?
На всі ці питання одна відповідь: оволодіти вмінням спілкуватися, проявляючи розуміння, співчуття, доброзичливість, можна. Але для цього слід докласти зусиль. Ми повинні компенсувати вісімнадцять років неуваги і нерозуміння. І якими б позитивними якостями не були наділені ваші батьки, скоєних людей не буває. Якщо у вас виникають проблеми в спілкуванні, не майте це фатальною неминучістю і не звинувачуйте дружину або чоловіка. Все пояснюється браком знань, відсутністю практики і можливості вільно висловлювати свої емоції.
Читаючи ці запитання, ви відчуєте, як в вас починають пробуджуватися ті чи інші почуття. Не пропустіть надану можливість залікувати старі рани. Виділіть двадцять хвилин і напишіть, звертаючись до одного з батьків, любовне послання. Використовуйте зразки складання подібних листів. Спробуйте, і вас вразить, наскільки це ефективно.
Вирази ГАММИ ПОЧУТТІВ
Ефективність послань любові в тому, що вони допомагають вам висловитися до кінця, висловити повну гаму почуттів. Якщо торкнутися тільки окремі з них, бажаного полегшення не настане. Розглянемо приклади.
Якщо ви зосередите увагу на аналізі свого почуття гніву, вам навряд чи стане краще. Гнів може навіть посилитися. Чим більше ви будете «зациклюватися» на ньому, тим сильніше будете дратуватися.
Якщо ви зупинитеся лише на почутті смутку і гіркоти, то пролиті сльози замість полегшення принесуть вам відчуття порожнечі.
Якщо почнете думати лише про страх і сумніви, тривога не залишить вас.
Якщо ви будете постійно шкодувати про щось, у вас з’явиться відчуття провини і сорому, що може навіть ущемити ваше почуття власної гідності.
Прагнення виявляти тільки позитивні почуття змусить вас пригнічувати негативні емоції. А це може призвести з часом до втрати чутливості.
Позитивний ефект написання листів любові полягає в тому, що в них ви відображаєте всю гаму ваших почуттів. Щоб вилікуватися від душевного болю, нам необхідно відчути всі чотири її аспекту. Це: гнів, смуток, страх і співчуття.
ЧОМУ ефективності ПОСЛАННЯ ЛЮБОВІ
Висловлюючи кожне з чотирьох почуттів, що визначають душевний біль, ми таким чином позбавляємося від неї. Якщо обмежитися лише одним або двома, бажаний ефект досягнутий не буде. Це пояснюється тим, що в більшості випадків наша негативна реакція не є власне почуттям, а являє собою захисний засіб, що дозволяє нам ухилитися від вираження справжніх почуттів. Розглянемо приклади.
1. Люди, які швидко починають заводитися, намагаються захиститися від почуттів образи, смутку, страху чи жалю. Але коли вони відчують в собі більш вразливі місця в душі, їхній гнів пройде, а серце пом’якшиться.
2. Тим, хто легко засмучується до сліз, буває складно розсердитися. Але якщо їм допомогти висловити свій гнів, їм стане значно легше, і з ними буде простіше спілкуватися.
3. Тим, хто постійно відчуває себе в небезпеці, потрібно відчути і виплеснути гнів, тоді всі їхні страхи і побоювання пройдуть.
4. Люди, які схильні часто відчувати співчуття і відчуття провини, потребують вираженні образи і гніву, тоді в них зміцниться почуття власної гідності.
5. Ті, хто завжди намагаються бути доброзичливими, виявляти лише позитивні емоції, але при цьому з подивом відчувають пригніченість і пригніченість, повинні поставити собі таке питання: «Якби мені довелося почати турбуватися або розсердитися, які б у мене були відчуття?» Відповівши на нього, вони зуміють дати шлях почуттям, прихованим за пригніченістю і пригніченістю. У такій манері можуть бути використані послання любові.
ЯК ОДНІ ПОЧУТТЯ МОЖУТЬ ПРИХОВУВАТИ ІНШІ
Нижче наводиться кілька прикладів, які показують, яким чином чоловіки і жінки використовують негативні емоції, щоб уникнути або придушити душевний біль. Майте на увазі, цей процес йде машинально. Часто ми самі не усвідомлюємо, що відбувається.
Задумайтесь над такими питаннями:
— Коли гнівайтесь, ви коли-небудь посміхаєтеся?
— Виражали ви гнів, якщо в глибині душі відчували страх?
— Якщо ви сильно ображені або відчуваєте смуток, чи можете ви жартувати і сміятися? І станете ви це робити?
— Коли ви відчували провину чи страх, чи схильні ви були дорікати в цьому інших?
ЯКИМ ЧИНОМ МИ ховаємо НАШІ ІСТИННІ ПОЧУТТЯ
Нижче дана таблиця, де показано, яким чином чоловіки і жінки відмовляються від своїх справжніх почуттів. Природно, не всі положення типові і універсальні для всіх. Ці дані допомагають лише краще зрозуміти, що часом ми недостатньо добре знаємо свої почуття.
Як чоловіки приховують свій біль
(Як правило, несвідомо)
Як приховують свій біль жінки
(Як правило, несвідомо)
Чоловік може проявляти гнів, щоб не відчувати хворобливих відчуттів: смутку, образи, печалі, провини і страху.
Жінка може проявляти занепокоєння і тривогу, щоб ухилятися від хворобливих відчуттів: гніву, провини, страху, розчарування.
Чоловік за байдужістю і неувагою може приховувати гнів.
Жінка за збентеженням і розгубленістю може приховувати гнів, роздратування і розчарування.
Чоловік може показувати, що роздратований і ображений, щоб не відчувати біль від образи.
Жінка може послатися на погане самопочуття, щоб уникнути збентеження, гніву, смутку і жалю.
Чоловік може виражати гнів і наполягати на своїй правоті, щоб не відчувати страх і невпевненість.
Жінка може використовувати страх і невпевненість, щоб ухилитися від гніву, образи і смутку.
Чоловік може відчувати сором, за яким ховається сильне засмучення і гнів.
Жінка може виражати горі або засмучення, щоб не відчувати гнів і страх.
Чоловік зберігає спокій і не дає проявитися гніву, страху, розчарування і почуття сорому.
Жінка живе надією, щоб не відчувати гнів, смуток, гіркоту і печаль.
Чоловік проявляє впевненість, щоб не показати некомпетентність.
Жінка може здатися вдячної і щасливою, щоб не відчувати смуток і розчарування.
Чоловік може проявляти агресивність, щоб заховати почуття страху.
Жінка може проявляти любов і поблажливість, щоб не відчувати біль і гнів.
ЯК звільнитися від негативних ПОЧУТТІВ
Складно зрозуміти і прийняти негативні почуття іншої людини, коли власні залишилися без уваги і підтримки. Чим краще ми здобудемо умінням звільнятися від нереалізованих в дитинстві емоцій, тим легше нам буде з гідністю поділитися власними переживаннями і вислухати іншого. Чи не проявляючи при цьому нетерпіння, що не ображаючись і не відчуваючи розчарування.
Чим більший опір ви відчуваєте по відношенню до своєї душевного болю, тим важче вам буде вислухати співрозмовника. Якщо ви проявляєте нетерпіння і нетерпимість, слухаючи, як інші розповідають вам про свої випробуваних в дитинстві почуттях, — це яскравий показник вашого ставлення до себе.
Щоб навчитися новому підходу до своїх почуттів, нам необхідно як би стати для себе батьками. Ми повинні визнати існування всередині нас емоційного істоти, яке приходить в хвилювання навіть у тих випадках, коли наш розум дорослої людини підказує, що для цього немає підстав. Потрібно виділити цю емоційну частину нашої душі і ставитися до неї як люблячий батько. Ми повинні питати себе: «Що трапилося? Чи не торкнулося це тебе, не зачепило чи? Що ти відчуваєш? Що тебе засмутило? Чому ти сердишся? Чому сумуєш? Що тебе турбує, викликає страх? Чого ти хочеш?»
Якщо нам вдасться по-батьківськи прислухатися до власних відчуттів, то негативні емоції залишать нас і ми зможемо спілкуватися з людьми в більш доброзичливою і гідною манері. Виявляючи розуміння до свого дитячого «я», ми автоматично відкриваємо шлях теплим почуттям, які знаходять вираз в наших словах.
Якби в дитинстві наші почуття розуміли і визнавали, то ставши дорослими, ми не стикалися б з такими душевними труднощами. Але більшість з нас, будучи дітьми, не отримували такої підтримки, тому ми самі повинні вирішити це питання.
ЯК ВПЛИВАЄ НА НАС МИНУЛЕ
Вам, звичайно, доводилося відчувати прилив негативних емоцій. Ось кілька прикладів впливу на нас нереалізованих в дитинстві почуттів. Це вплив починає проявлятися, коли ми стикаємося зі стресами дорослому житті.
1. Якщо що-небудь викликало у нас досаду, ми продовжуємо відчувати гнів і роздратування, хоча «доросла» частина нашої особистості радить нам бути спокійними, люблячими і миролюбно налаштованими.
2. Якщо нас спіткало розчарування, нас не залишає почуття гіркоти і смутку, хоча «доросла» частина особистості підказує, що ми повинні бути сповнені ентузіазму, надій і щастя.
3. Якщо нас щось засмутило, ми не можемо позбутися від тривоги і занепокоєння, навіть якщо «доросла» частина нашої душі говорить, що слід відчувати почуття впевненості і подяки.
4. Якщо ми чимось збентежені, нас охоплює почуття сорому і жалю, навіть якщо ми отримуємо від «дорослої» частини нашої особистості вказівки не так турбуватися і бути задоволеними собою.
СПРОБА заглушити відчуття АЛКОГОЛЕМ
Дивно, але спроби піти від негативних почуттів призводять до ще більшої їх влади над нами
Ставши дорослими, ми намагаємося уникати негативних емоцій. За допомогою шкідливих пристрастей сподіваємося заглушити болісні крики наших почуттів і придушити нереалізовані потреби. Келих вина на деякий час знімає біль. Але потім вона накочує з новою силою.
Дивно, але, намагаючись ухилитися від негативних почуттів, ми наділяємо їх ще більшу владу над нами. У той же час, навчившись прислухатися до глибинних рухів душі і правильно реалізовувати їх, ми поступово звільняємося з цього полону.
Коли ми сильно засмучені, важко при спілкуванні домогтися бажаного результату. У ці моменти до вас повертаються з минулого нереалізовані почуття. Так у дитини, якій забороняли висловлювати роздратування, воно все ж проривається, після чого його в покарання замикають в комірчині.
Нереалізовані почуття заважають нам зріло оцінити ситуацію і ускладнюють спілкування. І це буде тривати до тих пір, поки ми не зможемо з співчуттям прислухатися до своїх «торішнім» почуттям, які, здається, суперечать здоровому глузду. (Вони мають звичай вторгатися в наше життя, коли нам особливо потрібно розсудливість.)
Весь секрет вираження складних почуттів полягає в тому, що необхідно проявити здоровий глузд і бажання викласти ці почуття на папері, отримавши таким чином можливість усвідомити позитивні емоції. Чим доброжелательнее буде наша манера спілкування з чоловіком або дружиною, тим краще стануть наші відносини. Якщо ви зможете говорити про свої негативні почуття в прийнятній формі, вашому обранцеві буде значно легше підтримати вас.
СЕКРЕТ ТОГО, ЯК ДОПОМОГТИ САМИМ СОБІ
Прекрасним способом допомогти собі є любовні послання. Але якщо їх написання не ввійде у вас в звичку, ви будете забувати звертатися до них. Припустимо, вас щось турбує, — рекомендую хоча б раз на тиждень сісти і написати таке послання. Це дає позитивний ефект не тільки, якщо ваше невдоволення стосується відносин з чоловіком або дружиною. Послання зіграє позитивну роль, коли ви схвильовані, пригнічені, роздратовані, зайшли в глухий кут або відчуваєте образу, обурення і втому або просто перебуваєте під впливом стресу. Якщо ви хочете відчути полегшення, зверніться до написання любовного послання. Може бути, вам не вдасться повною мірою поліпшити настрій, але ви значно просунетеся в бажаному напрямку.
Про важливість вивчення почуттів і значенні написання любовних послань написано чимало книг і посібників та іншими авторами. Читання такої літератури дозволить вам краще усвідомити свої внутрішні переживання і успішно з ними впоратися. Але не забувайте, що ваші почуття обов’язково повинні знайти вихід і зустріти розуміння і співчуття, інакше зцілення душі не відбудеться. Книги можуть пробудити в вас прагнення ставитися до себе більш чутливо і з більшою любов’ю, але практично реалізувати його ви зможете, тільки прислухаючись до своїх почуттів, описуючи їх або висловлюючи в усній формі.
Складаючи любовні послання, ви все сильніше будете відчувати ту частину своєї душі, яка найбільше потребує любові. Прислухаючись до власних переживань і аналізуючи емоції, дозволите цій частині душі рости і розвиватися.
Книги здатні пробудити в вас прагнення більше любити себе, але реалізувати його ви зможете, тільки прислухаючись до своїх почуттів, описуючи їх або розповідаючи про них.
 
Коли емоційна сторона вашої особистості отримає бажані любов і розуміння, вам відразу стане простіше спілкуватися. Ваша реакція на ті чи інші життєві ситуації буде більш спокійною і доброзичливою. І хоча в нас було закладено прагнення приховувати свої почуття і вибухати при першій нагоді, в наших силах внести зміни в цю «програму». У нас є всі підстави сподіватися.
Щоб «перевчитися», вам слід уважно прислухатися і з розумінням ставитися до своїх нереалізованим почуттям, які ніколи не мали шансу зустріти розуміння. Ця частина душі потребує того, щоб до неї перейнялися співчуттям, — тоді відбудеться її зцілення.
Метод написання любовних послань — надійний спосіб вираження нереалізованих почуттів, а також негативних емоцій і бажань, виключаючи можливість зустріти несхвалення і засудження. Прислухаючись до власних почуттів, ми поводимося по відношенню до емоційної стороні нашої особистості розважливо, чуйно і ніжно, немов це маленька дитина, що плаче в обіймах люблячих батька та матері. Повністю вивчивши свої почуття, ми даємо собі право мати їх. Ставлячись з повагою і любов’ю до «дитячої» стороні нашої особистості, сприяємо тим самим поступового загоєнню душевних ран минулого.
Багато дітей дуже швидко дорослішають, оскільки відкидають і придушують свої почуття. Їх не знайшла виходу душевний біль чекає того моменту, коли зможе проявитися, і настане зцілення.
Більшість фізичних недуг зв’язуються в наш час з невилікуваний душевним болем. Систематично подавляемая, вона зазвичай переростає в фізичний біль або хвороба і може викликати передчасну смерть. Крім усього, більшість наших згубних пристрастей, маній та шкідливих пристрастей обумовлені існуванням душевних ран.
Коли чоловік одержимий ідеєю добитися успіху — це означає його відчайдушну спробу завоювати любов в надії послабити душевний біль і вгамувати сум’яття. Одержимість жінки в прагненні досягти досконалості, в свою чергу, є відчайдушною спробою стати гідною любові і зменшити душевний біль. Все, що робиться понад необхідного, може стати засобом заглушити біль, завданий незадоволеністю, яка залишилася від минулого.
Наше суспільство надає масу можливостей відволіктися від душевного болю. Однак любовні послання допомагають звернути увагу на цю біль, відчути її і вилікувати. Всякий раз, складаючи такий лист, ви даєте «хворий» душі ті любов, увагу і розуміння, які необхідні для її зцілення.
СИЛА усамітнення
Іноді, описуючи в поодинці свої почуття, вам вдається глибше проникнути в свої переживання, ніж тоді, коли з вами знаходиться ще хто-небудь. Цілковита самотність створює можливість відчувати більш грунтовно і без побоювань. Навіть якщо у вас є близька людина, з яким ви можете говорити про все, я, тим не менш, рекомендую іноді усамітнитися і викласти на папері свої почуття. Написання любовних послань є корисним ще й тому, що дозволяє вам надати собі підтримку, що не залежачи від інших.
Раджу записувати любовні послання у вигляді щоденника або зберігати їх в окремій папці. Щоб полегшити собі завдання, ви можете звернутися до зразків, наведених раніше в цьому розділі. Такий формат дозволить вам запам’ятати етапи складання послання, а вступні фрази допоможуть при необхідності вийти зі скрути.
Якщо у вас є персональний комп’ютер, введіть в пам’ять формат любовного послання і постійно користуйтеся ім. Коли збираєтеся скласти лист, просто знайдіть потрібний файл, а коли закінчите, запишіть в пам’ять. Якщо хочете показати кому-небудь своє послання, віддрукуйте його.
Я рекомендую завести окрему папку і зберігати в ній свої послання ось чому. Коли ви перебуваєте в гарному настрої, перечитайте їх, тому що таким шляхом зумієте з більшою об’єктивністю оцінити свої почуття. Ця об’єктивність допоможе вам в наступний раз висловити свої розтривожені почуття в більш прийнятною і гідною манері. Якщо ви написали лист, а ваше невдоволення і хвилювання не вляглися, перечитайте лист, і вам поступово стане легше на душі.
Мною була розроблена спеціальна комп’ютерна програма. Її мета — допомогти людям в складанні любовних послань, аналізі та вираженні в приватній формі своїх переживань. Комп’ютер використовує фотографії, діаграми і формати різних любовних послань, щоб дати вам можливість відчути зв’язок зі своїми почуттями. Пропонуються навіть вступні фрази, покликані допомогти висловити ті чи інші емоції. Програма передбачає занесення в пам’ять ваших листів, які можна переглядати, коли вам знадобиться більш повно виразити свої переживання.
Використання комп’ютера для вираження почуттів допоможе вам подолати опір написання любовних послань, яке зазвичай відчувають люди. Більшою мірою це стосується чоловіків, але коли вони мають можливість усамітнитися у комп’ютера, то завдання значно полегшується.
СИЛА ДУХОВНОЇ БЛИЗЬКОСТІ
Щоб розвинути в собі здатність любити себе, нам також необхідно отримувати любов.
Коли ви, усамітнившись, складаєте любовне послання, це саме по собі має позитивний ефект. Однак цей процес не замінить вашу потребу в співчутливе увагу і розумінні. Коли ви пишете лист, то виявляєте любов до себе, а коли знайомите іншої людини з його змістом, то приймаєте любов. Щоб розвинути в собі здатність любити себе, нам також необхідно отримувати любов. Щирий тон послання сприяє зміцненню духовної близькості, якої супроводжує це почуття.
Щоб отримати любов, поруч з нами повинні бути люди, з якими ми могли б вільно і відкрито, без побоювань поділитися своїми почуттями, розкрити будь-який з них. І при цьому нам необхідна впевненість, що ці люди не ранять нас душу своїм засудженням, критикою, що вони не відкинуть нас.
Коли ви можете розповісти, хто ви є насправді і які почуття переживаєте, тоді ви повніше сприймете любов. Якщо ви отримуєте таку любов, вам легше звільнитися від ряду негативних проявів: обурення, гнів, страх і т. Д. Це не означає, що вам обов’язково потрібно повідомляти про все, що відчули і усвідомили для себе. Якщо ж є щось сокровенне, про що ви боїтеся розповідати, в цьому випадку необхідно від цих страхів вилікуватися.
Доброзичливий психотерапевт або близький друг можуть стати для вас джерелом любові, зцілення душі, якщо ви зможете довірити їм свої найпотаємніші думки і почуття. Припустимо, ви не відвідуєте терапевта, але у вас є близький друг — читайте листи, це принесе велику користь. Відокремлене написання листів принесе вам полегшення. Але інколи ; важливо поділитися своїми переживаннями з тим, кому вони не байдужі і хто здатний вас зрозуміти.
СИЛА КОЛЕКТИВУ
Силу підтримки колективу важко описати — її треба відчути. Доброзичливо налаштований і здатний надати підтримку колектив може вам істотно допомогти, полегшивши контакт з вашими потаємними почуттями. Якщо ви ділитеся переживаннями з групою, це означає, що ви отримаєте більше любові. (Сила впливу колективу збільшується пропорційно його розмірами.) При цьому ваші потенційні можливості також зростають. Навіть якщо самі не будете висловлюватися, але слухаючи, як відкрито і щиро говорять інші, ви почнете краще розуміти свої почуття.
Проводячи семінари в різних частинах країни, я часто відчував в глибині душі почуття, які потребують бути почутими. Коли хто-небудь з присутніх починає говорити, у мене пробуджуються спогади або виникають різні асоціації. Я здобуваю цінні уявлення про себе і про інших. В кінці кожного семінару у мене легше на душі, і я стаю більш доброзичливим.
Всюди регулярно збираються маленькі групи підтримки, щоб надавати і отримувати необхідну допомогу. Ними охоплено великий спектр проблем. Групи підтримки особливо ефективні, якщо в дитинстві ми не відчували, що можемо вільно висловлювати свої почуття в колективі або в сім’ї. Будь-яка позитивна діяльність колективу робить благотворний вплив. Однак можливість вислухати інших і висловитися самому в доброзичливо налаштованої групи підтримки має індивідуальний ефект для кожного її члена.
Я регулярно відвідую зібрання групи підтримки чоловіків, а моя дружина Бонні регулярно зустрічається зі своєю жіночою групою. Допомога, яку ми отримуємо за межами свого будинку, позитивно позначається на наших відносинах. Це звільняє нас від необхідності бачити один в одному єдине джерело підтримки. Крім того, коли ми слухаємо про успіхи та невдачі інших, наші власні проблеми видаються нам менш серйозними.
ЧАС, НЕОБХІДНА, ЩОБ ПРИСЛУХАТИСЯ ДО СЕБЕ
Коли ви виділяєте час, щоб прислухатися до своїх почуттів, ви немов говорите маленькому чутливого суті, живе у вашій душі: «Ти для мене важливий, тому я вислухаю тебе. Ти заслуговуешь цього».
Коли ви, усамітнившись, записуєте на комп’ютері свої думки і почуття або надсилайте їх психотерапевтом, з близькими людьми або в групі підтримки, то робите собі неоціненну користь. Приділяючи час, щоб прислухатися до своїх почуттів, ви, по суті, звертаєтеся до живе у вашій душі чутливого суті: «Ти важливий для мене, ти заслуговуєш участі і розуміння. Я обов’язково вислухаю тебе ».
Сподіваюся, що ви скористаєтеся методикою написання любовних послань. Я був свідком того, як її застосування перетворило життя тисяч людей, в тому числі і мою власну. У міру складання все більшого числа листів процес спроститься, а ефективність його зросте. Для цього потрібен час. Але результат вартий того.

Глава 12. Як попросити про підтримку, щоб отримати її
Якщо в процесі взаємин ви не отримуєте бажаної підтримки, причин може бути дві: або ви недостатньо просите, або ваша прохання виражена в такій формі, яка не дає очікуваного результату. Щоб успішно розвивалися будь-які відносини, важливо вміти попросити про любов і підтримку. Якщо ви хочете щось ОТРИМАТИ, вам потрібно про це ПОПРОСИТИ.
Попросити про підтримку однаково важко і чоловікам і жінкам. Однак жінки більшою мірою схильні пов’язувати це питання з ризиком випробувати розчарування. З цієї причини я адресую цю главу жінкам. Природно, якщо чоловіки ознайомляться з нею, вони зможуть отримати більш глибокі знання про психологію жінок.
ЧОМУ ЖІНКИ НЕ ЗВЕРТАЮТЬСЯ З ПРОХАННЯМ
У мешканок Венери був девіз: «Любові ніколи не доводиться просити!».
Жінки роблять помилку, вважаючи, що їм не потрібно просити про підтримку, оскільки вони самі інтуїтивно відчувають потреби інших і роблять все, що в їх силах. Їм здається, що і чоловіки можуть діяти таким чином. Якщо жінка любить, вона з натхненням і задоволенням шукає способи запропонувати свою підтримку. Чим сильніше її любов, тим з більшим завзяттям готова жінка допомогти. На Венері це вважалося природним, тому не було необхідності звертатися з проханням про любов. Не випадково венеріанкі мали девіз: «Любові ніколи не доводиться просити!».
Керуючись цим девізом, жінка вважає, що, якщо чоловік її любить, він сам запропонує допомогу, і їй не потрібно просити його про це. Іноді вона спеціально не звертався з проханням, щоб у такий спосіб перевірити його почуття. З точки зору жінки, для чоловіка стане випробуванням, якщо він буде попереджати її бажання і потреби і надавати підтримку, навіть якщо його про це не просять.
Але стосовно до чоловіків такий підхід у взаємовідносинах не ефективний. Адже вони — вихідці з Марса, а там, щоб отримати підтримку, потрібно попросити. У чоловіків немає спонукальний мотив пропонувати допомогу за власною ініціативою. У зв’язку з цим не виключено виникнення складнощів. Якщо ваша прохання буде виражена в неприйнятною для чоловіка формі, це може викликати його невдоволення і позбавити бажання допомагати. У тому ж випадку, коли ви не станете просити, то ризикуєте залишитися без підтримки або отримати дуже мало.
Якщо жінка не отримує потрібної їй підтримки в період, коли відносини тільки починають складатися, вона робить висновок, що чоловік просто не може в цей час дати більше. І продовжує терпляче і з любов’ю облаштовувати відносини, вважаючи, що рано чи пізно він теж стане вносити рівноцінний внесок. А чоловік, в свою чергу, впевнений, що його зусиль і без того досить, оскільки партнерка не перестає підтримувати його.
Він не передбачає, що вона розраховує на взаємну підтримку з його боку. Він думає, що вона перестала б віддавати, якби потребувала більшому. Але так як в жінці живуть традиції, прийняті на Венері, вона не тільки хоче більшого, але і сподівається, що він без підказки запропонує свою допомогу. А чоловік, чекаючи її прохання і бачачи, що вона мовчить, робить висновок: значить, його підтримка задовольняє партнерку.
Зрештою жінка може попросити про допомогу. Але коли це станеться, жінка вже настільки сильно ображена на «нахлібника», що її прохання стає схожою на вимогу. Її може обурювати сама необхідність просити про підтримку. І навіть отримавши у відповідь на своє прохання деяку допомогу, вона збереже образу, тому що їй довелося попросити. У жінки виникає тоді думка: «Якщо мені доводиться просити, то підтримка втрачає сенс».
У разі, коли жінка не просить про підтримку, чоловік робить висновок, що його зусилля її задовольняють.
 
Прояв невдоволення і вимогливий тон не викликають у чоловіка позитивної реакції. Якщо він і розташований надати підтримку, то образи або наказовий тон з боку жінки змушують його відповісти відмовою. Якщо прохання перетворюється в вимога, її шанси отримати підтримку катастрофічно падають. Якщо йому здасться, що вона вимагає від нього більшого, він знизить свою активність.
Якщо жінкам незнайома подібна точка зору чоловіків, це веде до виникнення складнощів в їх відносинах. І хоча ця проблема може здатися непереборної, проте вона вирішувана. З огляду на, що чоловіки — вихідці з Марса, ви навчитеся висловлювати свої прохання в прийнятну для них форму.
На своїх семінарах я допоміг тисячам жінок оволодіти мистецтвом просити, і вони негайно домоглися успіху. У цьому розділі ви познайомитеся з трьома етапами, які необхідно вам пройти, щоб отримати те, що необхідно.
1. Тренуйте навик просити про те, що ви вже отримуєте.
2. Розвивайте вміння просити про щось більше, навіть якщо ви припускаєте, що зустрінете відмову. Будьте готові його прийняти.
3. Вчіться виявляти розумну наполегливість.
ПЕРШИЙ ЕТАП. ВМІННЯ ПРОСИТИ ТЕ, ЩО ВЖЕ ОТРИМУЄТЕ
На першому етапі в процесі навчання тому, як отримати більше від взаємин, потрібно оволодіти вмінням просити про те, що ви вже й так отримуєте. Проаналізуйте, в чому і як ваш чоловік допомагає вам. Зверніть особливу увагу на «дрібниці»: перенесення важких коробок, лагодження речей в будинку, прибирання та інші нескладні справи.
На цьому етапі важливо почати просити чоловіка виконувати ті прості роботи, з якими він вже знайомий, при цьому не сприймайте його зусилля як належне. Коли він впорається з дорученнями, обов’язково подякуйте йому. Відмовтеся на час від думки, що отримаєте від чоловіка підтримку, якщо прямо про це не попросите.
На першому етапі важливо не просити більше, ніж чоловік вже виконує. Дайте чоловікові переконатися, що ваші прохання не звучать як вимоги.
Незалежно від вдало підібраних слів для прохання, чоловік, почувши вимогливий тон, сприймає це як свідчення того, що його зусилля недостатні. Тому він буде прагнути робити менше до тих пір, поки ви не оціните те, що він вже робить.
Якщо чоловік чує наказовий тон, самі слова прохання, якими б вдалими вони не були, не грають для нього ролі. Він сприймає це як докір і починає відчувати, що його не люблять і не цінують. Звідси його прагнення обмежити свої зусилля, поки дружина не оцінить те, що він вже робить.
Ви самі (або його мати) своїм ставленням спонукали чоловіка відповідати категорично заперечили на ваші прохання. На першому етапі ваше завдання — мотивувати його позитивну реакцію в подібних випадках. Коли чоловік бачить, що ви задоволені і цінуєте його зусилля, а не сприймаєте їх як належне, він буде (коли це в його силах) відповідати згодою на ваші прохання. А потім вже автоматично почне пропонувати свою підтримку. Але не слід очікувати, що він стане так поступати з самого початку.
Є й інша причина, по якій слід починати просити про допомогу з того, що чоловік вже виконує. Ви повинні бути впевнені: форма вашого прохання прийнятна для нього. Саме це я маю на увазі під виразом: «вміння просити правильно».
ПОРАДИ ПО свідомість У ЧОЛОВІКІВ спонукає мотивом
Існує п’ять секретів, що дозволяють правильно попросити марсіанина про підтримку. Не знаючи їх, можна легко відштовхнути чоловіка. Ці секрети передбачають: вибір відповідного моменту, позбавлений вимогливості тон, стислість, прямоту і адекватний ситуації підбір слів.
Зупинимося детальніше на кожному з них.
1. Вибір підходящого моменту.
Будьте уважні, не просіть чоловіка виконати те, що він як раз збирається зробити. Якщо, наприклад, чоловік має намір викинути сміття, не кажіть йому: «Не винесеш ти сміття?» Він може вирішити, ніби ви намагаєтеся вказувати йому, що йому слід робити. Вибір моменту має дуже велике значення. У той же час, якщо чоловік чимось зайнятий, не чекайте його моментального відгуку на ваше прохання.
2. Тон, позбавлений вимогливості.
Запам’ятайте, прохання і вимога — це різні речі. Якщо у вашому тоні звучать вимогливі, образливі або незадоволені нотки, то, як би ретельно ви не підбирали слова, чоловік буде вважати, а можливо і скаже, що зроблене їм не цінується.
3. Будьте короткі.
Звертаючись до чоловіка за підтримкою, виходите з того, що його не потрібно в цьому переконувати. Відмовтеся від перерахування причин, за якими він повинен вам допомогти. Виходите з того, що переконувати його не потрібно. Чим більше доводів ви приводите, тим більший опір ризикуєте викликати. Тривалі пояснення з метою довести обгрунтованість прохання можуть викликати у чоловіка відчуття, ніби ви не вірите в те, що він в змозі підтримати вас. Йому здаватиметься, що на його власне рішення запропонувати допомогу намагаються вплинути.
Коли жінка засмучена або сердита, вона й чути не хоче про те, що їй не слід переживати з цього приводу. Також і чоловікові не потрібні пояснення, чому він повинен виконати її прохання.
А жінка таким способом прагне показати справедливість своїх потреб, спонукавши чоловіка допомогти. Для нього ж її слова звучать так: «Ось чому ти повинен зробити це». Чим довший список доводів, тим більше неприйняття він може викликати. Якщо чоловік запитає вас: «чому?», Дайте пояснення, але і в цьому випадку не забувайте про стислості. Навчіться довіряти чоловікові, не сумнівайтеся, що він підтримає вас, якщо зможе. Будьте короткі, наскільки це допустимо.
4. Виражайтеся прямо.
Часто жінки вважають, що просять підтримки, хоча, по суті, не роблять цього. Коли жінці необхідна допомога, вона може поділитися проблемою, але прямо не сказати про підтримку. Вона чекає, що чоловік сам її запропонує.
Непряма прохання лише передбачає прохання, але відкрито її не виражає. Непрямі прохання змушують чоловіка відчувати, що його зусилля не цінують і приймають як належне. Іноді можна попросити в такій формі, але, якщо це увійде в систему, у партнера аж ніяк не додасться бажання надавати підтримку. Причому він і сам може не усвідомлювати причини свого внутрішнього опору. Наступні висловлювання є прикладами непрямих прохань і відповідної реакції на них чоловіків.
ЯК СПРИЙМАЄ ПРОХАННЯ ЧОЛОВІК, ЯКЩО ВОНО ВИРАЖЕНА НЕПРЯМО
Що їй потрібно говорити (прямо і коротко)
«Не заїдеш ти за дітьми?»
Чого їй не слід говорити (непряма прохання)
«Потрібно заїхати за дітьми, а я не можу цього зробити».
Як розуміє чоловік непряме прохання
«Якщо ти можеш забрати дітей, ти повинен це зробити, інакше я дуже ображуся і розсерджуся» (вимога).

Що їй потрібно говорити (прямо і коротко)
«Принеси, будь ласка, покупки».
Чого їй не слід говорити (непряма прохання)
«Покупки в машині».
Як розуміє чоловік непряме прохання
«Я все купила, а твоя справа їх внести в будинок» (очікування).
Що їй потрібно говорити (прямо і коротко)
«Винеси, будь ласка, сміття».
Чого їй не слід говорити (непряма прохання)
«Я нічого не можу більше заштовхнути в сміттєвий бак».
Як розуміє чоловік непряме прохання
«Ти не виніс сміття. А треба було давно це зробити »(докір).

Що їй потрібно говорити (прямо і коротко)
«Не прибереш ти у дворі?»
Чого їй не слід говорити (непряма прохання)
«У дворі такий безлад!»
Як розуміє чоловік непряме прохання
«Ти знову не прибрав у дворі. Тобі слід бути більш відповідальним. Я не повинна тебе про все нагадувати »(осуд).

Що їй потрібно говорити (прямо і коротко)
«Принеси, будь ласка, пошту».
Чого їй не слід говорити (непряме прохання)
«Пошту ще не брали».
Як розуміє чоловік непряме прохання
«Ти забув принести пошту. А треба пам’ятати »(несхвалення, осуд).

Що їй потрібно говорити (прямо і коротко)
«Відвези нас куди-небудь пообідати, будь ласка».
Чого їй не слід говорити (непряма прохання)
«Сьогодні у мене немає часу готувати обід».
Як розуміє чоловік непряму прохання
«Я зробила так багато, а ти, по крайней мере, звозили нас пообідати» (невдоволення).

Що їй потрібно говорити (прямо і коротко)
«Давай підемо кудись на цьому тижні».
Чого їй не слід говорити (непряма прохання)
«Ми так давно ніде не були».
Як розуміє чоловік непряму прохання
«Ти мною зневажаєш. Я не отримую те, що мені необхідно. Нам частіше треба бувати на людях »(образа).

Що їй потрібно говорити (прямо і коротко)
«Визнач, будь ласка, час, коли ми можемо поговорити».
Чого їй не слід говорити (непряма прохання)
«Нам потрібно поговорити».
Як розуміє чоловік непряму прохання
«Це твоя вина, що ми мало розмовляємо. Тобі слід більше говорити зі мною »(звинувачення).
5. Підбирайте правильні слова.
Найбільш поширена помилка при поводженні з проханням — це використання фрази «Не міг би ти?» Замість того, щоб сказати: «Зроби, будь ласка». «Не міг би ти винести сміття?» — Цей вислів звучить як просте питання, в той час як фраза: «Винеси, будь ласка, сміття» вже висловлює прохання.
Жінки часто кажуть: «Не міг би ти?», Маючи на увазі: «Зроби, будь ласка». Як я зазначав вище, прохання, виражені побічно, можуть відштовхнути чоловіка. Якщо це робиться нечасто, то, ймовірно, пройде непоміченим, але постійне їх використання може викликати у чоловіків роздратування.
Коли я говорю жінкам про те, що їм потрібно просити про підтримку, це приводить їх в деяке замішання, оскільки їм вже доводилося стикатися з відповідною реакцією чоловіків. А ті відповіли так:
— «Не докучає мені».
— «Не проси мене постійно щось робити».
— «Перестань вказувати, що мені потрібно зробити».
— «Я вже знаю, що повинен зробити».
— «Тобі не потрібно говорити мені про це».
Незалежно від того, яке враження ці відповіді виробляють на жінок, чоловік має на увазі наступне: «Мені не подобається та манера, в якій ти звертаєшся до мене з проханням!» Якщо жінка не зрозуміє, наскільки загострено чоловік може реагувати на окремі слова і фрази, то буде дратуватися ще більше і, тим самим, ускладнить ситуацію. Боячись отримати відмову в проханні, жінка каже: «Не міг би ти …», оскільки вважає, що таким чином прохання звучить більш ввічливо. Однак ця форма вираження підходить для мешканок Венери, але не для марсіан.
На Марсі як образа могла бути розцінена фраза: «Чи можеш ти винести сміття?» Звичайно, він може це зробити! Питання в іншому — чи погодиться він на це. Сприймаючи питання як образу, він може відмовитися виконати прохання вже тому, що ви викликали у нього роздратування.
ЩО ЧОЛОВІКИ ХОЧУТЬ, ЩОБ У НИХ ЗАПИТУВАЛИ
Коли на своїх семінарах я пояснюю різницю між фразами: «Не міг би ти зробити?» І «Зроби, будь ласка», жінки вважають, що я надаю цьому невиправдано велике значення. Вони не бачать між даними виразами суттєвої різниці. «Не міг би ти …» звучить, на їхню думку, більш ввічливо. Але для більшості чоловіків різниця дуже відчутна. У зв’язку з цим я хочу привести думки сімнадцяти чоловіків — слухачів моїх семінарів.
1. Коли до мене звертаються з фразою: «Не міг би ти прибрати у дворі?», Я розумію її буквально. І відповідаю: «Звичайно, можу, це цілком реально», але при цьому не кажу: «Я зроблю», оскільки, природно, не вва-.таю, що даю обіцянку. З іншого боку, якщо мене питають: «Не прибереш ти у дворі» або «Прибери, будь ласка, у дворі», тут мені потрібно приймати рішення і з’являється бажання допомогти. Якщо я відповім ствердно, велика ймовірність того, що я про це не забуду, оскільки дав обіцянку.
2. Коли вона говорить: «Мені потрібна твоя допомога. Ти міг би допомогти? », Ці слова звучать критично, як ніби я раніше її підводив. Мене це не має допомагати. З іншого боку, фрази: «Мені потрібна твоя допомога. Чи не допоможеш донести це? »Звучать як справжня прохання і одночасно надають мені шанс проявити себе. У мене з’являється бажання відповісти ствердно.
3. Коли дружина запитує: «Чи можеш поміняти пелюшки Крістоферу?», Я про себе думаю: «Звичайно, можу. Я цілком в змозі це зробити, не так вже це складно. »Але, якщо мені не хочеться цього робити, я, можливо, знайшов би привід відмовитися. А коли питання поставлене інакше: «Не поміняєш чи пелюшки Крістоферу?», Я б відповів: «Звичайно» — і поміняв би. І при цьому подумав, що мені приносить задоволення допомагати в догляді за нашими дітьми. Я відчуваю бажання допомагати!
4. Коли вона просить: «Допоможи мені, будь ласка», я отримую можливість допомогти і у мене з’являється бажання підтримати її. А коли я чую: «Чи міг би ти мені допомогти?», Мене немов притискають до стінки, і вибору у мене немає. Коли я можу допомогти, від мене очікують допомоги як належного! Я не відчуваю, що мене цінують.
5. Мене обурює питання: «Чи міг би ти?». Відразу виникає почуття, що іншого вибору у мене немає, як тільки погодитися. Якщо я відмовлюся, вона засмутиться і розсердиться. Це вже не прохання, а вимога.
6. Щоб жінка, з якою я працюю, не зверталася до мене зі словами: «Не міг би ти …», я намагаюся постійно чимось займатися або роблю вигляд, що зайнятий справою. Якщо вона говорить: «Будь ласка …» або: «Не зробиш ти …», тоді я відчуваю, що у мене є вибір, і мені хочеться допомагати.
7. На цьому тижні дружина запитала мене: «Не.мог б ти посадити сьогодні квіти?», І я без вагань відповів: «Так». Повернувшись додому, вона поцікавилася: «Ти посадив квіти?» «Ні», — відповів я. Тоді вона сказала: «Не міг би ти зробити це завтра?» — І знову я без вагань погодився. Так тривало кожен день протягом усього тижня, і квіти до сих пір не посаджені. Мені здається, якби вона запитала: «Не посадиш ти завтра квіти?», Я б подумав над цим питанням і в разі згоди виконав би обіцянку.
8. Коли я відповідаю: «Так, я міг би це зробити», я не беру на себе зобов’язання виконати прохання. Просто кажу (підтверджую), що міг би зробити це. Але в даному випадку не даю ніякого обіцянки. Коли вона починає на мене сердитися, я вважаю, що це несправедливо. Якби я сказав, що зроблю це, і не виконав обіцянки, тоді мені було б зрозуміло її роздратування.
9. Я ріс в сім’ї, де було ще п’ять дочок. Я одружений, і у мене самого три дочки. Коли дружина звертається до мене: «Можеш винести сміття?», Я просто мовчу. А коли вона запитує, чому я не відповідаю, то я і сам не знаю. Тепер починаю розуміти, в чому причина. Мені здається, що мною командують. Я відповів би дружині, якби вона мене запитала: «Не зробиш ти? ..»
10. Коли я чую фразу: «Чи міг би ти?», Я відразу ж відповідаю ствердно, а в наступні десять хвилин усвідомлюю, чому не буду це виконувати, і ігнорую прохання. Але коли я чую: «Не зробиш ти?», Частина мого єства каже: «Так, я хочу допомогти». В цьому випадку, навіть якщо потім у мене і виникають заперечення, я, тим не менш, виконаю обіцянку, тому що дав слово.
11. Я відповім ствердно на питання: «Чи не міг би ти?», Але всередині пручаюся, оскільки відчуваю, що на мене «тиснуть», але, якщо не погоджуся, вона влаштує істерику. Коли ж вона говорить: «Не зробиш ти?», Я відчуваю себе вільним сказати «так» чи «ні», можу зробити вибір, і мені хочеться відповісти «так».
12. Коли жінка запитує мене: «Не зробиш ти? ..», У мене є впевненість, що отримаю за це очко. Я відчуваю, що мене цінують, і готовий старатися.
13. Коли до мене звертаються: «Не зробиш ти? ..», Я відчуваю, що мені довіряють допомогти. Але якщо мене питають: «Чи можеш ти?», Я чую голий питання. Вона цікавиться, чи можу я винести сміття, хоча цілком очевидно, що я в змозі це зробити. За питанням ховається прохання, яку вона не висловлює прямо, мабуть не відчуваючи достатньої довіри до мене.
14. Коли жінка запитує мене: «Не зробиш ти? ..», Я відчуваю її вразливість. І більш чутливо сприймаю її потреби. Мені безумовно не хочеться відштовхувати її. Коли ж вона говорить: «Не міг би ти? ..», Я більшою мірою розташований відповісти «ні», оскільки знаю, що цим не відштовхую її. Просто даю зрозуміти, що не в змозі виконати те, про що вона мене просить. Вона не образиться, якщо відповім відмовою.
15. Для мене вираз: «Не зробиш ти? ..» Наповнене конкретним змістом, а фраза: «Не міг би ти? ..» Сприймається як щось спільне, не обов’язкова, тому я виконаю те, про що мене просять. Але тільки в тому випадку, якщо у мене немає інших занять і коли це мене влаштовує, не викликає ускладнень.
16. Коли жінка каже: «Не міг би ти мені допомогти?», Мені чується невдоволення і у мене спрацьовує опір. Але варто їй сказати: «Не допоможеш ти мені?», То ніякого невдоволення я не відчуваю, якщо навіть воно і є. І тоді я з радістю готовий відповісти «так».
17. Якщо жінка звертається з питанням: «Чи не міг би ти зробити це для мене?», Я чесно відповідаю: «Мабуть, немає». Бере верх моя лінь. Але коли я чую: «Будь люб’язний» або «Допоможи, будь ласка», в мені прокидається енергія і я відразу починаю думати, як краще допомогти.
Щоб жінкам стала ясна різниця між двома цими фразами, уявімо собі романтичну ситуацію: чоловік робить пропозицію жінці. Його серце сповнене почуттями. Схиливши коліна і простягнувши до улюбленої руки, він, дивлячись їй в очі, ніжно вимовляє: «Могла б ти вийти за мене заміж?»
І в той же момент романтичні чари розвіюються. Вживши цю фразу, чоловік відразу починає здаватися слабким і недостойним кохання. А якби він запитав: «Ти вийдеш за мене заміж?», В цьому випадку виявилися б і його сила, і його почуття. Ось в якій формі має робитися пропозицію.
І чоловікові необхідно, щоб жінка зверталася до нього з проханнями в аналогічній манері. Не кажіть: «Міг би ти» або «Чи можеш ти?». Ці фрази висловлюють прохання побічно, в них звучить недовіру, прагнення чинити тиск.
Коли жінка вимовляє: «Не міг би ти винести сміття?», Чоловік сприймає ці слова так: «Якщо ти можеш, то ти повинен це зробити. Я б зробила це для тебе! »З його точки зору, очевидно, що він в змозі виконати цю роботу. Але вона не просить прямо про підтримку, і він вбачає в цьому спробу вплинути на нього. Або ж вважає, що його допомога сприймається як належне. В результаті чоловік не відчуває до себе довіри.
Пам’ятаю, як на семінарі одна слухачка пояснила різницю між двома цими фразами з позиції венеріанкі: «Спочатку я не бачила різниці між цими формами поводження. Але потім глянула на них по-іншому. Різниця стає дуже відчутним, якщо сказати: «Я не можу це зробити» або «Я не буду це робити». Вираз: «Я не буду …» відображає небажання і має чітко виражену особисту спрямованість. Якщо ж він вимовив фразу: «Я не можу це зробити», то до мене вона не має ніякого відношення. Просто він не може виконати моє прохання ».
НАЙПОШИРЕНІШІ ПОМИЛКИ ПРИ ЗВЕРНЕННЯ З ПРОХАННЯМ
Найскладніше в процесі оволодіння мистецтвом запитувати — це пам’ятати, в якій формі слід ставити питання. По можливості намагайтеся використовувати фрази типу: «Не зробиш ти? ..». Тут необхідна практика.
Пам’ятайте, звертаючись до чоловіка за підтримкою, потрібно:
1. Говорити коротко.
2. Говорити прямо.
3. Використовувати фрази: «Не зробиш ти …» або «Зроби, будь ласка …» і виключити обороти: «Не міг би ти?» Або «Чи можеш ти?».
Ось кілька прикладів.
говоріть так
Так не кажіть
«Не винесеш чи сміття?»
«На кухні цілковитий безлад. І запах неприємний. Мішок для сміття набитий битком. Його потрібно винести. Ти б міг це зробити? »(Багато слів, використано« міг би »).
«Не допоможеш ти мені пересунути цей стіл?»
«Не можу пересунути Етол стіл. Мені потрібно приготувати його до приходу гостей. Міг би ти допомогти? »(Багато слів, використано« міг би »).
«Прибери це, будь ласка».
«Я не в змозі все це прибрати» (прохання виражена в непрямій формі).
«Принеси, будь ласка, покупки з машини».
«В машині у мене чотири пакети з продуктами. Мені вони потрібні, щоб приготувати обід. Міг би ти їх принести? »(Занадто багато слів, непряма прохання, використано« міг би »).
«Не візьмеш чи пляшку молока по дорозі додому?»
«Ти поїдеш повз мага зина. Лорені потрібно моло ко. Я не можу знову їхати за ним, я дуже втомилася. Сьогодні! Видався важкий день. Міг би ти купити молоко? (Занадто довго, непрямо ная прохання, використаний« міг би ») .
«Не ти візьмеш Джулію зі школи?»
«Джулію потрібно взяти зі школи. Я не можу за нею заїхати. У тебе є час? Як ти думаєш, міг би ти її забрати? »(Занадто довго, непряма прохання, фігурує« міг би »).
«Не спровадиш ти Зуї до ветеринара?»
«Зуї пора робити щеплення. Не хотів би ти відвезти її до ветеринара? »(Надто абстрактне звернення).
«Не відвіз би ти нас сьогодні куди-небудь пообідати?»
«Я дуже втомилася, щоб готувати обід. Ми давно вже нікуди не виїжджали. Ти хочеш поїхати куди-небудь? »(Занадто довго і виражене не прямо).
«Не застегнешь мені блискавку?»
«Мені потрібна твоя допомога. Чи не міг би ти застебнути мені блискавку? »(Непряма прохання, є« міг би »).
«Не садити ти вогонь сьогодні ввечері?»
«Дуже холодно. Чи не збираєшся ти затопити камін? »(Дуже абстрактно).
«Не зводиш ти мене в кіно на цьому тижні?»
«Хочеш піти в кіно на цьому тижні?» (Надто абстрактно).
«Не допоможеш Лорені надіти туфлі?»
«Лорена ще не взулась! Ми запізнюємось. Я не можу все зробити одна. Міг би ти допомогти? »(Занадто багато слів, звернення виражено в непрямій формі, використано« міг би »).
«Давай сядемо з тобою зараз або ввечері і поговоримо про наші справи».
«Я не маю уявлення, як у нас йдуть справи. Ми з тобою не розмовляли на цю тему, і мені потрібно знати, чим ти займаєшся »(занадто багато слів,
прохання виражена побічно).
Як, ймовірно, ви встигли помітити, то, що ви вважаєте зверненням з проханням, має для марсіан зовсім інший зміст. Необхідно докласти зусиль, щоб внести невеликі, але мають істотне значення зміни в форму цього звернення.
Перед тим як переходити до другого етапу, я пропоную вам протягом трьох місяців попрацювати над зміною форми вираження прохання. Інші ефективно діючі фрази, які виражають прохання, це: «Зроби, будь ласка», і «Не заперечуєш проти того, щоб?».
Приступаючи до освоєння першого етапу, подумайте, скільки разів ви не звертаєтеся за підтримкою. А якщо все ж робили це, відзначте про себе, в якій формі висловлювали своє прохання. Беручи до уваги ці моменти, повчіться просити чоловіка виконати те, що він вже робить. Не забувайте про стислості і висловлюйтесь прямо. Потім заохотьте його вдячністю.
Глава 13. Як зберегти чарівну силу любові
Один з парадоксів взаємин, в яких панує любов, виявляється в тому, що на тлі взаємної любові та злагоди подружжя починає відчувати відчуження і в їх спілкуванні один з одним немає колишньої доброзичливості. Можливо, наведені нижче приклади здадуться вам знайомими.
1. Ваша любов може бути сильною і глибокої, але одного разу, прокинувшись вранці, ви відчуваєте по відношенню до чоловіка або дружини роздратування і образу.
2. Ви доброзичливі, терплячі, гарно уживаються, і раптом ви починаєте відчувати незадоволеність, невдоволення і стаєте зайво вимогливі.
3. Ви не можете собі уявити своє життя без свого обранця, але несподівано між вами спалахує сварка, і ви вже готові розлучитися.
4. Ваш чоловік або дружина зробили для вас щось приємне, а ви не можете пробачити, що колись в минулому вони були до вас недостатньо уважні.
5. Вас тягне до коханої людини, але раптом ні з того ні з сього починаєте відчувати себе скуто в його присутності.
6. Ви щасливі в шлюбі, і раптом починаєте сумніватися в міцності ваших відносин або відчуваєте, що не в силах отримати те, що вам необхідно.
7. Ви впевнені і спокійні, знаючи, що улюблені, але несподівано вас охоплюють відчай і сумніви.
8. Ви щедро віддаєте вашу любов, але раптом стаєте дратівливими, стримуєте ніжне почуття, прагнете засуджувати, критикувати або командувати.
9. Вас приваблює ваш партнер або партнерка, але, коли вони пов’язують себе зобов’язанням, ви втрачаєте до них інтерес або знаходите інших більш привабливими.
10. Ви хочете зайнятися сексом, але, коли це пропонує ваша друга «половина», у вас пропадає бажання.
11. Ви задоволені собою і своїм життям, але раптово вам починає здаватися, що ви нікому не потрібні і нічого не варті.
12. У вас видався вдалий день, і ви з нетерпінням чекаєте зустрічі з чоловіком або дружиною, проте коли ви їх побачите, то будь-яке їх висловлювання може викликати у вас почуття розчарування, пригніченості, байдужості і відчуженості.
Можливо, вам доводилося помічати подібні зміни і у свого супутника життя. Знову перечитайте список з прикладами, подумайте про те, що ваш чоловік або дружина можуть раптово втратити здатність дарувати вам любов, яку ви заслуговуєте. Може, вам доводилося відчувати на собі, як несподівано змінювалося їх ставлення. Часто ті, хто шалено закохані, можуть посваритися і зненавидіти один одного в одну мить, хоча буквально за день до цього палали взаємною пристрастю.
Такі перепади здатні абсолютно збити з пантелику. Проте це явище спостерігається дуже часто. Якщо не зрозуміти його причину, то буде здаватися, що ми сходимо з розуму, або прийдемо до помилкового висновку, що любов наша померла. На щастя, цьому явищу є пояснення.
Любов здатна привести в рух нереалізовані почуття, що криються в глибинах нашої душі. Ми відчуваємо, що улюблені, але раптом, зовсім несподівано, перестаємо вірити в любов. І з глибини душі піднімаються болісні спогади про те, як нас відкинули.
Коли ми з більшою любов’ю починаємо ставитися до себе або коли нас люблять інші, то пригнічені раніше почуття починають давати про себе знати, кидаючи часом тінь на взаємини. Ці почуття вимагають розуміння. Під впливом їх ми стаємо дратівливими, запальними, образливими, вимогливими і менш чутливими.
Якщо у нас з’являється можливість вільно висловлювати свої переживання, тоді в нашу свідомість вторгаються нереалізовані в минулому емоції. Любов звільняє їх, і вони починають позначатися на наших взаєминах.
Створюється враження, ніби ці нереалізовані емоції чекають моменту, коли ви досягнете піку взаємного кохання, щоб притягнути до себе вашу увагу. Всі ми обтяжені тягарем нереалізованих почуттів, проте ці душевні рани, нанесені нам у минулому, не нагадують про себе до тих пір, поки ми не відчуємо, що нас люблять. І коли ми впевнені в собі і вільні у прояві почуттів, емоційний спадщина дає про себе знати.
Якщо ми можемо успішно впоратися з цими почуттями, то відчуємо полегшення і розширимо свій душевний потенціал. Але якщо в виникли складнощі почнемо звинувачувати чоловіка або дружину, замість того щоб зайнятися «лікуванням» своїх «торішніх» почуттів, ми будемо тільки дратуватися і знову заганяти ці почуття в підсвідомість.
Як виявляється пригніченим В МИНУЛОМУ ПОЧУТТЯ
Проблема в тому, що ці почуття не заявляють про себе відкрито: «А ми твої почуття, не реалізовані в минулому». Якщо в дитинстві ви відчували себе самотніми і відкинутими, то тепер вам буде здаватися, що вас відкидає і залишає поза увагою кохана людина. Біль з минулого накладає свій відбиток на сьогодення. Вас починає зачіпати те, що раніше зовсім не обходило.
Роками ми придушуємо в собі болісні переживання. Потім закохуємося, і любов дозволяє нам відчути себе досить впевнено, щоб відчинити душу і усвідомити свої почуття. Любов відкриває наші серця, і тоді ми починаємо відчувати біль.
ЧОМУ МОЖУТЬ ВИНИКНУТИ СВАРКИ МІЖ ПОДРУЖЖЯМ, В ТОЙ ЧАС ЯК ЇХ ВІДНОСИНИ ЗДАЮТЬСЯ міцно
Наші минулі почуття проявляються не тільки, якщо ми закохуємося, але і в інших випадках, коли ми по-справжньому задоволені і щасливі. У такі сприятливі моменти подружні пари можуть раптово сваритися, хоча, за логікою, вони повинні бути щасливі.
Наприклад, сварка може виникнути при переїзді в новий будинок, відвідуванні церемоній видачі дипломів, церковної служби або весілля, під час відпустки або прогулянки на машині, при завершенні роботи над проектом, під час святкування Різдва, Дня подяки. Конфлікт може розгорітися також через покупки нової машини, змін в кар’єрі, виграшу в лотерею, при отриманні подарунків або обговоренні, куди витратити велику суму, і т. Д.
У всіх названих випадках подружжя або один з них можуть відчувати незрозумілу зміну настроїв і проявляти нехарактерні емоції. Сварка відображає як досвід поведінки ваших батьків в подібних ситуаціях, так і ваш власний.
ПРИНЦИП «90 До 10»
Якщо ми усвідомлюємо, що періодично проявляються минулі нереалізовані почуття, тоді нам буде легше зрозуміти, чому ми часом стаємо такими вразливими. Коли ми засмучені, то на дев’яносто відсотків це пов’язано саме з минулим, а зовсім не з тим, що ми вважаємо причиною нашого невдоволення. Зазвичай тільки на десять відсотків наше роздратування співвідноситься з реальним досвідом.
Звернемося до прикладу. Якщо чоловік або дружина, на наш погляд, висловлюється критично по відношенню до нас, то це кілька зачіпає наші почуття. Але, оскільки ми дорослі, то в змозі зрозуміти, що вони зовсім не хотіли нас образити, і, з огляду на, що у них був важкий день, зробимо знижку. Такий підхід з нашої сторони дозволяє послабити вплив критики, оскільки не приймаємо її на свій рахунок.
Але в інший день ці критичні висловлювання ми сприймаємо дуже болісно. Чому? Справа в тому, що в цей самий день дають про себе знати наші минулі, нереалізовані почуття. В результаті ми стаємо більш вразливими для критики. Висловлювання близької людини боляче ранять нас, тому що в дитинстві нас часто різко критикували. А нинішні зауваження діють на нас так сильно, оскільки ятрять старі душевні рани.
У дитинстві ми не могли усвідомити, що негативні емоції батьків породжувалися їх проблемами, а ми були не винні. Однак, брали на свій рахунок все: і критику, і провину, і відчуження.
Коли в нас пробуджуються нереалізовані почуття з нашого дитинства, ми відразу ж розцінюємо зауваження чоловіка або дружини як прагнення нас критикувати, засуджувати і відкидати. У такі моменти важко обговорювати дорослі проблеми. Все сказане сприймається невірно. Коли в словах чоловіка або дружини чується критика, то наша реакція лише на десять відсотків обумовлена ​​її впливом, інші дев’яносто відсотків пов’язані з впливом почуттів з минулого.
Уявіть, що з вами хтось зіткнувся і при цьому зачепив по руці. Біль не буде сильною. Але якщо у вас відкрита рана, то вона виявиться дуже відчутною, якщо натиснути на хворе місце. Точно так же ви станете подвійно чутливі до звичайних зауважень, коли прийдуть в рух ваші нереалізовані почуття. Якщо ваші відносини тільки починають складатися, ви не сприймаєте все так гостро. Проходить деякий час, перш ніж наші колишні емоції починають пробуджуватися. Але коли вони повністю проявляться, ми починаємо реагувати по-іншому на висловлювання наших чоловіка або дружини. Якби нереалізовані почуття «мовчали», то дев’яносто відсотків того, що нас турбує, не робило б на нас сильного впливу.
ЯК МИ МОЖЕМО НАДАТИ ОДИН ОДНОМУ ПІДТРИМКУ
Коли минулі почуття пробуджуються в чоловікові, той зазвичай відправляється в свою печеру. У такі моменти він болісно чуттєвий і має особливу потребу в розумінні і поблажливість. Коли минуле починає проявлятися в жінці, у неї руйнується система самооцінки, страждає почуття власної гідності. Її затягує вир колишніх переживань, і для неї в цей час дуже важливі ніжність, увага і турбота.
Проникнення в сутність цих явищ здатне допомогти тримати зазначені почуття під контролем. Якщо ви відчуваєте роздратування по відношенню до чоловіка або дружини, то перед розмовою з ними опишіть свої почуття на папері. В процесі написання любовного послання негативні емоції отримають вихід, і успадкована від минулого душевний біль буде зцілена. Такі послання допомагають вам зосередитися на сьогоденні, з тим щоб в своїх відносинах з коханою людиною ви могли проявити довіру, вдячність, розуміння і поблажливість.
Розуміння принципу «90 до 10» надасть вам підтримку і в тих випадках, коли ви стикаєтеся з бурхливою реакцією чоловіка або дружини. Знаючи, що вони знаходяться під впливом почуттів з минулого, ви поставитеся до них за участю і зможете підтримати.
Коли у них починають відроджуватися колишні образи, ніколи не підкреслюйте, наскільки загострена їх реакція. Це ще більше поглибить душевну рану близького. Якщо зачепити у людини хворе місце, то не потрібно дивуватися його бурхливої ​​реакції.
Знаючи про вплив минулих почуттів, ми зможемо знайти пояснення поведінці наших подружжя або чоловік. Це є частиною процесу лікування їх від негативних емоцій. Дайте їм час заспокоїтися і зосередитися. Якщо для вас складно вислухати їх, порадьте написати любовне послання до того, як будете говорити про причини, що викликали невдоволення і роздратування.
цілющі ПОСЛАННЯ
Знання про те, як на ваше справжнє впливають почуття з минулого, допоможуть вам вилікуватися від душевного болю. Коли вас засмутили чоловік або дружина, напишіть їм любовне послання, а в процесі його написання постарайтеся встановити зв’язок між вашими нинішніми відчуттями і минулими переживаннями. До вас повернуться спогади, і ви виявите, що невдоволення відноситься до вашого батька або матері. З цього моменту продовжуйте лист, адресуючи його батькам. Потім напишіть відповідь, сповнений любові і розуміння. Покажіть цей лист чоловікові або дружині.
Вони із задоволенням вислухають ваше послання. Адже так важливо усвідомити, що дев’яносто відсотків свого роздратування ви співвідносите з минулими образами, отриманими в дитинстві. Не розуміючи ролі минулих почуттів, ми будемо звинувачувати в наших прикрощі чоловіка або дружину, або ж їм буде здаватися, що їх звинувачують у цьому.
Передбачувана причина вашого невдоволення і прикрощів ніколи не збігається з дійсною.
Бажаючи, щоб чоловік або дружина більш чутливо ставилися до ваших емоціям, познайомте їх з болісними відчуттями з власного минулого. І тоді їм стане зрозуміла причина вашої підвищеної чутливості. Для цієї мети прекрасно підходять любовні послання.
Коли ви будете складати любовні послання і досліджувати свої почуття, вам стане ясно, що причина розлади зовсім не та, що ви спочатку вважали. Більш глибокий аналіз своїх почуттів зруйнує владу над вами негативних емоцій. Точно так же, як вони можуть охопити вас, ви швидко звільнитеся від них. Ось кілька прикладів.
1. Прокинувшись одного ранку, Джим відчув роздратування до своєї дружини. Його невдоволення викликало все, що вона робила. Коли він став складати їй любовне послання, то виявив, що справжня причина його роздратування була пов’язана з його матір’ю, владної і суворою. Коли він відчув, як в глибині душі прийшли в рух ці почуття, він написав короткого листа, звертаючись до матері. Щоб скласти його, Джим представив себе в ситуації, коли відчував, що їм командують. Після того як він закінчив послання, його роздратування по відношенню до дружини пройшло.
2. Після місяців любові і ніжності Лайза стала критично ставитися до чоловіка. Написавши любовне послання, вона з’ясувала для себе, що її турбувало, ніби вона йому не підходить і він втрачає до неї інтерес. Усвідомивши свої глибоко затаєні страхи і сумніви, Ліза знову знайшла ніжні і теплі почуття.
3. Білл і Морі провели разом романтичний вечір, а на наступний день між ними сталася жахлива сварка. Все почалося через те, що вона трохи розсердилася, коли він забув щось зробити. Білл не виявив звичайного розуміння, у нього навіть виникла думка про розлучення. Коли пізніше він становив любовне послання, то усвідомив, що насправді боявся виявитися покинутим. Він згадав свої дитячі переживання в ті моменти, коли сварилися його батьки. Білл склав лист, звернене до батьків, і знову відчув любов до своєї дружини.
4. Чоловік Сьюзен Том був дуже зайнятий на службі, намагаючись закінчити роботу в строк. Коли він повернувся додому, дружина була ображена і роздратована. Частина її душі усвідомлювала напруга, в якому працював Том, а інша — зберігала невдоволення. Коли вона написала любовне послання, то зрозуміла, що сердиться на батька за те, що він залишив її з грубої і жорстокої матір’ю. У дитинстві вона відчувала себе безпорадною і покинутою, і саме ці почуття знову дали про себе знати, вимагаючи підвищеної уваги. Вона написала лист, звернене до батька, і відчула, що більше не сердиться на Тома.
5. Речел була захоплена Філом. Але одного разу він сказав їй, що любить її і хоче одружитися. На наступний же день її ставлення до нього змінилося. У неї з’явилася маса сумнівів, і пристрасть вичерпалася. Написавши любовне послання, вона виявила, що її роздратування відноситься до батька, який ображав її мати. Склавши лист до батька, Речел дала вихід своїм негативним почуттям і знову відчула, що любить Філа.
Коли ви тільки почнете складати любовні послання, ви ще не завжди відчуєте давні емоції і спогади. Але в міру того як будете глибше проникати в свої почуття, ви зрозумієте, що нинішнє роздратування має також коріння і в вашому минулому.
ПРОЯВ РЕАКЦІЇ З ЗАТРИМКОЮ
 
Нереалізовані почуття з минулого можуть проявитися під впливом не тільки любові, але також необхідності реалізувати ваші бажання. Я пам’ятаю той випадок, коли вперше дізнався про це. Багато років тому мені захотілося зайнятися любов’ю, але дружина була не «в настрої». Подумки я погодився з цим. На наступний день спробував знову натякнути їй про своє бажання, але вона продовжувала залишатися байдужою. Це тривало кожен день.
До кінця другого тижня я вже відчував образу і обурення. Але в той час ще не знав, як можна висловлювати свої емоції. Я не став заводити розмову про своє розчарування, замість цього зробив вигляд, що все нормально. Намагався придушити в собі негативні почуття і бути доброзичливим. Протягом двох тижнів моє невдоволення продовжувало наростати.
Я намагався робити все, щоб дружина була задоволена; в той час як в душі жило почуття образи, за те що вона мене відкидала. В кінці другого тижня я купив для неї красиву нічну сорочку. У той же вечір віддав їй свій подарунок. Дружина відкрила коробку і була приємно здивована. Я попросив її приміряти сорочку. Вона відповіла, що у неї не той настрій.
Я здався. І, залишивши думки про секс, цілком заглибився в роботу. Я придушив у собі образу і невдоволення і змирився. Минуло ще два тижні, і в один з вечорів, коли я повернувся додому, мене чекав спеціально приготований вечерю, а на дружині була та сама сорочка, яку я подарував їй. М’яко горів приглушене світло, і звучала ніжна музика.
Можете уявити мою реакцію. Несподівано в мені піднялася хвиля гіркоти і образи. Внутрішній голос говорив мені: «Ти мучився чотири тижні». Я відразу відчув всі своє обурення, яке намагався придушити протягом чотирьох тижнів. Поділившись цими почуттями, я раптом зрозумів, що її бажання дати то, що було мені необхідно, пробудило в душі колишні стримувані емоції.
ЧОМУ ПАРИ ПОЧИНАЮТЬ ВІДЧУВАТИ СВОЇ ОБРАЗИ
Подібне явище я простежував в багатьох ситуаціях. Те ж саме доводилося мені спостерігати і під час проведення консультацій. Коли один з подружжя намагається змінити відносини на краще, інший несподівано стає байдужим і байдужим.
Коли Білл захотів дати Мері те, про що вона просила, його чекала негативна реакція типу: «Занадто пізно» або «Ну і що?».
Неодноразово я консультував пари, що складалися в шлюбі більше двадцяти років. Їхні діти виросли і покинули рідну домівку. Несподівано жінка вимагає розлучення. До свідомості чоловіки доходить, що потрібно змінити їх відносини і надати їй підтримку. Але коли він намагається дати їй любов, яку дружина чекала протягом двадцяти років, зустрічає з її боку холодну байдужість.
Неначе вона тим самим хоче змусити його страждати стільки ж, скільки довелося їй самій. Але в міру того як подружжя починає говорити про свої почуття, він усвідомлює, як було гірко і самотньо його дружині, і сама вона поступово стає більш сприйнятливою до тим, що відбувається з чоловіком змін. Та ж сама картина спостерігається, коли ініціатором розлучення є чоловік, а жінка прагне змінити їх відносини і свою поведінку, але зустрічає опір чоловіка.
КРИЗА відроджується НАДІЙ.
Ще один приклад прояву нереалізованого можна зустріти в суспільному житті. У соціології це явище носить назву «криза відроджуються надій». Подібна криза був відзначений в шістдесяті роки під час правління адміністрації Ліндона Джонсона. Вперше національні меншини отримали більше прав, ніж будь-коли раніше. В результаті стався вибух гніву, насильства, непокори. Несподівано проявився бурхливий сплеск придушуваних раніше расових почуттів.
Це ще один приклад пробудження вируючих емоцій. Коли національні меншини відчули підтримку, в них піднялася хвиля обурення і колишніх образ. Подібні явища спостерігаються зараз в тих країнах, народи яких звільняються від різних форм гноблення.
ЧОМУ ПСИХІЧНО ЗДОРОВИМ ЛЮДЯМ МОЖЕ знадобиться консультація ФАХІВЦЯ
Чим ближче ви стаєте один до одного духовно, тим сильніше буде ваша любов. В результаті з глибини вашої душі піднімуться болісні емоції, від яких слід вилікуватися. Це можуть бути такі почуття, як сором і страх. Зазвичай ми не знаємо, як себе вести з ними, тому і відчуваємо труднощі.
Щоб вилікувати душу від цих почуттів, ми повинні ними поділитися, однак відчуваємо страх і не в змозі висловити їх. І хоча явної причини, здається, немає, але в такі моменти ми можемо відчувати пригніченість, невиразне занепокоєння і невдоволення, гіркоту і образу, втома і спустошеність. Це все прояви наших давніх почуттів, які чекають вирази.
Інстинктивно ви намагаєтеся знайти вихід і або відмовляєтеся від любові, або звертаєтеся до шкідливих пристрастей. Але не треба здаватися — краще активніше займіться аналізом своїх почуттів. Коли ви почнете відчувати прокинулися глибинні емоції, то вчините дуже розумно, звернувшись за допомогою до фахівця.
Коли в душі у нас починають бродити дрімали раніше почуття, ми зазвичай проектуємо їх на чоловіка або дружину. Якщо ми не мали можливості поділитися без побоювань своїми почуттями з батьками або з тими, хто був нам близький в минулому, то нам раптово стає важко говорити про це з близькими нам тепер людьми. І, не дивлячись на їх підтримку, ми не можемо вільно і відкрито висловити свої емоції. Відбувається як би їх блокування.
Спостерігається парадокс: оскільки ви довіряєте близькій вам людині, з глибини душі починають підніматися дрімали почуття. Але коли вони досягають «поверхні», у вас виникає почуття страху, і ви не можете висловити свої відчуття.
Спостерігається парадокс: ви довіряєте близькій вам людині, що дає можливість глибинним почуттям прокинутися. А коли вони досягають «поверхні», то починаєте відчувати страх і вже не в змозі поділитися тим, що відчуваєте. В результаті виявилися почуття не можуть реалізуватися.
Саме в такі моменти допомога консультанта або фахівця може виявитися дуже корисною. Коли ви спілкуєтеся з людиною, на якого не проектуєте свої страхи, то можете спокійно проаналізувати проявляються у вас почуття. Але якщо з вами поруч тільки чоловік або дружина, ви втрачаєте здатність це зробити.
Тому, навіть за умови доброзичливих відносин, парам може знадобитися консультація фахівця. Спілкування в групах підтримки також дає позитивний ефект. Перебуваючи в суспільстві тих, хто близько нам не знайомий, але налаштований співчутливо, ми отримуємо можливість висловити наші прокинулися «поранені» почуття.
Коли ж ми направляємо нереалізовані емоції на близької нам людини, він не в силах допомогти нам. Все, що можуть зробити близькі, так це заохотити наше прагнення отримати підтримку. Розуміння того, як минуле продовжує «жити» в наших взаєминах, допомагає миритися з приливами і відливами любові. Ми починаємо вірити в її цілющі сили.
Щоб зберегти чарівну силу любові, ми повинні вміти проявляти гнучкість і не забувати про те, що любов схожа з порами року: вона має свою весну, літо, осінь і зиму, зміна яких, як і в природі, являє собою закономірний і безперервний процес.
КАЛЕНДАР ЛЮБОВІ
Взаємовідносини подібні саду. Щоб він цвів і приносив плоди, його необхідно регулярно поливати, проводити сезонні роботи і захищати від примх погоди. Треба сіяти нове насіння і виполювати бур’яни. Так само і в любові. Щоб зберегти її чарівну силу, нам потрібно знати і розуміти особливості її календаря.
ВЕСНА ЛЮБОВІ
Коли ми закохуємося, для нас настає весна любові. Нам здається, що будемо щасливі вічно. Ми абсолютно не допускаємо можливості розлюбити. Це час невинності і простодушності. Чудове, чарівне час, коли все видається ідеальним і все виходить природно, без зусиль. Ми вважаємо, що зустріли для себе досконалу пару. І, натхненні, крутиться в танці під чарівну мелодію любові, радіючи нашому спільному щастю.
ЛІТО КОХАННЯ
В цей час до нас приходить розуміння того, що наш улюблений чоловік не позбавлений недоліків, що йому теж властиво помилятися і він не досконалий. І усвідомлюємо, що ми вихідці з різних планет.
Виникає почуття розчарування і досади (рослини під жарким сонцем вимагають додаткового поливу, прийшов час видаляти бур’яни). Вже не так просто стає віддавати любов і отримувати натомість почуття, які нам необхідні. Ми виявляємо, що вже не відчуваємо себе постійно щасливими і не завжди доброзичливо налаштовані. Ні, не так представляли ми собі нашу любов.
Багато пар в цей період відчувають розчарування, розлучаючись з ілюзіями. Вони не хочуть удосконалювати свої відносини, наївно вважаючи, що весна любові триватиме вічно. Вони взаємно звинувачують і здаються. Бо не усвідомлюють, що любити не завжди легко і просто. Іноді доводиться в поті чола попрацювати під палючим сонцем. Коли ми переживаємо літо любові, нам слід підтримувати свою «половину» і в той же час розраховувати на відповідне почуття, любов у, яка нам необхідна. А це не відбудеться само собою.
ОСІНЬ ЛЮБОВІ
Настає пора пожинати плоди своєї нелегкої праці в саду нашої любові. Осінь. Це золотий час: воно багате своїми дарами і приносить відчуття задоволеності. Наша любов вступила в пору зрілості. Ми тепер вже здатні зрозуміти і прийняти недосконалості обранця, так само як і свої власні. Це час подяки, пора жнив. І ми можемо розділити між собою результати важкої праці. Напружено попрацювавши протягом літа, ми можемо відпочити і насолодитися спільно вирощеної любов’ю.
ЗИМА КОХАННЯ
Потім знову відбувається зміна погоди: настає зима. Під час холодних місяців природа засинає. Це час відпочинку і роздумів. У взаєминах настає період відчути нашу приховану душевний біль. Саме тоді в нас ніби піднімається кришка посудини, в якому були заховані наші болючі відчуття, і вони виходять назовні. Це час для власного розвитку, коли ми повинні більше розраховувати на свої сили, а не звертатися за підтримкою до дружини чи чоловіка, щоб відчути радість. Це час для зцілення нашої душі. Взимку чоловіки усамітнюються в своїх печерах, а жінки опускаються на дно колодязя своїх почуттів.
Після того як ми відчуємо любов до себе і зцілити душу під час похмурої і холодної зими любові, неминуче настане весна. І знову в нас розквітає любов, і знову ми відчуємо, що і перед нами маса можливостей. Присвятивши період зимового спокою аналізу своїх почуттів і зцілення душевних ран, ми здатні розкрити серце назустріч весні любові.
УСПІХ ВЗАЄМОВІДНОСИН
Ви вивчили посібник, мета якого допомогти вам і отримувати від спілкування то, що вам необхідно. Тепер у вас є всі передумови, щоб ваші взаємини склалися вдало. V вас є всі підстави сподіватися на успіх. Ви будете почувати себе впевнено, переходячи в любові від одного періоду до іншого.
Я був свідком того, як тисячі пар змінили на краще свої взаємини буквально за день. У суботу вони приходили до мене на семінар, а вже в неділю любов знову поверталася до них. Ви також досягнете успіху, якщо будете використовувати знання і вміння, з якими ви познайомилися на сторінках цієї книги. Крім того, не забувайте: чоловіки — уродженці Марса, а жінки — Венери.
Але хочу вас попередити: пам’ятайте, що у любові є свій календар. І те, що легко дається навесні, вимагає наполегливої ​​праці влітку. Восени ви будете відчувати радість і великодушність. Але настане зима, і з нею з’явиться відчуття порожнечі. Легко забуваються знання, щоб удосконалювати відносини в літній період. Любов, яку ви відчуваєте восени, може покинути вас взимку.
Коли в період літа починають виникати труднощі і ви не отримуєте від тієї любові, яка необхідна, то абсолютно несподівано можете не згадати про те, що дізналися з цієї книги. Все відбувається дуже швидко. Почнете знову звинувачувати чоловіка або дружину і забудете, як потрібно підтримувати їх потреби.
Коли з’являється спустошеність, викликана зимовими почуттями, ви можете забути, як треба любити і підтримувати себе. Ви, ймовірно, почнете сумніватися в собі, в близькій людині. У вас може з’явитися цинічний погляд на життя, і вас навіть може охопити почуття відчаю. Але все це — складова частина процесу. Найтемніший час — перед світанком.
Щоб домогтися успіху в наших взаєминах, ми повинні зрозуміти і прийняти існування календаря любові. Іноді любов, немов потік, ллється легко і вільно, а часом вона вимагає зусиль. В один час наші серця переповнює любов, в інше — вони порожні. Нам не слід чекати від обранця, що він завжди буде щасливий, задоволений і доброзичливий. Нам варто проявити розуміння і по відношенню до самих себе, а крім того, не розраховувати, що нам запам’яталося все, що стосується створення доброзичливих відносин.
Процес навчання передбачає не тільки отримання і закріплення знань на практиці. Поряд з цим людина щось забуває, після чого він почне знову запам’ятовувати. Протягом всієї книги ви знайомилися з тими знаннями і навичками, які не могли передати вам ваші батьки, оскільки не мали таких. Але тепер, коли ви маєте в своєму розпорядженні необхідними знаннями, залишайтеся проте реалістами. Дайте собі право на помилку. Адже на деякий час ви можете забути багато чого з того, що дізналися.
Відповідно до теорії освіти, щоб засвоїти нову інформацію, необхідно прослухати її двісті разів. Ми не можемо очікувати ні від себе, ні від коханих, що все знання, отримані з цієї книги, будуть ввібрані раз і назавжди. Ми повинні проявляти терпіння і не залишати без уваги і схвалення наші, нехай і маленькі, кроки вперед. Потрібен час, щоб засвоїти ці ідеї, і тоді вони стануть невід’ємною частиною вашого життя.
Ми вчимося тому, як домогтися успіху у взаєминах, і ми не наївні і простодушні діти. На нашу поведінку наклали свій відбиток і батьки, і та культурне середовище, в якій ми виросли. І важливе значення має минулий досвід душевних переживань. Нове завдання — оволодіти секретами створення відносин, в основі яких лежать любов і взаєморозуміння. Ви — першопрохідці на цьому шляху. Ви йдете по незвіданою країні, не виключайте небезпеки заблукати. Використовуйте в вашому подорожі цю книгу в якості шляховий карти, здатної допомогти вам знову відшукати вірний напрям.
Коли наступного разу ви відчуєте розчарування у відносинах з протилежною статтю, згадайте, що чоловіки — вихідці з Марса, а жінки — з Венери. Якщо з усієї книги ви засвоїте тільки це положення, то і воно допоможе вам бути люблячими і доброзичливими. Поступово позбавляйтеся від прагнення засуджувати і звинувачувати, вчіться вмінню послідовно і наполегливо просити те, що вам необхідно, і вам вдасться побудувати гармонійні, пройняті любов’ю відносини, які так вам потрібні і яких ви заслуговуєте.
Перед вами багаті перспективи. Продовжуйте удосконалювати і зміцнювати вашу любов. Дякую за надану мені можливість допомогти вам добитися змін на краще в вашому житті.